AKTUALNOŚCI   2016-2017    I okres

 

 

                Święto Babci i Dziadka w naszej szkole

          Kiedy rodzice są zapracowani i nie mają czasu, zastępują ich dziadkowie. To oni troszczą się, żeby wnukom niczego nie brakowało i starają się urozmaicić im czas. Na co dzień nie zastanawiamy się, ile wysiłku wkładają w opiekę i wychowanie wnuków.To Oni obdarzają wnuki bezwarunkową miłością, przekazują wiarę, uczą ich wartości i zasad moralnych. Są doskonałym źródłem wiedzy. Opowiadają o dziejach rodziny i kraju oraz kształtują różne cechy charakteru. 
         Za to wszystko 25 stycznia 2017r. podziękowały im wnuczęta z najmłodszych klas Szkoły Podstawowej w Żytowiecku. Życzenia, piosenki, wiersze, laurki, prezenty i oczywiście uśmiechy to dowody miłości skierowane do licznie zebranych babć i dziadków. Rodzice uczniów również włączyli się w organizację uroczystości przygotowując przepyszny poczęstunek.
Uroczystość wypadła pięknie, uczniowie otrzymali gromkie brawa, a babcie i dziadkowie byli dumni ze swych wnuków i dzieci.
         Był to wspaniały dzień, pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków.

Wychowawcy klas I, II,III  

                                                                                          p. Dorota Przybylska    p. Ewa Łuczak  p.  Karolina Duda-Małysiak                                                                                                                                                                                               

                                                                        zdjęcia


Mali  kolędnicy

 

                      "Przyszliśmy tu do Was z szopką, z kolędami, wpuście kolędników, zaśpiewajcie z nami..."

Takimi słowami witali domowników mali kolędnicy z klasy 2b. Przebrani za aniołki, diabełki, pastuszków i królów 6 i 8 stycznia 2017r. wraz z wychowawcą p. Karolina Dudą – Małysiak oraz rodzicami odwiedzali mieszkańców Łęki Małej, Żytowiecka, Grodziska i Łęki Wielkiej. Wszędzie byli witani z radością i uśmiechem , bo wizyta kolędników to dobra wróżba na nowy rok.

Zwyczaj kolędowania, kiedyś bardzo popularny szczególnie na wsiach,  dziś powoli odchodzi w zapomnienie. Stąd pomysł na kultywowanie tej dawnej tradycji.

 

 Bardzo dziękujemy mieszkańcom wiosek za miłe przyjęcie i złożone do koszyczków łakocie i pieniążki, które przeznaczymy na klasową wycieczkę.

                                                                                              zdjęcia                          Uczniowie kl.2b

                                                                                                                              Karolina Duda-Małysiak

 


Szkolny konkurs w zapamiętywaniu liczby pi

            To już  piąta  edycja  konkursu  organizowanego dla  wszystkich uczniów zespołu szkół.  Rozpoczynamy  zaraz po feriach zimowych. Jest czas na przygotowanie się.      

                Zadaniem  uczestników jest  zapamiętanie jak najwięcej cyfr rozwinięcia   liczby pi. Kilka  lat temu, wtedy  uczeń gimnazjum -Sebastian Spychaj- zapamiętał 503  cyfry  i ustanowił  rekord szkoły.  W  ubiegłym roku szkolnym  konkurs wygrał uczeń kl. IV Kacper Pakosz, który bezbłędnie wyrecytował  180 cyfr.

                Do tej pory nikomu  nie udało się  pobić rekordu szkoły. Może w tym roku? 

                                                                                                           Zapraszamy!

100 cyfr:
3.141 592 653 589 793 238 462 643 383 279 502 884 197 169 399 375 105 820 974 944 592 307 816 406 286 208 998 628 034 825 342 117 06..

 

 


Zimowa wyprawa do lasu.
Dnia 23 stycznia uczniowie klasy I-III wraz z wychowawczyniami pojechali na wycieczkę edukacyjną do stanicy myśliwskiej „Uroczysko Nadolnik”
Planując wyprawę obawialiśmy się czy pogoda nam dopisze. Byliśmy bardzo ciekawi, jak wygląda las zimą. Jak się okazało aura nam sprzyjała, a las o tej porze roku jest przepiękny.
W mroźnej, zimowej scenerii wyruszyliśmy z panem leśniczym na spacer po lesie. Odkryliśmy w śniegu pierwsze tropy dzikich zwierząt- zajęcy, saren i dzików. W lesie było ich mnóstwo!
Przydatne okazały się też lornetki – dzięki nim mogliśmy śledzić ptaki w locie.
Drzewa pokryte śnieżnobiałym puchem wyglądały uroczo.
Przekonaliśmy się, że las o tej porze roku jest magicznym miejscem.
Pan leśniczy -absolwent naszej szkoły-Bartłomiej Bocianowski, w czasie spaceru, opowiedział nam wiele ciekawostek, jakie kryje las.
Dowiedzieliśmy się między innymi, co dzieje się w lesie zimową porą oraz w jaki sposób zwierzętom udaje się przetrwać ten trudny czas.
Na koniec było ognisko i pyszne kiełbaski.
Pełni wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do szkoły. Była to dla nas żywa lekcja przyrody w relaksującym otoczeniu, która pozwoliła nam na bezpośredni kontakt z naturą. Na długo ta wizyta w lesie pozostanie w naszej pamięci.
Będzie co wspominać podczas mroźnych, zimowych dni. Bo las w zimowej szacie, na prawdę zachwyca pięknem i zachęca do wędrówek!
Serdecznie dziękujemy panu Bartłomiejowi Bocianowskiemu za cierpliwość i mile spędzony czas!
Wrócimy tu po kolejne, miłe wrażenia, ale dopiero na wiosnę!

zdjęcia

                                                                                                                                          Tekst:   M. Piskorska


Noworoczne kolędowanie


Święta Bożego Narodzenia to dla Polaków najważniejsze i jednocześnie najbogatsze w tradycje ludowe .
Jednym z obrzędów jest zwyczaj kolędowania i odwiedzania domów przez ubranych w przeróżne kostiumy kolędników, niosących na drążku wielką, różnobarwną oświetloną gwiazdę.
Zakorzeniony w polskiej tradycji stary zwyczaj kolędowania stał się dla uczniów klasy IIIA inspiracją do przygotowania programu artystycznego, który zaprezentowano podczas tegorocznego kolędowania .
Uczniowie składali domownikom życzenia i śpiewali kolędy. Kolorowe stroje Trzech Królów ,Maryi, Pastuszka , Aniołów, Diabła i Śmierci z kosą wzbudzały zainteresowanie i radość.
Cały obrzęd sprawił uczniom niezwykle dużo radości i satysfakcji i zapewne na długo zapisze się w pamięci odwiedzających, jak i odwiedzanych.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Teodozewa, Bączylasu, Rokosowa, Łęki Wielkiej i Bogdanek, którzy otworzyli przed kolędnikami swoje domy i obdarowali ich życzliwością, słodyczami i pieniędzmi.
Słodko było!
Uczniowie klasy III A z wychowawczynią M.Piskorską
 


Sportowa zabawa z przyjaciółmi z Lubinia

                Szkoły w Żytowiecku i Lubiniu dzieli około trzydziestu kilometrów, a łączy od 1998 roku, zapoczątkowana przez nauczycieli języka polskiego p. Krzysztofa Blandziego i p. Martę Bzymek, pedagogiczna wymiana doświadczeń nauczycieli pracujących w obu szkołach oraz tak lubiane przez uczniów wspólne wycieczki, konkursy, dyskoteki i zawody sportowe.

To również sport pełni istotną rolę we wspomnianej międzyszkolnej współpracy. Dzięki aktywności fizycznej młodzi ludzie wzmacniają swą samoocenę, uczą się szacunku do innych, tolerancji, działania w zespole oraz pokonywania z podniesionym czołem życiowych trudności.

                Już od wielu lat uczniowie uczęszczający do obu szkół niemal co roku zgodnie z zasadami fair play rywalizują w różnych dyscyplinach podczas odbywających się nie tylko w Żytowiecku i Lubiniu międzyszkolnych sportowych zawodach przyjaźni. Nim przejdziemy do rozegranych we wtorkowy wieczór 10 stycznia 2017 roku w sali gimnastycznej ZSSPiG w Żytowiecku rozgrywek w siatkówce i koszykówce, sięgnijmy do historii i choć w wielkim skrócie opowiedzmy o trzech takich zawodach odbywających się przed kilkunastu i kilku laty.

                Na przykład we czwartkowe popołudnie 19 maja 2005 roku na boisku szkolnym w Żytowiecku rozegrano dwumecz piłkarski. Najpierw na zielonej murawie pojawili się reprezentanci klas IV-VI szkoły podstawowej. Mecz zakończył się zwycięstwem gości 4:0, a wszystkie bramki dla lubinian zdobył Krystian Skrzypczak. Następnie na boisko wybiegli gimnazjaliści. Tym razem lepsi okazali się gospodarze, którzy zwyciężyli aż 14:3. Najwięcej bramek dla zwycięzców – pięć – strzelił Wojciech Jankowski.

                Natomiast we środowe popołudnie 9 września 2009 roku gimnazjaliści z Żytowiecka i Lubinia razem wybrali się do Leszna, by na kręgielni bowlingowej rozegrać międzyszkolne mistrzostwa uświetniające obchody 10-lecia naszego gimnazjum. W zawodach rywalizowało 16 dziewcząt i 17 chłopców. Wśród pań najlepsza okazała się Martyna Danielczak z Żytowiecka, wyprzedzając Ewę Mruk i Anitę Golak z Lubinia. Wśród panów wszystkie miejsca na podium zajęli żytowiecczanie, kolejno Igor Nowicki, Adrian Katarzyński i Kamil Giera. Najlepszy z lubinian – Bogdan Wypych, zajął czwarte miejsce.

                Z kolei trzy miesiące później we czwartkowe przedpołudnie 10 grudnia 2009 roku w przepięknej hali w Krzywiniu rozegrano dwumecz piłkarski. W pierwszym meczu wystąpiły siedmioosobowe reprezentacje dziewcząt. Gdy po trzydziestu minutach regulaminowego czasu gry na tablicy świetlnej widniał wynik 0:0, wiadomo było, że o zwycięstwie zadecyduje konkurs rzutów karnych. Lepiej wykonywały je lubinianki, które po bramkach Dagmary Grycz i Barbary Skorupka zwyciężyły 2:0. Wśród chłopców również lepsi okazali się lubinianie, którzy pokonali naszą drużynę 3:1. Dwie bramki dla naszych rywali zdobył wówczas Kamil Pawłowski a jedną Mariusz Prałat. Honorową bramkę dla żytowiecczan strzelił Adrian Dudziak.

                Przejdźmy w końcu do międzyszkolnych sportowych zawodów przyjaźni, które w ZSSPiG w Żytowiecku odbyły się we wtorek 10 stycznia 2017 roku. Tego dnia o godzinie 17.12 do Żytowiecka przyjechało dwadzieścioro troje uczniów uczęszczających do klasy trzeciej gimnazjum w Lubiniu. Młodzieży towarzyszyli goszczący po raz pierwszy w naszej szkole pan dyrektor Marcin Jędroszkowiak oraz wychowawczyni trzecioklasistów p. Małgorzata Jędrzejczak-Ryba, a także znająca naszą szkołę jak własną kieszeń niezastąpiona p. Marta Bzymek. Na przyjaciół z „tęczowej szkoły” w sali gimnastycznej oczekiwali pan dyrektor Mariusz Kędzierski, organizatorzy zawodów – wychowawcy klas pierwszej i drugiej gimnazjum p. Krzysztof Blandzi i p. Magdalena Blandzi, perfekcyjnie prowadzący rozgrywki sportowe nauczyciele wychowania fizycznego p. Łukasz Kubeczka i p. Krzysztof Żurczak, higienistka szkolna p. Barbara Dechnik oraz dwadzieścioro jeden miłośników sportowej zabawy z klas pierwszej i drugiej gimnazjum.

                Dwugodzinna wizyta przyjaciół z Lubinia w Żytowiecku podzielona została na dwie części. Tę pierwszą, jak zawsze bardzo sprawnie przygotowali i poprowadzili wspomniani wcześniej żytowieccy nauczyciele wychowania fizycznego. W tym roku sportowa zabawa upłynęła pod znakiem gier zespołowych: powstałych pod koniec XIX wieku w amerykańskim stanie Massachussetts siatkówki i koszykówki. W sali gimnastycznej rozegrane zostały cztery dziesięciominutowe mecze w siatkówkę i koszykówkę. Co ciekawe, w każdej z drużyn znaleźli się młodzi sportowcy reprezentujący obie szkoły, a rezultaty, jakimi zakończyły się siatkarsko-kosyzkarskie pojedynki nie miały tym razem jakiegokolwiek znaczenia. Najważniejsze były bowiem integracja oraz dobra zabawa.

                Gdy kolejne międzyszkolne sportowe zawody przyjaźni dobiegły końca, ich uczestnicy przebrali się oraz udali się do auli szkolnej. Czekały już tam na nich przepyszne kanapki oraz smaczne wypieki, których autorkami były niezawodne mamy żytowieckich gimnazjalistów: p. Ewa Brzeskot, p. Magdalena Kluczyk, p. Elżbieta Sierleja, p. Lucyna Sikorska, p. Barbara Skiba, p. Danuta Skorupka i p. Danuta Stróżyńska. Każdy z młodych sportowców otrzymał ponadto przygotowaną przez p. Ewę Brzeskot pięknie zapakowaną słodką niespodziankę.

                O niespodzianki zadbali również organizatorzy zawodów, w imieniu których żytowieccy uczniowie, dziękując za przybycie, wręczyli bukiety kwiatów obu panom dyrektorom oraz p. Małgorzacie Jędrzejczak-Ryba i p. Marcie Bzymek. Wspomnianym siedmiu wspaniałym mamom wręczając czekoladki, podziękowali uczestniczący w zawodach synowie lub córki. Czekoladki otrzymała również higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Słowa podziękowań skierowane zostały także do prowadzących zawody nauczycieli wychowania fizycznego. Pan Łukasz Kubeczka – znawca i miłośnik X muzy otrzymał także będący rodzajem przewodnika po pełnometrażowych filmach fabularnych „Ilustrowany leksykon filmu europejskiego”. Z kolei posiadający olbrzymią wiedzę o futbolu p. Krzysztof Żurczak stał się właścicielem napisanej przez Stefana Szczepłka dwutomowej „Mojej historii futbolu”.

                Również czworo młodych uczestników międzyszkolnych sportowych zawodów przyjaźni nie powróciło do domu z pustymi rękoma. O wylosowanie książek dla nich poproszony został dyrektor ZSiPO w Lubiniu p. Marcin Jędroszkowiak. I tak kolejno album zatytułowany „Polska – najpiękniejsze miejsca” trafił do rąk Angeliki Jankowskiej z Lubinia. Anita Nyc z Żytowiecka stała się właścicielką albumu noszącego tytuł „Polska – zamki i pałace”. Z kolei przepięknie wydane albumy zatytułowane „Piłka nożna – historia, gwiazdy, mistrzostwa, puchary” będą już zawsze przypominały tegoroczne zawody Maciejowi Mądremu z Lubinia i Karolowi Wawrzynowiczowi z Żytowiecka. Dodajmy także, że pan dyrektor Marcin Jędroszkowiak przywiózł do Żytowiecka słodycze, smycze oraz kalendarze reklamujące gminę Krzywiń.

                Wizyta przyjaciół z Lubinia stała się już trzecią w tym roku szkolnym okazją do zacieśniania więzów przyjaźni pomiędzy uczącymi się lub pracującymi w obu szkołach uczniami i nauczycielami.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof  Blandzi

 


Przedstawienie klasy I

                 Na zajęciach kółka teatralnego panuje Zima.

          22 grudnia był to pierwszy dzień Zimy. Uczniowie kl.Ia na kółku teatralnym przygotowali przedstawienie p.t. „Pani Zima”. Zaprosiliśmy do roli ptaszków dwie uczennice z klasy IIb: Jagódkę i Lenę. W treści przedstawienia były zawarte informacje o zagrożeniach związanych z zabawami zimowymi. Bezpieczeństwo najważniejsze. Przedstawienie obejrzeli uczniowie klas: II a, b i IIIa,b.

Tekst: Dorota Przybylska

                                                                                                                                                                                                             foto:  Marta Kwiatkowska

           zdjęcia


Wspomnienia, które łączą,

czyli spotkanie opłatkowe absolwentów

 

                Bohaterowie tego artykułu, uczestnicy odbywającego się w środowy wieczór 28 grudnia 2016 roku w sali nr 14 spotkania opłatkowego, w latach 2013-2016 uczęszczali do żytowieckiego gimnazjum. Wiedzę i umiejętności zdobywali w dwóch równoległych klasach. Wspólnie uczestniczyli w wielu spotkaniach, konkursach i zawodach oraz w piętnastu wycieczkach, które zorganizował dla nich nauczyciel języka polskiego i historii p. Krzysztof Blandzi.

                Między innymi już w dniu rozpoczęcia nauki w gimnazjum razem integrowali się w gospodarstwie agroturystycznym „Zagroda u szwagra” w Sowinach. W gnieźnieńskim teatrze oglądali inscenizację „Zemsty” Aleksandra Fredry a w Muzeum Początków Państwa Polskiego wcielali się w role wojów pierwszego historycznego władcy Polski Mieszka I. Wspólnie poznawali początki naszej państwowości na szlaku piastowskim. Razem też wybrali się na niezapomnianą wycieczkę dydaktyczno-krajoznawczą po Ziemi Kłodzkiej. Wspólnie również uczestniczyli w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Aby jak najlepiej przygotować się do przemyślanego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, razem odwiedzali znajdujące się w powiecie gostyńskim szkoły ponadgimnazjalne.

                Ale łączące ich więzy przyjaźni oraz wspomnienia, nie ograniczają się tylko do wspólnych wycieczek. Absolwenci żytowieckiego gimnazjum z roku 2016 przed trzema laty uroczyście, w towarzystwie między innymi rycerza reprezentującego Bractwo Rycerskie Królestwa Jerozolimskiego podczas uroczystości otrzęsin i pasowania przyjęci zostali w poczet gimnazjalistów. Co roku również z rówieśnikami z Lubinia, z którymi teraz uczęszczają do tych samych klas, bawili się podczas zabaw andrzejkowych i przestrzegając zasad fair play rywalizowali podczas międzyszkolnych sportowych zawodów przyjaźni. Wspólnie także, co roku na ponieckim lub gostyńskim rynku oddawali cześć dokonanym w sobotę  21 października 1939 roku przez hitlerowców ofiarom zbiorowych egzekucji.

                Nim oficjalnie pożegnali się ze szkołą, do późnych godzin nocnych bawili się na niepowtarzalnym komersie odbywającym się w sali w Teodozewie. Ich uroczystość pożegnania się z żytowieckim gimnazjum prowadzona była przez poznańskiego dziennikarza p. Grzegorza Hałasika. Już ze świadectwami w rękach, po które wkraczali do sali gimnastycznej po czerwonym dywanie, razem wzięli udział w odbywającej się wśród zieleni na placu zabaw sesji fotograficznej.

                Później nadeszły długo oczekiwane wakacje i od niemal upalnego września, w towarzystwie nowych wychowawców, nauczycieli i rówieśników, kontynuacja nauki w szkołach ponadgimnazjalnych.

Na szczęście okres świąteczno-noworoczny oraz tak pielęgnowana w naszym kraju tradycja wspólnego zasiadania do wigilijnej kolacji sprawiły, że dzięki zaangażowaniu Roksany Grzelczak i Anety Karlińskiej – absolwentek, które pół roku temu ukończyły nasze gimnazjum z wyróżnieniem, we wspomnianą środę 28 grudnia 2016 roku o godzinie 18.30 w sali nr 14 do wspólnej wieczerzy wigilijnej zasiadło dwanaścioro absolwentów gimnazjum z 2016 roku.

Młodzieży towarzyszyli wychowawca ubiegłorocznej klasy III a p. Krzysztof Blandzi, ikona żytowieckiej szkoły – między innymi oddana dzieciom i młodzieży harcerka, opiekunka samorządu uczniowskiego, założycielka chóru szkolnego oraz kultowego w drugiej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia zespołu mandolinistów p. Witosława Zakrzewska oraz pracująca w naszej szkole w każdy poniedziałek, wtorek i środę niezastąpiona higienistka p. Barbara Dechnik.

Trwająca do 20.10 Wigilia absolwentów rozpoczęła się od powitania jej uczestników przez p. Krzysztofa Blandziego oraz złożenia wszystkim życzeń noworocznych. Chwilę później, tak jak przed trzema i dwoma laty, Aneta Karlińska odczytała fragmenty Ewangelii według świętego Łukasza i piętnaścioro osób, łamiąc się opłatkiem, złożyło sobie życzenia. Następnie wszyscy usiedli przy wigilijnym stole, by wspominając i rozmawiając, przystąpić do spożywania przyniesionych potraw.

Przybyłym do swej dawnej szkoły na spotkanie opłatkowe absolwentom p. Krzysztof Blandzi zaproponował udział w konkursie zatytułowanym „Co pamiętam z czasów nauki w gimnazjum?”. Do rywalizacji w nim przystąpiło czworo absolwentów: Roksana Grzelczak, Michał Jesiak, Adam Juskowiak i Wiktoria Nowak. Doskonałą pamięcią zaimponowała wszystkim Roksana, która bezbłędnie odpowiadała na każde z odczytanych przez Anetę Karlińską pytań i została laureatką konkursu. Na drugim miejscu uplasowali się ex aequo Wiktoria i Adam. Trzecie miejsce przypadło Michałowi.

