wydarzenia I półrocze   2015-2016  

 

DZIEŃ BABCI

 

              Święto Babci i Dziadka to jedna z uroczystości, która stała się tradycją w naszej szkole. Organizowana jest  corocznie przez uczniów klas I – III wraz z wychowawczyniami: p. Ewą Łuczak, p. Izabelą Małecką -Harendarz, p. Małgorzatą Piskorską, p. Małgorzatą Małek, p. Karoliną Dudą-Małysiak, p. Dorotą Przybylską

           W tym roku ta miła uroczystość odbyła się 13 i 14 stycznia. W pięknie udekorowanej sali uczniowie zaprezentowali przedstawienie jasełkowe, wierszyki i piosenki. Zebranych seniorów i wszystkich gości serdecznie powitał pan dyrektor szkoły Mariusz Kędzierski, składając życzenia długich lat w zdrowiu i sile.  Podkreślił, że tak jak dawniej, tak i dziś babcie i dziadkowie są niezastąpieni, gotowi poświęcić swój czas, troskę, cierpliwość, serce kochanym wnukom.

          Po odśpiewaniu „100 lat” dzieci wręczyły babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane laurki i upominki. Słodki i pyszny poczęstunek dla zaproszonych gości przygotowali rodzice.

          Był to niezwykły dzień nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich babć i dziadków. Dzień w którym gościło wiele uśmiechów, wzruszeń i radości… Jedna z sentencji głosi: „Serce jest bogactwem, które się nie sprzedaje ani nie kupuje, ale które się ofiaruje” (Gustaw Flaubert). Dlatego też dziękujemy wszystkim babciom i dziadkom za bezgraniczną miłość, dobroć i ciepło i życzymy Im dużo, dużo zdrowia oraz długich lat życia.

 

 zdjęcia

 


Popołudnie ze sportem i rekreacją

w hali widowiskowo-sportowej w Poniecu

 

                Jednym z organów każdej, również naszej szkoły, jest działający w niej samorząd uczniowski. Obejmuje on całą społeczność szkolną. Posiada także wpływ na życie szkoły i współdecyduje o sprawach jej dotyczących. Rolę opiekuna samorządu pełni wybrany przez uczniów nauczyciel. W dotychczasowej historii naszego gimnazjum funkcję tę pełniło pięcioro nauczycieli. W latach 2000-2003 opiekunem samorządu uczniowskiego był obecny dyrektor naszej szkoły p. Mariusz Kędzierski. Gdy w czwartek 11 września 2003 roku opiekunem wybrana została p. Magdalena Włodarczyk, zapewne nikt nie przypuszczał, że nauczycielka historii będzie pełniła tę funkcję aż przez dziewięć lat. W latach 2012-2015 opiekunem samorządu uczniowskiego była bibliotekarka szkolna p. Natasza Dziubałka. W obecnym roku szkolnym funkcję tę pełni dwoje nauczycieli: anglistka p. Anna Czajka-Kaczmarek oraz wuefista p. Łukasz Kubeczka.

                W ciągu ostatnich kilku miesięcy samorząd uczniowski między innymi uprzyjemnia uczniom i nauczycielom przerwy śniadaniowe nadawaną przez radiowęzeł muzyką. Jest również organizatorem cieszących się dużą popularnością wieczorów filmowych, kiermaszów oraz akcji charytatywnych.

                Z okazji mikołajek w piątek 4 grudnia 2015 roku samorząd uczniowski zaproponował gimnazjalistom udział w konkursach na najlepsze przebranie świętego Mikołaja oraz wykonanie przestrzennej postaci tego żyjącego na przełomie III i IV wieku świętego. Zwycięzcami zostali uczniowie klasy pierwszej. Nagrodą dla podopiecznych p. Magdaleny Blandzi miał być godzinny pobyt w kręgielni znajdującej się w nowo otwartej hali widowiskowo-sportowej w Poniecu.

                We wtorkowe popołudnie 12 stycznia 2016 roku dwadzieścioro dwoje uczniów z klasy I gimnazjum wybrało się, na jak się później okazało, dwie godziny do Ponieca, by bawić się i doskonalić swoje umiejętności sportowe pod gościnnym dachem hali widowiskowo-sportowej. Opiekę nad miłośnikami aktywnego wypoczynku sprawowali wychowawczyni p. Magdalena Blandzi, nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi oraz pielęgniarka szkolna p. Barbara Dechnik. Wraz z młodzieżą i opiekunami pod wrażeniem nowej ponieckiej hali widowiskowo-sportowej był również kierowca czerwonego autosanu p. Roman Gronowski.           

                Uczestnicy wycieczki powitani zostali przez dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Poniecu pana doktora Łukasza Idowiaka – w latach 2007-2009 nauczyciela wychowania fizycznego w ZSSPiG w Żytowicku oraz instruktorki sportu: p. Izabelę Stachowiak i p. Izabelę Świtalską.

                Podzieleni na dwie grupy uczniowie, otrzymali do swej dyspozycji umieszczony w oceanicznej scenerii tor bowlingowy, zamknięty kort do gry w „Mini ball 2 x 2”, kort do gry w squosha oraz salę bilardową. Wśród dziewcząt największymi umiejętnościami bowlingowymi wykazała się Zuzanna Wróblewska. Na podium znalazły się również Julia Brzeskot, która zajęła drugie miejsce i Oliwia Byra, która uplasowała się na trzecim miejscu. Wśród chłopców bezkonkurencyjny okazał się Bartosz Brodziak. Drugie miejsce przypadło Dawidowi Majewskiemu. Na najniższym stopniu podium stanęli ex aequo Patryk Kluczyk i Rafał Stróżyński.

                I chłopcy, i dziewczęta spróbowali także swoich sił w grze pod nazwą „Mini – ball 2 x 2” – dynamicznej odmianie piłki nożnej dla dwuosobowych drużyn składających się z obrońcy i napastnika. Dużą popularnością wśród pierwszoklasistów cieszył się również squash. Ta mająca swe początki w Anglii dyscyplina sportowa polega na odbijaniu rakietą piłki o ścianę w taki sposób, by maksymalnie utrudnić odbicie piłeczki przez przeciwnika. Swoich fanów znalazł również bilard. Ta rozgrywana na pokrytym suknem stole gra, w której prym wiedli pan kierowca oraz Szymon Brzeskot, polega na wbijaniu bil do łuz (określonych otworów w stole). Dziewczynom przypadł do gustu niezwykle popularny w krajach skandynawskich dart, gra, której celem jest trafienie niewielkimi lotkami zawieszoną na ścianie tarczę z trójkątnymi polami. Swoich miłośników znalazły również nieśmiertelne piłkarzyki oraz cymbergaj.

