AKTUALNOŚCI    2014-2015

 

  

Dni  i godziny otwarcia biblioteki

Pytania dotyczące księgozbioru można kierować na adres: biblioteka.nd@wp.pl

 

O potrzebną książkę można również zapytać w  Filii  Bibliotecznej  Gminnego  Centrum Kultury w Żytowiecku

  -    dni i godziny otwarcia

 

 

ARCHIWUM


Występ grupy teatralnej na festynie rodzinnym.

                  Spektakl pod nazwą "W poszukiwaniu Kopciuszka" wystawiła grupa teatralna, składająca się z uczniów klas piątej i szóstej szkoły podstawowej oraz pierwszej gimnazjum działająca przy bibliotece podczas festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka w świetlicy w Teodozewie. Ze względu na humor zawarty w scenariuszu, barwne stroje, dekoracje, morał i trafną puentę przedstawienie z przyjemnością obejrzeli widzowie w każdym wieku.

zdjęcia

 


Spotkanie z autorem książki „Rower góral i na Ural”

                            Dominik Szmajda – z zamiłowania fotograf i podróżnik, na co dzień współwłaściciel Wydawnictwa Sorus, współzałożyciel i prezes Fundacji im. Kazimierza Nowaka, spotkał się 9 czerwca br. z czytelnikami w gostyńskiej bibliotece. Autor książki i wielokrotnie nagradzanego na festiwalach podróżniczych filmu pt. „Rower góral i na Ural” opowiadał o swojej samotnej wyprawie rowerowej na Ural Polarny w 2012 roku. W spotkaniu uczestniczyły również uczennice naszej szkoły : Małgosia Jankowska i Eliza Pieczulis wraz z p. Nataszą Dziubałką. Gość opowiadał o trudach swej podróży na Ural, o wielodniowej samotnej wędrówce po dalekich bezdrożach i pchaniu roweru przez wiele kilometrów, niespodziewanych przygodach, walce z komarami i meszkami, przygotowywaniu posiłków składających się głównie z chleba, ryżu, makaronu, zup w proszku i cebuli oraz o przeprawach przez rwące górskie strumienie. czy spływie rwącymi rzekami na… dętce. Demonstrował filmy dokumentujące piękno dzikiej przyrody, odludne miejsca w tundrze, spotkania z koczownikami z ludu Chantów i Nieńców. Odpowiadał na liczne pytania uczestników spotkania dotyczące tej wyprawy, jak również poprzednich, do krajów afrykańskich: Maroka, Mauretanii, Mali, Libii, Czadu, Kamerunu. Opowiadał o planach następnych podróży.

zdjęcia


Spektakl z okazji  Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek

 

             Z okazji Ogólnopolskiego  Tygodnia Bibliotek – przypadającego  w dniach 8-12 maja 2015 -  biblioteka szkolna  – we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu i Gminną Biblioteką CKSTiR w Poniecu- zorganizowała  spektakl pt. „Kot w butach”( na motywach bajki Charlesa Perrault) , w którym wystąpili aktorzy Teatru Duet z Krakowa.

           Spektakl interaktywny z elementami edukacyjnymi, przedstawienie o człowieku i kocie, którzy nawiązują przyjaźń zbudowaną na zaufaniu, obejrzeli  najmłodsi uczniowie  naszej szkoły - klas I-III SP.

zdjęcia

 


PoDrodze Afryka. Jak „Mały Fiat” podbił Afrykę”

            Arkady Paweł Fiedler, wnuk znanego pisarza i podróżnika z Puszczykowa gościł 21 kwietnia br. w gostyńskiej bibliotece. Opowiadał o swojej ubiegłorocznej wyprawie Fiatem 126p z północy na południe Afryki. Trasa przejazdu trwającego 3,5 miesiąca liczyła prawie 17000 km i wiodła z egipskiego Kairu na Przylądek Dobrej Nadziei, głównie nieutwardzonymi, często błotnistymi drogami.

            W trakcie spotkania, w którym uczestniczyli również uczniowie naszej szkoły: Aneta Karlińska, Karolina Polaszek, Roksana Grzelczak i Oliwier Kmiecik  wraz z opiekunką p. Nataszą Dziubałką , podróżnik opowiedział o  afrykańskich wojażach, dokumentując swoja wypowiedź pięknymi zdjęciami oraz krótkimi filmami. Mówił o niepowtarzalnej przyrodzie, plemionach, ale także o dzikich  zwierzętach, które spotkał na swojej drodze, o przygodach i ekstremalnych warunkach: upale, kurzu, dokuczliwych owadach. Podkreślał, że w Afryce czuł się bezpiecznie, a jego „maluch” spisywał się znakomicie, miał niewiele usterek,  wzbudzał zainteresowanie,  zdumienie i życzliwość tubylców, a nawet propozycje kupienia auta.

