AKTUALNOŚCI    2015-2016

  

Dni  i godziny otwarcia biblioteki

Pytania dotyczące księgozbioru można kierować na adres: biblioteka.nd@wp.pl

 

O potrzebną książkę można również zapytać w  Filii  Bibliotecznej  Gminnego  Centrum Kultury w Żytowiecku

  -    dni i godziny otwarcia

 

 

ARCHIWUm 2013/2014    archiwum 2014/15


Jogging czy biegi ?

 – czyli o  o zasadzie jasnej prostoty w komunikacji

                 7 kwietnia br.  uczniowie  gimnazjum – Roksana Grzelczak, Oliwier Kmiecik i Daniel Kołodziej wraz z p. Natasza Dziubałką odwiedzili gostyńską biblioteką, aby wziąć udział  w wykładzie dr hab. Jarosława Liberka na temat  jasnej prostoty w komunikacji społecznej.

                Prelegent – na co dzień adiunkt w Zakładzie Frazeologii i Kultury Języka Polskiego, współautor kilku słowników frazeologicznych, biegły sądowy z zakresu językoznawstwa przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu, który od dwudziestu lat prowadzi również telefoniczną poradnię językową,  opowiadał o zawiłościach naszego ojczystego języka.

               Wykładowca podkreślał konieczność prostoty w komunikacji.  Wyjaśniał wątpliwości dotyczące poprawności niektórych wyrażeń i sformułowań np. odmiany nazwisk. Przekonywał, że nie należy się bać zalewu języka angielskiego, choć jest go coraz więcej w otaczającej nas rzeczywistości. Podejmował także temat agresji i wulgaryzmów w języku polskim. Twierdził, że ciągle posługiwanie się wulgaryzmami doprowadza do niszczenia sprawności językowej. Opowiadał również  o przypadkach i  trudnych decyzjach związanych z pracą biegłego sądowego,  mających  wpływ na orzeczenia o winie.

 zdjęcia         2

 


Pierwsza wizyta uczniów  klas I w bibliotece.

                  W pierwszych dniach marca  w bibliotece odbyły się uroczystości pasowania na czytelników  uczniów klas Ia i Ib szkoły podstawowej.

                Początkujący czytelnicy  zapoznali się z księgozbiorem ,  zasadami   wypożyczania oraz poszanowania książki,  oraz godzinami otwarcia biblioteki.  Wizytę  uatrakcyjnił występ koleżanek i kolegów z klas V ,  którzy, w ramach realizacji programu „Książki naszych marzeń”,  przygotowali przedstawienie pod nazwą „Królewna się nudzi”, gdzie  wcielając się w postaci z  bajek, zachęcali młodszych kolegów do czytania książek.

               Po spektaklu pierwszoklasiści  złożyli ślubowanie oraz zostali pasowani – przez Króla w asyście Gargamela -  na czytelników biblioteki, a na pamiątkę uroczystości   otrzymali  dyplomy  pasowania na czytelnika oraz zakładki do książek.

 W spektaklu wystąpili:

Królewna  – Emilia Stróżyńska

Królowa – Patrycja Wujczak

Król  - Krystian Błaszkowski

Matylda – Klaudia Ratajska

Gargamel – Paweł Nowak

Sowa – Gracjan Kaczmarek

Kot – Marcelina Polaszek

Człowiek z darami – Adam Hasiński

 

Obserwatorzy zdarzeń- Kamila Maćkowiak

Kacper Łopiński

 zdjęcia


Ferie zimowe z książką’2016

Podsumowanie konkursów czytelniczych

„Moja zakładka”

oraz  „Książka moich marzeń”

prace uczniów:     Karolina    Roksana                  zdjęcia

 

 


         „Książka moich marzeń””

regulamin  konkursu


Ferie zimowe z książką - 2016

Znalezione obrazy dla zapytania zakładka do książki

Biblioteka zaprasza do konkursu !

