2013-2014

  

„Noc Muzeów” z „Oskarem i Panią Różą”

Gostyńska noc ze sztuką.

 

17 maja br. uczniowie z grupy teatralnej, działającej  przy bibliotece  uczestniczyli w "Nocy Muzeów", wystawiając - na zaproszenie Biblioteki  Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu  - spektakl pn. "Oskar i Pani Róża".

 Młodzi aktorzy spędzili w bibliotece bardzo pracowity wieczór. Ze względu na duże zainteresowanie wystawili spektakl  dwukrotnie, otrzymując gromkie  brawa  od widzów  wzruszonych do łez. Po występach, mając poczucie dobrze wykonanego zadania, ochoczo  przystąpili do oglądania  wystaw  rękodzieła, fotografii, malarstwa zorganizowanych w bibliotece z okazji "Nocy Muzeów", a przy muzyce akordeonistów posilali się pyszną grochówką.

 

zdjęcia


Konkurs czytelniczy z okazji Tygodnia Bibliotek

 

              Z okazji Tygodnia Bibliotek’ 2014 w bibliotece szkolnej odbył się konkurs pn. "Krystyna Siesicka ciągle bliska", zorganizowany we współpracy z Gminną Biblioteką Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu. Do konkursowej rywalizacji, w której należało wykazać się wiedzą na temat książek Siesickiej przystąpiło sześć dziewcząt – uczennic naszej szkoły.

Laureatki konkursu:

Julita Helik -    I miejsce

Katarzyna Jesiak - II miejsce

Aneta Karlińska - III miejsce

 

Ponadto w konkursie udział wzięły: Roksana Grzelczak Karolina Polaszek Kinga Matysiak

Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały dyplomy i nagrody ufundowane przez GCKSTiR w Poniecu.

zdjęcie

 


Pasowanie pierwszoklasistów  na czytelników !!!

 

W pierwszym tygodniu  marca w bibliotece odbyła się uroczystość pasowania na czytelników  uczniów klas I szkoły podstawowej.

 

Podczas wizyty w bibliotece „pierwszaki”  zapoznały się z księgozbiorem , przypomniały zasady poszanowania książki oraz dowiedziały się w jaki sposób i kiedy można wypożyczać książki .

 Wizytę pierwszoklasistów w bibliotece uatrakcyjnił występ koleżanek i kolegów z klasy – V  którzy przygotowali przedstawienie pod nazwą „Sięgnij po książkę”. W spektaklu tym  wcielając się w postaci z  bajek, zachęcali młodszych kolegów do czytania książek,  jednocześnie próbując zniechęcić do spędzania wolnego  czasu wyłącznie  przed komputerem.

 

Po obejrzeniu przedstawienia przyszli czytelnicy bardzo chętnie brali   udział w konkursie zagadek , a następnie złożyli ślubowanie oraz zostali pasowani na czytelników przez króla, w którego wcielił się Szymon Brzeskot z klasy V.

Na pamiątkę uroczystości  w bibliotece każdy z pierwszoklasistów otrzymał dyplom pasowania na czytelnika.

zdjęcia


Ferie zimowe z książką’2014

Podsumowanie konkursów

„Jestem autorem książki”

oraz  „Polecam Ci tę książkę, ponieważ…”

             Kilkudziesięciu uczniów Zespołu Szkół w Żytowiecku wzięło udział w  zimowych konkursach czytelniczych przygotowanych przez Gminną Bibliotekę CKSTiR w Poniecu we współpracy z biblioteką Zespołu Szkół w Żytowiecku.

Młodsi uczestnicy – uczniowie klas Ii – III SP, dla których przeznaczony był konkurs pod nazwą „Jestem autorem książki” wykonywali własne  książeczki, wcielając się w rolę autorów tekstów oraz ilustratorów.

Natomiast starsi uczestnicy  - uczniowie klas IV – VI SP oraz uczniowie klas gimnazjalnych – w myśl założeń konkursu pn. „Polecam Ci tę książkę, ponieważ…” zachęcali do przeczytania swych ulubionych książek, pisząc recenzje oraz tworząc plakaty reklamowe.