                Współorganizowana przez samorząd uczniowski oraz wychowawczynię klasę I gimnazjum wycieczka do Ponieca, była już siedemnastym wyjazdem w historii klasy od czasu, gdy we wrześniu 2012 roku wychowawczynią ówczesnej klasy czwartej została p. Magdalena Blandzi.

zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Pierwszoklasiści na „Dziadach”

 

                Uczniowie klasy pierwszej gimnazjum od ponad trzech lat zdobywają wiedzę i umiejętności w jednym zespole klasowym. Co roku też wspólnie wybierają się do kin i teatrów, by oglądać interesujące filmy i spektakle teatralne. Towarzyszą im wówczas wychowawczyni p. Magdalena Blandzi oraz nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi.

                W środę 17 października 2012 roku ówcześni czwartoklasiści z zapartym tchem w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie śledzili przygody uwielbiającego się stroić władcy – bohatera baśni Hansa Christiana Andersena pt. „Nowe szaty króla”. Prawie dokładnie rok później w czwartek 24 października 2013 roku podopieczni pani Blandzi na deskach tego samego teatru obejrzeli przezabawne przygody zapewne najsilniejszej dziewczynki na świecie – Pippi Langstrump. W ubiegłym roku szkolnym obecni gimnazjaliści uczęszczali do klasy szóstej. Wówczas też we wtorek 4 listopada 2014 roku w przepięknie usytuowanym wokół parku Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu wspólnie obejrzeli rozgrywające się w krainie dziecięcej szczęśliwości Nibylandii przedstawienie zatytułowane „Piotruś Pan”.

                W piątkowy poranek 8 stycznia 2016 roku dwadzieścioro pięcioro uczniów z klasy I gimnazjum wsiadło do kierowanego przez p. Romana Gronowskiego autosanu i udało się do Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”. W sali widowiskowej żytowieccy gimnazjaliści obejrzeli przygotowaną przez wrocławski teatr „Artenes” inscenizację II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Trwające siedemdziesiąt minut przedstawienie wyreżyserowane zostało przez p. Michała Białeckiego. Muzykę do niego skomponował p. Jarosław Strzała, a autorem fantastycznej scenografii był p. Wiesław Drzewiecki. Na scenie wystąpili p. Angelika Galica, p. Agata Kaczmarek, p. Jan Blecki oraz p. Marek Korzeniowski.

                Nim perfekcyjnie przygotowane przez działający od 2010 roku teatr „Artenes” przedstawienie rozpoczęło się, kilkuminutowe słowo wstępne, wyjaśniające okoliczności napisania przez Adama Mickiewicza II części „Dziadów” oraz nieszczęśliwej miłości poety i Maryli Wereszczakówny, wygłosił odgrywający później rolę Guślarza p. Jan Blecki. Następnie na ponad godzinę żytowieccy gimnazjaliści wraz ze swoimi rówieśnikami ze szkół w Gostyniu, Piaskach i Starej Krobi przenieśli się do kaplicy cmentarnej, by wraz z prowadzącym ceremonię dziadów Guślarzem spotkać się z przybywającymi duchami zmarłych i dowiedzieć się, jak żyć, by po śmierci uzyskać zbawienie.

                Obejrzane w sali widowiskowej Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” przedstawienie, uzmysłowiło pierwszoklasistom, że człowiek może zgrzeszyć w bardzo różny sposób. Grzechy to jednak nie tylko krzywda wyrządzona innym ludziom. To również bezczynność, zaniedbanie i bierność wobec świata. Nie wolno odrzucać życia, trzeba w nim aktywnie uczestniczyć. Trzeba również umieć dawać innym radość. Nie można myśleć wyłącznie o sobie i o zaspakajaniu własnych przyjemności. Jeśli otworzymy się na innych, to staniemy się bardziej ludzcy i wówczas zdołamy osiągnąć pełnię człowieczeństwa.

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Pedagodzy przy wigilijnym stole przed laty i współcześnie

 

                Do tradycji ZSSPiG w Żytowiecku należą odbywające się co roku, najpierw w budynku szkoły a od dziewięciu lat w ponieckiej restauracji „Kryształowa”, spotkania opłatkowe, w których uczestniczą pedagodzy, pracownicy niepedagogiczni, zaprzyjaźnione grono reprezentujące najpierw szkołę filialną a następnie Przedszkole Samorządowe w Łęce Wielkiej oraz w roli gości honorowych emerytowani dyrektorzy i nauczyciele.

                Pierwsza w XXI wieku pedagogiczna wigilia w naszej szkole odbyła się w piątek 20 grudnia 2002 roku podczas ósmej godziny lekcyjnej, która wtedy trwała od godziny 13.35 do 14.20, w pokoju nauczycielskim. W tym samym miejscu odbyły się również dwa następne spotkania opłatkowe w piątek 19 grudnia 2003 roku o godzinie 13.30 i w środę 22 grudnia 2004 roku o godzinie 12.45. W środę 21 grudnia 2005 roku uczestnicy spotkania opłatkowego, wśród których po raz pierwszy byli również emerytowani pedagodzy, przenieśli się do sali nr 5, by uczestniczyć w wigilii trwającej od 18.00 do 21.22. Fragmenty Pisma Świętego mówiące o narodzeniu Chrystusa odczytał wówczas nauczyciel wychowania fizycznego p. Łukasz Kubeczka.

                Pierwsza pedagogiczna wigilia w restauracji „Kryształowa” w Poniecu miała miejsce w czwartek 21 grudnia 2006 roku. Dziewięć lat później, we wtorek 22 grudnia 2015 roku, przy pięknie nakrytym wigilijnym stole, by wspólnie świętować narodziny Zbawiciela, zasiadło czterdzieścioro jeden osób reprezentujących szkołę w Żytowiecku i przedszkole w Łęce Wielkiej.

                Wspomnianymi już, honorowymi uczestnikami tegorocznej wigilii pedagogicznej byli odpoczywający już na zasłużonej emeryturze byli dyrektorzy, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły w Żytowiecku lub przedszkola w Łęce Wielkiej w osobach: p. Mariana Adamskiego, p. Pelagii Chudej, p. Marii Duda, p. Anny Kotowskiej, p. Stanisława Kruka, p. Tadeusza Olejniczaka, p. Barbary Rzeźnik oraz p. Janiny Świtalskiej. W tym gronie znalazło się dwoje byłych dyrektorów naszej szkoły: p. Stanisław Kruk i p. Anna Kotowska.

