AKTUALNOŚCI

 

Dni  i godziny otwarcia biblioteki w roku szkolnym 2012/2013

Pytania dotyczące księgozbioru można kierować na adres: biblioteka.nd@wp.pl

 

O potrzebną książkę można również zapytać w  Filii  Bibliotecznej  Gminnego  Centrum Kultury w Żytowiecku

  -    dni i godziny otwarcia


 

Zakończenie projektu „Mieszkamy wśród pół i łąk … nasza mała ojczyzna okiem kamery”

"Mieszkamy wśród pól i łąk..nasza mała ojczyzna okiem kamery" to projekt realizowany przez Gminną Bibliotekę Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu, dzięki dotacji pozyskanych w konkursie grantowym "Aktywna biblioteka" ,prowadzonym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Cel projektu to twórcze zagospodarowanie wolnego czasu, zainteresowanie ich ciekawostkami regionu, nabycie umiejętności posługiwania się aparatem fotograficznym i kamerą oraz obróbki materiału cyfrowego przy tworzeniu filmu oraz ćwiczenie umiejętności pracy w grupie. Do udziału w tym projekcie przystąpiło 60 uczniów klas 4-6 szkół podstawowych z terenu gminy, z czego z naszej szkoły 25 uczniów, a w charakterze wolontariuszy 2 uczniów gimnazjum :Dawid Dziubałka i Szymon Sierleja . Efektem realizacji projektu miał być film o „naszej małej ojczyźnie” nakręcony przez uczniów – uczestników projektu, zmontowany przez wolontariuszy. Grupa rozpoczęła pracę od uczestnictwa w warsztatach kształcących technikę wykonywania zdjęć oraz posługiwania się kamerą, które poprowadził Przemysław Maciejewski - fotoreporter pracujący w portalu informacyjnym Gostyń24 oraz w gazecie Gostyń24extra, by następnie pod opieką p. Nataszy Dziubałki - realizatorki projektu, odbyć szereg wycieczek plenerowych po najbliższej okolicy. W efekcie powstało kilkaset ujęć, z których uczestnicy projektu wraz z wolontariuszami wybrali kilkanaście. Po ich montażu powstał kilkunastominutowy film o najbliższej okolicy. Film ten zmontowany z filmem kręconym równolegle przez uczniów szkoły w Poniecu obejrzeć można na stronie internetowej GCKSTiR. W środę, 26 czerwca w GCKSTiR w Poniecu odbędzie się spotkanie podczas którego, każdy z uczestników projektu otrzyma w nagrodę pendrive oraz słodki upomniek.

zdjęcia


Wirtualna przygoda z „Muuvit – ruszaj się i odkrywaj świat”  w bibliotece.

Przez cztery kolejne tygodnie czerwca, w  środowe popołudnia, w ramach projektu „Muuvit ruszaj się i odkrywaj świat”, który biblioteka szkolna realizowała we współpracy z Gminną Biblioteką Centrum Kultury Sportu Turystyki Rekreacji w Poniecu, klasa V odbywała wirtualną  podróż przez  wybrane miasta Europy. Wędrówkę rozpoczęła od Barcelony, a zakończyła  na Wyspach Owczych, by w międzyczasie odwiedzić Monako, Rzym, Sarajewo, Wenecję, Lublanę, Wiedeń, Pragę, Monachium, Luksemburg, Amsterdam, Edynburg i Kirwall.  Podczas wirtualnych wycieczek grupa uczniów, która przybrała nazwę „Kłos Żytowiecko” poznawała historię, zabytki oraz podstawowe zwroty językowe i ciekawostki kulinarne odwiedzanych państw. Odległości na mapie  pokonywała  dzięki milom  wypracowanym podczas zajęć ruchowych na boisku wielofunkcyjnym.

zdjęcia

 


Spektakl  „Oskar i Pani Róża”

 Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens ? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu  i nie wierzy już w nic. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza Pani Róża, która potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Takie zdarzenia mają miejsce w książce „Oskar i pani Róża”,   jednej z najpiękniejszych i najsłynniejszych powieści Erica –Emmanuela Schmitta, znakomitego współczesnego pisarza francuskiego.