Prace konkursowe zostały ocenione przez pracowników Gminnego Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu, a podsumowanie konkursu odbyło się w pierwszych dniach marca w Zespole Szkół w Żytowiecku. Nagrody dla laureatów konkursów oraz dyplomy dla wszystkich uczestników, ufundowane przez Gminne Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu oraz Księgarnię Taniej Książki i Wydawnictwo IBIS w Tuliszkowie, wręczyły p. wicedyrektor Barbara Górska oraz nauczyciel biblioteki p. Natasza Dziubałka.

               Laureaci konkursu pn. „Jestem autorem książki”

I miejsce           Anna Michałek

II miejsce          Patrycja Kluczyk, Karolina Nyc

III miejsce         Zuzanna Dudziak, Jakub Michalski

Wyróżnienia:

Patryk Kozłowski

Kacper Juskowiak

Amelia Jędryczka

Oliwia Musialska

Mikołaj Biegała

Marcelina Polaszek

Szymon Frąckowiak

Piotr Romek

Natalia Kołcz

 

                   Laureaci konkursu „Polecam Ci tę książkę, ponieważ…”

                        I miejsce         Julita Helik,   Karolina Polaszek

                                    II miejsce        Katarzyna Jesiak,   Żaneta Drożdżyńska

III miejsce       Joanna Dudkiewicz

Wyróżnienie   Julia Michałek

                                                  zdjęcia


Święto Kobiet w Teodozewie  z „Oskarem i Panią Różą”

                Spektakl pt. „Oskar i pani Róża”, oparty na motywach książki pod tym samym tytułem przygotowany przez uczniowiów klasy piątej i szóstej na zajęciach kółka teatralnego  obejrzały panie przybyłe do świetlicy w Teodozewie, aby przy kawie i cieście świętować koniec karnawału oraz zbliżający się Dzień Kobiet.

.  W  spektaklu wystąpili:

Oskar- Oliwier Kmiecik

Pani Róża – Eliza Pieczulis

Mama – Wiktoria Kasperczak

Kolega – Bartosz Brodziak

Peggy – Aleksandra Hasińska

 Lekarz – Szymon  Brzeskot

.               Przedstawienie  nagrodzone zostało gromkimi brawami, a organizatorka uroczystości p. Agnieszka Karpińska, dziękując za występ,  w imieniu mieszkańców Teodozewa wręczyła młodym aktorom kwotę pieniężną na dalsze funkcjonowanie kółka teatralnego.

                                                               zdjęcia                                                                                                                                                  Natasza Dziubałka


Spektakl  „Oskar i Pani Róża”

 

Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens ? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu  i nie wierzy już w nic. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza Pani Róża, która potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji.

Takie zdarzenia, na tle zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, mają miejsce w książce „Oskar i pani Róża”,   jednej z najpiękniejszych i najsłynniejszych powieści Erica –Emmanuela Schmitta, znakomitego współczesnego pisarza francuskiego.

Przez wiele  tygodni, na zajęciach w bibliotece, pod opieką p. Nataszy  Dziubałki, uczniowie szkoły podstawowej przygotowywali spektakl pt. „Oskar i pani Róża”, oparty na motywach książki. Zabawa w teatr dostarczyła uczestnikom wiele satysfakcji.

Efekt tych przygotowań,  27 listopada br. podczas zebrań zwanych „wywiadówką”, obejrzeli rodzice  uczniów klas -  piątej i szóstej. Występ młodych aktorów nagrodzony został gromkimi brawami.

 Z dużym zaangażowaniem w spektaklu wystąpili:

    Oskar- Oliwier Kmiecik – kl. V

Pani Róża – Eliza Pieczulis – kl. VI

Mama – Wiktoria Kasperczak – kl. V

Kolega – Bartosz Brodziak – kl. V

Peggy – Aleksandra Hasińska – kl. V

                                               Lekarz – Szymon  Brzeskot – kl. V

 zdjęcie


 

Podsumowanie konkursu  z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek.

 15 listopada  odbył się  apel poświęcony  podsumowaniu   czytelniczego konkursu plastycznego,  zorganizowanego przez Gminną Bibliotekę Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu  Filii w Żytowiecku we współpracy z biblioteką szkolną, z okazji przypadającego 5 listopada – Światowego Dnia Postaci z Bajek.

Dyplomy i nagrody dla laureatów ufundowało Gminne Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu  oraz Księgarnia Taniej Książki i Wydawnictwo IBIS w Tuliszkowie.  W  apelu uczestniczył , zaproszony na tę okazję,  p. Maciej Malczyk -  dyrektor Gminnego Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu który  podziękował za liczny udział w konkursie oraz wręczył wyróżnionym  dyplomy i nagrody.