                Pan Stanisław Kruk pracował w naszej szkole w latach 1976-1991. Od roku 1979 przez dwanaście lat pełnił funkcję jej dyrektora, ucząc przede wszystkim historii. Po przejściu na emeryturę został przedsiębiorcą oraz ... poetą. Od roku 2006 opublikował kilka, przetłumaczonych również na języki niemiecki i białoruski, tomików wierszy. Pani Anna Kotowska przepracowała w zawodzie nauczycielskim, nauczając przede wszystkim matematyki i fizyki, trzydzieści sześć lat. W latach 1967-1982 pracowała w Szkole Podstawowej w Rokosowie. Od roku 1982 do przejścia na emeryturę w 2003 roku pracowała w żytowieckiej szkole, pełniąc w latach 1997-2002 funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Żytowiecku.

                Około godziny 17.15 uczestników tegorocznego spotkania opłatkowego powitał pan dyrektor Mariusz Kędzierski, który najpierw odczytał fragmenty Pisma Świętego mówiące o narodzeniu Chrystusa, a następnie złożył wszystkim życzenia świąteczno-noworoczne. Pełnych miłości świąt Bożego Narodzenia życzyła również zebranym dyrektor Przedszkola Samorządowego p. Grażyna Pierzchała. W kolejnej części pedagogicznej wigilii wszyscy, składając sobie życzenia, podzielili się opłatkiem, a p. Stanisław Kruk zaprezentował jeden ze swoich wierszy pt. „W czas radosnego oczekiwania”. W końcu nadszedł czas na spożywanie smacznych potraw wigilijnych, długich przyjaciół rozmów przy stole oraz wspólnych fotografii m.in. emerytowanych uczestników spotkania opłatkowego, pracowników Przedszkola Samorządowego w Łęce Wielkiej oraz uczestniczących w wigilii pań nauczycielek, będących przed laty uczennicami pana dyrektora Stanisława Kruka.

 

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia

 

            We wtorek 22 grudnia 2015 roku w ZSSPiG w Żytowiecku zapanowała wyjątkowa, związana ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, atmosfera. Serca nauczycieli i uczniów wypełnione zostały radością spowodowaną wspólnym przeżywaniem z pewnością najbardziej oczekiwanych świąt w całym roku.

            Kilka minut po godzinie ósmej aulę szkolną wypełnili uczniowie klas gimnazjalnych, by dopingować uczestników poświęconej świętom Bożego Narodzenia Familiady, w której do rywalizacji przystąpiły pięcioosobowe drużyny reprezentujące każdą z klas. W rolę prowadzących, pod nieobecność Karola Strasburgera, wcieliły się przewodnicząca samorządu uczniowskiego Aneta Karlińska oraz Zuzanna Brzeskot. Punkty skrupulatnie liczyła i zapisywała Kamila Brzeskot. Zwycięzcami dwuczęściowej Familiady, z siedemdziesięcioma sześcioma punktami na koncie, została klasa III a. Jej reprezentantami na scenie byli: Adrianna Chuda, Roksana Grzelczak, Zofia Harendarz, Michał Jesiak i Natalia Ludwiczak. Drugie miejsce przypadło przedstawicielom klasy I. Podopieczni p. Magdaleny Blandzi wystąpili w składzie: Bartosz Brodziak, Szymon Brzeskot, Oliwia Byra, Julia Małecka i Adrianna Sierleja. Pierwszoklasiści zgromadzili 65 punktów. Trzecie miejsce przypadło ex aequo zespołom z klas II i III b. Drugo- i trzecioklasiści uzyskali po 42 punkty. Drugoklasistów reprezentowali: Wiktor Juskowiak, Marcin Machowski, Zuzanna Majewska, Eliza Pieczulis i Karolina Polaszek. Drużyna z klasy III b wystąpiła w składzie: Kacper Olejniczak, Natalia Paurowicz, Dawid Staśkiewicz, Marcelina Stróżyńska i Mateusz Stróżyński.

            Gdy emocjonująca Familiada dobiegła końca, ogłoszone zostały wyniki konkursu na świąteczny wystrój sal, w których uczą się gimnazjaliści. Zwycięzcą konkursu okazała się klasa II.

            Po godzinie dziewiątej do gimnazjalistów dołączyli uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej, by wspólnie z połączonymi chórami szkolnymi i nowo powstałym zespołem, śpiewając kolędy i pastorałki, pochylić się nad żłóbkiem małego Jezusa, towarzyszyć Marii i Józefowi w ich troskach oraz stać się świadkami pokłonu mędrców ze Wschodu. Chórzystki ze szkoły podstawowej i gimnazjum kolejno zaśpiewały następujące kolędy, pastorałki i świąteczne piosenki: „Przekażcie sobie znak pokoju”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Z Laponii aż”. Publiczność wysłuchała również grającej na perkusji Zofii Harendarz z klasy III a, która wykonała kolędę „Wśród nocnej ciszy” oraz znaną z interpretacji Justyny Steczkowskiej piosenkę „Kolęda płynie z wysokości”. Uczniowie i nauczyciele oklaskiwali również występujący na szkolnej scenie pięcioosobowy zespół w składzie: Żaneta Drożdżyńska (śpiew), Małgorzata Jankowska (saksofon), Oliwier Kmiecik (gitara), Karolina Polaszek (flet), Zuzanna Sikorska (saksofon), który zaprezentował taki oto zestaw kolęd i piosenek świątecznych: „Do szopy hej pasterze”, „Cicha noc”, „Let in Snow”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Anioł pasterzom mówił” i „W żłobie leży”.

            Po godzinie dziesiątej uczniowie klas I, II i III b gimnazjum udali się do swych sal lekcyjnych, by w swoim gronie wraz z wychowawcami wziąć udział w wigiliach klasowych. Pierwszoklasistom, oprócz wychowawczyni p. Magdaleny Blandzi, w wigilii towarzyszyła również nauczycielka języka angielskiego p. Anna Czajka-Kaczmarek.

            W tym samym czasie w auli szkolnej odbywał się konkurs na najładniej zaśpiewaną kolędę. Przystąpiło do niego dziewięcioro uczniów z klas czwartej, piątej i szóstej. W roli konferansjerki wystąpiła Karolina Zimlińska z klasy szóstej, a zmagania młodych wokalistów oceniło jury w składzie: pani wicedyrektor Barbara Górska, p. Marta Kwiatkowska, p. Anna Piasecka i p. Krzysztof Żurczak. Zwyciężczynią konkursu została Małgorzata Jankowska z klasy szóstej. Na drugim miejscu uplasowała się Klaudia Drożdżyńska z klasy czwartej. Trzecie miejsce przypadło Emilii Stróżyńskiej z klasy piątej. We wspomnianym konkursie wzięli również udział Zuzanna Ciesielska (IV), Joanna Dudkowiak (VI), Patrycja Kluczyk (IV), Kacper Konatowski (VI), Dawid Mikołajczak (V) i Patrycja Wujczak (V).