           Prelegent odpowiadał na liczne pytania słuchaczy , dotyczące przebiegu podróży, przygotowań do niej, spotkań z ludźmi, zagrożeń i i dalszych planów. Zdradził, że myśli o dalszych wyprawach Fiatem126p, m.in. do Boliwii.

Arkady Paweł Fiedler poinformował zebranych, ze oprócz zwiedzenia Czarnego Lądu, jego celem było również nakręcenie filmu dokumentalnego z „maluchem” w roli głównej, dlatego przez większość podróży towarzyszyła mu polska ekipa filmowców, wioząc również części zapasowe do autka.

               „PoDrodze Afryka” to projekt z okazji 40-lecia Muzeum Arkadego Fiedlera i 120. rocznicy urodzin patrona. Wyprawa jest kontynuacją podróży dookoła Polski w 2009 roku, po której powstał film dokumentalny.

zdjęcia


Warsztaty teatralne w bibliotece  –

z  aktorem p. Piotrem Witoniem.

Grupa uczniów naszej szkoły-  spędziła miło i aktywnie czas , biorąc udział w warsztatach teatralnych  prowadzonych przez aktora p. Piotra Witonia, który  – z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca) - na zaproszenie  Biblioteki  gościł w Żytowiecku..

Podczas dwuipółgodzinnego spotkania uczestnicy warsztatów, bawiąc się  doskonale, poznawali arkana sztuki aktorskiej, ćwiczyli dykcję, gestykulację  oraz mimikę, by na zakończenie -  wykorzystując nabytą od znakomitego trenera i przesympatycznego gościa  wiedzę -  przygotować i przedstawić własną  etiudę teatralną.

zdjęcia


 

Podsumowanie „Ferii zimowych z książką’2015”

w bibliotece w Żytowiecku.

Dwadzieścioro dzieci w wieku 4-15 lat  odpowiedziało na ofertę zajęć i  konkursów czytelniczych przygotowanych przez bibliotekę na okres ferii zimowych.

W czwartek, w 26 lutego, odbyły się zajęcia  plastyczno-literackie pn. „Zima Muminków”, nastawione na popularyzację książki dziecięcej i poznawanie przygód bohaterów literackich.  Polegały  one na głośnym czytaniu, z wykorzystaniem elementów dramy, zagadkach literackich, a także nauce rysunku. Uczestnicy zajęć obejrzeli również krótki film o podstawach animacji.

Na okres ferii zimowych biblioteka zorganizowała również  dwa konkursy czytelnicze:

„Bajkowa śnieżna kraina” – dla kategorii wiekowej 5-10 lat oraz „Przeczytałe/am ostatnio książkę” dla uczestników w wieku 10-15 lat.

 Nagrody dla laureatów konkursów oraz dyplomy i upominki dla uczestników zajęć plastyczno -literackich, ufundowane zostały przez Gminne Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu oraz Księgarnię Taniej Książki i Wydawnictwo IBIS w Tuliszkowie.


       Laureaci konkursu pn. „Bajkowa śnieżna kraina”

I miejsce           Anna Klonowska

II miejsce          Anna Michałek

III miejsce         Kacper Pakosz

Wyróżnienia   Amelia Jędryczka, Zuzanna Jędryczka, Zuzanna Dudziak

                   Laureaci konkursu „Przeczytałem/am ostatnio książkę”

                        I miejsce         Karolina Polaszek

                                    II miejsce        Aneta Karlińska

III miejsce       Roksana Grzelczak

Wyróżnienie   Marcelina Polaszek

zdjęcia

 


 

   harmonogram zajęć   na    ferie zimowe

  Konkurs   " Bajkowa śnieżna kraina"

Konkurs   "   Przeczytałe/am ostatnio książkę…”

 

Zajęcia literacko -plastyczne


Pierwsza wizyta uczniów  klas I w bibliotece.

W pierwszym tygodniu  lutego  w bibliotece odbyły się uroczystości pasowania na czytelników  uczniów klas I szkoły podstawowej., podczas której mieli okazję  zapoznania  się z księgozbiorem ,  zasadami  poszanowania książki, sposobami wypożyczania oraz godzinami otwarcia biblioteki. .

 Wizytę pierwszoklasistów w bibliotece uatrakcyjnił występ koleżanek i kolegów z klas V  – V I,  którzy przygotowali przedstawienie pod nazwą „Kłótnia wróżek””, w którym  wcielając się w postaci z  bajek, zachęcali młodszych kolegów do czytania książek.