Podczas spotkania opłatkowego absolwentów nie zabrakło również wspaniałych prezentów. Między innymi los, za pośrednictwem szczęśliwej ręki p. Barbary Dechnik sprawił, że firmowy kalendarz Lecha Poznań na nadchodzący rok, trafił do rąk Marceliny Stróżyńskiej. Właścicielkami pysznej czekolady, którą przyniosła p. Witosława Zakrzewska, zostały Kamila Brzeskot, Zofia Harendarz, Wiktoria Nowak i Klaudia Przewoźna. Specjalny prezent oczekiwał także na organizatorki Wigilii – Anetę i Roksanę, które otrzymały paczkę ze słodyczami oraz przetłumaczoną na czterdzieści języków i sprzedaną w sześciu milionach egzemplarzy książkę brytyjskiej pisarki i dziennikarki Jojo Moyes zatytułowaną „Zanim się pojawiłeś”.

Wieczerzę wigilijną absolwentów zakończyło pamiątkowe zdjęcie wykonane w auli szkolnej.

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Pedagogiczne Wigilie przed laty i współcześnie

 

                Do tradycji ZSSPiG w Żytowiecku należą odbywające się co roku, najpierw w budynku szkoły, a od dziesięciu lat w ponieckiej restauracji „Kryształowa”, spotkania opłatkowe, w których uczestniczą pedagodzy, pracownicy niepedagogiczni, zaprzyjaźnione grono reprezentujące najpierw szkołę filialną a następnie Przedszkole Samorządowe w Łęce Wielkiej oraz w roli gości honorowych emerytowani dyrektorzy i nauczyciele.

                Pierwsza w XXI wieku pedagogiczna Wigilia odbyła się w pokoju nauczycielskim w piątek 20 grudnia 2002 roku podczas ósmej godziny lekcyjnej, która wtedy trwała od 13.35 do 14.20. Kto dziś pamięta, że przez pewien czas żytowieccy uczniowie rozpoczynali pierwszą lekcję już od 7.10. W Żytowiecku istniały wówczas dwie oddzielne placówki oświatowe – Szkoła Podstawowa, której dyrektorem była wówczas p. Anna Kotowska oraz Publiczne Gimnazjum. Dyrektorem tej drugiej szkoły był p. Stanisław Ratajski. Obecnie istniejący ZSSPiG w Żytowiecku rozpoczął swą historię w poniedziałek 1 września 2003 roku.

                W pokoju nauczycielskim odbyły się również dwa następne spotkania opłatkowe: w piątek 19 grudnia 2003 roku i w środę 22 grudnia 2004 roku. To ostatnie miało miejsce podczas szóstej godziny lekcyjnej i trwało od 12.45 do 13.30.

                W środę 21 grudnia 2005 roku dwadzieścioro pięcioro uczestników Wigilii, wśród których po raz pierwszy pojawili się emerytowani nauczyciele, przeniosło się do sali nr 5, by uczestniczyć w Wigilii trwającej od 18.00 do 21.02. Fragmenty Pisma Świętego mówiące o narodzeniu Chrystusa odczytał wówczas  nauczyciel wychowania fizycznego p. Łukasz Kubeczka. Wśród wigilijnych przysmaków, przygotowanych przez krobską restaurację „Pireus”, znalazły się między innymi smażony karp i karp w galarecie, kapusta z grzybami, szynka faszerowana z sałatką jarzynową oraz schab w galarecie.

                Nieprzerwanie od dziesięciu lat, a dokładnie od czwartku 21 grudnia 20066 roku, żytowieckie pedagogiczne Wigilie odbywają się corocznie w pięknych wnętrzach restauracji „Kryształowa” w Poniecu. We wspomnianej Wigilii sprzed dziesięciu lat po raz pierwszy uczestniczyły także nauczycielki ze szkoły filialnej w Łęce Wielkiej. Wśród przybyłych na tę Wigilię pedagogów można było również dostrzec p. Wolderufaela Senshawa – pierwszego w historii żytowieckiej szkoły nauczyciela języka angielskiego. Warto dodać, że uczestnicy Wigilii z 2006 roku również wspólnie pomodlili się.

                Dziesięć lat później, we czwartek 22 grudnia 2016 roku, przy pięknie nakrytym wigilijnym stole, by wspólnie świętować narodziny Zbawiciela, zasiadło trzydzieścioro sześcioro osób reprezentujących szkołę w Żytowiecku i przedszkole w Łęce Wielkiej. Po raz pierwszy w żytowieckiej pedagogicznej Wigilii uczestniczyły nauczycielka języka angielskiego p. Laura Pazdaj oraz logopeda p. Małgorzata Nawrocka. Honorowymi uczestnikami tegorocznej Wigilii byli odpoczywający już na zasłużonej emeryturze byli dyrektorzy, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły w Żytowiecku lub przedszkola w Łęce Wielkiej w osobach p. Pelagii Chudej, p. Marii Duda, p. Anny Kotowskiej, p. Tadeusza Olejniczaka, p. Stanisława Ratajskiego oraz p. Barbary Rzeźnik.

                Wielki nieobecny tegorocznej Wigilii, niestrudzony animator kultury, organizator wielu wystaw, plenerów i koncertów, a w latach 1979-1991 dyrektor żytowieckiej szkoły p. Stanisław Kruk, przesłał dla wszystkich uczestników spotkania opłatkowego najnowszy tomik swoich wierszy zatytułowany „Życie jak szyba” z niezwykle wartościowymi utworami jak np. „Życie po to jest” lub „Człowiek – klejnot nad klejnotami”.

                Jak wspomniano wyżej, w gronie honorowych uczestników Wigilii znalazło się dwoje byłych dyrektorów naszej szkoły: p. Anna Kotowska i p. Stanisław Ratajski.

                Pani Anna Kotowska przepracowała w zawodzie nauczycielskim, nauczając przede wszystkim matematyki i fizyki, trzydzieści sześć lat. W latach 1967-1982 pracowała w Szkole Podstawowej w Rokosowie. Od roku 1982 uczyła w żytowieckiej podstawówce, pełniąc w latach 1997-2002 funkcję jej dyrektora. Na emeryturę przeszła w roku 2003. Przygotowana przez p. Krzysztofa Blandziego uroczystość podziękowania p. Annie Kotowskiej za długoletnią pracę pedagogiczną odbyła się w środowe popołudnie 11 czerwca 2003 roku. Uroczystość poprowadzili ówcześni gimnazjaliści Magdalena Grys z klasy II b i Krzysztof Mróz z klasy III b.

                Pan Stanisław Ratajski to nauczyciel wychowania fizycznego i dyrektor, najpierw w latach 2000-2003 Publicznego Gimnazjum w Żytowiecku, w roku szkolnym 2002/2003 jednocześnie Szkoły Podstawowej w Żytowiecku i przez trzy lata do 2006 roku ZSSPiG w Żytowiecku. Niewiele osób dziś pamięta, że p. Stanisław Ratajski już w latach 1974-1976 pracował w szkole w Łęce Wielkiej. Za kadencji pana dyrektora Stanisława Ratajskiego w czwartek 12 października 2006 roku odbyła się długo oczekiwana uroczystość poświęcenia i oddania do użytku sali gimnastycznej przy ZSSPiG w Żytowiecku. Pan Stanisław Ratajski przeszedł na emeryturę w piątek 1 grudnia 2006 roku. Przygotowana przez nauczycielkę języka polskiego p. Lidię Wróblewską i nauczycielkę muzyki p. Zofię Przewoźną wzruszająca uroczystość pożegnania odchodzącego na emeryturę p. Stanisława Ratajskiego odbyła się w auli szkolnej w poniedziałek 11 grudnia 2006 roku.

                Powróćmy jednak do samej Wigilii. Jej uczestników o 18.16 powitał pan dyrektor Marusz Kędzierski, który najpierw odczytał fragmenty Pisma Świętego mówiące o narodzeniu Chrystusa, a następnie złożył wszystkim życzenia świąteczno-noworoczne. Pełnych miłości świąt Bożego Narodzenia życzyła również zebranym dyrektor Przedszkola Samorządowego w Łęce Wielkiej p. Grażyna Pierzchała.

                W kolejnej części pedagogicznej Wigilii wszyscy, składając sobie życzenia, podzielili się opłatkiem. Potem nadszedł czas na konsumowanie smacznych potraw wigilijnych i długich przyjaciół rozmów przy stole.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia

 

                Boże Narodzenie to obok Wielkanocy najważniejsze dla chrześcijan święto. To niepowtarzalny zapach choinki, dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń. To również najpierw wielkie oczekiwanie, a następnie radość z powodu narodzin Mesjasza. To także czas zadumy, refleksji, wspomnień.

                Co roku w ZSSPiG w Żytowiecku podczas szkolnych obchodów świąt Bożego Narodzenia serca uczniów i nauczycieli wypełniają się radością spowodowaną wspólnym przeżywaniem z pewnością najbardziej oczekiwanych świąt w całym roku.

                Już w środę 21 grudnia 2016 roku w auli szkolnej na cudownie udekorowanej przez p. Martę Kwiatkowską i p. Małgorzatę Małek przy współpracy p. Małgorzaty Piskorskiej scenie odbyło się wystawione przez uczniów klas trzecich szkoły podstawowej wzorowane na średniowiecznym misterium franciszkańskim przedstawienie jasełkowe. Przygotowały je p. Marta Kwiatkowska i wychowawczyni klasy III b p. Małgorzata Małek. Oglądane z ogromnym wzruszeniem przez licznie przybyłych rodziców i uczniów klas pierwszych i drugich jasełka rozpoczęły się o 12.02 i trwały dwadzieścia pięć minut do 12.27. Dzięki perfekcyjnie odgrywającym swoje role trzecioklasistom, widzowie bardzo wyraźnie odczuli magiczną atmosferę z świąt Bożego Narodzenia. Na scenie ujrzeliśmy między innymi Maryję z Józefem, aniołów, pasterzy i Trzech Króli. Dzięki małym artystom publiczność kolejno wysłuchała następujących kolęd, pastorałek i świątecznych piosenek: „Cicha noc”, „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Maleńka miłość”, „Świeć gwiazdeczko” i „Hej, w Dzień Narodzenia”.

                Gdy przedstawienie jasełkowe dobiegło końca, na scenie pojawił się pan dyrektor Mariusz Kędzierski, który podziękował trzecioklasistom za wspaniały występ, a paniom Kwiatkowskiej i Małek za przygotowanie jasełek. Pan dyrektor złożył również życzenia świąteczne dzieciom oraz ich rodzicom. Kilka minut później uczniowie klas I-III szkoły podstawowej udali się wraz z rodzicami i wychowawczyniami do swoich prześlicznie udekorowanych świątecznie sal lekcyjnych, by uczestniczyć w klasowych Wigiliach.

                Z kolei we czwartek 22 grudnia 2016 roku uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści przyszli do szkoły bez podręczników i zeszytów, aby uczestniczyć w szkolnych obchodach świąt Bożego Narodzenia. Podczas pierwszej godziny lekcyjnej uczniowie poszczególnych klas przygotowywali zadania konkursowe ogłoszone przez samorząd uczniowski.

                Dokładnie o 9.05 w auli szkolnej rozpoczęło się przygotowane przez p. Zofię Przewoźną niezwykle pouczające przedstawienie bożonarodzeniowe. Na scenie swoje niemałe zdolności aktorskie zaprezentowało trzynaścioro artystów z klas drugiej i trzeciej gimnazjum: Hubert Balcer, Julia Brzeskot, Szymon Brzeskot, Oliwia Byra, Mateusz Ciszak, Aleksandra Juskowiak, Patryk Kluczyk, Oliwier Kmiecik, Dawid Majewski, Anita Nyc, Eliza Pieczulis i Jan Przewoźny.

                Wspomniane, trwające dwadzieścia osiem minut przedstawienie, wzbogacone zostało przez następujące kolędy i piosenki świąteczne: „Anioł z Bogiem”, „Biały śnieg”, „Gdy śliczna panna”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Hej, w Dzień Narodzenia”, „Z Laponii aż”, „Nie miały aniołki”. Zaśpiewały je również przygotowane przez p. Zofię Przewoźną chórzystki ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Na scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały czwarto- i piątoklasistki Wiktoria Antkowiak, Zuzanna Ciesielska, Zuzanna Dudziak, Roksana Dziubałka, Zofia Juskowiak, Anna Klonowska, Patrycja Kluczyk, Anna Michałek, Oliwia Musialska i Wiktoria Pakosz oraz gimnazjalistki Weronika Brzeskot, Żaneta Drożdżyńska, Aleksandra Hasińska, Wiktoria Kasperczak, Angelika Kaźmierczak, Emilia Kaźmierczak, Zuzanna Majewska, Julia Michałek, Nikola Pache, Adrianna Sierleja, Natalia Skiba, Zuzanna Wróblewska i Karolina Zimlińska.

                Bohaterami przedstawienia byli ludzie, którzy zapomnieli, jakie wartości są w życiu każdego z nas najważniejsze. Święta Bożego Narodzenia kojarzyły im się tylko z zamówionymi z restauracji potrawami, z wizytą u fryzjera i kosmetyczki, posiadaniem pieniędzy i robieniem kariery. Nie zwracali uwagi na narodzonego w ubogiej stajence w Betlejem Zbawiciela, na radość wynikającą z obecności drugiego człowieka oraz na wartość przyjaźni i miłości, których nie można kupić.

                Po zakończeniu spektaklu pan dyrektor Mariusz Kędzierski podziękował p. Zofii Przewoźnej za jego przygotowanie, a młodym artystom za wspaniały występ oraz złożył uczniom życzenia bożonarodzeniowe.

                Zbliżające się święta stały się również okazją do zaproponowania poszczególnym klasom przez samorząd uczniowski udziału w czterech konkursach świątecznych. I tak w konkursie na świąteczny wystrój sal lekcyjnych ex aequo triumfowali uczący się w sali nr 6 czwartoklasiści oraz zdobywający na co dzień wiedzę i umiejętności w sali nr 13 trzecioklasiści z gimnazjum. W konkursie na przebranie Mikołaja bezkonkurencyjna okazała się klasa piąta. Również piątoklasiści okazali się laureatami konkursu na wykonanie najdłuższego łańcucha świątecznego. Z kolei zwycięzcami konkursu na wykonanie portretu Mikołaja okazała się klasa pierwsza gimnazjum.

                Nim uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum opuścili aulę szkolną, poznali również laureatów przeprowadzonego w listopadzie z okazji Narodowego Święta Niepodległości przez nauczycielkę historii p. Magdalenę Włodarczyk internetowego konkursu historycznego zatytułowanego „Co wiem o odzyskaniu przez Polskę niepodległości?”.

                Nagrodzono również unihokeistów ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Obie drużyny podczas XVIII Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej zajęły czwarte miejsca. Młodsi z nich, w składzie: Krystian Błaszkowski, Adam Hasiński, Kacper Łopiński, Jakub Michalski, Kacper Michalski, Oliwier Małysiak, Paweł Nowak (kapitan), Kacper Pakosz i Wojciech Wujczak w dniach 15-16 grudnia 2016 rywalizowali w Nowym Tomyślu. Gimnazjaliści, w składzie: Karol Brzeskot, Mateusz Ciszak, Mateusz Juskowiak (kapitan), Wiktor Juskowiak, Kacper Konatowski, Kacper Macedoński, Marcin Machowski, Dawid Nowak, Alan Skorupka i Mikołaj Spychaj reprezentowali naszą szkołę w środę 21 grudnia 2016 roku podczas finału rozgrywanego w Brudzewie. Opiekunem obu reprezentacji był nauczyciel wychowania fizycznego p. Łukasz Kubeczka.

                Na zakończenie szkolnych obchodów świąt Bożego Narodzenia odbyły się Wigilie klas czwartej, piątej i szóstej oraz drugiej i trzeciej gimnazjum.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


To właśnie tego wieczoru, gdy wiatr zimnym śniegiem dmucha
- w serca złamane i smutne, cicha wstępuje otucha.
To właśnie tego wieczoru, od bardzo wielu już wieków,
pod dachem tkliwej kolędy, Bóg się rodzi w człowieku.
Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
Będą czasem spokoju i szczęścia, radości przeżywanej w gronie najbliższych
Oraz wytchnienia od codziennych obowiązków.
Niech Nowy Rok  przyniesie wszelką pomyślność
I pozwoli na spełnienie najskrytszych marzeń.
 


Konkurs rozstrzygnięty  

               

            W listopadzie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu ogłosił wyniki   konkursów

 na „Krótki film o HIV” organizowany w ramach „Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV ”:

II miejsce - Szymon Brzeskot z klasy II

oraz  konkursu na plakat pt. „Bądźmy zdrowi” organizowany w ramach projektu „Bądźmy zdrowi – wiemy , więc działamy”:

II miejsce - Joanna Dudkiewicz z klasy I

                                            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

 


Radość bycia razem, czyli wieczerza wigilijna

klasy pierwszej gimnazjum

 

                Niewątpliwie dla każdego z nas Boże Narodzenie to najbardziej wyczekiwane święta w roku. Z pewnością nie ma drugiego tak wyjątkowego święta w całym roku. Jest przecież w Bożym Narodzeniu coś magicznego, pewien czar, za którym tęsknimy. W okresie adwentu odliczamy dni dzielące nas od uroczystej wigilijnej kolacji w gronie najbliższych. Nas przodkowie wierzyli, że w noc wigilijną kamienie podskakują, a mówiące ludzkim głosem zwierzęta potrafią nawet przepowiedzieć człowiekowi przyszłość.

                Nas, Polaków, wyróżnia tradycja wspólnego zasiadania do wieczerzy wigilijnej. Swoje Wigilie obchodzą również wszystkie klasy uczące się w ZSSPiG w Żytowiecku. Od wielu lat klasy, których wychowawcą jest p. Krzysztof Blandzi, do wieczerzy wigilijnej nie zasiadają przed południem, lecz dopiero wtedy, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda na pamiątkę Gwiazdy Betlejemskiej, za którą podążali Trzej Królowie. Uczniom uczęszczającym do tych klas podczas Wigilii towarzyszą również fantastyczni goście. Na przykład podczas odbywającej się jeszcze w sali nr 4 w środę 21 grudnia 1994 roku Wigilii ówczesnych piątoklasistów dzieciom towarzyszyły również wychowawczynie z młodszych klas: p. Barbara Górska, p. Małgorzata Małek i p. Grażyna Pierzchała. Z kolei Wigilii odbywającej się w poniedziałkowy wieczór 20 grudnia 2010 roku w klasie I a gimnazjum towarzyszyła gołoledź na drogach, a w sali nr 14 goście w osobach p. Magdaleny Blandzi, p. Barbary Dechnik, p. Elżbiety Leonarczyk i p. Elżbiety Michalskiej. W pewnej chwili ze szkolnego korytarza dobiegł odgłos dzwoneczków i do klasy wkroczył gwiazdor. Nim każdy z uczestników wieczerzy otrzymał podarunek, musiał wykonać wskazane przez zamieszkującego na co dzień mroźną Laponię brodatego staruszka w czerwonym stroju zadanie. Ku zdziwieniu uczniów, gwiazdorem okazał się żytowiecki radny i sołtys p. Stanisław Machowski.  

                W poniedziałkowe popołudnie 19 grudnia 2016 roku o godzinie 17.04 w sali nr 14 do wieczerzy wigilijnej zasiadło dwadzieścioro dwoje uczniów uczęszczających do klasy pierwszej gimnazjum. Pierwszoklasistom towarzyszył wychowawca klasy p. Krzysztof Blandzi oraz wigilijni goście w osobach uwielbianej higienistki szkolnej p. Barbary Dechnik, niezawodnej p. Elżbiety Michalskiej – na co dzień opiekuna dzieci i młodzieży podczas dowozów na zajęcia lekcyjne oraz przemierzającego już od wielu lat Polskę wzdłuż i wszerz wraz z żytowieckimi uczniami podczas wycieczek krajoznawczych mistrza kierownicy p. Romana Gronowskiego.

                Trwająca do godziny 18.35 Wigilia pierwszoklasistów rozpoczęła się od powitania wszystkich przez wychowawcę klasy, który przy dźwiękach śpiewanych przez Urszulę kolęd i migających światełkach na choince złożył młodzieży oraz gościom życzenia zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku.

                Chwilę później wszyscy wysłuchali Ewangelii według świętego Łukasza w interpretacji Joanny Dudkiewicz.

                W końcu nadszedł czas na łamanie się opłatkiem. Zwyczaj ten przywędrował do Polski z południa Europy. Pierwsi chrześcijanie dzielili się wówczas chlebem. Łamiąc się opłatkiem, wszyscy składali sobie życzenia.

                Gdy każdy każdemu złożył życzenia świąteczne, wszyscy ponownie usiedli przy pięknie nakrytych stołach, by przystąpić do spożywania przyniesionych potraw, wśród których dominowały przepyszne ciasta, pierniki i mandarynki.

                Wreszcie nadszedł czas na rozdanie cierpliwie oczekujących pod choinką prezentów dla uczestników wieczerzy wigilijnej. Między innymi do rąk p. Barbary Dechnik trafił prześliczny album zatytułowany „Moje Kresy sentymentalne”. Pani Elżbieta Michalska otrzymała „Kronikę Światowych Dni Młodzieży” w Krakowie z udziałem papieża Franciszka. Z kolei p. Roman Gronowski został właścicielem albumu zatytułowanego „Mój Lwów”. Każda z wymienionych wyżej publikacji opatrzona została odpowiednią dedykacją zredagowaną przez Karolinę Zimlińską. Natomiast pierwszoklasiści otrzymali między innymi cukierki, czekoladowe bombki i czekoladę mleczną „Amelia”. Sala numer 14 wzbogaciła się o ślicznie wydany kalendarz ścienny reklamujący niezastąpioną firmę transportową „Adach-Trans”. Gwiazdor nie zapomniał również o wychowawcy klasy.