            Gdy konkurs na najładniej zaśpiewaną kolędę dobiegł końca, ogłoszone zostały wyniki dwóch, zorganizowanych przez samorząd uczniowski szkoły podstawowej, konkursów. W konkursie na najdłuższy łańcuch świąteczny triumfowała klasa szósta. Z kolei klasa czwarta zwyciężyła w konkursie na najładniej ubraną choinkę.

            Na zakończenie szkolnych obchodów świąt Bożego Narodzenia, pan dyrektor Mariusz Kędzierski i pani wicedyrektor Barbara Górska złożyli dzieciom, młodzieży, nauczycielom  i pozostałym pracownikom szkoły życzenia świąteczno-noworoczne.

            Tegoroczne obchody świąt Bożego Narodzenia w ZSSPiG w Żytowiecku przygotowane zostały przez opiekunkę samorządu uczniowskiego w szkole podstawowej p. Lidię Wróblewską, opiekunów samorządu uczniowskiego w gimnazjum p. Annę Czajka-Kaczmarek i p. Łukasza Kubeczkę, opiekunkę chórów szkolnych p. Zofię Przewoźną oraz p. Nataszę Dziubałka, p. Anetę Kędzierską oraz pana konserwatora Szymona Błaszkowskiego.

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Jak obyczaj karze stary,
według ojców naszych wiary,
pragniemy złożyć Wam życzenia
z dniem Bożego Narodzenia!
Niech ta Gwiazdka Betlejemska,
która wschodzi tuż po zmroku,
przyniesie Wam moc szczęścia
i pomyślność w nadchodzącym Nowym Roku! 

 

Uczniowie i pracownicy

Zespołu Szkół w Żytowiecku.

 


Radość bycia razem, czyli wieczerza wigilijna klasy III a

 

                Fantastyczni goście, wzmacniające więzi klasowe dzielenie się opłatkiem, bożonarodzeniowe życzenia, oczekujące na wszystkich pod choinką prezenty, rozmowy i konkursy, to tylko niektóre punkty w bogatym programie wieczerzy wigilijnej, do której w czwartek 17 grudnia 2015 roku, gdy na niebie zabłysła pierwsza gwiazda, w sali nr 14 zasiedli uczniowie klasy III a.

                Gimnazjalistom towarzyszył wychowawca klasy p. Krzysztof Blandzi oraz świąteczni goście w osobach p. Barbary Dechnik, p. Elżbiety Michalskiej, p. Mariana Adamskiego oraz p. Romana Gronowskiego.

                Dwugodzinna wigilia trzecioklasistów rozpoczęła się od powitania wszystkich przez wychowawcę klasy, który przy dźwiękach śpiewających przez Urszulę kolęd i migających światełkach na choince, złożył młodzieży oraz gościom życzenia zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia w gronie najbliższych oraz szczęśliwego Nowego Roku.

                Chwilę później wszyscy wysłuchali Ewangelii według świętego Łukasza w interpretacji Patryka Gąsiorka i łamiąc się opłatkiem, złożyli sobie życzenia.

                W końcu uczestnicy Wigilii ponownie usiedli przy pięknie nakrytym stole, by przystąpić do spożywania przyniesionych potraw, wśród których dominowały ciastka, pierniki, mandarynki oraz upieczony przez Zosię Harendarz placek po amerykańsku.

                Późnej nadszedł już czas na rozdanie cierpliwie oczekujących pod choinką paczek z prezentami, które wcześniej pozostawił tam zamieszkujący mroźną Laponię brodaty staruszek w czerwonym stroju. Gwiazdora, tak jak co roku, udanie zastąpiła p. Barbara Dechnik. Tym razem trzecioklasiści otrzymali fantastyczne zestawy kosmetyków, książki, kwiaty doniczkowe, bransoletki, a nawet etui na telefon komórkowy. Ponadto los, za pośrednictwem szczęśliwej ręki p. Mariana Adamskiego sprawił, że firmowy kalendarz Lecha Poznań na nadchodzący rok, trafił do rąk Bartosza Hasińskiego. Z kolei dorośli uczestnicy Wigilii obdarowani zostali ręcznie ozdobionymi bombkami.

                Gdy wymienione wyżej podarki zostały przez wszystkich obejrzane, p. Krzysztof Blandzi zaprosił swoich podopiecznych do udziału w trzech konkursach świątecznych. I tak laureatem konkursu zatytułowanego „Czy znasz tytuły kolęd i pastorałek?” została Adrianna Chuda. Michał Jesiak okazał się bezkonkurencyjny w konkursie noszącym tytuł „Czy znasz teksty kolęd i pastorałek?” W rozpoznawaniu potraw wigilijnych, wśród których znalazły się między innymi barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa oraz karp w galarecie, zwyciężył Patryk Gąsiorek.

                Tak jak przed dwoma laty i tak jak przed rokiem, wieczerzę wigilijną obecnej klasy III a zakończyła sesja fotograficzna, podczas której trzecioklasiści wcielili się w rolę Świętego Mikołaja.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi 

zdjęcia


MIKOŁAJKOWY KONKURS RECYTATORSKI

 

            7 grudnia pojawił się w naszej szkole szczególny gość– mianowicie św. Mikołaj. Został on zaproszony z okazji mikołajek i organizowanego w tym dniu konkursu recytatorskiego dla najmłodszych klas  SP.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 25 dzieci :

-        z klas pierwszych:     Amelka Bartlewska, Alicja Błaszkowska, Lenka Duda, Zachariasz Harendarz, Patryk Kaczmarek,

                                         Ksawery Kędzia, Filip Małysiak, Tobiasz Frąckowiak, Alan Żurczak:

-        z klas drugich:        Zaneta Bzdęga,Maja Karpińska, Aleksandra Bartlewska, Alan Ptak, Michał Staśkiewicz:

-        z klas trzecich:       Tomasz Bartlewski, Dominik Hasiński, Zosia Juskowiak, Kuba Karólak, Ania Klonowska, Bartek Kluczyk, Wiktoria Pakosz, Jacek Stróżyński

             W jury zasiadła p. wicedyrektor Barbara Górska, p. katechetka Marta Kwiatkowska oraz oczywiście gość specjalny -„Święty-Uśmiechnięty”. Każdy uczestnik musiał stanąć (obok Mikołaja) na scenie przed licznie zgromadzoną publicznością ,  pokonać niemałą tremę i pięknie wyrecytować wierszyk.

