Dni  i godziny otwarcia biblioteki

Pytania dotyczące księgozbioru można kierować na adres: biblioteka.nd@wp.pl

 

O potrzebną książkę można również zapytać w  Filii  Bibliotecznej  Gminnego  Centrum Kultury w Żytowiecku

 

 

ARCHIWUm   2013/2014    archiwum 2014/15    archiwum 2015/16


AKTUALNOŚCI    2016-2017       


Występ z okazji Święta Kobiet

 Z okazji Święta Kobiet grupa uczniów gimnazjum przygotowała inscenizację  -  informacyjny program telewizyjny pn. „Szkolne wiadomości”.

Serwis informacyjny  podzielony był na  bloki tematyczne: wiadomości z kraju i ze świata, prognoza pogody, wiadomości sportowe, wiadomości ze świata kultury oraz  świąteczny przerywnik muzyczny. Naturalnie wszystkie części  poświęcone  były paniom, w zabawny sposób  charakteryzowały je i  pokazywały trudy ich codziennego życia.

Przedstawienie - jako spikerzy,  poprowadzili : Kacper Sierleja oraz Oliwier Kmiecik, wspierani przez reporterów przeprowadzających sondę uliczną: Tobiasza Balcera i Rafała Stróżyńskiego. We współczesnej  humorystycznej wersji „Balladyny” w bloku tematycznym – wiadomości ze świata kultury wystąpili:  Karolina Polaszek – jako Balladyna,  Eliza Pieczulis –  Alina, Hubert Balcer - Kirkor, – Oliwia Byra - Matka Balladyny i Aliny, Daniel Kołodziej - Skierkodyta.

Muzyczną oprawę do inscenizacji przygotował Oliwier Kmiecik, który w świątecznym przerywniku muzycznym – zagrał pięknie na gitarze utwory: „Europa” Carlosa Santany,  „W moim magicznym domu” Hanny Banaszak oraz „Nothing Else Matters”  zespołu „Metallica”

zdjęcia 


Spotkanie z pisarką

Magdalena Zarębska – mieszkająca we Wrocławiu autorka książek dla dzieci i młodzieży– spotkała się z uczniami naszej szkoły 3 marca 2017 roku.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie  klas IV-VI SP.

Pani Magdalena Zarębska jest   autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych.  W 2008 roku opowiadaniem "Czterdzieści razy Wrocław" wygrała  konkurs ogłoszony przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. W 2012 roku  książka „Kaktus na parapecie” była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. K. Makuszyńskiego. Książka „Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrował/ Ô tym kiej Maciej Szpyrka cuzamen ze starzikiym wandrowali pō Nikiszu” została wybrana książką roku 2013. Od 2016  r. jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oddział we Wrocławiu.

 Spotkanie w żytowieckiej szkole, pn. „Konie – przyjaciele na całe życie” oparte było na cyklu książek „Ida, konie i …”. Ich autorka, przywitana w imieniu społeczności szkolnej przez Patrycję Kluczyk z klasy V,  poprowadziła  je  w formie opowieści połączonych z pokazem multimedialnym, przeplatanych zabawą „Poznaj, co to jest…”

 Pisarka powiadała o koniach i kucach szetlandzkich., charakteryzując je oraz opowiadając o ich zwyczajach, a opowieść swą ilustrowała pięknymi zdjęciami. Czytając fragmenty niektórych ze swoich książek,  zachęcała uczestników do jak najczęstszego sięgania po książkę, wskazywała jak wiele korzyści płynie z obcowania z literaturą. Podkreślała nieoceniony wpływ czytania na kształtowanie i rozwój wyobraźni.  Zaproponowała  również ciekawą zabawę  „ Poznaj co to jest …,  w której uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli, świetnie się  przy tym bawiąc Na koniec spotkania, odpowiadając na wiele pytań, wyznała, że bardzo lubi jeździć konno i czytać książki przygodowe.  Pisze rano, a  pomysły do swych książek czerpie z życia i otoczenia.