                Wigilia klasowa stała się również doskonałą okazją do rozmów o bożonarodzeniowych obrzędach i zwyczajach w innych krajach europejskich. I tak swoją wiedzą na temat Wigilii w Niemczech podzieliła się Nikola Pache. Alan Skorupka opowiedział o Wigilii i Bożym Narodzeniu obchodzonym w Hiszpanii. Natalia Skiba wyjaśniła wszystkim, jak Boże Narodzenie świętują Szwedzi. Ciekawostki na temat świąt Bożego Narodzenia we Francji przedstawił Kacper Sierleja. Dzięki wiedzy posiadanej przez Sandrę Szczepaniak wszyscy dowiedzieli się, jak wieczór wigilijny spędzają Grecy. O tym, jak święta Bożego Narodzenia przeżywają Anglicy, opowiedział Szymon Paszkowiak.

                Gdy uczestnicy wieczerzy wigilijnej poszerzyli swoją wiedzę o świętach Bożego Narodzenia w innych krajach, p. Krzysztof Blandzi zaprosił swoich podopiecznych do udziału w dwóch konkursach świątecznych. W konkursie wiedzy o świętach Bożego Narodzenia triumfowały ex aequo Kornelia Markowska i Nikola Pache, wyprzedzając Mateusza Karpińskiego i Oskara Majewskiego. Z kolei laureatkami konkursu polegającego na uzupełnianiu brakujących wyrazów w popularnych kolędach zostały ex aequo Natalia Skiba i Sandra Szczepaniak, wyprzedzając Mikołaja Schönfeldera i Tobiasza Balcera.

                Wieczerzę wigilijną klasy pierwszej gimnazjum zakończyła sesja fotograficzna, podczas której pierwszoklasiści wcielili się w rolę Świętego Mikołaja.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi 

 


Piernikowa przygoda

               Kultywując zwyczaje gwiazdkowe uczniowie klasy III b malowali pierniki. Z dużym zaangażowaniem dekorowali pachnące serca lukrem oraz kolorową posypką. Malowanie sprawiło dzieciom dużo radości.  Każde z nich mogło skosztować oraz zabrać dla siebie własnoręcznie udekorowane słodkości. Do pomocy zaangażowani zostali również rodzice. To właśnie z ich pomocą powstawały te smaczne cuda.

zdjęcia

                                                                                                                                                           Tekst i foto:  M. Małek

 


 

Z wizytą w Lubiniu na koncercie

zespołu wokalnego „Semplicze”

 

                Znajdujący się nieopodal Krzywinia niemal tysiącletni Lubiń to niezwykła miejscowość z promieniującym światłem wiary i kultury opactwem benedyktyńskim, w którym być może swą kronikę redagował tajemniczy Gall Anonim – pierwszy kronikarz opisujący dzieje państwa polskiego. To również miejscowość, w której podziwiać można majestatyczny i potężny, najstarszy w naszym kraju kasztanowiec, w cieniu którego odpoczywał podobno sam Adam Mickiewicz. W Lubiniu znajduje się również uchodzący za jeden z najcenniejszych zabytków romańskich w Wielkopolsce kościół pod wezwaniem świętego Leonarda. Współczesny Lubiń to nagrodzone przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci odznaczeniem „Przyjaciel Dziecka” Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko na czele z charyzmatycznym prezesem p. Robertem Zaborskim, Muzeum Tercetu Egzotycznego – jednego z najstarszych działających polskich zespołów muzycznych oraz mini zoo. Współczesny Lubiń to także jedna z najlepszych szkół w Polsce – Zespół Szkół i Placówek Oświatowych, w którym wiedzę i umiejętności przekazują dzieciom i młodzieży pasjonaci pracy pedagogicznej, nauczyciele z krwi i kości.

                Od ponad osiemnastu lat uczniowie i nauczyciele ze szkół w Lubiniu i Żytowiecku między innymi wspólnie poznają atrakcje turystyczne Polski, bawią się podczas dyskotek oraz w duchu fair-play rywalizują podczas międzyszkolnych sportowych zawodów przyjaźni. Jedną z wizytówek lubińskiej szkoły jest powstały w 2001 roku chór, a obecnie zespół wokalny „Semplicze”. Od 2004 roku prowadzi go nauczycielka geografii, przyrody i edukacji dla bezpieczeństwa, niezastąpiona p. Anna Marszewska.

                Co roku tuż przed Bożym Narodzeniem zespół wokalny „Semplicze” zaprasza swych przyjaciół i mieszkańców Lubinia na będący muzyczną ucztą koncert świąteczny. Raz po raz młodych lubińskich artystów oklaskują żytowieccy uczniowie i nauczyciele. Po raz pierwszy czteroosobowa reprezentacja naszej szkoły w składzie p. Krzysztof Blandzi oraz uczniowie ówczesnej klasy II a gimnazjum: Szymon Biernat, Łukasz Chudy i Łukasz Majewski oklaskiwała „Sempliczan” w sobotę 17 grudnia 2005 roku w lubińskim kościele Narodzenia NMP. Koncert sprzed jedenastu lat rozpoczął się o 16.37 a zakończył o 17.41. W jego finale wysłuchano jednej z kolęd w wykonaniu samych nauczycieli. Po koncercie młodzi artyści oraz zaproszeni goście udali się na kawę i poczęstunek do gościnnych benedyktynów.

                W piątkowy wieczór 16 grudnia 2016 roku do Lubinia na XVI Koncert Świąteczny zatytułowany „Oddajmy pokłon Jemu” w wykonaniu zespołu wokalnego  „Semplicze” wybrała się dziesięcioosobowa reprezentacja ZSSPiG w Żytowiecku w składzie: pan dyrektor Mariusz Kędzierski, p. Rosława Kędzierska, p. Magdalena Blandzi, p. Krzysztof Blandzi oraz Małgorzata Jankowska, Szymon Paszkowiak, Sandra Szczepaniak, Karol Wawrzynowicz, Aleksandra Włodarczyk i Karolina Zimlińska (wszyscy z klasy pierwszej gimnazjum).

                Tym razem koncert odbywał się w położonym na wzgórzu kościele pod wezwaniem świętego Leonarda – żyjącego w VI wieku opata klasztoru benedyktyńskiego w Corbigny w dzisiejszej Francji. Zgromadzoną w świątyni publiczność powitali prowadzący, trwający niemal dokładnie dwie godziny od 19.04 do 21.02 koncert, absolwenci szkoły Katarzyna Pietrzak i Szymon Kieresz.

                Uczniowie oraz absolwenci lubińskiej szkoły należący do zespołu „Semplicze” rozpoczęli swoje wokalne czarowanie publiczności od kolędy „Cicha noc”. Następnie muzycy z Lubinia fenomenalnie zaśpiewali między innymi takie kolędy jak: „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Przybieżeli do Betlejem” i „Anioł pasterzom mówił”. Wymienione kolędy przeplatane były wzruszającymi pastorałkami między innymi takimi jak „Jemu na chwałę, piekłu na złość”, „A wczoraj z wieczora”, „Mario, czy już wiesz”, „Czekam aż przyjdziesz”. Tradycyjnie w finale koncertu na scenie pojawili się również lubińscy nauczyciele. Jedną z kolęd zaśpiewał nawet dyrektor ZSiPO w Lubiniu p. Marcin Jędroszkowiak, który po zakończeniu koncertu podziękował przybyłym gościom, a przede wszystkim zespołowi wokalnemu „Semplicze” oraz p. Annie Marszewskiej za cudowny, nastrojowy występ.

                Gdy XVI Koncert Świąteczny zatytułowany „Oddajmy pokłon Jemu” dobiegł końca, przedstawiciele naszej szkoły udali się do znajdującego się przy lubińskiej placówce schroniska na słodki poczęstunek. Pobyt w nim stanowił doskonałą okazję do wspólnych rozmów młodzieży z obu szkół oraz nauczycieli, tym bardziej, że zaproszenie do Lubinia przyjęły również byłe dyrektorki „tęczowej szkoły” p. Iwona Bereszyńska i p. Beata Zborowska.

                Warto dodać, że fenomenalny zespół wokalny „Semplicze” przed kilkoma laty wystąpił również na szkolnej scenie w Żytowiecku. Było to w czwartek 9 maja 2013 roku podczas obchodów Dnia Patrona.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


"Pod skrzydłami dobrego anioła"
 

Święta za pasem. Czym przystroić dom?
Jak sprawić by wyglądał wyjątkowo i magicznie?
Polecamy Anioły!
Uśmiechnięte, kolorowe, ze skrzydłami – czuwające nad nami!
Co więcej, wykonane ręką rodziców i uczniów klasy IIIa, a więc z sercem i poświęceniem.
Piękne, drewniane, doskonałe do dekoracji pokoju lub jako upominek dla bliskiej osoby.
Zapraszamy do zakupu tych pięknych aniołów od 20 do 22 grudnia 2016 r. na stoisku zorganizowanym w holu szkoły w bardzo atrakcyjnych cenach.Myślimy, że nasze prace będą się Wam podobać i znajdą nabywcę, który nie przejdzie obok nich obojętnie.
Kto wie?
Może akurat spotkacie tam swojego Anioła?!
Serdecznie zapraszamy!

Małgorzata Piskorska

 


 

Świąteczne warsztaty plastyczne
To pierwsze takie zajęcia zorganizowane dla rodziców i uczniów naszej szkoły w Żytowiecku.
W czwartek 8 grudnia br. odbyły się warsztaty zdobienia metodą Decoupage.
Warsztaty prowadziła pani Kinga Leonarczyk - instruktorka decupage oraz właścicielka pracowni artystycznej „Lawendowa Manufaktura”, która z mężem Maciejem (absolwentem naszej szkoły) i synem Krzysztofem prowadzą pracownię artystyczną w Belęcinie Starym.
Decoupage to technika, która daje ogromne możliwości. Wzorami ze zwykłego papieru lub serwetki można pięknie ozdobić przedmioty codziennego użytku: butelki, słoiki, czy drewno, żeby zamieniły się w małe dzieła sztuki.
Pod fachowym okiem pani Kingi ozdabialiśmy drewniane zawieszki według własnego pomysłu.
Techniką tą mogą pracować osoby nie umiejące malować. Wymaga ona jednak zmysłu kompozycyjnego.
Powstały piękne prace, które stały się zachętą do przeprowadzenia kolejnych spotkań warsztatowych, ponieważ podczas spotkania Pani Kinga opowiedziała nam o swojej kolejnej pasji, która powstała miłości do lawendy!
Dowiedzieliśmy się, że prowadzi również warsztaty robienia mydełek, świec, wianków kosmetyków naturalnych , szycia przytulanek – a wszystko to z lawendą w tle!
W ogrodzie Państwa Leonarczyków rośnie ok. 1200 lawend kilku odmian, które uprawiają ekologicznie , suszą według sprawdzonej sztuki zielarskiej a następnie wykonują lawendowe dekoracje: woreczki , mydełka , sole, syropy i wszystko inne co tylko z lawendy zrobić można!
Państwo Leonarczykowie serdecznie zapraszają do swojego, małego lawendowego świata, w którym organizują nie tylko warsztaty, ale również kreatywne, urodziny lub imieniny zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych!
Na zamówienie wykonują niepowtarzalne upominki na każdą okazję.
Dziękujemy Pani Kindze, że pokazała nam w jaki sposób możemy spożytkować swoją kreatywność.
Dziękujemy za poświęcony czas i przeprowadzenie zajęć…
Jesteśmy pewni, że nie była to nasza jedyna przygoda z Lawendową Manufakturą.
Kolejne warsztaty w planach!

 

Małgorzata Piskorska


Z wizytą w fascynującej Portugalii

 

         Od początku roku szkolnego uczniowie klasy pierwszej gimnazjum systematycznie spotykają się z potrafiącymi barwnie opowiadać o swych podróżach ciekawymi świata podróżnikami. Najpierw zaprzyjaźniona z żytowiecką szkołą gostyńska bibliotekarka p. Halina Radoła podzieliła się z pierwszoklasistami swoimi wrażeniami po odbytej w październiku 2015 roku podróży do Izraela. Następnie także często goszczący w naszej szkole p. Łukasz Wierzbicki – podróżnik z podpoznańskiego Borówca zabrał podopiecznych p. Krzysztofa Blandziego w niezwykłą podróż po Afryce śladami Kazimierza Nowaka, poznaniaka, który w latach 1931-1936 samotnie przebył ten kontynent pieszo, rowerem, konno oraz na wielbłądzie. Z Afryki – najbiedniejszego, ale drugiego co wielkości kontynentu na Ziemi, dzięki wyobraźni, uczniowie klasy pierwszej przenieśli się do posiadającej trójkątny kształt Ameryki Południowej. Przybyły do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu warszawski podróżnik p. Robert Gondek podzielił się także z nimi swoimi wrażeniami po odbytej w styczniu 2013 roku trzytygodniowej podróży po Ekwadorze i należących do tego kraju Wysp Galapagos.

         W poniedziałkowe, pochmurne przedpołudnie 12 grudnia 2016 roku, uczniowie klasy pierwszej gimnazjum spotkali się w sali nr 14 z gostyńską podróżniczką p. Wiesławą Gaszkowiak, by podczas trwającej pięćdziesiąt siedem minut interesującej prelekcji obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą leżącą na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego Portugalię – najbardziej wysunięte na zachód państwo Europy, które graniczy tylko z wodami Oceanu Atlantyckiego oraz Hiszpanią. Organizatorem prelekcji, w której uczestniczyła również nauczycielka geografii p. Grażyna Żurczak, był wychowawca klasy p. Krzysztof Blandzi.

         Pani Wiesława Gaszkowiak to sympatyczna podróżniczka, która do tej pory zwiedziła nie tylko państwa europejskie, ale i azjatyckie, środkowoamerykańskie i afrykańskie. Za najpiękniejsze miejsce na świecie ze względu na tajemnicze i zachwycające fiordy prelegentka uznała Norwegię.

         Zaprezentowane przez p. Wiesławę Gaszkowiak slajdy ukazywały stolicę Portugalii Lizbonę oraz takie miasta jak Tomar, Batalhę, Porto oraz Logos.

         Oczom pierwszoklasistów najpierw ukazała się położona na siedmiu wzgórzach Lizbona. Stolica Portugalii zachwyca ogromnymi różnicami wysokości, żółtymi tramwajami wspinającymi się w górę bardzo wąskimi uliczkami, maleńkimi domami z czerwonymi dachami obok okazałych budowli i skąpanymi w słońcu bajecznymi mozaikami na ulicach i placach. Żytowieccy gimnazjaliści dowiedzieli się również, że w Lizbonie mieszka co piąty mieszkaniec Portugalii.

         Ze stolicy kraju liczącego około 10,5 miliona mieszkańców pierwszoklasiści przenieśli się do Tomaru – miasta słynącego z niepowtarzalnego zespołu klasztornego Convento de Cristo – portugalskiej siedziby templariuszy. Z Tomaru uczniowie klasy pierwszej „udali się” do Batalhi. Na kolorowych slajdach obejrzeli budowany przez blisko sto pięćdziesiąt lat klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej – jeden z najwspanialszych przykładów architektury i sztuki gotyckiej w Portugalii. Pierwszoklasiści poznali również osobliwości Logos – miasta założonego przez Celtów, a słynącego przed wiekami z handlu niewolnikami oraz przepięknych form skalnych.

         Uczniowie klasy pierwszej gimnazjum dowiedzieli się również, że uwielbiający kawę i ciastka Portugalczycy są ludźmi bardzo przyjaznymi, życzliwymi i serdecznymi także wobec osób nowo poznanych. Kochają piłkę nożną, są katolikami i przywiązują dużą wagę do tradycyjnego obchodzenia świąt religijnych.

         Po zakończeniu spotkania p. Wiesławie Gaszkowiak w imieniu wszystkich uczestniczących w nim osób podziękowali Oskar Majewski, Natalia Skiba i Karolina Zimlińska.

             Warto dodać, że p. Wiesława Gaszkowiak gościła w naszej szkole już po raz drugi. W piątek 27 listopada 2015 roku przedstawiła ubiegłorocznym uczniom klas trzecich gimnazjum składającą się z trzystu dwudziestu slajdów prezentację multimedialną przedstawiającą swój szesnastodniowy pobyt w listopadzie 2014 roku w Republice Południowej Afryki.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


Mikołajkowy wieczór filmowy

 

            5 grudnia 2016r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas drugich wzięli udział w mikołajkowym wieczorze filmowym. Punktualnie o godzinie 17.00  aula szkolna zamieniła się w bardzo wygodną salę kinową, gdzie na dużym ekranie wyświetlono film „Ekspres polarny”. Ta bardzo wzruszająca opowieść o chłopcu, który zwątpił w istnienie świętego Mikołaja, sprawiła, że dzieci poczuły magię świąt Bożego Narodzenia. Każdy z zapartym tchem śledził magiczną podróż na biegun północny, do krainy świętego Mikołaja i jego elfów.

Po seansie przyszedł czas na długo oczekiwaną wizytę niezwykłego gościa z workiem pełnym prezentów. Wszystkie dzieci czekały na niego cały rok i bardzo się starały, żeby zasłużyć na upominek.

Tego wieczoru wszystkie buzie były uśmiechnięte i zadowolone z prezentów. Dzieci serdecznie podziękowały świętemu Mikołajowi i zaprosiły go do swoich domów w 24 grudnia.

  zdjęcia                                                                                                    

Tekst i foto:    K. Duda-Małysiak

 


Konkursy rozstrzygnięte

Samorząd Uczniowski naszej szkoły tej jesieni zorganizował dwa konkursy, których rozstrzygnięcie nastąpiło w ostatnich tygodniach.

Jednym z nich był konkurs z okazji Światowego Dnia Zwierząt, polegający na wyłonieniu spośród uczestników, autora najlepszego – według jury – zdjęcia pupila. Przez kilka tygodni uczniowie całej szkoły mogli dostarczać zdjęcia ze swoimi ulubieńcami.

W składzie jury znaleźli się: p. dyrektor Mariusz Kędzierski, p. Barbara Górska, p. Zofia Przewoźna oraz p. Małgorzata Piskorska.

Główną nagrodą w konkursie była poduszka z motywem aparatu, która trafiła w ręce Michała Staśkiewicza z klasy IIIb. To właśnie jego zdjęcie najbardziej przypadło do gustu naszym jury.

Kolejnym konkursem, zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski, był konkurs z okazji Światowego Dnia Uśmiechu. Każda z klas wyłoniła spośród siebie dwoje kandydatów – chłopaka i dziewczynę, którzy zostali kandydatami do tytułu Króla oraz Królowej Uśmiechu.

Nazwiska kandydatów wisiały na gazetce Samorządu Uczniowskiego, by uczniowie oraz nauczyciele mogli się z nimi dobrze zapoznać.

Jury, w którego składzie znaleźli się - p. Magdalena Blandzi, p. Tomasz Bartz, p. Magdalena Włodarczyk, p. Zofia Przewoźna, p. Natasza Dziubałka oraz p. Barbara Górska – zdecydowali, że na tytuł Króla i Królowej Uśmiechu bezsprzecznie zasługują Piotr Romek z klasy V oraz Zuzanna Wróblewska z klasy II Gimnazjum.

 

 


Mikołajki

 

               6 grudnia 2016r. –Mikołajki. Uczniowie kl.Ia  ubierali choinkę i śpiewali pastorałki. Podczas śniadanka nagle usłyszeliśmy dzwoneczki, a to niespodziewanie odwiedziła nas grupa  Mikołajów, którzy oczywiście przynieśli prezenty. Super!!! Choinka też była piękna.

zdjęcia

tekst i foto: Dorota Przybylska


”Bajkowy pociąg”

 

          Uczniowie kl.Ia uczestniczą w zajęciach kółka teatralnego. Pierwszym przedstawieniem jakie przygotowały był „Bajkowy pociąg”. Zaprosiłam do udziału w przedstawieniu uczniów kl.Ia gimnazjum, kl.IVa szkoły podstawowej  oraz mamy, oczywiście te, które były występami zainteresowane. Zaproszenie przyjęły. Próby trwały, nie było łatwo wszystkich zebrać w jednym czasie. Udało się!! Na przedstawienie uczniowie zaprosili kl.IIa, b, IIIa i IIIb oraz pozostałe mamy, pana dyrektora. Przedstawienie, mam nadzieję, podobało się!!! Już szykujemy nowe.

tekst i foto: Dorota Przybylska

zdjęcia


„Śniadanie daje moc”

            Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej szkoły podstawowej,\ drugi raz przystąpiły do  ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”, której zadaniem jest przybliżenie i przekazanie zasad zdrowego  odżywiania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

            8 listopada w naszej szkole roznosiły się po klasach i korytarzu smakowite zapachy. Uczniowie kl.Ia wraz z mamami przygotowywały: kolorowe kanapki, twarożek, pyszne pesto, humus, koktajl mleczno-owocowy i sok owocowy. Na korytarzu stały stoły, które uginały się pod pysznościami wykonanymi przez wszystkie klasy. Nadszedł czas próbowanie tych zdrowych i pysznych rzeczy. Wszystko wszystkim bardzo smakowało..

 zdjęcia                

                                                                                  tekst i foto: Dorota Przybylska

 


Noc andrzejkowa!!!!!