Wszyscy uczestnicy wspaniale się przygotowali, jednak szczególnie jury wyróżniło Tobiasza Paszkowiaka z klasy 1a, Żanetkę Bzdęgę z klasy 2a i Zosię Juskowiak  klasy 3a. Oprócz wzorowego opanowania tekstu wyróżnili się oni piękną dykcją, gestem scenicznym i specjalnie przygotowanym strojem.

  Dzieciom biorącym udział w konkursie Mikołaj wręczył dyplomy i nagrody książkowe, a dla wszystkich GRZECZNYCH  dzieci miał słodkie wafelki  ufundowane przez Radę Rodziców.

 

            SERDECZNE PODZIĘKOWANIA należą się  RODZICOM , którzy pomogli swoim pociechom przygotować się do tego konkursu.

             

 zdjęcia

                                                                                              Organizator          Karolina Duda-Małysiak

 


Akcja zakończona           

         25 listopada z inicjatywy kilku dzewcząt klasy II gimnazjum oraz przy dużym wsparciu samorządu uczniowskiego, odbył się kiermasz stroików i ozdób świątecznych. Celem była zbiórka pieniędzy na leczenie ciężko chorych dziewczynek, sióstr Drońskich z Krotoszyna. Wszyscy chętni uczniowie gimnazjum, a było ich prawie 30, wcześniej przygotowali w domu  w czasie wolnym stroiki, bombki, kartki świąteczne i inne ozdoby, które owego dnia sprzedawali  w szkole w trakcie zebrań z rodzicami oraz w dniu 4 grudnia. Jak na akcję charytatywną przystało, uczniowie zorganizowali wszystko profesjonalnie i bardzo dojrzale podeszli do sprawy. Wykonano plakaty, które zostały rozmieszczone w okolicznych wioskach i reklamowały naszą akcję. Na internetowej stronie szkoły, również umieszczono informacje o akcji.  Na stronie siepomaga.pl założono zbiórkę, gdzie każdy chętny mógł dokonać wpłaty. W wyniku naszych działań udało nam się zebrać kwotę 1476 złotych

           http://www.siepomaga.pl/r/spgimzyto                                                                                                                

             Wszystkim, którzy przekazali na kiermasz swoje prace, zaangażowali się w działalność i wsparli naszą akcję, bardzo gorąco dziękujemy! Nad całą akcją pieczę sprawowali opiekunowie samorządu uczniowskiego: p.Anna Czajka-Kaczmarek i p.Łukasz Kubeczka.

zdjęcia

Tekst i foto: Łukasz  Kubeczka


 

 

 Mikołaje

                           W dniu 4 grudnia samorząd uczniowski gimnazjum wraz z opiekunami zorganizował szkolne Mikołajki. Uczniowie wzięli udział w konkursie na najlepsze przebranie św.Mikołaja i postaci mu towarzyszącej. Drugim zadaniem było wykonanie przestrzennej postaci św. Mikołaja. Zwycięzcą w/w konkursów zostali uczniowie klasy I. Otrzymali oni nagrodę ufundowaną przez samorząd uczniowski, którą jest godzinny pobyt  w kręgielni. Wszyscy uczniowie za udział w konkursach otrzymali słodycze ufundowane przez Radę Rodziców

 

zdjęcia


Tekst i foto:  ŁukaszKubeczka
 


Z wizytą w Zespole Szkół Ogólnokształcących

i Zawodowych w Krobi

             Uczniowie klas trzecich gimnazjum w Żytowiecku od początku roku szkolnego systematycznie biorą udział w zajęciach, spotkaniach i wycieczkach zawodoznawczych, by jak najlepiej przygotować się do przemyślanego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, w której chcieliby od września przyszłego roku kontynuować naukę. W pierwszych trzech miesiącach obecnego roku szkolnego trzecioklasiści uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez doradcę zawodowego oraz naczelnika Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Udali się również z wizytą do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, by zapoznać się z ofertą dydaktyczną tej placówki i uczestniczyć w kilkunastominutowych lekcjach z języków angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego.

            W środowe popołudnie 2 grudnia 2015 roku dwadzieścioro czworo uczniów klas trzecich wybrało się na wycieczkę zawodoznawczą do powstałego w 1997 roku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. Mottem szkoły, w której uczy się obecnie 553 uczniów, są słowa Adama Mickiewicza „Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”. Tym razem gimnazjalistom towarzyszyli koordynator wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej a zarazem organizator wyjazdu p. Krzysztof Blandzi, p. Marta Kwiatkowska oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik.

            W holu szkoły trzecioklasistów powitała ucząca języka polskiego pani wicedyrektor Iwona Ostach. W auli szkolnej, w której tego dnia obywały się próbne egzaminy maturalne z języka polskiego, pani wicedyrektor zapoznała żytowieckich gimnazjalistów z ofertą dydaktyczną szkoły i zaprosiła ich do udziału w spotkaniach i zajęciach przygotowanych przez krobskich nauczycieli i uczniów.

            W jednej z sal na podopiecznych p. Blandziego i p. Przewoźnej oczekiwały nauczycielki języka angielskiego p. Monika Hałas i p. Ewa Selwod oraz uczniowie: Agnieszka Bodzioch, Jakub Busz, Amelia Gronowska, Agata Gomułka i Jan Jurkowski. Trzecioklasiści poinformowani zostali między innymi o wieloletniej już współpracy z jedną ze szkół z Kijowa na Ukrainie i szkołą ekonomiczną w Bad Worishofen w Niemczech. Gimnazjaliści obejrzeli również prezentację multimedialną ukazującą niedawną wizytę krobskich uczniów w niemieckiej szkole.

            W innej z sal, do udziału w interesujących zajęciach przyrodniczo-geograficznych, trzecioklasistów zaprosiły nauczycielka biologii p. Maria Jóźwiak, nauczycielka geografii p. Magdalena Nowak oraz nauczycielka przedmiotów zawodowych p. Emilia Śniegocka oraz uczniowie: Marta Grunt, Alicja Idkowiak, Marcin Kamiński, Zofia Miler i Kacper Szymkowiak. Tym razem gimnazjaliści między innymi wzięli udział w konkursie polegającym na rozpoznawaniu głosów zwierząt. Obejrzeli również prezentację multimedialną przedstawiającą odbywającą się we wrześniu bieżącego roku wycieczkę uczniów klas drugich na zieloną szkołę do Krakowa i w Tatry.  

            Podczas dwugodzinnego pobytu w ZSOiZ w Krobi uczniowie klas trzecich zobaczyli również kilka świetnie wyposażonych laboratoriów i klasopracowni.