Regulamin  konkursu   „Moja zakładka”:

 1.      Organizatorem konkursu jest Gminne Centrum Kultury w Poniecu Gminna Biblioteka  we współpracy z biblioteką Zespołu Szkół w Żytowiecku.

2.      Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas I-III  szkoły podstawowej.

3.      W konkursie biorą  udział uczniowie, którzy wykonają pracę plastyczną  - zakładkę do książki.

4.      Technika  jest dowolna; ocenie podlegać będą prace wykonane kredkami, farbami , może to być również tzw. wydzieranka, wycinanka lub połączenie kilku technik plastycznych.

5.      Konkurs trwać będzie w dniach 18 - 31 stycznia 2016  r.(okres ferii zimowych).

6.      Gotowe prace, opatrzone imieniem i nazwiskiem autora oraz zgodą opiekunów prawnych na opublikowanie  danych osobowych i wizerunku uczestnika konkursu, należy oddać – po feriach zimowych – najpóźniej  do 5 lutego  br. w Gminnym Centrum Kultury  w Poniecu Gminnej Bibliotece  - filii w Żytowiecku lub bibliotece szkolnej Zespołu Szkół w Żytowiecku, bądź nadesłać na adres: Gminne Centrum Kultury Gminna Biblioteka Filia w Żytowiecku Żytowiecko 58 .

 7.      Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi  12  lutego 2016 roku w Zespole Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku.

8.      Fundatorem dyplomów i nagród dla uczestników konkursu jest Gminne Centrum Kultury  w Poniecu oraz Wydawnictwo IBIS i  Księgarnia Taniej Książki w Tuliszkowie.

 


Bożonarodzeniowy kiermasz książek

 w Zespole Szkół szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku

w ramach programu „Książki naszych marzeń”

W dniach 14 – 18 grudnia w Zespole Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku odbył się „Bożonarodzeniowy kiermasz książek” pod hasłem ‘książka doskonałym prezentem pod choinkę”.  Celem imprezy, zorganizowanej w ramach realizacji programu Rządowego pn. „Książki naszych marzeń”   była popularyzacja książki i czytelnictwa. W przygotowanie oraz prowadzenie kiermaszu zaangażowali  się uczniowie  realizujący czytelniczy projekt edukacyjny wraz z  nauczycielem biblioteki p. Nataszą Dziubałką.

Zróżnicowana oferta kiermaszowa cieszyła się dużym zainteresowaniem i wbrew powszechnie panującej opinii , że dla współczesnego ucznia książka straciła  swą  atrakcyjność organizatorzy   w ręce kupujących przekazali  79  egzemplarzy . Dochód ze sprzedaży przeznaczony został  na zakup pomocy  do realizacji projektów edukacyjnych  w ramach programu „Książki naszych marzeń”

zdjęcie


„Książki naszych marzeń” w bibliotece

Księgozbiór naszej  biblioteki szkolnej   powiększył się o blisko sto egzemplarzy nowości wydawniczych dla dzieci , zakupionych w ramach Rządowego programu pod nazwą „Książki naszych marzeń”.

Uczniowie szkoły , wśród których nowo zakupione książki cieszą się dużą popularnością   współtworzyli listę propozycji do zakupu, a obecnie biorą udział w zajęciach bibliotecznych promujących nowości, projektach edukacyjnych , konkursach czytelniczych oraz spotkaniach autorskich popularyzujących książkę dziecięcą i młodzieżową.

Realizacja programu „Książki naszych marzeń” potrwa do końca roku szkolnego 2015/2016.

zdjęcia    1    2


Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

 ośne czytanie książek  o przygodach Kubusia Puchatka, Misia Gabrysia i urodzinach Misia Maćka przez panią z biblioteki w roli… Pluszowego Misia, zabawy plastyczne oraz  ruchowe z piosenką i konkurs zagadek  towarzyszyły obchodom  Dnia Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej,  w których uczestniczyli najmłodsi uczniowie naszej szkoły – pierwszoklasiści

zdjęcia  1   2   3   4

 


Podsumowanie konkursu pn. „Moja książeczka”

20 listopada br. nastąpiło podsumowanie konkursu czytelniczego pn. Moja książeczka” zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę CKSTiR w Poniecu we współpracy z biblioteką szkolną Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku dla uczniów  klas I-III SP z terenu gminy Poniec w ramach realizacji programu „Książki naszych marzeń”

Do konkursu przystąpiło 18 uczniów szkoły w Żytowiecku.