Przez kilkanaście tygodni, na zajęciach bibliotecznych, pod opieką p. Nataszy  Dziubałki, uczniowie klasy czwartej i piątej przygotowywali spektakl pt. „Oskar i pani Róża”, oparty na motywach książki. Wiele czasu uczniowie spędzili na zapoznaniu się z treścią książki, sporo emocji dostarczył wybór ról.  Młodzi aktorzy  poświęcili dużo czasu na opracowanie scenografii oraz odpowiedniego podkładu muzycznego. Zabawa w teatr dostarczyła uczestnikom wiele satysfakcji.

Efekt tych przygotowań można było zobaczyć 14 czerwca, podczas przedstawienia w auli szkoły.

 Z dużym zaangażowaniem w spektaklu wystąpili:

    Oskar- Oliwier Kmiecik

Pani Róża – Eliza Pieczulis

Mama – Wiktoria Kasperczak

Ojciec - Patryk Kluczyk

Kolega – Mateusz Juskowiak

Peggy – Aleksandra Hasińsk

   Lekarz – Bartosz Brzeskot

 

zdjęcia


 

Spotkanie z wierszami Juliana Tuwima – konkurs recytatorski

z okazji Roku Tuwimowskiego.

 

          „Murzynek Bambo”, „Abecadło” oraz „Dżoncio” to tylko niektóre wiersze Juliana Tuwima, które recytowali  uczniowie klas I – III SP - uczestnicy konkursu recytatorskiego.

           Organizatorem konkursu  z okazji Roku Tuwimowskiego  była biblioteka  oraz samorząd uczniowski.

           Do udziału zgłosiła się bardzo duża -  kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów. W pierwszym etapie przeprowadzone zostały eliminacje klasowe, w których wyłoniono po czterech finalistów z każdej z klas.. Finał konkursu odbył się 5 czerwca w auli szkoły....                              

 szczegóły- zdjęcia

 


Spotkanie z aktorem

      Uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. Nataszy Dziubałki, uczestniczyli w spotkaniu z aktorem Zbigniewem Walerysiem., który przyjechał do Gostynia na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Anegdoty prosto z planu filmowego,   dalej

 


...nasza mała ojczyzna okiem kamery..

Mieszkamy wśród pól i łąk...nasza mała ojczyzna okiem kamery" to projekt realizowany przez Gminną Bibliotekę Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu dzięki dotacji pozyskanych w konkursie grantowym "Aktywna biblioteka" , prowadzonym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Celem projektu jest twórcze zagospodarowanie wolnego czasu, zainteresowanie ich ciekawostkami regionu, nabycie umiejętności posługiwania się aparatem fotograficznym i kamerą oraz obróbki materiału cyfrowego przy tworzeniu filmu oraz ćwiczenie umiejętności pracy w grupie.           

 Pierwsze spotkanie w ramach realizacji projektu, którego organizatorem była Gminna Biblioteka CKSTiR Filia w Żytowiecku we współpracy z biblioteką szkolną odbyło się w auli szkoły 14 maja o godz. 16.00. Spotkanie w formie warsztatów kształcących technikę wykonywania zdjęć oraz posługiwania się kamerą poprowadził Przemysłąw Maciejewski – fotoreporter pracujący dla portalu informacyjnego Gostyń 24 oraz gazety Gostyń24extra. Wzięła w nim udział siedemnastoosobowa grupa uczniów klas IV – VI, która zgłosiła się do udziału w projekcie.

zdjęcia    1        2     3    4


Światowy Dzień Książki w Bibliotece   

  Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO. Z  tej okazji  uczniowie klas I – V szkoły podstawowej odwiedzili Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Opowieści niesamowite”, przygotowany przez  Grupa Teatralna „Kęs” działającą przy Gostyńskim Ośrodku Kultury –„Hutnik” pod opieką Sebastiana Nowaka. Program „Niesamowite opowieści”, składał  się z trzech humorystycznych przedstawień opartych na znanych utworach literackich, m.in.: „Świteziance”  i  bajce „Czerwony Kapturek”. Młodym aktorom towarzyszyli podopieczni Bartłomieja Szymkowiaka – instruktora Ogniska Muzycznego przy GOK-u, wykonujący utwory gitarowe.