            Nim trzecioklasiści opuścili gościnne mury krobskiej szkoły ponadgimnazjalnej, pani wicedyrektor Iwonie Ostach za zaproszenie oraz możliwość udziału w tak ciekawie przygotowanych zajęciach, wręczając bukiet kwiatów, podziękowała Aneta Karlińska z klasy III a.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


Wieczór filmowy

         24 listopada samorząd uczniowski wraz z opiekunami p. Anną Czajką-Kaczmarek i p. Łukaszem Kubeczką zorganizował andrzejkowy wieczór filmowy. Uczniowie mieli możliwość wyboru filmu, typując tytuł w ankiecie. Wybór padł na film z gatunku kina grozy. Horror pt. „Obecność” obejrzało w auli szkolnej 35 uczniów gimnazjum. Frekwencja dopisała, a film stworzył atmosferę andrzejkową. Podczas seansu miłośnicy filmów raczyli się pizzą i popcornem. Uczniowie otrzymali za udział w wieczorze filmowym „magiczny bilecik”, który zwalniał ich kolejnego dnia z odpowiedzi ustnych i kartkówek. Spotkanie zakończyło się około godziny 21.

zdjęcia   

              Łukasz Kubeczka


Konkurs -magia Świąt Bożego Narodzenia

regulamin


Z Republiką Południowej Afryki za pan brat

           Już od wielu lat uczniowie uczęszczający do ZSSPiG w Żytowiecku mają przyjemność gościć podróżujących po całym świecie ludzi, dla których podróżowanie stało się życiową pasją. I tak między innymi w środę 2 marca 2011 roku gostyńska bibliotekarka p. Halina Radoła podzieliła się z gimnazjalistami swoimi wrażeniami z pobytu na Kubie. W czwartek 9 maja 2013 roku poznański podróżnik p. Łukasz Wierzbicki przedstawił ówczesnym piąto- i szóstoklasistom historię podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 przemierzył Afrykę na … rowerze. W środę 14 maja 2014 roku przybyły z Grodziska Wielkopolskiego podróżnik p. Krzysztof Sadowski zabrał młodzież w pasjonującą podróż od Madagaskaru i Tanzanii po Syberię. W środę 13 maja 2015 roku dziennikarz TVP Poznań p. Rafał Biernacki opowiedział dzieciom i młodzieży o swej olbrzymiej fascynacji Rumunią.

            Organizatorem wspomnianych powyżej wizyt podróżników w żytowieckiej szkole oraz przyjazdu do niej w piątek 27 listopada 2015 roku gostyńskiej podróżniczki p. Wiesławy Gaszkowiak, był p. Krzysztof Blandzi. Podczas piątej godziny lekcyjnej w sali nr 14 z sympatyczną podróżniczką, która do tej pory zwiedziła nie tylko państwa europejskie, ale i azjatyckie, środkowoamerykańskie i afrykańskie, spotkali się uczniowie klas trzecich gimnazjum. Młodzieży towarzyszyła również wychowawczyni klasy III b p. Zofia Przewoźna.

            Podczas niemal godzinnego spotkania p. Wiesława Gaszkowiak przedstawiła trzecioklasistom składającą się z trzystu dwudziestu slajdów prezentację multimedialną ukazującą swój szesnastodniowy pobyt w listopadzie ubiegłego roku w Republice Południowej Afryki. Oczom gimnazjalistów ukazały się turystyczne osobliwości państwa czterokrotnie większego pod względem powierzchni od Polski. Dzięki barwnej opowieści prelegentki, uczestnicy spotkania mogli choć na chwilę znaleźć się w Durbanie, Johannesburgu i Kapsztadzie. Sporo zaprezentowanych slajdów przedstawiało znajdujące się w RPA parki narodowe, między innymi Park Narodowy Krugera, który jest najczęściej odwiedzanym przez turystów parkiem narodowym w Afryce. Można w nim spotkać stada słoni, żyraf, nosorożców, bawołów, antylop, lwów i hipopotamów. Podopieczni p. Blandziego i p. Przewoźnej zapoznani zostali również z najważniejszymi dokonaniami Nelsona Mandeli – laureata pokojowej Nagrody Nobla, w latach 1994-1999 pierwszego czarnoskórego prezydenta Republiki Południowej Afryki. Podróżniczka zaprezentowała również żytowieckim uczniom bransoletkę Zulusów – pasterskiego ludu zamieszkującego RPA.

            Po zakończeniu spotkania p. Wiesławie Gaszkowiak w imieniu wszystkich uczestniczących w nim osób podziękowała Roksana Grzelczak z klasy III a. Nim prelegentka pożegnała się z uczniami klas trzecich, przyznała, że podróżuje po świecie już od 1975 roku. Pani Gaszkowiak dodała również, że za najpiękniejsze miejsce na świecie ze względu na tajemnicze i zachwycające fiordy uważa Norwegię, a przynajmniej raz w roku stara się pojechać do czeskiej Pragi.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof  Blandzi


 

Międzyszkolne andrzejki u przyjaciół w Lubiniu

 

                W maju 1998 roku uczniowie uczęszczający do ówczesnej klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Żytowiecku wybrali się na wycieczkę rowerową do malowniczo położonego Lubinia i znajdującej się w tej miejscowości szkoły. I w ten właśnie sposób, zupełnie przypadkowo, rozpoczęły się trwające do dziś międzyszkolne konkursy, dyskoteki, zawody sportowe i wycieczki, w których uczestniczą uczniowie oraz pedagogiczna wymiana doświadczeń dyrektorów i nauczycieli pracujących w obu szkołach. Od siedemnastu lat nauczycielami pielęgnującymi współpracę pomiędzy szkołami w Lubiniu i Żytowiecku są poloniści: p. Marta Bzymek i p. Krzysztof Blandzi. Ważnym punktem przyjaźni żytowiecko-lubińskiej są odbywające się co roku w schronisku lub sali gimnastycznej Zespołu Szkół im. Adama Mickiewicza w Lubiniu międzyszkolne andrzejki.

                W tym roku szkolnym odbyły się one w poniedziałkowe popołudnie 23 listopada 2015 roku. Kilka minut po godzinie szesnastej trzydzieścioro czworo uczniów uczęszczających do klas I i III a gimnazjum wsiadło do kierowanego przez p. Romana Gronowskiego autokaru, by udać się do „tęczowej szkoły” i wziąć udział w fantastycznie przygotowanym przez przyjaciół z Lubinia wieczorze wróżb i międzyszkolnej zabawie andrzejkowej.