Efektem podjętych działań adresatów konkursu – uczniów klas I – III szkoły podstawowej jest 37 prac plastycznych, które możemy obejrzeć na wystawie w naszej szkole.

 Laureaci konkursu:

 I MIEJSCE – Radosław Pieczulis – kl. III

II  MIEJSCE - Natalia Kołcz – kl. II

III MIEJSCE -  Wiktor Kurasiak – I b

 

Wyróżnienia:

Oliwia Kurasiak

Zuzanna Ciesielska

Oliwier Małysiak

Amelia Jędryczka

Marcelina Polaszek

Anna Michałek

Mikołąj Biegała

Jacek Stróżynski

Klaudia Drożdżyńska

Jakub Michalski.

Alicja Twardowska

                                                                    zdjęcia


Uczniowie zwiedzają Islandię.

  W ramach zajęć z przyrody wspaniałą „wędrówkę” po Islandii – krainie pływających kamieni i latających skał, wodnych warkoczy, tysiąca wodospadów i setek gorących źródeł odbyli – 30 października br. - uczestnicy spotkania z p. H. Radołą – instruktorką Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, esperantystką, podróżniczką z zamiłowania, która zwiedzała tajemniczą wyspę, uczestnicząc w odbywającym się w tym roku na Islandii Światowym Kongresie Esperantystów. P. H. Radoła gościła w Żytowiecku na zaproszenie biblioteki szkolnej. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klasy szóstej wraz z p. Grażyną Żurczak - nauczycielką przyrody.

zdjęcia


Spotkanie z aktorem Zbigniewem Walerysiem.

             Anegdoty z planu filmowego, opowieści o różnicy między aktorstwem filmowym i teatralnym, a przede wszystkim znakomite interpretacje utworów poetyckich wypełniły spotkanie uczniów klas gimnazjalnych  z aktorem p. Zbigniewem Walerysiem., który przyjechał do naszej szkoły na zaproszenie p. Nataszy Dziubałki i Samorządu Uczniowskiego.           

Artysta wystąpił z lirycznym programem opartym na twórczości Juliana Tuwima. Recytował wiersze przy dźwiękach muzyki, a swój występ urozmaicił ciekawostkami i wątkami biograficznymi z życia wybitnego poety. Powodem wyboru poezji tego twórcy był nie tylko fakt ogłoszenia przez Sejm roku 2013  - Rokiem Juliana Tuwima. - Teksty Tuwima są tak piękne, tak ujmujące za serce, że nie sposób ich nie mówić. Są wśród nich wspaniałe utwory o miłości, potrafiące wzruszyć niejednego, jak i znakomite, dowcipne i oparte na zabawie językiem wiersze dla dzieci – tłumaczył.

Po występie  Zbigniew Waleryś bez oporów dał się wciągnąć w rozmowę o pracy aktora. Publiczność wysłuchała opowieści o kulisach pracy w teatrze i na planie filmowym. Aktor chętnie odpowiadał na liczne pytania uczestników spotkania. Opowiadał między innymi o pracy na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu, w którym występował do niedawna. Padały pytania o jego role filmowe m.in. w „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza i „Pianiście” Romana Polańskiego oraz w polskich serialach np. „Czas honoru” czy „Na dobre i na złe”. Artysta podzielił się z publicznością również nowiną o dołączeniu do obsady „M jak miłość”. Widzów szczególnie interesowała też ostatnia rola aktora w obrazie w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze pt. „Papusza”. Artysta wcielił się w nim w postać Dionizego Wajsa – męża Papuszy. Za tę rolę Zbigniew Waleryś otrzymał nagrodę na tegorocznym 38 Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Film święcił triumfy na festiwalu filmowym w Karlowych Warach. Jego polska premiera przewidziana jest na 15 listopada br.

W imieniu całej społeczności szkolnej gościa przywitała Kasia Jesiak – członek Samorządu Uczniowskiego, która również podziękowała w za bardzo ciekawe spotkanie, wręczając aktorowi piękny bukiet kwiatów.

zdjęcia

                                                                                                                                       Natasza Dziubałka 


 

Regulamin konkursu  czytelniczego

„Mój ulubiony bohater z bajki”