48 – osobowa grupa uczniów naszej szkoły zwiedziła również gostyńską bibliotekę.

zdjęcia   1      2         3        4


Światowy Dzień Książki w Bibliotece  

   Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO. Z  tej okazji  uczniowie klas I – V szkoły podstawowej odwiedzili Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu, gdzie obejrzeli spektakl pt. „Opowieści niesamowite”, przygotowany przez  Grupa Teatralna „Kęs” działającą przy Gostyńskim Ośrodku Kultury –„Hutnik” pod opieką Sebastiana Nowaka. Program „Niesamowite opowieści”, składał  się z trzech humorystycznych przedstawień opartych na znanych utworach literackich, m.in.: „Świteziance”  i  bajce „Czerwony Kapturek”. Młodym aktorom towarzyszyli podopieczni Bartłomieja Szymkowiaka – instruktora Ogniska Muzycznego przy GOK-u, wykonujący utwory gitarowe.

48 – osobowa grupa uczniów naszej szkoły zwiedziła również gostyńską bibliotekę.

zdjęcia


 

Pasowanie pierwszoklasistów  na czytelników !!!

 

15 lutego br, jak co roku o tej porze, przyszedł czas na pierwsze odwiedziny w bibliotece uczniów klasy I SP.

Podczas tej wizyty  „pierwszaki”  zapoznały się z księgozbiorem biblioteki, przypomniały zasady poszanowania książki oraz dowiedziały się w jaki sposób i kiedy można wypożyczać książki . 

Wizytę pierwszoklasistów w bibliotece uatrakcyjnił występ koleżanek i kolegów ze starszych klas – V i VI, którzy przygotowali przedstawienie pod nazwą „Szlakiem baśni”. W spektaklu tym  wcielając się w postaci z różnych bajek, zachęcali młodszych kolegów do sięgania po książkę, jednocześnie próbując zniechęcić do spędzania wolnego  czasu wyłącznie  przed komputerem, grając w gry komputerowe.

zdjęcia       1     2        4

 


 

2013 – Rok Juliana Tuwima.

Rozstrzygnięcie konkursów „W krainie wierszy Juliana Tuwima”

oraz „Poznaj wiersze Tuwima”.

 

5 lutego br w Zespole Szkół w Żytowiecku nagrodzeni zostali uczestnicy   konkursów czytelniczych, zorganizowanych  przez Gminne Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji  Filię w Żytowiecku dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Poniec z okazji Roku Juliana Tuwima.

 Do udziału w konkursach zgłosiło się 27 osób- uczniów Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku.

Zwycięzcami okazali się:

W kategorii klas I – III SP:             Radosław Pieczulis – kl. II

W kategorii klas IV- VI SP:           Jaś Przewoźny – kl. IV

Ponadto nagrodzeni zostali:

Joasia Dudkiewicz

Julia Michałek

Ania Michałek

Amelia Jędryczka

Jagoda Jędryczka

Karolina Schonfelder

Wyróżnienie otrzymała również 5 - letnia  Alicja Twardowska z Żytowiecka , najmłodsza uczestniczka konkursu, jednocześnie jedna z najmłodszych czytelniczek biblioteki.

Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy.

Nagrody książkowe  dla zwycięzców ufundowało Gminne Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu oraz  Hurtownia i Księgarnia Książki w Tuliszkowie.

               

                                                                                                                          zdjęcia     1       2

 


 

Rok 2013 – Rokiem Juliana Tuwima

Ferie zimowe z książką - 2013

Biblioteka zaprasza do konkursu !

                                              regulamin konkursu


Podsumowanie kiermaszu bożonarodzeniowego.

 Dla  51 uczniów naszej szkoły książka okazała się być wspaniałym prezentem pod choinkę, tyle bowiem osób zakupiło książkę podczas  „Kiermaszu Bożonarodzeniowego”, zorganizowanego

przez bibliotekę szkolną.