                Organizatorami wyjazdu do zaprzyjaźnionej szkoły byli wychowawcy pierwszo- i trzecioklasistów: p. Magdalena Blandzi i p. Krzysztof Blandzi. Uczestnikami wycieczki opiekowały się również p. Marta Kwiatkowska oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. O bezpieczeństwo uczniów z Lubinia zadbały p. Marta Bzymek, p. Teresa Radoła, p. Małgorzata Ryba oraz opiekunka samorządu uczniowskiego p. Inez Wyrzykiewicz, która na powitanie poczęstowała wszystkich cukierkami.

                Trzygodzinna wizyta w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Lubiniu upłynęła na wspaniałej zabawie przeplatanej andrzejkowymi wróżbami i konkursami prowadzonymi przez drugoklasistkę Darię Kaminską.

                O godzinie dwudziestej dziesięć wybrzmiały ostatnie dźwięki nieśmiertelnego przeboju Elektrycznych Gitar pt. „To już jest koniec” i kolejna międzyszkolna udana zabawa andrzejkowa przeszła do historii.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

    zdjęcia           

 


Trzecio- i czwartoklasistów spotkanie autorskie

z p. Tomaszem Kruczkiem

 

            W środowe przedpołudnie 18 listopada 2015 roku z wizytą w naszej szkole gościł p. Tomasz Kruczek – nie tylko autor wydawanych zarówno w kraju jak i zagranicą książek dla dzieci i młodzieży, ale również pedagog, instruktor skautowy, założyciel drużyny rekonstrukcji historycznej a także muzyk grający między innymi na lutni i lirze w zespole Cithara Sanctorum. Organizatorem spotkania autorskiego z przybyłym z podpoznańskiej Dąbrówki pisarzem był p. Krzysztof Blandzi.

            Najpierw w sali nr 6 p. Tomasz Kruczek spotkał się z uczniami klasy czwartej. W formie prezentacji multimedialnej autor zaprezentował uczniom kilka z dwunastu napisanych przez siebie do tej pory książek. Część z nich przenosi małych czytelników w czasy żyjących w epoce średniowiecza rycerzy. Pisarz będący miłośnikiem historii starał się zachęcać czwartoklasistów do jej poznawania nie tylko z kart podręczników. Pan Tomasz Kruczek zaprezentował również podopiecznym p. Magdaleny Włodarczyk ekwipunek średniowiecznego rycerza oraz noszone wówczas stroje, które później ubrali się Karolina Nyc i Patryk Kozłowski. Gdy trwające czterdzieści pięć minut spotkanie autorskie z p. Tomaszem Kruczkiem dobiegło końca, w imieniu jego organizatora oraz swoich koleżanek i kolegów, pisarzowi podziękowała Wiktoria Antkowiak.

            Po zakończeniu wizyty w klasie czwartej, p. Tomasz Kruczek udał się do sali nr 10, by spotkać się z uczniami klas trzecich szkoły podstawowej. W tej części spotkania autorskiego uczestniczyły również p. Bożena Grzelczak oraz wychowawczyni klasy III b p. Dorota Przybylska. I tym razem przybyły z Dąbrówki pisarz zaprezentował żytowieckim uczniom kilka swoich książek. Trzecioklasiści poznali również etapy powstania książek oraz zadania pracujących nad ich tworzeniem redaktorów, ilustratorów i drukarzy. Pan Tomasz Kruczek opowiedział także uczestnikom spotkania autorskiego o tym, czego i w jaki sposób uczyły się dzieci w epoce średniowiecza. Pisarz ponownie zaprezentował noszonej w tej epoce historycznej stroje, który tym razem założyli Wiktoria Pakosz z klasy III b oraz Jakub Karólak z klasy III a. Na zakończenie trwającego czterdzieści pięć minut spotkania, uczniowie klas trzecich podziękowali autorowi „Bitwy o gród Sędziwoja” gromkimi brawami.

            Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że w obu częściach spotkania autorskiego z p. Tomaszem Kruczkiem uczestniczyło dwadzieścioro jeden czwartoklasistów oraz dwadzieścioro sześcioro trzecioklasistów.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

zdjęcia


Rada Rodziców przy ZSSPiG w Żytowiecku

organizuje  konkurs dla uczniów i rodziców

 

szczegóły konkursu


Obchody Narodowego Święta Niepodległości

 

 

            Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Dzień 11 listopada 1918 roku to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości po stu dwudziestu trzech latach niewoli. Tego właśnie dnia Niemcy podpisały z państwami Ententy zawieszenie broni i w ten sposób zakończyła się I wojna światowa. W tym też dniu Józef Piłsudski przyjął z rąk Rady Regencyjnej władzę nad wojskiem.

            Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w ZSSPiG w Żytowiecku odbyły się w kilku odsłonach. Przygotowali je p. Krzysztof Blandzi, p. Zofia Przewoźna i p. Magdalena Włodarczyk.

            Już w piątek 6 listopada 2015 roku podczas czwartej godziny lekcyjnej aulę szkolną wypełniły dzieci z klas I-III szkoły podstawowej. Najmłodsi uczniowie obejrzeli montaż słowno-muzyczny ukazujący pracę reporterów radiowych przeprowadzających sondę uliczną dotyczącą wiedzy naszego społeczeństwa o wydarzeniach rozgrywających się dziewięćdziesiąt siedem lat temu. Na scenie wystąpił chór dziewcząt ze szkoły podstawowej, a także w roli narratorów Patrycja Kołcz i Michał Jesiak oraz Karol Brzeskot, Mateusz Ciszak, Tobiasz Frąckowiak, Wiktor Juskowiak i Mateusz Stróżyński. Specjalne brawa za rolę dziewczynki pełniącej wartę przy grobie marszałka Piłsudskiego otrzymała czwartoklasistka Patrycja Kluczyk. W poniedziałek 9 listopada bieżącego roku podczas szóstej godziny lekcyjnej scharakteryzowany powyżej program artystyczny obejrzeli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści.