                 25 i 26 listopada klasy szkolne edukacji wczesnoszkolnej zamieniły się w sypialnie. Dzieci spały w szkole wraz ze swoimi wychowawczyniami. W taki sposób postanowiły świętować Andrzejki. Rodzice przywieźli dzieci o godz. 18:00 wraz ze śpiworami i wszystkim co potrzeba do dwudniowego pobytu w szkole. Przygotowaliśmy klasę do spania, dzieci rozpakowały się. Potem udaliśmy się na szkolną aulę, która była przygotowana do zabawy andrzejkowej. Zaczęła się zabawa: tańce i wróżby. Dzieciaczki kl.Ia były zmęczone zabawą więc poszliśmy z latarkami na plac zabaw szukać w ciemności „skarbu”, którym były słodycze. Dzieci znalazły i wcale się nie bały. Kolacja była pyszna: pizza, frytki. Odwiedziła nas mama Nadii Paszkowiak, przyniosła projektor i puszczała stare bajki i oczywiście czytała napisy. Ze spaniem nie było tak prosto, ale zasnęliśmy (późno).

26 listopada, pobudka 6:25. Szybkie mycie, śniadanko (dzieciaczki same robiły), mecz w „dwa ognie” na sali gimnastycznej, a następnie         sprzątanie oraz zabawa z Perełką i pląsy przy wesołych piosenkach.

Godz.10:00 zaczęli przyjeżdżać rodzice po swoje pociechy. Było super!!!!!

 

zdjęcia                

                                                                                  tekst i foto: Dorota Przybylska

 

 


Aby zdrowo jeść! – spotkanie z dietetykiem

           Statystyki są alarmujące – już ponad połowa Polaków ma problemy z wagą, a coraz częściej dotyczą one także dzieci i młodzieży. Jak pokazują dane Światowej Organizacji Zdrowia blisko co trzeci nastolatek w naszym kraju waży ponad normę.

Chcąc uniknąć problemów z wagą uczniowie klasy I gimnazjum zaproponowali aby w ramach zajęć wychowanie do życia w rodzinie zaprosić do szkoły kogoś, kto powie im jak zdrowo odżywiać się w okresie dojrzewania.

W dniu 22 listopada  uczniowie klas: VI i I gimnazjum  spotkali się z  dietetykiem  panią Izabelą Gościańską. Pani dietetyk  szczegółowo omówiła wszystkie zasady racjonalnego żywienia oraz główne błędy żywieniowe prowadzące m.in. do nadwagi i otyłości, a w konsekwencji do wielu groźnych chorób. Uczniowie dowiedzieli się  jak komponować pełnowartościowy jadłospis dla całej rodziny. Zaprezentowała i omówiła piramidę zdrowego żywienia, opowiedziała co jeść, aby dobrze się uczyć. Potwierdziła, że najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które daje nam siłę na pierwsze godziny lekcyjne. Zachęcała uczniów do picia wody, która jako jedyna jest zdrowym napojem.
 zdjęcia
     1     2

Tekst i foto: M. Włodarczyk

 


 

Dzień Zdrowej Żywności          

                30 listopada 2016 roku o godzinie 9;40 w Szkole w Żytowiecku odbył się Dzień Zdrowej Żywności. Samorząd uczniowski zorganizował Bar Sałatkowy- Cannappka. Od samego rana uczniowie (Zuzanna Majewska, Karolina Schonfelder, Marta Dudkowiak, Żaneta Drożdżyńska i Weronika Konatowska, Szymon Brzeskot) przygotowywali kanapki, koktajle oraz sałatki owocowe i warzywne. Pomagali im w tym nauczyciele: pani Aneta Kędzierska i pan Łukasz Kubeczka. Wspólnymi siłami udało się przyrządzić wyśmienite przekąski. Praca szła sprawnie, po przydzieleniu obowiązków wszyscy wzięli się za krojenie warzyw i owoców, przygotowywanie kanapek, robienie koktajli. Towarzyszyła im znakomita atmosfera. Po uporaniu się z pracą, przekąski zostały sprzedane. Samorząd uczniowski zorganizował akcję ze środków własnych. Udało się zebrać 372 złote! Każdy znalazł coś dla siebie. Mamy nadzieje, że przygotowane potrawy wszystkim smakowały!

Tekst: uczennica  Żaneta Drożdżyńska


Pierwszo- i drugoklasiści na niezwykłym koncercie

 

                We wtorkowe, naprawdę zimne jak na tę porę roku, popołudnie 29 listopada 2016 roku dwadzieścioro jeden uczniów uczęszczających do klas pierwszej i drugiej gimnazjum wsiadło do kierowanego przez p. Romana Gronowskiego czerwonego autosanu, by udać się do krobskiej Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy i wysłuchać pełnych ekspresji ballad i piosenek przede wszystkim napisanych i wykonywanych przez barda „Solidarności” Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu przybyłego z Warszawy kompozytora, wokalistę i gitarzystę p. Kubę Michalskiego. Pierwszo- i drugoklasistom towarzyszyli wychowawcy klas p. Krzysztof Blandzi i p. Magdalena Blandzi.

                Żyjący w latach 1957-2004 Jacek Kaczmarski był autorem i wykonawcą pieśni i piosenek o charakterze historyczno-patriotycznym. Jego utwory nie tylko odwoływały się do wydarzeń z historii Polski, mitologii, Biblii i dzieł malarskich, ale przede wszystkim w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia inspirowały młodych ludzi do sprzeciwu wobec ówczesnej rzeczywistości.

                Nim trwający osiemdziesiąt dziewięć minut od 17.05 do 18.34 koncert rozpoczął się, żytowieccy gimnazjaliści zajęli miejsca w pierwszych trzech rzędach i na kilkanaście minut udali się do sal bibliotecznych, aby przeglądać książki i czasopisma oraz pograć w gry planszowe.

                Śpiewający przy akompaniamencie gitary akustycznej p. Kuba Michalski, z wykształcenia matematyk, zaprezentował publiczności piętnaście utworów z repertuarów Jacka Kaczmarskiego i zmarłego przed kilkoma tygodniami króla scenicznej melancholii, śpiewającego nieco monotonnym, ale natychmiast rozpoznawalnym głosem Leonarda Cohena. Zapowiedź każdego z utworów poprzedzona była bardzo ciekawymi, pełnymi anegdot wstępami.

                Pan Kuba Michalski opowiedział publiczności o początkach twórczości Jacka Kaczmarskiego. Zachęcał również przybyłych z Żytowiecka gimnazjalistów do uczenia się historii i czytania wierszy. Warszawianin, którego piosenki zdobyły wyróżnienie na Festiwalu Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie, przyznał ponadto, że najbardziej ceni poezję uznawanego przez wielu za najbardziej nowatorskiego i oryginalnego poetę XX wieku Bolesława Leśmiana oraz Zbigniewa Herberta, poetę, który przez wiele lat był jednym z najpoważniejszych pretendentów do literackiej Nagrody Nobla.

                Swój fantastyczny koncert p. Kuba Michalski rozpoczął od „Arki Noego” – piosenki śpiewanej w oryginale przez Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego. Kilka minut później uczestnicy koncertu wysłuchali „Modlitwy o wschodzie słońca” oraz rozpoczynającej się po łacinie „Lekcji historii klasycznej”. Po chwili w sposób niezwykle ekspresywny artysta zaprezentował piosenkę zatytułowaną „Sen Katarzyny II” o rządzącej niezwykle twardą ręką i uczestniczącej w rozbiorach Polski, rosyjskiej carycy. Z kolei bohaterem piosenki „Krajobraz po uczcie” był niezbyt ceniony przez Jacka Kaczmarskiego mecenas nauki, sztuki i literatury, organizator obiadów czwartkowych król Stanisław August Poniatowski. Pan Kuba Michalski zaśpiewał również skomponowaną do wiersza Cypriana Kamila Norwida „Moją piosnkę” – utwór będący wyrazem tęsknoty poety za domem i krajem ojczystym. Piosenką nr 7 okazała się „Samosierra” – utwór opowiadający o słynnej bitwie zakończonej zdobyciem wąwozu przez polskich szwoleżerów. Uczestników koncertu bardzo wzruszyła „Dziewczyna” – skomponowana do wiersza Bolesława Leśmiana filozoficzna ballada o dwunastu braciach chcących rozbić mur dzielących ich od głosu niewidocznej dziewczyny. W podobnym melancholijnym klimacie utrzymana była kolejna piosenka skomponowana do bardzo smutnego wiersza Leopolda Staffa zatytułowanego „Deszcz jesienny”. Natomiast wspólnie z publicznością warszawski artysta zaśpiewał zawierającą niezliczoną liczbę wyrazów dźwiękonaśladowczych „Lokomotywę” Juliana Tuwima. Jako jedenastą piosenkę p. Kuba Michalski zaśpiewał z pewnością najbardziej patriotyczny utwór napisany przez Jacka Kaczmarskiego pt. „Źródło”. Podczas koncertu nie mogło zabraknąć uważanej za hymn „Solidarności” słynnej „Obławy” oraz „Murów” – piosenki napisanej przez Jacka Kaczmarskiego do melodii skomponowanej przez katalońskiego pieśniarza Lluisa Llacha.

                Na bis warszawski wokalista i gitarzysta wykonał piosenkę pt. „Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena. Jak się okazało, to najczęściej wykonywany przez innych artystów utwór wspomnianego kanadyjskiego piosenkarza.

                Nim żegnany gromkimi brawami p. Kuba Michalski pożegnał się ze swą publicznością, otrzymał piękny bukiet kwiatów, które wręczyli mu Oliwia Byra, Oliwier Kmiecik i Zuzanna Wróblewska oraz zaśpiewał kolejną piosenkę Leonarda Cohena zatytułowaną „Tańczmy po miłości kres”. Przed laty ten utwór fantastycznie wykonywał Maciej Zembaty.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


LAWENDOWA MANUFAKTURA
zaprasza uczniów i rodziców na grudniowe spotkania warsztatowe, na których będziemy tworzyć upominki i ozdoby świąteczne w technice decoupage'u z myślą o zbliżającym się Bożym Narodzeniu !!!

Spotykamy się 8 grudnia 2016r. o godz.16.00

Warsztaty poprowadzi Pani Kinga Lenarczyk, która podzieli się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz sprawi, że Wasze prace dostarczą Wam dużo radości i wprawią w zachwyt Was i Waszych bliskich!

Podczas spotkania będziemy tworzyć ozdoby świąteczne , które mogą się stać zarówno dekoracją jak i prezentem dla bliskiej osoby!
koszt :20 zł
Na warsztatach zapewniamy wszystkie potrzebne materiały!

Uczniów i rodziców zainteresowanych udziałem w warsztatach proszę o przesłanie wiadomości do dnia 1 grudnia 2016 r lub indywidualne zgłoszenie się do p. M.Piskorskiej

                                                              Serdecznie zapraszamy!


U przyjaciół w Lubiniu na taneczno-kulinarnych andrzejkach

                 W maju 1998 roku uczniowie uczęszczający do ówczesnej klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Żytowiecku wybrali się na wycieczkę rowerową do malowniczo położonego Lubinia i znajdującej się w tej miejscowości „tęczowej szkoły”. I w ten właśnie sposób, zupełnie przypadkowo, rozpoczęły się trwające do dziś międzyszkolne konkursy, dyskoteki, zawody sportowe i wycieczki, w których uczestniczą uczniowie oraz pedagogiczna wymiana doświadczeń dyrektorów i nauczycieli pracujących w obu szkołach. Od osiemnastu lat nauczycielami pielęgnującymi współpracę pomiędzy szkołami w Lubiniu i Żytowiecku są poloniści: p. Marta Bzymek i p. Krzysztof Blandzi.

                Ważnym punktem przyjaźni żytowiecko-lubińskiej są odbywające się co roku w schronisku lub sali gimnastycznej Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. Adama Mickiewicza w Lubiniu międzyszkolne andrzejki. Zawsze są one perfekcyjnie przygotowane i niepowtarzalne. Na przykład podczas tych, które w lubińskim schronisku odbyły się w czwartek 21 listopada 2002 roku, zabawa taneczna przeplatana była konkurencjami typu: picie łyżeczką znajdującego się na talerzu niezidentyfikowanego napoju, przeciąganie liny (zwycięstwo drużyny z Żytowiecka w składzie: Magdalena Kierstan, Błażej Kluczyk i Krzysztof Mróz) oraz rzut lotką do celu. W tej ostatniej konkurencji bezkonkurencyjny okazał się Bartosz Danielczak z żytowieckiego gimnazjum. Rok później, we wtorek 18 listopada 2003 roku międzyszkolne andrzejki po raz pierwszy odbywały się w lubińskiej sali gimnastycznej. Oprócz gospodarzy w zabawie wzięło udział trzydzieścioro czworo uczniów z Żytowiecka i siedmioro gimnazjalistów z Krobi. Wówczas także dyskotekowe pląsy i tańce raz po raz przerywane były andrzejkowymi wróżbami przygotowanymi przez redakcję gazetki szkolnej „Lubczyk” z Lubinia. Jedną z ciekawszych zabaw było przekładanie obuwia przez próg sali. Wśród dziewcząt zwyciężyła Marta Brzezińska z Lubinia, wyprzedzając Longinę Jędryczka z Krobi i Patrycję Juszczak z Lubinia. Wśród chłopców dominowali przedstawiciele gospodarzy. Pierwsze trzy miejsca kolejno zajęli: Dawid Biały, Piotr Przybylski i Jerzy Kuźmiński. Sporo wrażeń, emocji i śmiechu wywołała kolejna taneczna zabawa polegająca na tańcu z przytrzymywanym pomiędzy brzuchami balonem. Zwycięzcami została para lubińsko-żytowiecka Gizela Krawczyk i Waldemar Zawieja. Z kolei podczas andrzejek odbywających się w poniedziałek 23 listopada 2013 roku obchodzono piętnastolecie przyjaźni pomiędzy obiema szkołami. Na stole pojawił się przepyszny tort z piętnastoma świeczkami. Ponadto w przepysznych pączkach ukryte zostały wróżby andrzejkowe. Nie był to koniec niespodzianek przygotowanych przez przyjaciół z Lubinia. Do wysłuchania fantastycznego koncertu zaprosił wszystkich prowadzony przez p. Annę Marszewską zespół wokalno-taneczny „Semplicze”.

                We wtorkowe, naprawdę ciepłe jak na tę porę roku, popołudnie 22 listopada 2016 roku czterdzieścioro dwoje uczniów uczęszczających do klas pierwszej i drugiej gimnazjum wsiadło do kierowanego tym razem przez p. Macieja Górkowskiego autokaru, by udać się do „tęczowej szkoły” i wziąć udział w odbywającej się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych międzyszkolnej zabawie andrzejkowej.

                Organizatorami wyjazdu do zaprzyjaźnionej szkoły byli wychowawcy pierwszoklasistów p. Krzysztof Blandzi i drugoklasistów p. Magdalena Blandzi. Miłośnikami dobrej zabawy w gronie przyjaciół opiekowali się również higienistka szkolna p. Barbara Dechnik, po raz pierwszy odwiedzająca lubińską szkołę p. Barbara Górska oraz p. Anna Piasecka i p. Grażyna Żurczak. O bezpieczeństwo uczniów z Lubinia zadbali nowy dyrektor szkoły, a zarazem nauczyciel informatyki p. Marcin Jędroszkowiak, nauczycielka języka polskiego i historii a także opiekunka samorządu uczniowskiego p. Marta Bzymek, pedagog szkolny i wychowawczyni klasy trzeciej gimnazjum p. Małgorzata Jędrzejczak-Ryba oraz nowy nauczyciel techniki p. Jakub Tylman. Uczestników trzygodzinnej zabawy odwiedziła również p. Anna Marszewska – opiekunka fenomenalnego zespołu wokalnego „Semplicze” a także nauczycielka geografii, przyrody i edukacji dla bezpieczeństwa.

                Przybyłych do Lubinia żytowiecczan przywitali pan dyrektor Marcin Jędroszkowiak w towarzystwie uroczych córeczek Oli i Marysi oraz niezawodna p. Marta Bzymek. Uczniowie z Żytowiecka stanęli na wysokości zadania i gdy tylko znaleźli się w posiadającej niepowtarzalny klimat pracowni polonistyczno-historycznej, której prawdziwą ozdobą jest cudowny piec kaflowy, podziękowali za zaproszenie. Bukiet kwiatów panu dyrektorowi wręczyli Małgorzata Jankowska, Nikola Pache i Alan Skorupka. Z kolei p. Marta Bzymek otrzymała czerwone róże z rąk Oskara Majewskiego, któremu towarzyszyły Natalia Skiba i Karolina Zimlińska.

                Goszczący w Lubiniu po raz pierwszy podopieczni p. Krzysztofa Blandziego zwiedzili „tęczową szkołę”. Byli w kilku salach lekcyjnych, sekretariacie, przytulnym pokoju nauczycielskim oraz w szkolnym schronisku młodzieżowym, w którym obejrzeli pokoje, salę kominkową i salę telewizyjno-konferencyjną.

                Po kilkunastu minutach pierwszoklasiści dołączyli do pozostałych uczestników zabawy andrzejkowej. W jej trakcie pierwszo- i drugoklasiści ponownie zaproszeni zostali do sali nr 10 by skosztować przygotowanych przez p. Jakuba Tylmana hot dogów z keczupem.

                Kilka minut po godzinie dwudziestej kolejna, jakże udana, międzyszkolna zabawa andrzejkowa przeszła do historii.

zdjęcia 

Tekst i foto: Krzysztof  Blandzi


Różańcowe cudeńka

       Wyniki konkursu:
I miejsce w kategorii klas I-III szkoły podstawowej: Nikodem Katarzyński klasa IIIa

 

Wyróżnienia w kategorii klas I-III szkoły podstawowej:

 Maksymilian Kmiecik klasa IIa, Julia Bajer klasa IIb, Damian Krzyżyński klasa IIb, Żaneta Bzdęga klasa IIIa, Kinga Kluczyk klasa IIIa, Kacper Karólak klasa IIIb.

 

I miejsce w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej: Mikołaj Biegała klasa IV

Wyróżnienia w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej: Maria Stróżyńska klasa IV, Jacek Stróżyński klasa IV, Sandra Gunia klasa V, Patrycja Kluczyk klasa V, Kamila Maćkowiak klasa VI

 

I miejsce /jedyne/ w kategorii klas I-III gimnazjum: Karolina Zimlińska klasa I gimnazjum

           Nagrody dla wyżej wymienionych oraz słodycze dla wszystkich uczestników konkursu ufundowała Rada Rodziców. Konkurs przygotowała p. Marta Kwiatkowska.

 zdjęcia

 


 

Śniadanie daje moc!!!

             Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień, dlatego też uczniowie klas I- III SP w  Żytowiecku po raz kolejny wzięli udział w programie edukacyjnym: Śniadanie Daje Moc, którego ideą jest: zwiększanie świadomości na temat  zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.

              Dnia 8 listopada 2016 r. wychowawcy klas I-III przy współpracy rodziców zorganizowali zdrowe śniadanie w klasach. Była to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla nauczycieli, dzięki której najmłodsi nauczyli się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.   Wspólne przygotowywanie posiłku dostarczyło wszystkim dużo radości, a kanapki przygotowane samodzielnie smakowały wyjątkowo. Również własnoręcznie wyciskane i przygotowane soki owocowe i warzywne, a także sałatki, twarożek, szaszłyki owocowe i koreczki warzywne znikały w szybkim tempie. Na pieczywie nie zabrakło pożywnych wędlin, ale też pełnych witamin warzyw. Oprócz smacznego posiłku uczniowie mieli szansę docenić jak przyjemne może być wspólne spożywanie posiłku. Uczniowie klas I-III zaprosili na wspólne śniadanie pana dyrektora M. Kędzierskiego, nauczycieli, pracowników obsługi oraz wszystkich uczniów klas IV- VI i I- III gimnazjum. Smacznych kanapek, sałatek i szaszłyków starczyło dla wszystkich.

            Zwiększaniu świadomości uczniów na temat prawidłowych nawyków żywieniowych służy też   akcja  „Owoce w szkole” dzięki której  kilka razy w tygodniu uczniowie  dostają świeże warzywa i owoce.

            Wierzymy, że podejmowane działania przyczynią się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.

 

                                                                                                      zdjęcia                                     

                                          tekst i foto:  Ewa Łuczak

                                                                                                                           


Gimnazjalistów spotkanie z p. Zbigniewem Walerysiem – odtwórcą roli Pawła z Tarsu w „Quo vadis”

 

                Pani Natasza Dziubałka to bibliotekarka szkolna nie tylko wypożyczająca uczniom książki. To również organizatorka wielu konkursów czytelniczych i plastycznych, opiekunka grupy teatralnej oraz organizatorka wielu spotkań z pisarzami, podróżnikami i … aktorami. To dzięki żytowieckiej bibliotekarce w poniedziałek 4 października 1999 roku w naszej szkole gościł p. Mieczysław Hryniewicz – niezapomniany taksówkarz Jacek z kultowego serialu „Zmiennicy”.