Organizatorem spotkania była biblioteka szkolna , Gminna Biblioteka GCK w Poniecu oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu.

Cykl książek o koniach „Ida, konie i …”oraz powieści „Kaktus na parapecie”i „Projekt Breslau”dostępne są w bibliotece szkolnej. Warto je przeczytać...

zdjęcia


erie zimowe z książką’2017

Podsumowanie konkursu czytelniczego

„Jestem autorem książki”

                Kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkół w Żytowiecku wzięło udział w  zimowym konkursie czytelniczym  przygotowanym przez  Gminną Bibliotekę  Gminne Centrum Kultury w Poniecu we współpracy z biblioteką Zespołu Szkół w Żytowiecku w ramach „Ferii z książką’2017”

W myśl założeń konkursu pn. „Jestem autorem książki”  uczestnicy – w dwóch kategoriach wiekowych – 5-9 lat oraz 10-15 lat  - wcielali się w rolę autora, tworząc własną książkę, a sądząc po efektach pracy, wywnioskować można, że wyobraźnia uczestników pracowała na najwyższych obrotach. Obok bajek, opowiadań powstały również  historie wierszowane a nawet scenariusze przedstawień, a wszystkie  książeczki  opatrzone i uzupełnione zostały ilustracjami i obrazkami wykonanymi różnorodnymi  technikami plastycznymi.

   Konkurs stanowił część projektu edukacyjnego, mającego na celu propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, a jego laureatami zostali:

Kategoria wiekowa – 6 - 9 lat:

I miejsce – Amelia Bartlewska  - kl. II SP

II miejsce – Alicja Błaszkowska – kl. II SP

III miejsce – Szymon Dudziak -  - kl. III SP

Wyróżnienia – Alicja Twardowska – kl. III SP

Julia Kurasiak – kl. II SP

           

Kategoria wiekowa – 10 - 15 lat:

I miejsce – Zuzanna Dudziak – kl. V SP

            II miejsce – Patrycja Kluczyk – kl. V SP

            III  miejsce - Laura Katarzyńska- kl. I gimnazjum

Nagrody i dyplomy  dla laureatów  oraz uczestników konkursu ufundowane  zostały przez Gminne Centrum Kultury w Poniecu oraz Księgarnię „BOOKS” i Wydawnictwo IBIS w Tuliszkowie.

       zdjęcia   1   2


Nowości wydawnicze w bibliotece.

 Do biblioteki  zakupione zostały nowe książki dla dzieci i młodzieży. Każdy z uczniów w nowej ofercie znajdzie książkę dla siebie.

 Księgozbiór biblioteczny wzbogacił się o cykl książeczek o przygodach sympatycznego żółwia Franklina  oraz perypetiach  Mądrej Myszy, bardzo lubianych przez najmłodszych użytkowników biblioteki.

Z  myślą o uczniach starszych klas szkoły podstawowej oraz młodzieży gimnazjalnej zakupione zostały ciekawe  i wartościowe książki z tak zwanym „przesłaniem”,  z serii „Plus minus 16”.

W nowej ofercie znalazły się również książki dla osób lubiących bądź chcących polubić historię oraz dla miłośników sportu.

Zapraszamy do czytania !                             zdjęcia

 


PODSUMOWANIE

BOŻONARODZENIOWEGO KIERMASZU KSIĄŻEK

 6 grudnia w  naszej  szkole odbył się „BOŻONARODZENIOWY KIERMASZ KSIĄŻEK” pod hasłem  - „książka doskonałym prezentem pod choinkę”.  

 Celem imprezy  była popularyzacja książki i czytelnictwa. W przygotowanie oraz prowadzenie kiermaszu zaangażowały się uczennice klasy szóstej : Kamila Maćkowiak , Emilka Stróżyńska, Patrycja Wujczak, Marcelina Polaszek z  nauczycielem biblioteki p. Nataszą Dziubałką.