 

W trakcie  przedstawienia przyszli czytelnicy  chętnie odpowiadali na zagadki , a następnie złożyli ślubowanie oraz zostali pasowani na czytelników przez „Książkę”, w postać której wcielił się Rafał  Stróżyński z klasy VI.

Na pamiątkę uroczystości  w bibliotece każdy z pierwszoklasistów otrzymał dyplom pasowania na czytelnika.

 W spektaklu wystąpili:

 Książka – Rafał Stróżyński

Skrzat 1- Sandra Szczepaniak

Skrzat 2 – Oliwier Kmiecik

Wróżka 1 – Oliwia Byra

Wróżka 2 – Natalia Skiba

 Czerwony Kapturek – Małgosia Jankowska

Małgosia – Wiktoria Kasperczak

Jaś – Szymon Brzeskot

Śnieżka – Weronika Brzeskot

Dziewczynka z zapałkami – Wiktoria Markowska

Pani w sukni balowej - Nikola Pache

Śpiąca Królewna – Ola Hasińska

Królewicz – Szymon Brzeskot

 zdjęcia

 

 


Spotkanie z Jackiem Getnerem w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu

      Bardzo interesujące popołudnie  w gostyńskiej bibliotece spędzili uczniowie naszej szkoły – Karolina Polaszek, Aneta Karlińska, Roksana Grzelczak i Oliwier Kmiecik, którzy wraz z p. Nataszą Dziubałką uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Jackiem Getnerem – pisarzem, scenarzystą, dramaturgiem, laureatem licznych konkursów pisarskich i dramaturgicznych, autorem scenariuszy do kilkuset odcinków różnych seriali telewizyjnych, np. do „Klanu” czy  „Ale się kręci” i dialogów do fabularnych gier komputerowych, m. in. do „Wiedźmina”, dramatów wystawianych na scenach różnych teatrów na terenie całego kraju, a także czytanych  na antenie radiowej.

 

Do gostyńskiej biblioteki pisarz przyjechał promować swą najnowszą książkę, która stanowi część serii o przygodach Pana Jacka Przypadka – genialnego dociekliwego detektywa.

Gość, który  szybko nawiązał świetny kontakt z czytelnikami, czytał fragmenty swej książki i odpowiadał na liczne pytania,  dotyczące zarówno  bohaterów, jak też pomysłów i inspiracji oraz planów wydawniczych. Autor  odkrył  przed uczestnikami spotkania wiele sekretów pracy pisarza, zdradził również tajniki pracy w telewizji, przytaczając  przy tym zabawne anegdoty z planów zdjęciowych popularnych seriali.

 zdjęcia

 


 

Podróż po Gruzji z p. H. Radołą.

 

Wielu ciekawych informacji  i  anegdot , które trudno byłoby  znaleźć  w przewodniku turystycznym o  tajemniczym  kraju  -  Gruzja,  dowiedzieli się uczniowie klasy VI, uczestnicząc 25 września br. w  spotkaniu z p. Haliną Radołą – instruktorką BPMiG w Gostyniu, z zamiłowania podróżniczką i esperantystką.

Spotkanie zorganizowała biblioteka szkolna, przy współpracy z Gminną Biblioteką Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu,  a prócz zaciekawionych uczniów wzięły  w nim udział

p. Natasza Dziubałka i p. Grażyna Żurczak.

Z pasjonującego opowiadania p. Radoły wyłonił się obraz Gruzji jako malowniczo położonego wśród gór  kraju, o bogatej kulturze , smacznej kuchni, bardzo przyjaznego  Polsce.

Uczniowie, bardzo zainteresowani,  zadawali wiele pytań, zarówno  na temat Gruzji, jak też  przygody z językiem esperanto.

Nasz gość miał bowiem przyjemność przebywać w Gruzji,  uczestnicząc w Światowym Zjeździe Esperantystów. Jest  miłośniczką języka esperanto od ponad dwudziestu lat. Przyjmując zaproszenia na  światowe  spotkania esperantystów, zwiedziła  około  30 krajów i posiada znajomych z całego świata, których gości czasem w domu.

Było to już  kolejne spotkanie w naszej  szkole z p H. Radołą . Podczas wcześniejszych  uczniowie podróżowali wraz z gościem  do Brazylii, Islandii czy na Kubę. Być może wkrótce następne spotkanie o kraju , jakiego nie znamy, bowiem esperantystka w październiku wylatuje do Armenii, a żegnając się z uczniami, oczywiście  w języku esperanto, powiedziała, że esperantystą może zostać ….każdy.

 

zdjęcia