Spotkanie z aktorem

Uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. Nataszy Dziubałki, uczestniczyli w spotkaniu z aktorem Zbigniewem Walerysiem., który przyjechał do Gostynia na zaproszenie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu.

Anegdoty prosto z planu filmowego, opowieści o różnicy między aktorstwem filmowym i teatralnym, a przede wszystkim znakomite interpretacje utworów poetyckich wypełniły spotkanie z aktorem . Artysta wystąpił z lirycznym programem opartym na twórczości Juliana Tuwima. Po występie bez oporów dał się wciągnąć w rozmowę o pracy aktora. Artysta recytował wiersze przy dźwiękach muzyki, a swój występ urozmaicił ciekawostkami i wątkami biograficznymi z życia wybitnego poety. Powodem wyboru poezji tego twórcy był nie tylko fakt ogłoszenia roku 2013 przez Sejm Rokiem Juliana Tuwima. - Teksty aTuwima są tak piękne, tak ujmujące za serce, że nie sposób ich nie mówić. Są wśród nich wspaniałe utwory o miłości, potrafiące wzruszyć niejednego, jak i znakomite, dowcipne i oparte na zabawie językiem wiersze dla dzieci – tłumaczył .

Po zachwytach nad ciekawą interpretacją utworów poetyckich Tuwima, publiczność wysłuchała również opowieści o kulisach pracy w teatrze i na planie filmowym. Aktor chętnie odpowiadał na liczne pytania uczestników spotkania.Opowiadał między innymi o pracy na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu, w którym występował do niedawna, wkrótce bowiem dołączy do zespołu poznańskiego Teatru Nowego. Padały pytania o jego role filmowe m.in. w „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza i „Pianiście” Romana Polańskiego oraz w polskich serialach np. „Czas honoru” czy „Na dobre i na złe”. Artysta podzielił się z publicznością również nowiną o dołączeniu do obsady „M jak miłość”. Widzów szczególnie interesowała też ostatnia rola aktora w obrazie w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze pt. „Papusza”. Artysta wcielił się w nim w główną postać męską. Film pojawi się na ekranach kin prawdopodobnie jesienią, a ma być wyświetlany nie tylko w Polsce.