                Trzykrotnie również z zaproszenia pani bibliotekarki skorzystał p. Zbigniew Waleryś – przesympatyczny aktor występujący w przeszłości na deskach teatrów we Wrocławiu, Zielonej Górze, Olsztynie, Legnicy, Jeleniej Górze i Poznaniu. Po raz pierwszy odtwórca roli Pawła z Tarsu w „Quo vadis” gościł w Żytowiecku w środę 6 lutego 2002 roku, niespełna pół roku po premierze wspomnianego, wyreżyserowanego przez Jerzego Kawalerowicza filmu. Spotkanie z aktorem prowadzili wówczas Mirosław Mróz i Artur Paszkowiak oraz w części dziennikarskiej redaktor naczelna gazetki szkolnej „Ludki ze Szkolnej Budki” Anna Kaczmarek. Czternaście lat temu laureatem konkursu wiedzy o „Quo vadis” został Szymon Klupś. Z kolei w konkursie zatytułowanym „Moje ilustracje do „Quo vadis” zwyciężyła Hanna Machowska. Przed trzema laty p. Zbigniew Waleryś przybył do Żytowiecka z okazji Roku Juliana Tuwima, tuż po otrzymaniu nagrody na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni za drugoplanową rolę Dionizego Wajsa w „Papuszy”, czarno-białym filmie z dialogami odbywającymi się głównie w języku romskim.

                Uczniowie klas gimnazjalnych po raz trzeci mieli przyjemność gościć p. Zbigniewa Walerysia w piątek 18 listopada 2016 roku. Mieszkający obecnie w Poznaniu aktor, tradycyjnie zaproszony przez p. Nataszę Dziubałka, tym razem przyjechał do Żytowiecka w związku z obchodzonym właśnie, a ustanowionym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Rokiem Henryka Sienkiewicza, którego setna rocznica śmierci przypadła we wtorek 15 listopada bieżącego roku.

                Autor Trylogii, „Krzyżaków” i „Quo vadis”, niedoszły lekarz i prawnik, podróżnik i miłośnik ptaków, to pierwszy w historii literatury polskiej laureat literackiej Nagrody Nobla. Otrzymał ją w 1905 roku za całokształt twórczości. Naszej Ojczyzny nie było wówczas na mapie Europy. Odbierając nagrodę, ten wielki Polak, mistrz słowa i krzewiciel miłości do Ojczyzny oraz wychowawca wielu pokoleń polskich patriotów, powiedział: „Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać”. Gdy pięć lat wcześniej Henryk Sienkiewicz obchodził jubileusz 25-lecia pracy artystycznej, społeczeństwo polskie we wszystkich trzech zaborach zorganizowało zbiórkę na zakup dworku w Oblęgorku, który pisarz otrzymał wraz z podziękowaniami za krzepienie polskich serc.

                Odbywający się z okazji Roku Henryka Sienkiewicza spotkanie z p. Zbigniewem Walerysiem miało miejsce w auli szkolnej i trwało równie sześćdziesiąt minut, od 12.54 do 13.54. Uczestniczyło w nim sześćdziesięcioro jeden obecnych tego dnia w szkole uczniów klas gimnazjalnych wraz ze swoimi wychowawcami, organizatorką spotkania oraz panem dyrektorem Mariuszem Kędzierskim.

                Najpierw wszyscy obejrzeli fragment „Quo vadis” – filmu powstałego w 2001 roku, w którym p. Zbigniew Waleryś zagrał rolę Pawła z Tarsu – uczonego rabina, męczennika, ze względu na intensywną działalność misyjną nazywanego Apostołem Narodów. Na ekranie przybyły do Żytowiecka artysta pojawił się wraz z Jerzym Trelą odgrywającym rolę Chilona Chilonidesa w scenie chrztu pozbawionego wcześniej skrupułów, gotowego dla pieniędzy na wszystko Chilona.

                Następnie sympatycznego gościa, odtwórcę wielu ról teatralnych i filmowych, powitali Eliza Pieczulis z klasy trzeciej i Oliwier Kmiecik z klasy drugiej. Przy dźwiękach muzyki odtwarzanej przez Dawida Majewskiego i Rafała Stróżyńskiego (obydwaj z klasydruguiej) p. Zbigniew Waleryś rewelacyjnie przeczytał fragmenty „Quo vadis” ukazujące spotkanie Apostoła Piotra z Chrystusem na drodze Appijskiej oraz przedstawioną w powieści Sienkiewicza śmierć obu Apostołów. Artysta zaprezentował również młodzieży fragmenty „Hymnu o miłości” świętego Pawła, utworu sławiącego miłość jako cnotę chrześcijańską w sposób bardzo podniosły i uroczysty.

                Pan Zbigniew Waleryś w humorystyczny sposób przedstawił okoliczności otrzymania w „Quo vadis” roli Pawła z Tarsu. Gdy aktor mieszkający wówczas w Górze Śląskiej jechał do Warszawy na zdjęcia próbne, był przekonany, że jeśli wystąpi w filmie, to w roli Chilona Chilonidesa. Stało się jednak inaczej i reżyserujący film Jerzy Kawalerowicz postanowił, że aktor wystąpi właśnie w roli Pawła z Tarsu. Żytowieccy gimnazjaliści dowiedzieli się również, że „Quo vadis” to jak do tej pory najdroższy film powstały w Polsce, a kręcony również we Francji i Tunezji. Premiera filmu odbyła się we wrześniu 2001 roku w Watykanie w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II, z którym aktor dostąpił zaszczytu porozmawiania.

                Goszczący po raz trzeci w Żytowiecku aktor wyjaśnił również, jak w roku 2013 dołączył do obsady popularnego serialu „M jak miłość”, w którym wcielił się w rolę przez pewien czas bezdomnego nauczyciela muzyki Stefana – dziadka Basi.

                Jak się również okazało, talent aktorski p. Zbigniewa Walerysia można było również podziwiać w niektórych odcinkach takich seriali jak „Czas honoru”, „Plebania”, „Na dobre i na złe” oraz „Świat według Kiepskich”.

                Nim sześćdziesięciominutowe spotkanie z goszczącym w Żytowiecku artystą dobiegło końca, p. Zbigniew Waleryś odpowiadał na pytania zadawane przez uczniów klasy pierwszej.

                Panu Zbigniewowi Walerysiowi za kolejną, bardzo pouczającą wizytę w żytowieckim gimnazjum, w imieniu pana dyrektora, organizatorki spotkania i wszystkich uczestników, wręczając bukiet kwiatów, podziękowały Eliza Pieczulis i Karolina Polaszek (obie z klasy trzeciej).

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ
Chcąc podtrzymać dawne tradycje serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie, który ma na celu rozwijanie kreatywności, twórczego myślenia, wyobraźni plastycznej, a także kultywowanie pięknych polskich tradycji świątecznych. Na wykonane własnoręcznie OZDOBY GWIAZDKOWE czekamy do 2 grudnia 2016 r.
Kryteria oceny:
- estetyka wykonania
- oryginalność i pomysłowość
- wkład pracy
Na obniżenie oceny może wpłynąć fakt wykonania ozdób z gotowych elementów!

Każda ozdoba powinna zawierać informację z imieniem i nazwiskiem, wiekiem autora, numerem telefonu autora oraz klasą, do której uczęszcza.
Prace należy dostarczać do 2 grudnia 2016 r. do wychowawców klas lub do p. Małgorzaty Piskorskiej, która jest koordynatorem konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 16 grudnia w miłej, świątecznej atmosferze. Na zwycięzców czekają nagrody i dyplomy!

Życzymy ciekawych pomysłów. Powodzenia!

 


Trzecioklasistów wycieczka zawodoznawcza

do ZSOiZ w Krobi

                 Już za kilka miesięcy podopieczni p. Łukasza Kubeczki – uczniowie klasy trzeciej gimnazjum, staną przed naprawdę poważnym wyborem: którą ze szkół ponadgimnazjalnych wybrać, by kontynuować w niej naukę, rozwijać się i jak najlepiej przygotować do wykonywanego w przyszłości zawodu. Trzecioklasiści wybierający szkołę ponadgimnazjalną, tak naprawdę inwestują w swoją przyszłość. Aby jak najlepiej przygotować się do przemyślanego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, w ciągu całego roku szkolnego uczniowie klasy trzeciej uczestniczą w zajęciach warsztatowych, spotkaniach i wycieczkach zawodoznawczych.

                Po raz pierwszy w historii żytowieckiego gimnazjum trzecioklasiści w podróż szlakiem szkół ponadgimnazjalnych wybrali się w czwartek 11 grudnia 2003 roku. Tego właśnie dnia p. Krzysztof Blandzi zaprosił dwadzieścioro jeden uczniów ówczesnej klasy III a do udziału w wyjeździe do czterech szkół ponadgimnazjalnych. Żytowieccy uczniowie wyruszyli sprzed szkoły o 8.04, kolejno odwiedzając Zespół Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespół Szkół Rolniczych w Grabonogu oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. Do tej ostatniej placówki dotarli kilka minut po godzinie trzynastej . W roli przewodnika po nowoczesnych krobskich klasopracowniach wystąpił ówczesny wicedyrektor p. Sławomir Gintowt. Do Żytowiecka uczestnicy pierwszej w historii naszego gimnazjum wycieczki zawodoznawczej powrócili o 14.12.

                Właśnie do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi w czwartkowe popołudnie 17 listopada 2016 roku wybrało się czternaścioro uczniów klasy trzeciej. Gimnazjalistom towarzyszyli koordynator wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej i zarazem organizator wyjazdu p. Krzysztof Blandzi, wychowawca klasy p. Łukasz Kubeczka oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik.

                ZSOiZ w Krobi to placówka powstała w 1997 roku. Mottem szkoły, w której uczy się 537 uczniów i 145 słuchaczy, są słowa Adama Mickiewicza „Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”. Dyrektorem krobskiej szkoły ponadgimnazjalnej jest p. Lech Bem. Funkcję wicedyrektorów pełnią p. Iwona Ostach i p. Krzysztof Perdon. Kierownikiem kształcenia praktycznego jest p. Maciej Jakubczak.

                W holu szkoły trzecioklasistów powitała ucząca języka polskiego pani wicedyrektor Iwona Ostach. W auli szkolnej, w której tego dnia odbywały się próbne egzaminy maturalne z języka polskiego, zapoznała żytowieckich gimnazjalistów z ofertą dydaktyczną szkoły i zaprosiła ich do udziału w spotkaniach i zajęciach przygotowanych przez krobskich nauczycieli i uczniów. Podopieczni p. Łukasza Kubeczki dowiedzieli się również, że zajęcia lekcyjne w ZSOiZ w Krobi rozpoczynają się o 7.30 a kończą o 14.20.

                Z auli szkolnej żytowieccy uczniowie przeszli do pracowni polonistycznej. Oczekiwały już tam na nich p. Monika Szwarczyńska i p. Jolanta Lis oraz Agata Gomułka i Amelia Gronowska. Po kilku minutach dołączyli przedstawiciele klasy wojskowej: Izabela Kaźmierczak, Jakub Busz i Dawid Niedbała. Młodzież z Żytowiecka zaproszona została do udziału w krótkim szkoleniu z musztry wojskowej. Gdy trzecioklasiści powrócili do pracowni polonistycznej, obejrzeli prezentację multimedialną ukazującą codzienne życie szkoły. Trzecioklasiści dowiedzieli się wówczas, że szkoła ponadgimnazjalna w Krobi współpracuje ze szkołą ekonomiczną w Bad Worishofen w Niemczech, a licealiści z klas drugich co roku uczestniczą w zielonej szkole. W tym roku szkolnym na pięciodniową wycieczkę udali się w Tatry, zwiedzając po drodze Kraków.

                Uczniowie z Żytowiecka zaproszeni zostali również do udziału w kilku zabawach językowych, podczas których między innymi powtarzali niełatwe do wymówienia słowa i zadania. Jedno z nich brzmiało tak: Czego trzeba strzelcowi do zestrzelenia cietrzewia drzemiącego w dżdżysty dzień na drzewie.

                Z kolei w pracowni technologii żywienia na trzecioklasistów oczekiwali p. Violetta Grodzka-Picz oraz p. Mariusz Rozmiarek, którzy dla uczestników wycieczki przygotowali przepyszną pastę z szynką, pomidorami i oliwkami.

                Podczas dwugodzinnego pobytu w ZSOiZ w Krobi uczniowie klasy trzeciej zobaczyli również kilka świetnie wyposażonych laboratoriów, klasopracowni oraz pełnowymiarową halę sportową, w której właśnie odbywał się trening piłkarek nożnych i w której nieoczekiwanie spotkali również p. Tomasz Bartza.

                Nim trzecioklasiści opuścili gościnne mury krobskiej szkoły ponadgimnazjalnej, pani wicedyrektor Iwonie Ostach za zaproszenie oraz możliwość udziału w tak ciekawie przygotowanych zajęciach, wręczając bukiet kwiatów, podziękował Wiktor Juskowiak.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 

 


Uwaga konkurs !!!

             W związku z obchodami Święta Niepodległości zapraszam uczniów klas IV-VI do wzięcia udziału w internetowym konkursie historycznym  "Co wiemy o odzyskaniu przez Polskę Niepodległości? "

              Od poniedziałku 14 listopada do czwartku 17 listopada na stronie internetowej szkoły codziennie ukaże się 5 pytań dotyczących procesu odzyskania przez Polskę niepodległości.  Na znalezienie odpowiedzi na te pytania i wysłania je na adres email konkurs11listopada@gmail.com  jest czas do piątku 18 listopada. Odpowiedzi wysyłane po terminie nie będą uwzględniane. Zwycięży osoba, która poda jak największą liczbę trafnych odpowiedzi.

W tytule wiadomości proszę wpisać swoje imię i nazwisko oraz numer tury pytań,

np. Włodarczyk Magda – I tura

              W przypadku nie wyłonienia trzech pierwszych miejsc w konkursie przewidziana jest dogrywka w postaci testu, który uczestnicy pisać będą w szkole, w wyznaczonym terminie.

              Za zwycięstwo w konkursie przewidziane są nagrody rzeczowe, natomiast za udział ocena celująca z historii.

I tura       II tura      III  tura      IV tura


Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości  

  z udziałem pierwszoklasistów

             Narodowe Święto Niepodległości to wraz ze Świętem Konstytucji 3 maja dwa najważniejsze święta państwowe w Polsce. Dzień 11 listopada 1918 roku stanowi symboliczną datę odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości po stu dwudziestu trzech latach niewoli, podczas których kilka pokoleń Polaków walcząc w wielu powstaniach narodowowyzwoleńczych, marzyło o wolnej Ojczyźnie. Nie wszyscy doczekali upragnionej wolności. Wspomnianego 11 listopada 1918 roku Niemcy podpisały z państwami Ententy zawieszenie broni i w ten sposób zakończyła się I wojna światowa. W tym też dniu Józef Piłsudski przyjął z rąk Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem.

            Po raz pierwszy Święto Niepodległości obchodzono 14 listopada 1920 roku. Wręczono wówczas Józefowi Piłsudskiemu buławę marszałkowską. Aż do 1937 roku dzień 11 listopada nie był oficjalnym świętem.

            W piątek 11 listopada 2016 roku w Poniecu odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wzięła w nich również udział siedmioosobowa reprezentacja klasy pierwszej gimnazjum w składzie: Laura Katarzyńska, Oskar Majewski, Roksana Matuszewska, Mikołaj Schönfelder, Kacper Sierleja, Natalia Skiba i Karolina Zimlińska. Pierwszoklasistom towarzyszył wychowawca klasy p. Krzysztof Blandzi.

            Uroczystości rozpoczęła się zbiórką na placu przy Gminnym Centrum Kultury. Stamtąd wszyscy przy dźwiękach Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej przemaszerowali do kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla, by wziąć udział w trwającej sześćdziesiąt cztery minuty mszy świętej w intencji Ojczyzny. Eucharystię sprawował ksiądz Leszek Firlej. Swoje umiejętności wokalne podczas mszy świętej zaprezentował siedemnastoosobowy mieszany chór „Cecylia”.

            Siedemnastominutowy montaż słowno-muzyczny, wzbogacony bardzo interesującą prezentacją multimedialną, zaprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Poniecu. Piąto- i szóstoklasistów do występu przygotowały p. Danuta Cieślak, p. Katarzyna Piekara i p. Agata Szumna. Szkolni recytatorzy przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski od czasów rozbiorów do dnia, w którym nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość. Ponieccy uczniowie przypomnieli również słowa świętego Jana Pawła II „Naród bez przeszłości, naród bez znajomości własnych korzeni, jest narodem bez przyszłości”.

            Gdy msza święta dobiegła końca, przedstawiciele władz gminy, szkół, zakładów pracy, organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy gminy Poniec przemaszerowali ulicami miasta, by złożyć wiązanki i znicze w Miejscach Pamięci Narodowej. O godzinie 11.52 żytowiecka delegacja w składzie: Oskar Majewski, Natalia Skiba i Karolina Zimlińska złożyła wiązankę kwiatów przy gmachu Publicznego Gimnazjum.

            Po zakończeniu oficjalnych uroczystości uczniowie z Żytowiecka w jednej z sal Gminnego Centrum Kultury otrzymali tabliczki czekolady. Chętni mogli również skosztować rogale świętomarcińskie.

            Warto zauważyć, że dzień 11 listopada zapisał się również w naszej historii złotymi zgłoskami trzysta czterdzieści trzy lata temu, w 1673 roku. Tego dnia wojska polskie dowodzonej przez hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego pokonały Turków dowodzonych przez Husejna Paszę w bitwie pod Chocimiem. Co prawda zwycięstwo nie zostało w pełni wykorzystane, ale w wyniku tejże bitwy niepomiernie wzrósł prestiż Rzeczypospolitej, a sam Jan Sobieski po śmierci króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego został wybrany przez szlachtę na jego następcę.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi   

 

 


  

Wspólne czytanie „Zemsty” hrabiego Aleksandra Fredry

           Człowiek czytający książki rozbudza wyobraźnię i poszerza swą wiedzę. Czytając, możemy sobie przecież wyobrazić miejsce, w którym rozgrywa się akcja książki oraz uczestniczących w niej bohaterów. W czasach, w których coraz więcej młodych ludzi pochłoniętych jest oglądaniem filmów, graniem w gry komputerowe lub surfowaniem po internecie, uczniowie klasy pierwszej gimnazjum w środę 9 listopada 2016 roku przed lekcją języka polskiego wynieśli z sali nr 14 na korytarz wszystkie ławki, by wraz z rozpoczęciem zajęć usiąść w sali lekcyjnej w kręgu i na głos czytać wybrane fragmenty „Zemsty” Aleksandra Fredry.

            Wspólne, głośne klasowe czytanie utworu napisanego w 1834 roku przez byłego żołnierza armii napoleońskiej Księstwa Warszawskiego rozpoczęli Karol Wawrzynowicz w roli Cześnika i Oskar Majewski w roli marszałka jego dworu Dyndalskiego. Czytany przez podopiecznych p. Krzysztofa Blandziego fragment komedii przeniósł słuchaczy do należącej do Cześnika Macieja Raptusiewicza części zamku, której właściciel zastanawiał się, czy ożenić się z prześliczną Klarą, czy nieco stateczniejszą Podstoliną – wdową po trzech mężach. Wspomniany wątek małżeński „Zemsty” czytały dalej, i to naprawdę znakomicie, Sandra Szczepaniak w roli Cześnika i Aleksandra Włodarczyk, która wcieliła się w rolę Dyndalskiego.

            Wkrótce też do zamku Cześnika przybył posiadający dar pięknego wysławiania samochwała Józef Papkin. Swego głosu użyczyła mu Natalia Skiba. W rolę Cześnika wcieliła się tym razem Małgorzata Jankowska. Kilka minut później w role obu wymienionych wyżej bohaterów komedii wcieliły się Karolina Ziemlińska jako tchórzliwy Papkin i Julia Michałek jako nieśmiały wobec kobiet Cześnik.

            Z kolei Kacper Sierleja, który użyczył głosu Papkinowi oraz Laura Katarzyńska jako mająca poczucie humoru Klara, zaprezentowali koleżankom i kolegom swoją interpretację słynnych oświadczeń, podczas których bratanica Cześnika zażądała od ubiegającego się o jej rękę półrocznego milczenia, życia przez rok i sześć dni o chlebie i wodzie oraz przywiezienia z dalekiej krainy groźnego krokodyla.

            Każdy, kto przeczytał lub obejrzał „Zemstę” z pewnością przypomina sobie wizytę Papkina u Rejenta. Wspomniany fragment komedii zinterpretowali najpierw Patryk Musielak jako Papkin i Kacper Macedoński jako Rejent, a później w roli Papkina Kacper Konatowski i w roli Rejenta Mateusz Karpiński.

            Wielu miłośników komedii napisanej przez hrabiego Aleksandra Fredrę za najzabawniejszych jej fragment uważa scenę, podczas której Cześnik dyktuje Dyndalskiemu list do Wacława, pisany jakoby przez Klarę. Tym razem rolę Cześnika fenomenalnie odczytała Joanna Dudkiewicz, której w roli Dyndalskiego partnerowała Roksana Matuszewska.

            Końcowe fragmenty komedii zakończonej pogodzeniem się Cześnika i Rejenta uczniowie klasy pierwszej gimnazjum wysłuchali w interpretacji Nikoli Pache.

W ostatnich kilu latach gimnazjaliści z Żytowiecka dwukrotnie, zaproszeni przez Krzysztofa Blandziego, w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie oglądali inscenizację „Zemsty”. Najpierw w czwartek 21 października 2010 roku dwadzieścioro dwoje uczniów z ówczesnych klasy I a i III a zasiadło w pierwszych dwóch rzędach by podziwiać gnieźnieńskich artystów wcielających się w role bohaterów najpopularniejszej komedii napisanej przez hrabiego Aleksandra Fredrę. Gimnazjalistami opiekowały się wówczas również p. Magdalena Blandzi, p. Barbara Dechnik i p. Elżbieta Leonarczyk. Honorowymi uczestnikami wyjazdu do pierwszej stolicy Polski byli p. Marian Adamski i p. Witosława Zakrzewska. Trzy lata później, w czwartek 21 listopada 2013 roku „Zemstę” w komplecie obejrzeli uczniowie ówczesnych klas pierwszych. Tym razem towarzyszył pan dyrektor Mariusz Kędzierski oraz p. Barbara Dechnik, p. Zofia  Przewoźna i tradycyjnie p. Witosława Zakrzewska.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


Dzień chłopca

             Jak co roku 30 września, uczniowie edukacji wczesnoszkolnej pojechali z okazji Dnia Chłopaka do WMB do Leszna. Wszyscy bawili się wspaniale, uczestniczyli w wielu konkursach i zabawach.