Laureatami  konkursu-  wyłonionymi przez  komisję  jurorską w osobach pań – Barbary Kaźmierczak i Jolanty Pawłowskiej zostali:

I – miejsce – Szymon Frąckowiak – kl. III b,

II – miejsce – Alicja Twardowska – kl. II B,

III – miejsce- Jakub Szymkowiak – kl. IA

                                                            Wyróżnienie- Filip Małysiak – kl. IA

Ponadto w konkursie udział wzięli:

Zuzanna Jędryczka

Damian Krzyżyński

Szymon Wojtaszyk

Marta Danielczak

Patryk Dudkiewicz

Maja Karpińska

Wiktoria Jańczak

Dawid Klupsch

Adrian Balcerowiak

Krystian Jesiak

Dominik Hasiński

Kacper Juskowiak

Wiktor Rzeźnik

Alan Ptak

Nagrody i dyplomy dla laureatów i uczestników konkursu ufundowało Gminne Centrum Kultury w Poniecu oraz Księgarnia w Tuliszkowie i Wydawnictwo IBIS.

Laureatom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

 

zdjęcie


Spotkanie z Panem Kuleczką.

           W piątek, 30 października br. w związku z przypadającym w tym miesiącu Świętem Bibliotek Szkolnych, grupa najmłodszych  czytelników naszej szkoły z  kl. IA I IIB szkoły podstawowej   wzięła udział  w literackim spotkaniu z Panem Kuleczką oraz jego sympatyczną gromadką: psem Pypciem, kaczką Katastrofą i muchą Bzyk-Bzyk. 

W postać  tytułowego  bohatera książek o  Pana Kuleczce , który jest typem idealnego dorosłego – jednocześnie tolerancyjnego, ale i uczącego poszanowania dla zasad i reguł życia wcielił się aktor – p. Piotr Witoń, którego uczniowie naszej szkoły mieli okazję zobaczyć już wcześniej w roli  Kubusia Puchatka czy Pana Kleksa. 

Uczestnicy spotkania – w czasie dwugodzinnej, pełnej doskonałego  humoru, podróży  z Panem Kuleczką, w niezwykle sympatycznej atmosferze przeżywali zwykłe-niezwykłe przygody bohaterów, poznając historie  emanujące ciepłem, spokojem i przyjaźnią oraz uczące, jak cieszyć się z najmniejszych – pozornie najmniej znaczących – drobiazgów.

Czynny udział w spotkaniu wzięły panie – Ewa Łuczak, Małgorzata Piskorska, Monika Brodziak oraz Natasza Dziubałka.

Organizatorem imprezy była biblioteka szkolna we współpracy z Gminną Biblioteką Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu.

 zdjęcia


„Pół roku w ojczyźnie Indian Keczua i andyjskiego kondora,

czyli opowieść o Peru, jakiego jeszcze nie znacie” – spotkanie

z Karoliną Kowalczyk.

          Uczniowie gimnazjum - Aneta Karlińska, Eliza Pieczulis i Oliwier Kmiecik –  wraz z p. Nataszą Dziubałką odwiedzili Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu, aby wziąć udział w spotkaniu pn. „Pół roku w ojczyźnie Indian Keczua i andyjskiego kondora, czyli opowieść o Peru, jakiego jeszcze nie znacie”, którego bohaterem była p. Karolina Kowalczyk - absolwentka uczelni w Peru i Hiszpanii, połówka bliźniaczego duetu Twins oN Tour, amatorka fotografii, pasjonatka gór, miłośniczka literatury i surfingu która będąc ciągle w drodze, zamienia marzenia we wspomnienia.

zdjęcia          2      3