                Za zorganizowanie kiermaszu  biblioteka szkolna otrzymała bezpłatnie wydawnictwa popularnonaukowe do księgozbioru biblioteki

 

 


 

                           Konkursy czytelnicze

W  dniu 16 listopada br poznaliśmy laureatów międzyszkolnych konkursów czytelniczych, zorganizowanych przez bibliotekę szkolną we współpracy z Gminnym Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek oraz w związku z 35 rocznicą śmierci pisarza Rene Goscinnego.

Do udziału w obu konkursach przystąpiło 32 uczniów klas od I do VI Szkół Podstawowych z Żytowiecka i  Ponieca.

                                       wyniki

                                 zdjęcia    1       2


Biblioteka  szkolna oraz  Biblioteka Gminnego   Centrum Kultury

                                                                     Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu,

                                                z okazji 35 rocznicy śmierci Rene Goscinnego, autora cyklu książek

                                                           „Mikołajek i ..” oraz „Nowe przygody Mikołajka”

                                                                                            – zaprasza uczniów do konkursu     

          

        pn. „Przygoda Mikołajka”.                    regulamin

 


     

Biblioteka  szkolna oraz Biblioteka  Gminnego  Centrum Kultury

Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu,

z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek – 5.XI

– zapraszają  uczniów do konkursu       

 pn. „Mój przyjaciel mieszka w bajce”.        regulamin

 


Konkurs Głośnego Pięknego Czytania

 Z okazji przypadającego 29 września Dnia Głośnego Czytania  uczniowie klas II i III SP rywalizowali w Konkursie Głośnego Pięknego Czytania. Celem konkursu było doskonalenie techniki czytania, jak również promocja zabawne, bardzo ciekawej j książeczki dla dzieci Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby pt. „Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą”

Uczestnicy konkursu:

Klasa III

I miejsce:                                           Julia Michałek

Ponadto udział brali:                                  Karol Wawrzynowicz

                                                                Kacper Sierleja

                                                               Julita Kasprzak

                                                               Jagoda Jędryczka

Klasa II:                                                              

I miejsce:                                         Kacper Łopiński

Udział brali:                                              Patrycja Wujczak

                                                               Radek Pieczulis                               zdjęcia             

 


Podsumowanie wakacyjnych konkursów czytelniczych

 Znamy już laureatów  konkursów czytelniczych „Tu mieszkam… to moja mała ojczyzna” oraz „Podróżujemy z Doktorem Dolittle”, zorganizowanych przez bibliotekę w okresie wakacji letnich, adresowanych  do uczniów  szkół podstawowych z terenu gminy Poniec.

                                                                                                                   ***

Warunkiem rywalizacji w  konkursie  fotograficznym pn. „Tu mieszkam… to moja mała ojczyzna” była wykonanie zdjęć przedstawiających okolicę ,w  której mieszkamy: przyrodę, architekturę, ludzi, w ujęciach, które uczestnik  uzna z ciekawe i godne uwiecznienia.

Zdobywczyniami  głównych  nagród  w tym  konkursie  zostały  Weronika Marciniak i Patrycja Kołcz – uczennice klasy  szóstej Szkoły Podstawowej  w Żytowiecku, natomiast wyróżnienie  otrzymał Jaś Bojarski z Czarkowa – uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej w Poniecu.

W konkursie pn. „Podróżujemy z Doktorem Dolittle” należało wykonać dowolną techniką plastyczną, pracę stanowiącą  ilustrację do jednej z  cyklu książek o przygodach Doktora Dolittle. W tej rywalizacji wyróżniona została praca Jasia Przewoźnego  - ucznia klasy III Szkoły Podstawowej w Żytowiecku.

 zdjęcia   1    2      3

                                                                              ***

 W obu konkursach uczestniczyło  21 osób – uczniów szkół podstawowych z Żytowiecka i Ponieca.

Nagrody dla laureatów konkursów ufundowało Gminne Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Poniecu.

Laureatom gratulujemy, a wszystkich uczniów zapraszamy do udziału w konkursach w nowym roku szkolnym 2012/2013.

                                                                                                                              Natasza Dziubałka