Dorota Przybylsk


Zabawa to fajna rzecz!!!!!

            Podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej uczniowie kl.Ia rozmawiali o sposobach spędziania wolnego czasu, dlatego też zaprosiły do klasy p. Zakszewska, emerytowaną nauczycielkę. Opowiedziała dzieciom o swoim dzieciństwie, o zabawach i zabawkach, które często były wykonywane samodzielnie,  Pani Zakrzewska stwierdziła jedną bardzo ważną rzecz, że dzieci  dawniej rzadko się nudziły.

Dorota Przybylska


 Polak mały”

             6 października uczniowie edukacji wczesnoszkolnej pojechali do Gostynia na spektakl teatralny pt. „Polak mały”. Dzieci obejrzały przedstawienie, które przypomniało albo przybliżyło wiele polskich legend. Po przedstawieniu brały udział w spotkaniu z aktorem. Dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o kulisach teatru.

Dorota Przybylska


Pierwszoklasistów mistrzostwa w rozwiązywaniu

krzyżówek, łamigłówek i szarad

                 Już od kilku tygodni jesień nabiera rozpędu. Dni są coraz krótsze, szybciej robi się ciemno, a pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Czasami świeci słońce, czasami pada deszcz. Niektórzy w takie dni przykrywają się kocem i z kubkiem gorącej herbaty w ręku, oglądają telewizję. Jeszcze inni, a do nich należą uczniowie klasy pierwszej gimnazjum, rozwiązują wówczas krzyżówki, łamigłówki i szarady, ćwicząc w ten sposób logiczne myślenie, pamięć i sprawność umysłową.

                We wtorkowe popołudnie 8 listopada 2016 roku piętnaścioro uczniów uczęszczających do wspomnianej wcześniej klasy, przybyło do sali nr 14, by wziąć udział w mistrzostwach klasy w rozwiązywaniu krzyżówek, łamigłówek i szarad. Przygotował je wychowawca pierwszoklasistów p. Krzysztof Blandzi, który do współpracy przy organizacji zabawy będącej wspaniałą gimnastyką umysłu zaprosił p. Lidię Wróblewską oraz p. Grażynę Żurczak.

                Do trwającej siedemdziesiąt pięć minut intelektualnej rywalizacji przystąpiło piętnaścioro uczniów, którzy w parach rozwiązywali dziesięć przygotowanych przez organizatora konkursu zadań. Poszczególne pary utworzyli: Szymon Paszkowiak i Aleksandra Włodarczyk, Julia Michałek i Karolina Zimlińska, Jagoda Jędryczka i Patryk Musielak, Oskar Majewski i Karol Wawrzynowicz, Nikola Pache i Sandra Szczepaniak, Mateusz Karpiński i Alan Skorupka oraz Laura Katarzyńska i Kacper Sierleja. Piętnastą osobą samotnie rozwiązującą poszczególne zadania był Kacper Macedoński.

                Poszczególne zadania dotyczyły między innymi osobliwości geograficznych naszej Ojczyzny, przedmiotów znajdujących się w łazience i na kuchence, najpopularniejszych przysłów i powiedzeń, kultowych filmów oraz znajomości polskiego sportu.

                Gdy przygotowane przez p. Krzysztofa Blandziego wszystkie krzyżówki, łamigłówki i szarady zostały rozwiązane przez uczestników mistrzostw p. Lidia Wróblewska i p. Grażyna Żurczak skrupulatnie podliczyły punkty. Okazało się, że największą ich liczbę, pięćdziesiąt sześć, zgromadził na swym koncie samotnie rozwiązujący zadania konkursowe Kacper Macedoński. Zwycięzca otrzymał w nagrodę książkę zatytułowaną „Rekordy sportowe”. Powyższa publikacja omawia osiągnięte przez sportowców rekordy w kilkunastu konkurencjach. Pięćdziesiąt pięć punktów zgromadziły, zajmując drugie miejsce, Julia Michałek i Karolina Zimlińska. Pierwsza z dziewcząt stała się właścicielką książki noszącej tytuł „Siedem cudów świata”. Ta publikacja omawia nie tylko niezwykłe cuda epoki starożytnej jak na przykład piramida w Gizie, ale również cuda współczesnego świata, do których zaliczyć można Empire State Building – symbol Nowego Jorku. Druga z dziewcząt z pewnością z zainteresowaniem przeczyta otrzymaną książkę zatytułowaną „Zwierzęta zagrożone wyginięciem”. Karolina dowie się wówczas, że za najbardziej zagrożone wyginięciem zwierzęta na świecie uważa się małpy człekokształtne, takie jak goryle, szympansy, orangutany i gibony.

                Wśród wszystkich uczestników mistrzostw klasy pierwszej rozlosowano również dwie kolejne książki. I tak do rąk Alana Skorupki trafiła publikacja pt. „Węże”. Można się z niej dowiedzieć, że na świecie istnieje około 2500 gatunków węży różniących się formą, kolorami i wzorami. Podczas losowania szczęście uśmiechnęło się również do Patryka Musielaka, który został właścicielem „Encyklopedii kontynentów”. Dzięki tej książce pierwszoklasista będzie mógł się wybrać w niezwykłą podróż dookoła świata.

                Nim pierwszoklasiści opuścili salę nr 14, by udać się do swych domów, w imieniu własnym oraz wychowawcy klasy za poświęcony czas i wysiłek p. Lidii Wróblewskiej podziękowali Nikola Pache i Karol Wawrzynowicz, a p. Grażynie Żurczak Karolina Zimlińska i Oskar Majewski.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


  Ludzie listy piszą, czyli niecodzienna

        lekcja historii w gostyńskim Muzeum

                Nauka historii nie powinna ograniczać się tylko do nudnego zapamiętywania nazwisk i dat oraz wertowania podręczników podczas tradycyjnych lekcji. Wiedzą o tym doskonale uczniowie zdobywający wiedzę i umiejętności w ZSSPiG w Żytowiecku. Raz po raz opuszczają oni sale lekcyjne, by między innymi wziąć udział w odbywających się w placówkach muzealnych. Niewątpliwie lekcje muzealne wzbogacają wiedzę uczniów. Pozwalają na rozumienie biegu dziejów i rozwijają osobowość uczniów. To szczególna forma zdobywania wiedzy, podczas której nośnikiem informacji staje się eksponat muzealny.

                Tylko w ciągu ostatnich czterech lat młodzi żytowiecczanie kilkakrotnie poznawali historię naszej ojczyzny podczas lekcji muzealnych. Na przykład w środę 17 października 2012 roku obecni uczniowie klasy drugiej gimnazjum jako czwartoklasiści w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie uczestniczyli w lekcji muzealnej zatytułowanej „W średniowiecznym skryptorium”, podczas której między innymi przepisywali teksty pochodzące z Księgi Rodzaju. W tej samej placówce muzealnej w czwartek 21 listopada 2013 roku tegoroczni absolwenci naszego gimnazjum wzięli udział w lekcji poświęconej rycerzom z czasów Mieszka I. Uczestnicy zajęć na własnej skórze mogli odczuć ciężar średniowiecznego pancerza oraz tarcz obronnych. Rok później, w środę 24 września 2014 roku, ci sami uczniowie w Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim uczestniczyli w lekcji zatytułowanej „Moda w średniowieczu”. Młodzież poznała wówczas najprzeróżniejsze stroje noszone zarówno przez rycerzy jak i żyjące w epoce średniowiecza kobiety. W czwartek 5 lutego 2015 roku gimnazjaliści udali się do Muzeum w Gostyniu, by wziąć udział w spotkaniu z p. Wawrzyńcem Wierzejewskim i poznać okoliczności zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Dwukrotnie uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w lekcjach muzealnych odbywających się w Kudowie Zdroju w prywatnym skansenie nazywanym Szlakiem Ginących Zawodów. Najpierw w piątek 22 maja 2015 roku ówcześni drugoklasiści we wspomnianej placówce między innymi  samodzielnie wytaczali na kole garncarskim otrzymane później naczynia gliniane. Rok później, w czwartek 2 czerwca 2016 roku w takich samych zajęciach uczestniczyli wychowankowie p. Magdaleny Blandzi z obecnej klasy drugiej. Z kolei w sobotę 12 września 2015 roku gimnazjaliści z Żytowiecka  w jedynym w Europie Żywym Muzeum Piernika w Toruniu  w średniowiecznej piekarni pod okiem doświadczonych mistrzów nauczyli się wyrabiać dawnymi sposobami przepyszne pierniki. I wreszcie w poniedziałek 22 lutego 2016 roku ubiegłoroczni trzecioklasiści w gostyńskim Muzeum wzięli udział w fascynującej lekcji historii najnowszej poświeconej stanowi wojennemu.

                W słoneczny czwartek 27 października 2016 roku dwadzieścioro dwoje uczniów klasy pierwszej gimnazjum wybrało się na lekcję historii do znajdującego się przy ulicy Kościelnej 5 w Gostyniu Muzeum. Organizatorem wyjazdu był wychowawca klasy a zarazem nauczyciel historii p. Krzysztof Blandzi. Pierwszoklasistami opiekowała się również p. Grażyna Żurczak. Tradycyjnie młodzieży towarzyszyła również p. Witosława Zakrzewska. \

                W sali wystaw czasowych Muzeum na pierwszoklasistów oczekiwali dyrektor placówki p. Robert Czub oraz przybyły specjalnie z Leszna p. Sławomir Tomków – jeden ze współorganizatorów niezwykłej wystawy zatytułowanej „Listonosz czy doręczyciel? Z kart historii poczty na ziemiach polskich”. Ubrany w strój pocztyliona – dawnego woźnicy pojazdu pocztowego z trąbką w ręku jako symbolem urządzeń pocztowych prelegent, najpierw poinformował uczniów, że co roku 9 października przypada Światowy Dzień Poczty. Dziewięć dni później świętują pocztowcy w naszym kraju. Później p. Sławomir Tomków zaprosił pierwszoklasistów do udziału w niezwykłej lekcji historii poświęconej dziejom poczty w Polsce.

                Podopieczni p. Krzysztofa Blandziego dowiedzieli się, że poczta w naszym kraju narodziła się 18 października 1558 roku. Tego właśnie dnia król Zygmunt August nadał dworzaninowi Prosperowi Prowany przywilej kierowania pocztą na trasie Kraków-Wenecja. Dwadzieścia pięć lat później król Stefan Batory jako pierwszy władca na świecie ujednolicił taryfę listową.

                Uczestnicy lekcji z olbrzymim zainteresowaniem oglądali niespotykane już dziś aparaty telefoniczne, stemple, datowniki, wagi i dalekopisy. Uwagę młodzieży przykuły również mundur listonosza, rower jako środek lokomocji doręczyciela oraz zmieniające swój kształt na przestrzeni lat czerwone skrzynki pocztowe.

                Pierwszoklasistów zainteresowały również minutniki telekomunikacyjne, niezbędne podczas zamawiania przed laty trwających wskazaną ilość minut rozmów międzymiastowych oraz zaprezentowane na wystawie kartki pocztowe, z których najstarsza pochodzi z 1818 roku.

                Gdy niecodzienna lekcja historii dobiegła końca, w imieniu wszystkich jej uczestników i opiekunów panu dyrektorowi Robertowi Czubowi podziękowały Małgorzata Jankowska, Kornelia Markowska i Sandra Szczepaniak. Z kolei słowa podziękowania do p. Sławomira Tomkowa skierowali Oskar Majewski, Natalia Skiba i Karolina Zimlińska.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


 Ku czci wielkiego POLAKa

            Data 22 października po wyniesieniu naszego papieża Polaka na ołtarze została zapisana w kalendarzach jako jego wspomnienie liturgiczne. Tego roku z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego nasza szkoła poczyniła kroki by upamiętnić osobę Ojca Świętego.

            W piątek 21.10.2016r. na godzinie wychowawczej w auli szkolnej odbył się konkurs recytatorski ku pamięci św. Jana Pawła II. Uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum przedstawili przed publicznością wiersze związane z papieżem. Wśród recytujących znaleźli się: Anna Klonowska (kl. IV), Kacper Łopiński (kl. VI), Wojciech Wujczak (kl. VI), Oliwia Byra (kl. II gim.) oraz Hubert Balcer (kl. III gim.)

              Oceniające naszych uczestników jury tworzyły: p. Barbara Górska, p. Marta Kwiatkowska oraz p. Hanna Grześkowiak. Mimo trudnego wyboru, jednogłośnie zdecydowano, że wygrana w konkursie należy się Hubertowi Balcerowi z klasy III. Uczestnicy konkursu zachwycili publiczność i jury piękną i wzruszającą poezją, a także wyjątkowym wykonaniem wierszy.

              Ponadto z okazji wspomnienia świętego papieża Jana Pawła II każda klasa przygotowała oryginalne gazetki, na których powieszone zostały fotografie Ojca Świętego z całego pontyfikatu oraz przytoczono jego ważne słowa i nauki kierowane do ludzi z całego świata.

 Wiersz Huberta Balcera z klasy III:

Jan Paweł II rozświetla nam szarugi

 Każdy człowiek chyba zna imię naszego papieża

 Karol najbardziej lubił kremówki,

 dlatego role szybciej wchodziły mu do główki.

Kochał dzieci, a dzieci kochały Jego

 Naszego kochanego Ojca Świętego

 Jako Karol Wojtyła dobrą wybrał drogę,

 Marzył o aktorstwie,

a zdecydował się na wędrówkę z Bogiem.

                                                                                                              tekst  uczennica  Karolina  Polaszek


O tej zbrodni nie możemy zapomnieć

                 Z inicjatywy p. Krzysztofa Blandziego gimnazjaliści z Żytowiecka co roku pielęgnują pamięć o rozstrzelanych w sobotę 21 października 1939 roku na rynkach w Gostyniu, Krobi i Poniecu ofiarach publicznych egzekucji. Życie za ojczyznę oddało wówczas czterdziestu ośmiu obywateli polskich: trzydziestu w Gostyniu, piętnastu w Krobi i trzech w Poniecu.

                Najpierw w środę 19 października bieżącego roku uczniowie klasy pierwszej gimnazjum spotkali się w sali nr 14 z p. Andrzejem Miałkowskim, przybyłym z Pudliszek pasjonatem historii, autorem lub współautorem między innymi takich książek jak: „Krobia i okolice. Zarys dziejów”, „Krobia. Z kart historii miasta do 1946 roku” oraz „Ofiary i zabójcy. Październik 1939”. Właśnie ostatnia z nich, wydana przed ośmioma laty w Krobi, szczegółowo opowiada o bolesnych wydarzeniach rozgrywających się 21 października 1939 roku łącznie z omówieniem ówczesnej sytuacji na terenie przygranicznym, działań piątej kolumny oraz pierwszych tygodni wojny.

                Pan Andrzej Miałkowski przywiózł ze sobą do Żytowiecka nigdzie nieprezentowany jeszcze, trwający nieco ponad dwadzieścia minut, film zatytułowany „Byli Polakami”. Jego tematyka dotyczyła oczywiście wydarzeń mających miejsce na Ziemi Gostyńskiej siedemdziesiąt siedem lat temu. Ponadto prelegent w interesujący i przystępny sposób opowiedział młodzieży o przyczynach i przebiegu trzech egzekucji. Mówca przeanalizował również powojenne, prawdopodobne losy sprawców – zbrodniarzy: Franza Sommera, Ericha Strelaua oraz Jacoba Finka. Pan Andrzej Miałkowski odpowiedział również na kilka pytań zadanych mu przez pierwszoklasistów. Po zakończeniu spotkania goszczącemu nie po raz pierwszy w murach żytowieckiej szkoły emerytowanemu dyrektorowi ZPOW Pudliszki w imieniu klasy oraz wychowawcy podziękowali Oskar Majewski, Natalia Skiba i Karolina Zimlińska.

                Dwa dni później w piątek 21 października 201 roku, dokładnie w siedemdziesiątą siódmą rocznicę egzekucji, pierwszoklasiści w towarzystwie wychowawcy p. Krzysztofa Blandziego i p. Lidii Wróblewskiej autosanem kierowanym przez p. Romana Gronowskiego pojechali na poniecki rynek, by oddać hołd i zapalić znicz przy tablicy informującej o rozstrzelanych w tym miejscu wspomnianego dnia o godzinie 19.57 trzech Polakach. Byli nimi Władysław Grześkowiak i Franciszek Skrzypczak z Ponieca oraz Antoni Jokś z Drzewiec.

                Pan Krzysztof Blandzi przedstawił swym wychowankom okoliczności oraz przebieg odbywającej się przy światłach reflektorów samochodowych egzekucji sprzed siedemdziesięciu siedmiu lat. Mówca zwrócił również uwagę na fakt, że na przestrzeni naszych dziejów Polska prowadziła o wiele więcej wojen z innymi państwami niż Niemcami, a obecnie obydwa państwa łączą więzy przyjaźni.

                Spotkanie przy tablicy pamiątkowej zakończyło się chwilą ciszy oraz zapaleniem znicza przez delegację w składzie: Oskar Majewski, Roksana Matuszewska i Karolina Zimlińska.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Pierwszoklasiści poznali osobliwości

Ekwadoru i Wysp Galapagos

 

                Każda osoba, która podróżuje po świecie, zdobywa wiedzę o odwiedzanym miejscu, o jego mieszkańcach i ich codziennym życiu oraz lokalnych tradycjach i zwyczajach. W ciągu ostatnich kilku tygodni uczniowie klasy pierwszej gimnazjum w Żytowiecku trzykrotnie mili możliwość uczestniczenia w spotkaniach z potrafiącymi barwnie opowiadać o swych podróżach podróżnikami. W upalny piątek 16 września bieżącego roku często goszcząca w naszej szkole gostyńska bibliotekarka p. Halina Radoła podzieliła się z podopiecznymi p. Krzysztofa Blandziego swoimi wrażeniami po odbytej w październiku 2015 roku podróży do Izraela. Niespełna tydzień później w czwartek 22 września pierwszoklasiści w towarzystwie również często przybywającego do Żytowiecka p. Łukasza Wierzbickiego wyruszyli w pasjonującą podróż po Afryce śladami Kazimierza Nowaka, poznaniaka, który w latach 1931-1936 samotnie przebył ten kontynent pieszo, rowerem, konno i na wielbłądzie.

                We wtorkowe popołudnie 18 października 2016 roku dwadzieścioro pierwszoklasistów w towarzystwie organizatora wyjazdu a zarazem swego wychowawcy p. Krzysztofa Blandziego, nauczycielki geografii p. Grażyny Żurczak, higienistki szkolnej p. Barbary Dechnik oraz emerytowanej nauczycielki p. Witosławy Zakrzewskiej udali się do przytulnej czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, by wziąć udział w spotkaniu z przybyłym z Warszawy czterdziestoletnim maratończykiem, fotografem przyrody, kolekcjonerem kufli od piwa, a przede wszystkim podróżnikiem p. Robertem Gondkiem.

                Nim młodzi żytowiecczanie wysłuchali prelekcji podróżnika, który już 27 października wylatuje w swą kolejną podróż, tym razem do Kamerunu, odwiedzili oddział dla dzieci i młodzieży, w którym powitała ich sympatyczna bibliotekarka p. Izabela Mehr. W ciągu trzydziestu minut pierwszoklasiści przejrzeli znajdujące się na półkach książki, zajrzeli do czasopism młodzieżowych oraz grali w gry planszowe.

                W końcu uczestnicy wycieczki powrócili do wypełnionej do ostatniego miejsca czytelni dla dorosłych, by przez siedemdziesiąt minut posłuchać, wzbogaconej pięknymi slajdami, opowieści p. Roberta Gondka o odbytej w styczniu 2013 roku trzytygodniowej podróży po Ekwadorze i należących do tego kraju Wyspach Galapagos. Nazywane są one również Wyspami Żółwimi.

                Uczestnicy prelekcji dowiedzieli się, że Ekwador to położone nad Oceanem Spokojnym, graniczące z Peru i Kolumbią państwo w Ameryce Południowej, będące największym na świecie producentem bananów. Smakują one jednak zupełnie inaczej niż te, które kupujemy w polskich sklepach. Warszawski podróżnik zdradził również, że przebywający w tym kraju skosztował również posiadających cytrynowy smak mrówek oraz … świnek morskich.

                Gdy spotkanie dobiegło końca, żytowieccy uczniowie zasypali p. Roberta Gondka niezliczoną liczbą pytań, na które sympatyczny podróżnik cierpliwie odpowiadał. Można się było wówczas dowiedzieć, że p. Robert Gondek to przede wszystkim miłośnik Afryki, który na ten kontynent po raz pierwszy wybrał się już w roku 2001 i jak do tej pory był w siedemnastu afrykańskich państwach. Przybyły do Gostynia podróżnik przyznał się także do nauki używanego przez mieszkańców Afryki Środkowej i Wschodniej języka suahili. Zapytany, gdzie najbardziej chciałby pojechać, wyjaśnił, że do Nowej Zelandii.