Zróżnicowana oferta – przekazana przez Księgarnię Taniej Książki w Tuliszkowie - cieszyła się dużym zainteresowaniem i wbrew powszechnie panującej opinii , że dla współczesnego ucznia książka straciła  swą  atrakcyjność,  organizatorom kiermaszu udało się   w ręce kupujących przekazać 113  egzemplarzy książek . Dochód ze sprzedaży przeznaczony został  na zakup nowości wydawniczych dla biblioteki, w tym książki o najnowszych   przygodach  Harrego Pottera. Zapraszamy do korzystania !

zdjęcia


Wieczór tradycji bożonarodzeniowych w bibliotece.

Z okazji Mikołajek -  6 grudnia br. w  gostyńskiej bibliotece odbył się wieczór  tradycji bożonarodzeniowych. Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjum – Oliwier Kmiecik i Daniel Kołodziej wraz z p. Nataszą Dziubałką.

Prowadzący spotkanie w zajmujący  sposób  opowiadali o zwyczajach  i obrzędach związanych z Bożym Narodzeniem, a  opowieści swe przeplatali recytacją  wierszy, również w gwarze wielkopolskiej. Pastorałki i  kolędy do tekstów leszczyńskich twórców : Sabiny Klak i Gabriela Roszaka śpiewała Sara Kicińska z towarzyszeniem Zespołu MUS TRIO. Muzykę opracował Przemysław Maćkowiak a na organach zagrał Iurij Gaspar.

Wieczór zakończył się zbiorowym wykonaniem kolędy „Cicha noc”. Uczestnicy spotkania mogli również nabyć Książki Sabiny Klak i Gabriela Roszaka z dedykacjami autorów.

 zdjęcia   1   2    3


Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

 

Głośne czytanie książki  Czesława Janczarskiego o najpopularniejszym polskim misiu – Misiu Uszatku  przez  gimnazjalistę Huberta  w roli… Misia Uszatka oraz  konkurs  i  zabawy plastyczne  zakończone słodkim poczęstunkiem towarzyszyły obchodom  Dnia Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej,  w których uczestniczyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły – pierwszoklasiści.

zdjęcia  1             3


 

Jerzy Wierzbicki o Bliskim Wschodzie – spotkanie autorskie z fotografem

w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

Jerzy Wierzbicki - fotograf i dokumentalista, autor albumu „Gdańsk Suburbia” oraz prac publikowanych m.in. w „National Geografic Traveler”, BBC news, Middle East.net, Lotus Magazine, Times of Oman, Y Magazine i wielu innych, gościł 22 listopada br. w gostyńskiej bibliotece. Jego prezentację zatytułowaną „Bliski Wschód 1999 – 2009” obejrzały, uczestniczące w spotkaniu – uczennice gimnazjum – Eliza Pieczulis i Karolina Polaszek wraz z p. Natasza Dziubałką.

 

Ostatnie kilka lat prelegent -  z wykształcenia archeolog - spędził na Bliskim Wschodzie. W latach 2007 – 2015 mieszkał i pracował jako fotoreporter w arabskich i anglojęzycznych mediach w Sułtanacie Omanu. Wrócił do Polski aby dokończyć doktorat z fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej.

W trakcie spotkania opowiadał o   ludziach zamieszkujących Bliski Wschód: sunnitach i szyitach,  Kurdach mieszkających w wielu krajach, Beduinach będących ubogimi  pasterzami oraz o tych, którzy posiadają bogactwa i luksusowe samochody, o kobietach w burkach,  sierotach wojennych, żołnierzach amerykańskich i mentalności arabskiej. Przedstawiał kulturę Islamu oraz architekturę krajów arabskich, wiele uwagi poświęcając meczetom. Swoje wypowiedzi dokumentował fotografiami z Aleppo, Palmyry, Karbali, Babilonu, Dubaju. Pokazywał ten rejon świata sprzed okresu  ISIS, ale nawiązywał też do obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie i analizował jej przyczyny. Odpowiadał również na pytania słuchaczy bardzo zainteresowanych tematem.