                W odbywającym się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu spotkaniu z podróżnikiem p. Robertem Gondkiem uczestniczyła również żytowiecka bibliotekarka szkolna p. Natasza Dziubałka wraz z trojgiem uczniów: Oliwierem Kmiecikiem, Elizą Pieczulis i Karoliną Polaszek.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Różańcowe cudeńka

           

                   Październik to w tradycji Kościoła miesiąc poświęcony modlitwie różańcowej. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został konkurs na własnoręcznie wykonany różaniec.  Wpłynęło aż 85 prac, a uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością. Różańce wykonane są między innymi z kasztanów, żołędzi, nasion fasoli, makaronu, nakrętek, orzechów, koralików, jarzębiny, guzików, chrupek, cukierków, chleba, kukurydzy, masy solnej, papieru i innych materiałów.  Wystawę prac można oglądać na korytarzu szkolnym, a pod koniec października konkurs zostanie rozstrzygnięty. Nagrody czekają!

zdjęcia


Kasztanobranie

 

           Tak jak w poprzednim roku nasza szkoła wzięła udział w akcji Kasztanobrania. Dzieci zbierały z całymi  rodzinami dary jesieni i magazynowały w szkole, aby mogły je sprzedać i przeznaczyć  na cel przez nie wybrany.  Szkoda, że cena była tak niska, ale i tak konta niektórych klas zwiększyły się o pokaźną kwotę. Szkoła  sprzedała  w sumie 2817 kg w cenie po 0,40zł i 0,35 zł.

 

Klasa I

28x0,40

11,20

23x0,35

8,05

19,25

Klasa IIa

265x0,40

106,00

105x0,35

36,75

142,75

Klasa IIb

271x0,40

108,40

80x0,35

28,00

136,40

Klasa IIIa

436x0,40

174,40

337x0,35

117,95

292,35

Klasa IIIb

353x0,40

141,20

172x0,35

60,20

201,40

Klasa IV

138x0,40

55,20

102x0,35

35,70

90,90

Klasa V

198x0,40

79,20

165x0,35

57,75

136,95

+4zł =140.95

Klasa VI

68x0,40

27,20

146x0,35

51,10

78,30

 

 

Szkoła

 

 

 

1687x 0,40=674,80

 

 

1130x0,35=395,50

2817 kg

1102,30

 

                                                                                                                          

 

 

Bożena Grzelczak

 


 


Obchody Dnia Edukacji Narodowej

 

                W życiu każdego dziecka uczęszczającego do szkoły bardzo ważną rolę odgrywają nauczyciele, którzy przecież nie tylko przekazują wiedzę i umiejętności, ale także wraz z rodzicami uczniów współuczestniczą w wychowywaniu i kształtowaniu charakterów swych wychowanków. Pedagodzy wskazują uczniom, jaką drogą należy przejść przez życie. Wielu z nich poświęca dzieciom i młodzieży swój wolny czas, organizując dla nich wycieczki, spotkania, dyskoteki i zawody sportowe, wpajając młodym ludziom zasady moralne, ucząc szacunku oraz tolerancji.

                Choć w większości państw na świecie nauczyciele obchodzą swoje coroczne święto 5 października, to w naszym kraju pedagodzy i pracownicy niepedagogiczni świętują dziewięć dni później. Dzieje się tak dlatego, że dokładnie 14 października 1773 roku obradujący w Warszawie sejm rozbiorowy, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i za zgodą władz rosyjskich, powołał Komisję Edukacji Narodowej – instytucję, którą można by uznać za pierwsze w ówczesnej Europie Ministerstwo Oświaty. Na pamiątkę tego wydarzenia w Polsce tego dnia obchodzi się Dzień Edukacji Narodowej.

                W tym roku szkolnym w ZSSPiG w Żytowiecku obchody pedagogicznego święta miały miejsce już w czwartek 13 października podczas piątej i szóstej godziny lekcyjnej w auli szkolnej. Przygotowała je nauczycielka muzyki a zarazem opiekunka grupy artystyczno-teatralno-recytatorskiej p. Zofia Przewoźna.

                Aula szkolna najpierw wypełniła się uczniami szkoły podstawowej, a następnie gimnazjalistami. To właśnie ich oraz nauczycieli i pracowników niepedagogicznych powitał pan dyrektor Mariusz Kędzierski. Składając wszystkim życzenia, pan dyrektor podkreślił, że Dzień Edukacji Narodowej to nie tylko święto nauczycieli, ale również pozostałych pracowników, uczniów i ich rodziców. Uczęszczającym do naszej szkoły uczniom pan dyrektor życzył, by wykorzystywali szkołę do rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Nauczycielom – by praca stanowiła źródło satysfakcji. Pan dyrektor Mariusz Kędzierski odczytał również życzenia nadesłane przez Przewodniczącego Rady Miejskiej Ponieca p. Jerzego Kusza i Burmistrza Ponieca p. Jacka Widyńskiego. Nadawcy życzeń podziękowali w nich pedagogom między innymi za codzienny trud, wrażliwość na potrzeby młodych ludzi i za wskazywanie dzieciom i młodzieży właściwej drogi życia.

                Coroczny Dzień Edukacji Narodowej stał się również okazją do wręczenia wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycielom Nagród Dyrektora Szkoły. Otrzymali je: p. Krzysztof Blandzi, p. Karolina Duda-Małysiak, p. Barbara Górska, p. Łukasz Kubeczka, p. Małgorzata Piskorska, p. Zofia Przewoźna, p. Magdalena Włodarczyk i p. Lidia Wróblewska.

                W drugiej części uroczystości Dnia Edukacji Narodowej publiczności zaprezentowali się uczniowie uczestniczący w prowadzonych przez p. Zofię Przewoźną zajęciach artystyczno-teatralno-recytatorskich. W roli prowadzących wystąpili Patryk Kluczyk jako Vitalis Kujonaris i Bartosz Skiba jaki Wiąch Superbłąd.

                Uczestnikom szkolnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej zaprezentowało się w kapitalnej formie wokalnej dziesięć chórzystek ze szkoły podstawowej: Wiktoria Antkowiak, Zuzanna Ciesielska, Zuzanna Dudziak, Roksana Dziubałka, Zofia Juskowiak, Anna Kolonowska, Patrycja Kluczyk, Michalina Lis, Anna Michałek i Wiktoria Pakosz. Czwarto- i piątoklasistki zaśpiewały piosenki zatytułowane „Czternastego października” oraz „Jesień”.

                Z kolei chórzystki z gimnazjum w składzie: Żaneta Drożdżyńska, Aleksandra Hasińska, Wiktoria Kasperczak, Angelika Kaźmierczak, Emila Kaźmierczak, Julia Małecka, Karolina Polaszek i Zuzanna Skiba zaśpiewały dwa z wielu przebojów bardzo popularnej w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia grupy Dwa plus jeden – „Iść w stronę słońca” i „Chodź pomaluj mój świat”.

                Uwagę publiczności skupił również występ tadżykistańskich wróżek omawiających horoskopy matematyka (Oliwia Byra), polonisty (Anita Nyc), historyka (Aleksandra Juskowiak) i wuefisty (Julia Brzeskot).

                Podczas odbywającej się z okazji Dnia Edukacji Narodowej akademii, swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowali również Hubert Balcer, Szymon Brzeskot, Mateusz Ciszak, Oliwier Kmiecik, Dawid Majewski, Dawid Nowak, Eliza Pieczulis i Jan Pzrewoźny.

                W powojennej historii żytowieckiego szkolnictwa w budynku szkoły w Żytowiecku pracowało jak dotąd sto czworo nauczycieli. W roku szkolnym 2016/2017 w skład rady pedagogicznej ZSSPiG w Żytowiecku wchodzi dwadzieścioro siedmioro nauczycieli. Są to pan dyrektor Mariusz Kędzierski, p. Tomasz Bartz, p. Krzysztof Blandzi, p. Magdalena Blandzi, p. Karolina Duda-Małysiak, p. Natasza Dziubałka, p. Lidia Godziewska, p. Barbara Górska, p. Bożena Grzelczak, p. Hanna Grześkowiak, p. Sylwia Haremza, p. Aneta Kędzierska, p. Rosława Kędzierska, p. Łukasz Kubeczka, p. Marta Kwiatkowska, p. Ewa Łuczak, p. Małgorzata Małek, p. Laura Pazdaj, p. Anna Piasecka, p. Małgorzata Piskorska, p. Zofia Przewoźna, p. Dorota Przybylska, p. Iwona Ratajczak, p. Magdalena Włodarczyk, p. Lidia Wróblewska, p. Grażyna Żurczak i p. Krzysztof Żurczak.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

oraz Karolina Duda-Małysiak (foto x 1)

 


Jak być sobą i realizować swoje marzenia,

 czyli drugoklasiści na przedstawieniu teatralnym

 

                „Mały Książę” to napisana przez francuskiego pisarza Antoine de Saint-Exuper’ego i przetłumaczona na 270 języków i dialektów książka, która do dnia dzisiejszego sprzedana została na całym świecie w ponad stu czterdziestu pięciu milionach egzemplarzy. To także zaraz po Biblii najczęściej tłumaczone dzieło literatury światowej. To również trzecia najchętniej czytana na świecie książka. Pomysł napisania utworu mówiącego o dorastaniu do przyjaźni i miłości oraz ukazującego zderzenie dwóch światów: dziecięcej wrażliwości i prostoty z zakłamanym, pełnym wad światem dorosłych, zrodził się w głowie pisarza w 1941 roku, gdy de Saint-Exupery opuścił okupowaną przez Niemców Francję i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Przez pewien czas borykający się z problemami zdrowotnymi i osobistymi pisarz przebywał w szpitalu w Los Angeles i bez przerwy czytał baśnie Andersena. Sama książka napisana została jednak dopiero dwa lata później.

                Chętnie czytający „Małego Księcia” żytowieccy gimnazjaliści na teatralnej scenie po raz pierwszy obejrzeli inscenizację książki francuskiego arystokraty w czwartkowe popołudnie 14 maja 2009 roku. Tego właśnie dnia ówcześni uczniowie klas I a, II a i III b w towarzystwie p. Krzysztofa Blandziego, p. Magdaleny Blandzi i p. Lidii Wróblewskiej wybrali się do krobskiego kina „Szarotka”, by obejrzeć przedstawienie przygotowane przez przybyłych z Krakowa artystów.

                Przed kilkoma miesiącami w piątek 4 marca 2016 roku podczas lekcji wychowawczych uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum obejrzeli w auli szkolnej inscenizację „Małego Księcia”. Pod czujnym okiem bibliotekarki szkolnej p. Nataszy Dziubałka przygotowali ją żytowieccy uczniowie należący do powstałej już w 2012 roku a niemającej jeszcze nazwy grupy teatralnej. Główne role we wspomnianym przedstawieniu zagrali Oliwier Kmiecik (Mały Książę), Eliza Pieczulis (Róża) i Rafał Stróżyński (Lis).

                W czwartkowy poranek 6 października 2016 roku wszyscy uczniowie uczęszczający do klasy drugiej gimnazjum wsiedli do autokaru kierowanego przez p. Romana Gronowskiego i udali się do Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, by w sali widowiskowej obejrzeć przygotowaną przez wrocławski teatr „Artenes” inscenizację nawiązującego do „Małego Księcia” przedstawienia zatytułowanego „Kochając różę”. Organizatorami wyjazdu byli wychowawczyni drugoklasistów p. Magdalena Blandzi i nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi. Tradycyjnie żytowieckim gimnazjalistom towarzyszyła p. Witosława Zakrzewska.

                Scenariusz do trwającego siedemdziesiąt minut przedstawienia, które drugoklasiści obserwowali siedząc w pierwszym i drugim rzędzie, napisał p. Grzegorz Kowalik. Muzykę skomponował p. Krystian Gajewski. Spektakl wyreżyserował p. Bruno Małkowski.

                Bohaterami rozgrywającego się w pracowni polonistycznej przedstawienia byli: nowy polonista Antoine, buntujący się przeciwko całemu światu jego pasierb Kuba, tęskniąca za przebywającym za granicą ojcem Kasia oraz posiadająca niezwykle apodyktyczną matkę nowa uczennica Róża. Odgrywający podczas lekcji scenki przestawiające Małego Księcia i mieszkańców odwiedzanych przez niego planet bohaterowie przedstawienia stopniowo uświadamiali sobie, że w życiu nie warto iść z prądem, lecz pod prąd, by zawsze być sobą i realizować swoje marzenia. Żytowieccy uczniowie również zrozumieli przesłanie przedstawienia i słowa, które Mały Książę skierował do pilota: „Kiedy się idzie prosto przed siebie, nie można zajść daleko”.

                Gdy spektakl dobiegł końca i uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Gostyniu oraz gimnazjaliści z Piasków opuścili salę widowiskową, podopieczni p. Magdaleny Blandzi pozostali w niej. Po chwili przyszedł do nich jeden z występujących w przedstawieniu aktorów, by złożyć życzenia jednej z uczennic obchodzącej tego dnia swoje czternaste urodziny.

                Warto również wspomnieć, że uczniowie klasy drugiej gimnazjum stanowią jeden zespół klasowy już od września 2012 roku, gdy stali się uczniami klasy czwartej szkoły podstawowej, a ich wychowawczynią została p. Magdalena Blandzi. Co roku też wspólnie oglądają przedstawienia teatralne. I tak w środę 17 października 2012 roku jako czwartoklasiści z zapartym tchem w Teatrze imienia Aleksandra Fredry w Gnieźnie śledzili przygody uwielbiającego się stroić władcy – bohatera baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Nowe szaty króla”. Prawie dokładnie rok później w czwartek 24 października 2013 roku ówcześni piątoklasiści na deskach tego samego teatru obejrzeli przezabawne przygody zapewne najsilniejszej dziewczynki na świecie – Pippi Langstrump. We wtorek 4 listopada 2014 roku podopieczni pani Blandzi w przepięknie usytuowanym wokół parku Teatrze imienia Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu wspólnie obejrzeli rozgrywające się w krainie dziecięcej szczęśliwości Nibylandii przedstawienie zatytułowane „Piotruś Pan”. W ubiegłym roku szkolnym w piątek 8 stycznia 2016 roku już jako gimnazjaliści na deskach „Hutnika” obecni drugoklasiści oglądali również przygotowaną przez wrocławski teatr „Artenes” inscenizację II części „Dziadów” Adama Mickiewicza.

                Być może w drugim semestrze obecnego roku szkolnego uczniowie klasy drugiej gimnazjum ponownie wybiorą się do Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”, by tym razem obejrzeć inscenizację „Balladyny” Juliusza Słowackiego.

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Pierwszoklasistów Dzień Chłopaka w „Zagrodzie u szwagra”

                Wycieczka szkolna to niewątpliwie jedna z najbardziej atrakcyjnych i efektywnych form pracy wychowawczej. Podczas wspólnych wyjazdów nauczycieli i uczniów, ci pierwsi mają doskonałą okazję do obserwacji zachowań, predyspozycji oraz cech charakteru swoich wychowanków. Poza tym i nauczyciele, i uczniowie mogą poznać się nawzajem, porozmawiać ze sobą i współpracować.

                W minionym roku szkolnym uczniowie zdobywający wiedzę i umiejętności w ZSSPiG w Żytowiecku uczestniczyli w trzydziestu ośmiu jedno lub kilkudniowych wycieczkach. Między innymi w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie młodzi żytowiecczanie eksperymentowali w wielu znakomicie wyposażonych laboratoriach. Gimnazjaliści zawitali również do reklamującego się słowami „gotyk na dotyk” i słynącego ze smacznych pierników oraz Mikołaja Kopernika Torunia. Uczniowie naszej szkoły poznali również uroki Ziemi Kłodzkiej, między innymi penetrując podziemne chodniki tajemniczych twierdz w Kłodzku i Srebrnej Górze. Żytowiecczan można było także spotkać w sanktuariach maryjnych w Wambierzycach i Licheniu. Młodzież z Żytowiecka uczestniczyła również w spływie pontonowym po Nysie Kłodzkiej w Bardzie, a dzieci ze szkoły podstawowej uczyły się, bawiły i wypoczywały w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.

                W czwartkowe popołudnie 29 września 2016 roku uczniowie klasy pierwszej gimnazjum wybrali się na pierwszą w nowym roku szkolnym wycieczkę do należącego do państwa Iwony i Andrzeja Kruś gospodarstwa agroturystycznego „Zagroda u szwagra” w Sowinach. Organizatorem wyjazdu był wychowawca klasy p. Krzysztof Blandzi. Pierwszoklasistami opiekowały się również p. Magdalena Blandzi, p. Marta Kwiatkowska oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Honorowym uczestnikiem wycieczki była p. Witosława Zakrzewska.

                Wizyta w powstałym w 2010 roku gospodarstwie agroturystycznym rozpoczęła się od poszukiwania skarbu, którym okazały się słodycze. Najbardziej spostrzegawczy okazał się Kacper Konatowski, który po odnalezieniu skarbu wspaniałomyślnie podzielił się nim z pozostałymi uczestnikami wycieczki.

                Podczas odbywającego się z okazji przypadającego dzień później Dnia Chłopaka niemal trzygodzinnego pobytu w Sowinach na pierwszoklasistów oczekiwało również wiele innych atrakcji.

                Między innymi swoje umiejętności wędkarskie doskonalili Tobiasz Balcer, Mateusz Karpiński, Kacper Konatowski, Kacper Macedoński, Oskar Majewski, Patryk Musielak, Mikołaj Schönfelder i Alan Skorupka, którzy raz po raz wyławiali ze stawu brunatnozłociste z zielonkawym połyskiem karasie oraz liny.

                Chętni mogli również poskakać na trampolinie oraz zagrać w tenisa stołowego i badmintona. Przy stole tenisowym naprzeciwko siebie stanęli m.in. wychowawca klasy oraz Oskar Majewski, a także p. Magdalena Blandzi i Tobiasz Balcer. Z kolei miłośniczkami gry w badmintona okazały się Joanna Dudkiewicz, Małgorzata Jankowska, Laura Katarzyńska, Roksana Matuszewska i przewodnicząca klasy Natalia Skiba, która zagrała również z wychowawcą klasy.

                Wszyscy uczestnicy wycieczki wyruszyli również bryczką na przejażdżkę po drogach i dróżkach rozciągających się wokół Sowin. Natomiast z możliwości jazdy konnej skorzystali Joanna Dudkiewicz, Małgorzata Jankowska, Laura Katarzyńska, Nikola Pache, Szymon Paszkowiak i Karol Wawrzynowicz.

                Z okazji wspomnianego Dnia Chłopaka odbył się konkurs wiedzy o koleżankach z klasy. Do rywalizacji przystąpili Mateusz Karpiński, Kacper Macedoński, Oskar Majewski i Karol Wawrzynowicz. Pytania konkursowe odczytywała p. Barbara Dechnik a zdobyte punkty skrupulatnie zapisywała Karolina Zimlińska. Po podliczeniu punktów okazało się, że ex aequo triumfowali Karol, Mateusz i Oskar. O swoich kolegach pamiętały również dziewczęta, które wręczyły każdemu z chłopców spodenki bokserki.

                Nim podopieczni p. Krzysztofa Blandziego powrócili do swych domów, posilili się pysznymi goframi z dżemem lub cukrem pudrem oraz kiełbaskami z grilla, bułeczkami i sałatką.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


Pierwszoklasiści przyjęci do grona gimnazjalistów

                 Przybyły z Poznania zaprzyjaźniony konferansjer, fenomenalny występ dziewcząt z grupy teatralnej „Na Fali”, fantastyczni goście, wizyta średniowiecznego rycerza z zakonu joanitów, zabawne konkursy otrzęsinowe, sesja fotograficzna, rozlosowywane niespodzianki dla publiczności, niesamowite spotkanie autorskie z podróżnikiem oraz konsumpcja pysznego ciasta, to tylko niektóre z atrakcji dziesiątej w historii żytowieckiego gimnazjum a składającej się z trzech części uroczystości otrzęsin i pasowania uczniów klasy pierwszej gimnazjum w czwartkowe popołudnie 22 września 2016 roku.

                Pierwsza w historii Publicznego Gimnazjum w Żytowiecku (tak wówczas nazywała się nasza szkoła) uroczystość pasowania i ślubowania uczniów klas pierwszych miała miejsce w poniedziałek 29 października 2001 roku w auli szkolnej i trwała od 9.55 do 10.40. Przygotowali ją wychowawcy klas pierwszych: p. Krzysztof Blandzi (I a) i p. Magdalena Włodarczyk (I b). W roli konferansjerów wystąpili Agata Nowicka z klasy III b i Artur Paszkowiak z klasy II b.

                Z kronikarskiego nawyku odnotujmy, że następne w żytowieckim gimnazjum uroczystości otrzęsin i pasowania pierwszoklasistów na uczniów gimnazjum kolejno miały miejsce: w środę 9 października 2002 roku, we wtorek 25 listopada 2003 roku, w czwartek 2 grudnia 2004 roku, w środę 22 listopada 2006 roku, we wtorek 18 września 2007 roku, w poniedziałek 24 listopada 2008 roku, w poniedziałek 27 września 2010 roku, w czwartek 26 września 2013 roku oraz tegoroczna w czwartek 22 września bieżącego roku.

                Jej organizatorem był wychowawca klasy pierwszej gimnazjum p. Krzysztof Blandzi. W roli prowadzącego uroczystość otrzęsin i pasowania wystąpił dziennikarz poznańskiego radia „Merkury” p. Grzegorz Hałasik. Zaproszenie na trzyczęściową uroczystość przyjęli: pan dyrektor Mariusz Kędzierski, wychowawczyni najmłodszego rocznika gimnazjalistów z klas I-III szkoły podstawowej p. Dorota Przybylska, wychowawczyni z klas IV-VI p. Grażyna Żurczak, emerytowani nauczyciele p. Witosława Zakrzewska i p. Marian Adamski, uwielbiana przez uczniów higienistka szkolna p. Barbara Dechnik, sprawująca opiekę podczas przywozu i odwozu uczniów na omawianą uroczystość p. Marta Kwiatkowska oraz reprezentanci klas: czwartej, piątej i szóstej oraz drugiej i trzeciej gimnazjum.

                Gdy poznański konferansjer powitał wszystkich uczestników uroczystości otrzęsin i pasowania, zaprosił na scenę przybyłych z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi przedstawicieli niezwykle utytułowanej, promującej gwarę poznańską, grupy teatralnej „Na Fali”. Trzecioklasistka Weronika Przybył zaprezentowała publiczności monolog zatytułowany „Gadejcie po polsku”. Z kolei uczennica klasy drugiej gimnazjum Zuzanna Dolata i Marcelina Urbańska wystąpiły w scence noszącej tytuł „Farbowany lis”. Żytowieccy uczniowie nagrodzili również brawami opiekunkę grupy i autorkę tekstów p. Magdalenę Andrzejewską.

                W końcu na scenie pojawili się podopieczni p. Krzysztofa Blandziego, by w formie zabawy rywalizować ze sobą podczas konkursów otrzęsinowych. Pierwszoklasiści liczyli więc pieniądze na czas, z zawiązanymi oczami rozpoznawali osoby płci przeciwnej oraz popisywali się wiedzą na temat żytowieckiego gimnazjum, pana dyrektora i uczących ich nauczycieli.

                W pewnym momencie na scenę weszli przybyli do Żytowiecka z Górki Duchownej rycerze reprezentujący Bractwo Rycerskie Królestwa Jerozolimskiego w osobach p. Romana Rittera i p. Tomasza Stefańskiego. Uczestnicy uroczystości dowiedzieli się między innymi, jak wyglądało uzbrojenie średniowiecznego rycerza, jaką rycerz walczył bronią i jakimi zasadami kierował się na co dzień.

                Gdy spotkanie z sympatycznymi rycerzami dobiegło końca, nadeszła najbardziej oczekiwana chwila: ślubowanie i pasowanie pierwszoklasistów na uczniów gimnazjum. Na scenę weszli przedstawiciele samorządu klasowego: Oskar Majewski, Natalia Skiba i Karolina Zimlińska oraz drugoklasistka Oliwia Byra wraz z asystentką Wiktorią Antkowiak z klasy piątej. Podopieczna p. Magdaleny Blandzi odczytała tekst, a pierwszoklasiści w imieniu swych koleżanek i kolegów uroczyście ślubowali między innymi: dbać o honor szkoły i jej dobre imię, czcić pamięć patrona szkoły i godnie wypełniać obowiązki gimnazjalistów.

                Gdy ceremonia ślubowania dobiegła końca, prowadzący uroczystość dziennikarz zaprosił na scenę pana dyrektora. I tak kolejno, każdy z pierwszoklasistów, poprzez dotknięcie mieczem prawego ramienia, oficjalnie przyjęty został w poczet uczniów gimnazjum w Żytowiecku. Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej otrzymali okolicznościowe dyplomy.

                Z okazji uroczystości otrzęsin i pasowania, wdzięczni pierwszoklasiści raz jeszcze podziękowali za kształtowanie charakterów i trud włożony w wychowanie dawnym wychowawczyniom: p. Dorocie Przybylskiej i p. Grażynie Żurczak.

                Uczniowie klasy pierwszej gimnazjum docenili również obecność podczas swej uroczystości reprezentantów pozostałych klas. Przewodnicząca pierwszoklasistów Natalia Skiba rozlosowała cztery nagrody książkowe. I tak do rąk Jakuba Macedońskiego z klasy piątej trafiła „Encyklopedia – wiedza o świecie”. Kacper Michalski z klasy szóstej został właścicielem „Encyklopedii kontynentów”. „Encyklopedia polskich tradycji i uroczystości” stała się własnością Radosława Pieczulisa z klasy szóstej. Z „Encyklopedią zdobycze techniki” do domu powróciła Oliwia Byra z klasy drugiej gimnazjum.

                Po zakończeniu pierwszej części uroczystości, uczniowie klasy pierwszej w towarzystwie pana dyrektora, dawnych wychowawczyń i obecnego wychowawcy, pozowali do pamiątkowej fotografii.

                Druga, czterdziestopięciominutowa część uroczystości odbywała się w sali nr 14. Przybyły do niej z podpoznańskiego Borówca pisarz i podróżnik p. Łukasz Wierzbicki, zaprosił żytowieckich uczniów w pasjonującą podróż do Afryki śladami Kazimierza Nowaka – poznańskiego podróżnika, który w latach 1931-1936 samotnie przebył ten kontynent pieszo, rowerem, konno i na wielbłądzie.

                Trzecia, kulinarna część otrzęsin i pasowania pierwszoklasistów, odbywała się na gimnazjalnym korytarzu. Na rozstawionych na nim ławkach znalazło się przepyszne ciasto, które upiekły mamy pierwszaków: p. Elżbieta Sierleja, p. Anita Włodarczyk i p. Anna Zimlińska. Uczestników uroczystości częstowały nimi mamy Joanny – p. Martyna Dudkiewicz i Alana – p. Danuta Skorupka.

                Około godziny 19.30 ostatnia w historii żytowieckiego gimnazjum uroczystość otrzęsin i pasowania pierwszoklasistów na uczniów gimnazjum dobiegła końca.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 zdjęcia

 


„Obrazki z Ziemi Świętej” przed oczyma pierwszoklasistów

                 Już od wielu lat, dzięki zaangażowaniu bibliotekarki p. Nataszy Dziubałka i p. Krzysztofa Blandziego, nasza szkoła systematycznie współpracuje z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu. Współpraca ta polega przede wszystkim na udziale żytowieckich uczniów w lekcjach bibliotecznych, konkursach i spotkaniach autorskich. Zawsze możemy liczyć na zaangażowanie i pomoc kierownika oddziału dla dzieci i młodzieży p. Ewy Czub, bibliotekarki p. Izabeli Mehr oraz instruktora powiatowego p. Haliny Radoła. Ostatnia spośród wymienionych osób to również przedstawicielka Światowego Związku Esperanto z siedzibą w Rotterdamie oraz osoba, dla której podróżowanie stało się życiową pasją.

                Gdy w latach 2005-2009 żytowieccy poloniści co roku organizowali Międzyszkolne Dyktando o Pióro Dyrektora Szkoły, p. Halina Radoła układała teksty naprawdę niełatwych dyktand dla miłośników ortografii z gimnazjów znajdujących się w powiatach gostyńskim, kościańskim i leszczyńskim. Dyktando, z którym gimnazjaliści zmierzyli się w sobotę 14 marca 2009 roku nosiło tytuł „Sprzeczki chimerycznego artysty Horacego z hipochondrycznym hobbystą Heliodorem”. Tylko w jednym, 2011 roku, gostyńska bibliotekarka zaprosiła młodych żytowiecczan na pasjonujące spotkania autorskie. Ich bohaterami byli w środę 13 kwietnia wybitna aktorka, odtwórczyni niezapomnianej Basi Wołodyjowskiej p. Magdalena Zawadzka, a we wtorek 11 października przesympatyczny aktor i podróżnik p. Tadeusz Chudecki.

                Pani Halina Radoła swoje podróżowanie po świecie rozpoczęła w 1991 roku od wizyty na Słowacji, by już w następnym roku zwiedzać słoneczną Italię. Jak do tej pory odwiedziła prawie czterdzieści państw. Po powrocie z wielu podróży gostynianka sporządza interesujące prezentacje, które z autentyczną pasją omawia również podczas wizyt w żytowieckiej szkole. Między innymi w środę 2 marca 2011 roku p. Halina Radoła w sali nr 14 przedstawiła uczniom ówczesnych klas I a i I b gimnazjum prezentację będącą pokłosiem osiemnastodniowej podróży po odkrytej przez Krzysztofa Kolumba i leżącej w Ameryce Środkowej Kubie.

                W niemal upalny piątek 16 września 2016 roku p. Halina Radoła po raz kolejny przyjechała do Żytowiecka, by w sali nr 14 podczas lekcji wychowawczej podzielić się z uczniami klasy pierwszej gimnazjum swoimi wrażeniami po odbytej w październiku ubiegłego roku dziesięciodniowej podróży do Izraela. Swoją prelekcję gostyńska podróżniczka zatytułowała „Obrazki z Ziemi Świętej”.

                Podczas trwającego pięćdziesiąt minut spotkania, p. Halina Radoła przedstawiła pierwszoklasistom prezentację multimedialną ukazującą Izrael – państwo, do którego turystów przyciągają przede wszystkim bardzo liczne zabytki kultury starożytnej. Oczom gimnazjalistów ukazały się turystyczno-pielgrzymkowe osobliwości Ziemi Świętej. Sporo zaprezentowanych slajdów przedstawiało Jerozolimę – miasto o wielowiekowej historii, którego początki sięgają III tysiąclecia p.n.e. Slajdy prezentujące Bazylikę Grobu Pańskiego – najważniejszej świątyni chrześcijańskiej w Jerozolimie pozwalały młodzieży na obejrzenie domniemanego miejsca męki, ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Chrystusa. Dzięki barwnej opowieści prelegentki gimnazjaliści choć przez chwilę znaleźli się w Kanie Galilejskiej, miejscowości, w której Chrystus dokonał swojego pierwszego cudu – przemienienia wody w wino. Sporo zaprezentowanych slajdów ukazywało również najatrakcyjniejsze osobliwości Betlejem, Akki, Jerycha, Wzgórza Golan, Jaffy oraz Jardenitu – gdzie nad brzegiem rzeki Jordan Jan Chrzciciel ochrzcił Chrystusa.

                Podopieczni p. Krzysztofa Blandziego dowiedzieli się również o roli najważniejszego izraelskiego odznaczenia cywilnego nadawanego nie – Żydom „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” oraz o niezwykłej działalności podczas II wojny światowej Ireny Sendlerowej – niezwykłej kobiety, która uratowała wówczas około 2500 żydowskich dzieci.

                Po zakończeniu spotkania p. Halinie Radoła w imieniu całej klasy podziękowali Oskar Majewski, Natalia Skiba i Karolina Zimlińska. Nim prelegentka pożegnała się z pierwszoklasistami, przyznała, że latem przyszłego roku chciałaby się wybrać do stolicy Korei Południowej Seulu.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


By słowa nienawiść i wojna zniknęły z naszego życia.

Pierwszoklasistów spotkanie z p. Tadeuszem Wujkiem.

 

                Siedemdziesiąt siedem lat temu w piątkowy poranek 1 września 1939 roku wojska hitlerowskich Niemiec przekroczyły granice Polski, rozpoczynając, jak się później okazało, trwającą niemal sześć lat najbardziej krwawą w historii ludzkości wojnę. Tego poranka późniejszy Patron naszej szkoły, pułkownik Stefan Rowecki, wraz z rodziną szykował się w swym warszawskim mieszkaniu do śniadania, gdy usłyszał głośne detonacje. Mimo że był w piżamie i z namydloną do golenia twarzą, wybiegł na mały balkonik w stołowym pokoju. Poprosił córkę o lornetkę i gdy na niebie zobaczył niemieckie samoloty, zdał sobie sprawę, że właśnie wybuchła wojna.

                Tego samego dnia siedemdziesiąt siedem lat temu w Szkole Powszechnej w Domachowie rozpoczynał się rok szkolny 1939/1940. Po raz pierwszy w szkole zjawiło się siedemnaścioro pierwszoklasistów, wśród których był również siedmioletni wówczas Tadeusz Wujek ze Starej Krobi. Następnego dnia dzieci uczęszczające do domachowskiej szkoły dowiedziały się, że wybuchła wojna i lekcje zostają zawieszone.

                Dziś p. Tadeusz Wujek ma osiemdziesiąt cztery lata, mieszka w Gostyniu i jest autorem ponad trzech tysięcy wierszy i utworów o tematyce związanej przede wszystkim z Gostyniem i Biskupizną. Niespełna miesiąc temu ten jeden z najaktywniejszych studentów Gostyńśkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku otrzymał zaszczytne wyróżnienie „Zasłużony dla Powiatu Gostyńskiego”. Autor wydanego w 1999 roku tomiku wierszy „Wśród pól i łąk w czterech porach roku” oraz autobiograficznej opowieści „Byłem robotnikiem III Rzeszy” wielokrotnie, zapraszany przez p. Krzysztofa Blandziego, gościł w naszej szkole. Kolejny raz, tym razem by w sali nr 14 spotkać się z uczniami klasy pierwszej gimnazjum, przybył do ZSSPiG w Żytowiecku we wtorek 13 września 2016 roku.

                Tematyka trwającego pięćdziesiąt minut spotkania dotyczyła pobytu i pracy p. Wujka jako dwunasto- i trzynastolatka w latach 1944-1945 w fabryce konserw w niemieckim Coburgu. Pierwszoklasistom towarzyszyła również p. Barbara Dechnik.

                Słuchający wspomnień p. Tadeusza Wujka podopieczni p. Krzysztofa Blandziego najpierw dowiedzieli się, jak podczas wojny wyglądało życie codzienne mieszkańców Starej Krobi oraz jak zorganizowana została dla dzieci polskich nauka w szkole w Żychlewie.

                Gość przybyły z Gostynia opowiedział także młodzieży o przebiegu wywłaszczenia, jakie dotknęło jego rodzinę o czwartej nad ranem 16 maja 1944 roku. Pan Wujek wspomniał również swój niemal roczny pobyt w obozie i pracę w fabryce konserw w Coburgu oraz coraz częstsze pod koniec wojny naloty samolotów alianckich, zwłaszcza amerykańskich, bombardujących strategiczne budynki miasta.

                Pan Tadeusz Wujek zaprezentował również młodzieży kilka napisanych przez siebie wierszy, między innymi wzruszający utwór zatytułowany „Wysiedlenie”.

                W imieniu wszystkich uczestników spotkania p. Tadeuszowi Wujkowi za niezwykle interesującą opowieść podziękowali Oskar Majewski, Natalia Skiba i Karolina Zimlińska. Z kolei do oczekującej przed szkołą taksówki, wraz z organizatorem spotkania, gostyńskiego poetę i gawędziarza odprowadzili Laura Katarzyńska, Roksana Matuszewska i Szymon Paszkowiak.

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


 

Trzecioklasistów spotkanie z doradcą zawodowym

 

                Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum w ciągu całego roku szkolnego uczestniczyć będą w spotkaniach, zajęciach warsztatowych i wycieczkach zawodoznawczych, aby jak najlepiej przygotować się do przemyślanego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, w której chcieliby kontynuować naukę po ukończeniu gimnazjum.

                We wtorek 6 września 2016 roku pełniący w naszej szkole funkcję koordynatora wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi zaprosił trzecioklasistów do udziału w spotkaniu z p. Urszulą Burzyńską – doradcą zawodowym reprezentującym gostyńską Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. W spotkaniu uczestniczył również wychowawca trzecioklasistów p. Łukasz Kubeczka.

                Podczas odbywających się w sali nr 13 i trwających siedemdziesiąt minut zajęć, trzecioklasiści dowiedzieli się, czym należy się kierować przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Prelegentka zwróciła szczególną uwagę na posiadane przez młodych ludzi zdolności, predyspozycje fizyczne i zdrowotne, wiedzę o wybranym zawodzie oraz posiadane informacje o szkole, w której zamierza się kontynuować naukę.

                W drugiej części zajęć gimnazjaliści zmierzyli się z tzw. kartą wyboru zawodu – ankietą zawierającą sześćdziesiąt pytań. Pozwoliła ona na ujawnienie posiadanych przez trzecioklasistów uzdolnień: językowych, interpersonalnych, technicznych, praktyczno-porządkowych, artystycznych oraz poznawczych.

                Pani Urszula Burzyńska poinformowała ponadto uczestników zajęć o możliwości udziału w odbywających się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej bezpłatnych zajęciach, podczas których młodzież ma szanse lepiej poznać siebie, by móc zaplanować własną karierę zawodową.

 

Tekst: Krzysztof Blandzi  

 


Rozpoczęcie roku szkolnego przed laty i obecnie

 

                Pierwszy w powojennej historii żytowieckiej placówki rok szkolny rozpoczął się 1 kwietnia 1945 roku. Pracę w naszej szkole podjęła wówczas p. Janina Dorczykówna. We wrześniu tego samego roku drugim nauczycielem a zarazem kierownikiem szkoły, jak się później okazało aż na dwadzieścia cztery lata, został p. Romuald Michalski. We wspomnianym roku szkolnym 1945/1946 w Żytowiecku kształciło się 96 uczniów. Kolejny rok szkolny rozpoczął się już jednak 3 września. Warto zauważyć, że przez kilka lat aż do roku 1948 włącznie, dzieci ze szkoły w Żytowiecku rozpoczynały rok szkolny od udziału w odbywającym się w kościele nabożeństwie.

                Z kolei pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia rok szkolny rozpoczynał się w drugiej połowie sierpnia, np. w 1976 roku dwudziestego trzeciego dnia tego letniego miesiąca. Dwa lata później w 1978 roku 255 uczniów zainaugurowało rok szkolny już 21 sierpnia. Dzieci z klas I-III uczyły się w budynku szkolnym w Łęce Wielkiej a młodzież uczęszczająca do klas IV-VIII kształciła się w budynku szkoły w Żytowiecku. W skład ówczesnego grona pedagogicznego wchodziło ośmioro nauczycieli. We wspomnianym roku szkolnym 1978/1979 inauguracja roku szkolnego podzielona została na trzy części. W pierwszej z nich miały miejsce między innymi wprowadzenie sztandaru, pasowanie i ślubowanie uczniów klasy pierwszej oraz przemówienie Ministra Oświaty i Wychowania. W drugiej części między innymi żytowieccy harcerze złożyli meldunek o gotowości do wykonania zadań. W ostatniej części – artystycznej, rozbrzmiewały poezja, muzyka i śpiew.

                W poniedziałek 3 września 2007 roku po raz pierwszy w Żytowiecku rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce w oddanej do użytku niespełna rok wcześniej sali gimnastycznej. Dyrektorem szkoły, do której w roku szkolnym 2007/2008 uczęszczało 285 uczniów (sto siedemdziesięcioro czworo w podstawówce i sto jedenaścioro w gimnazjum) był już wówczas p. Mariusz Kędzierski. Jako ciekawostkę można odnotować, że tego właśnie dnia funkcję wicedyrektora objęła p. Barbara Górska, by pełnić ją przez dziewięć lat aż do zakończenia roku szkolnego 2015/2016. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego przygotowana została wówczas przez opiekunkę samorządu uczniowskiego p. Magdalenę Włodarczyk. W roli prowadzących wystąpiły uczennice klasy III a gimnazjum Marta Giera i Gabriela Kasprzak. Jednym z przybyłych gości był wówczas reprezentujący Burmistrza Ponieca p. Marcin Pazdaj.

                Z kolei we wtorek 1 września 2009 roku podczas uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego zainaugurowano składające się z kilku części obchody dziesięciolecia naszego gimnazjum. Uroczystość, przy współpracy nauczycielki muzyki p. Zofii Przewoźnej, przygotował p. Krzysztof Blandzi a poprowadził dziennikarz Radia „Merkury” Poznań p. Wojciech Bernard. Pierwsza część wspomnianej uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej.  Podczas niej między innymi dziewięcioro pracowników gimnazjum otrzymało okolicznościowe statuetki oraz kwiaty. Druga część inauguracji roku szkolnego 2009/2010 miała miejsce w auli szkolnej, uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście oklaskiwali wówczas niemal godzinny show w wykonaniu przybyłego z Wrocławia parodysty p. Bolesława Gromnickiego.

                W czwartkowy poranek 1 września 2016 roku około 445 tysięcy wielkopolskich uczniów zainaugurowało nowy rok szkolny. W tym gronie znalazło się dwieście czternaścioro młodych ludzi kształcących się w ZSSPiG w Żytowiecku (sto czterdzieścioro czworo w szkole podstawowej i siedemdziesięcioro w gimnazjum). O godzinie 9.00 do sali gimnastycznej udali się uczniowie szkoły podstawowej, a godzinę później ich miejsca zajęli gimnazjaliści. Dzieci i młodzież oraz licznie przybyłych rodziców najmłodszych uczniów powitał pan dyrektor Mariusz Kędzierski, który w krótkim przemówieniu życzył uczniom sukcesów oraz radości ze zgłębiania tajników wiedzy. Pan dyrektor poprosił również nauczycieli, by inspirowali swych wychowanków do nowych wyzwań, tworząc jednocześnie przyjazną dla nich szkołę.

                Pan dyrektor powitał również i przedstawił uczniom oraz przybyłym rodzicom nową nauczycielkę języka angielskiego p. Laurę Pazdaj. Nowa anglistka zna również język hiszpański, uwielbia czytać powieści sensacyjne i jest zafascynowana znajdującą się w południowo-wschodniej Europie Grecją. Pani Laura Pazdaj przechodzi do historii naszej szkoły jako sto czwarty nauczyciel pracujący w budynku szkoły w Żytowiecku od czasu zakończenia w 1945 roku II wojny światowej.

                W roku szkolnym 2016/2017 w skład rady pedagogicznej ZSSPiG w Żytowiecku wchodzi wraz z panem dyrektorem dwadzieścioro siedmioro nauczycieli.

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

zdjęcia


Dyrektor  Zespołu Szkół

Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku

życzy

wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły

zadowolenia ze spełniania  obowiązków

związanych z  rozpoczynającym się

nowym rokiem  szkolnym 2016 /2017