 zdjęcie


Spotkanie autorskie z pisarzem Kazimierzem Szymeczko

 4 października br. – w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, młodzież z powiatu gostyńskiego   miała niecodzienną okazję porozmawiać ze znanym i lubianym pisarzem z Rudy Śląskiej – Kazimierzem Szymeczko. W spotkaniu autorskim uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły – klasy V, którzy udali się na wycieczkę do biblioteki wraz z p. Nataszą Dziubałką i p. Magdaleną Włodarczyk.

                    Impreza czytelnicza  miała charakter dialogu -  między autorem „Tetrusa” „Wywrotki”, „Pomolowanej historii”, „Czworo i kości”, „Fałszerze w sieci” i kilkunastu innych książek -  a uczniami. Młodzi uczestnicy  chętnie  i spontanicznie zadawali  liczne pytania  dotyczące  twórczości, sposobu pracy, inspiracji, pasji życiowych czy ulubionych książek naszego gościa. Na każde z nich otrzymywali wyczerpującą odpowiedź. Pisarz bardzo chętnie opowiadał o tym, że bardzo lubi czytać, że jako dziecko uwielbiał „Kubusia Puchatka”, cenił twórczość Kornela Makuszyńskiego oraz Edmunda Niziurskiego i co jakiś czas wraca do lektury „Chłopów” Reymonta. Podkreślał, iż aby zostać pisarzem nie trzeba kończyć filologii polskiej, ale należy mieć pomysły, wyobraźnię i potrafić przelać na papier to, co się chce powiedzieć. Mówił o tym, że sam najchętniej pisze o osobach, które starają się czegoś w życiu dokonać, nawet jeśli przy tym popełniają błędy.

Poczucie humoru Kazimierza Szymeczki i doskonały kontakt z rozmówcami wywoływały salwy śmiechu i sprawiły, że spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Autor  literatury dziecięcej zagrał również na gitarze i zaśpiewał wraz z publicznością, a na koniec złożył dziesiątki autografów.

 Książki Kazimierza Szymeczki są dostępne również w naszej bibliotece. Sięgnijmy po nie  już teraz – w październiku – Miesiącu Bibliotek Szkolnych. Naprawdę warto!

 zdjęcia

Spotkanie z Krzysztofem Piersą – autorem książki

pt. „Komputerowy ćpun”.

            28 września br. w sali GCK w Poniecu odbyło się spotkanie z Krzysztofem Piersą – autorem książki o uzależnieniach od komputera i gier komputerowych pt. „Komputerowy ćpun”. Organizatorem imprezy była Gminna Biblioteka GCK w Poniecu we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu. Uczestniczyli w niej uczniowie naszej szkoły –  Oliwier Kmiecik, Dawid Majewski i Rafał Stróżyński wraz z p. Nataszą Dziubałką.

Krzysztof Piersa – dziennikarz, autor książek, doradca w sprawach uzależnień, operator kamery i drona. Modelarstwo i fantastyka to jego wielkie pasje tak samo jak… sporty sylwetkowe. Jest „pasjonatem życia, uwielbia czerpać z niego pełnymi garściami, próbować coraz to nowych rzeczy”. 

Nie jest psychologiem, czy pedagogiem. Jest praktykiem. Młodym człowiekiem, który od piątego roku życia nałogowo grał w gry. I tak przez dwadzieścia lat… Aż się zorientował, że w ten sposób może tylko przegrać swoje życie; dosłownie i w przenośni. Zaczął walczyć z uzależnieniem od komputera i wygrał, ale nie była to łatwa droga. Dlatego swoim doświadczeniem dzieli się z innymi, by poszli już przetartym szlakiem.

 Na swojej stronie internetowej http://krzysztofpiersa.pl/ pisze o sobie:  „Przez wiele lat zmagałem się z uzależnieniem od gier komputerowych i brakiem akceptacji ze strony rówieśników. Nauczyłem się przezwyciężać strach, realizować plany życiowe i walczyć z własnymi słabościami. Obecnie prowadzę własne przedsiębiorstwo i żyję radując się z każdego kolejnego dnia. Teraz przekazuję swoją wiedzę dalej, osobom, które potrzebują wsparcia, które być może pogubiły się po drodze. Jestem w stanie osiągnąć każdy cel jaki przed sobą postawię. Uważam, że każdy może osiągnąć dokładnie to samo.”

Książka porusza temat zjawiska uzależnienia od gier komputerowych, coraz częstszego w naszym społeczeństwie. Jest skierowana zarówno do graczy oraz ich „kibiców” czyli osób w ich otoczeniu (rodziny, przyjaciół, wszystkich tych, którzy sami nie grają w gry); odpowiada na nurtujące pytania: Jak rozpoznać uzależnienie od komputera? i z czym ono się wiąże?. Próbuje pokazać graczom szkodliwe efekty grania na komputerze, tłumaczy i proponuje krok po kroku jak wyjść z uzależnienia.

Były „komputerowy ćpun” pomaga również zrozumieć rodzicom, czym są gry komputerowe i dlaczego są tak wciągające. A także, co powinni zrobić, aby wspierać swoje dziecko w wychodzeniu z nałogu.

Książka wkrótce dostępna w bibliotece. Warto  przeczytać !

zdjęcia

 

Obrazki z Ziemi Świętej czyli podróż

po Izraelu p. H. Radołą – bibliotekarką, podróżniczką, esperantystką.

 

Wielu ciekawych opowieści  z podróży po Izraelu  wysłuchali  uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej, uczestnicząc 16  września br. w  spotkaniu z p. Haliną Radołą – instruktorką BPMiG w Gostyniu, z zamiłowania podróżniczką i esperantystką.

Opowiadając o kraju trzech wielkich religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, prelegentka wymieniała  ciekawostki dotyczące obrzędów, obyczajów, świąt, strojów, zakazów i nakazów obowiązujących tam na co dzień. Swą opowieść ilustrowała  pokazem zdjęć  miejsc związanych z początkiem chrześcijaństwa, życiem Jezusa i Jego uczniów ,  takich jak : Jerozolima, Betlejem, Nazaret, Jezioro Galilejskie, Jardenit, Kana Galilejska, Kafarnaum.  Prezentowała także fotografie starego Jerycha i nowoczesnego Tel-Avivu.  Uczestnicy spotkania obejrzeć mogli pustynię Negew i Judzką, Morze Martwe i fortyfikacje na Wzgórzach Golan, kibuce, w których uprawia się rozmaite owoce i warzywa, siedziby Beduinów i Druzów, uroczystości Sukkot przy Ścianie Płaczuoraz  cmentarz na Górze Oliwnej.

Wiele miejsca w swej opowieści H. Radoła poświęciła na omówienie   braku bezpieczeństwa  na terenie Izraela i Autonomii Palestyńskiej, targanych  nieustającymi zamieszkami i atakami terrorystycznymi.

„Obrazki z Ziemi Świętej”  to już  kolejne w naszej szkole spotkanie z pasjonatką podróży - p H. Radołą . Podczas wcześniejszych  uczestnicy  podróżowali wraz z gościem  do Brazylii, Islandii, Gruzji, Armenii  czy na Kubę.

Organizatorem spotkania była biblioteka szkolna we współpracy z Gminną Biblioteką Centrum Kultury w Poniecu, a  - oprócz uczniów, opowieści o Ziemi Świętej wysłuchały panie Lidia Wróblewska, Magdalena Włodarczyk i Natasza Dziubałka.

zdjęcia  1    3