            Kolejna odsłona żytowieckich obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyła się we wtorkowe popołudnie 10 listopada 2015 roku w sali nr 14. Wraz z młodzieżą z klas gimnazjalnych, panem dyrektorem Mariuszem Kędzierskim i panią wicedyrektor Barbarą Górską, uczestniczył w niej przybyły z Poznania historyk, pan doktor Marek Rezler. Najpierw przedstawiciele poszczególnych klas rywalizowali w konkursie historycznym zatytułowanym „Wielkie wydarzenia w historii Polski”. Zwyciężyły w nich ex aequo Aneta Karlińska (III a) i Adrianna Sierleja ( I ). Kolejne miejsca zajęli : Michał Jesiak ( III a ), Roksana Grzelczak ( III a ), Natalia Paurowicz ( III b ), Dawid Majewski ( I ) i Hubert Balcer ( II ). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę albumy z serii „Wielcy Polacy”. Z konikarskiego obowiązku odnotujmy, że pytania konkursowe odczytywał Patryk Gąsiorek a zapisywała je Zuzanna Brzeskot. Następnie uczestnicy tej części obchodów Narodowego Święta Niepodległości z uwagą wysłuchali wygłoszonej przez pana doktora Marka Rezlera prelekcji zatytułowanej „Wielkopolskie drogi do niepodległości”. Gdy przedstawiony przez poznańskiego historyka z humorem i ze swadą wykład dobiegł końca, Roksana Grzelczak w imieniu wszystkich słuchaczy podziękowała panu doktorowi Markowi Rezlerowi, wręczając zestaw wydanych w kończącym się roku książek przedstawiających historię Ziemi Gostyńskiej.

            Następnego dnia, w środę 11 listopada 2015 roku, żytowieccy uczniowie wzięli aktywny udział w odbywających się w Poniecu gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Podczas mającej miejsce w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla uroczystej mszy świętej za Ojczyznę, przedstawili zaprezentowany wcześniej w szkole montaż słowno-muzyczny. Tym razem w roli narratora Patrycji Kołcz towarzyszył Patryk Gąsiorek w roli kibica-patrioty wystąpił Dawid Nowak. Po zakończeniu mszy świętej żytowieccy uczniowie przemaszerowali ulicami Ponieca. Delegacja w składzie: Zuzanna Brzeskot, Adrianna Chuda i Mateusz Ciszak złożyła wieniec przy budynku Publicznego Gimnazjum – Miejsce Pamięci Narodowej.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

zdjęcia

 


KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY STROIK GWIAZDKOWY

Chcąc podtrzymać dawne tradycje serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie, który ma na celu rozwijanie kreatywności, twórczego myślenia, wyobraźni plastycznej, a także kultywowanie pięknych polskich tradycji świątecznych. Na wykonane własnoręcznie STROIKI GWIAZDKOWE czekamy do 4 grudnia 2015r.
Kryteria oceny:
- estetyka wykonania
- oryginalność i pomysłowość
- wkład pracy
Na obniżenie oceny może wpłynąć fakt wykonania stroika z gotowych elementów!

Każdy stroik powinien zawierać informację z imieniem i nazwiskiem, wiekiem autora, numerem telefonu autora lub e-mailem oraz klasą, do której uczęszcza.
Prace należy dostarczać do 4 grudnia 2015 r. do wychowawców klas lub do p. Małgorzaty Piskorskiej , która jest koordynatorem konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 18 grudnia w miłej, świątecznej atmosferze. Na zwycięzców czekają nagrody i dyplomy.

Życzymy ciekawych pomysłów. Powodzenia!

M.Piskorska
 


 Wycieczka zawodoznawcza

do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu

                 We wrześniu bieżącego roku podczas zajęć przeprowadzonych przez p. Urszulę Burzyńską – doradcę zawodowego z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gostyniu, uczniowie klas trzecich gimnazjum uświadomili sobie, czym należy się kierować przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. W październiku trzecioklasiści uczestniczyli w spotkaniu z p. Markiem Smektałą – naczelnikiem Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Żytowieccy gimnazjaliści zapoznani zostali wówczas z bogatą ofertą funkcjonujących w powiecie gostyńskim szkół ponadgimnazjalnych.

                W środę 4 listopada 2015 roku po zakończeniu zajęć lekcyjnych uczniowie klas trzecich gimnazjum wsiedli do autokaru kierowanego przez p. Romana Gronowskiego, by udać się do mieszczącego się przy ul. Wrocławskiej w Gostyniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących imienia Ziemi Gostyńskiej. Organizatorem pierwszej w tym roku szkolnym wycieczki zawodowznawczej był koordynator wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej a zarazem wychowawca klasy III a p. Krzysztof Blandzi. Uczestnikami wyjazdu opiekowały się również wychowawczyni klasy III b p. Zofia Przewoźna oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik.

                W holu istniejącej od 1924 roku szkoły, trzecioklasistów powitała pani dyrektor Lucyna Tęga. W auli szkolnej żytowieccy gimnazjaliści zapoznani zostali z ofertą dydaktyczną placówki. Tam również uczniowie klas trzecich obejrzeli kilkuminutowy film prezentujący odnoszących sukcesy najwybitniejszych absolwentów szkoły.

                Podczas dwugodzinnego pobytu w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu nie zabrakło także czasu na wędrówkę po doskonale wyposażonych klasopracowniach, słynącej z bogatego księgozbioru biblioteki szkolnej oraz oddanej w 2010 roku pełnowymiarowej hali sportowej.

                Druga część wizyty w szkole, która w swoich murach w 1929 roku gościła Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, upłynęła pod znakiem języków obcych. Młodzież uczęszczająca do ZSO w Gostyniu ma ich do wyboru aż pięć. Są nimi języki: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki i rosyjski. Część uczniów pogłębia swoje umiejętności językowe w klasie dwujęzycznej, ucząc się w języku angielskim również biologii i historii. Żytowieccy gimnazjaliści zaproszeni zostali do udziału w czterech piętnastominutowych lekcjach z języków: angielskiego (prowadząca p. Anna Szulc-Giezek), francuskiego (prowadząca p. Kamila Wiszniewska-Karkos), hiszpańskiego (prowadząca p. Anna Ptak-Sędziuk) oraz niemieckiego (prowadząca p. Małgorzata Czajka-Woch). Podczas wymienionych wyżej lekcji uczestnicy wycieczki oglądali filmy, śpiewali piosenki oraz uczestniczyli w zabawnych grach językowych. Każda z pań prowadzących zajęcia podkreślała, że w nauce języka obcego bardzo istotna jest konwersacja.

                Za wspaniałą gościnę, przekazane informacje i poprowadzone lekcje, pani dyrektor oraz nauczycielkom języków obcych w imieniu żytowieckich uczniów, opiekunek i organizatora wyjazdu, podziękowały Zuzanna Brzeskot, Roksana Grzelczak i Aneta Karlińska.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


EkoRysunek

               Zapraszamy wszystkie dzieci w wieku wczesnoszkolnym do udziału w ogólnopolskim konkursie plastycznym „EkoRysunek”,
którego organizatorem jest Ministerstwo Środowiska.
Celem głównym konkursu jest podniesienie świadomości ekologicznej dzieci poprzez tworzenie prac plastycznych ukazujących piękno otaczającej nas przyrody oraz potrzebę dbania o środowisko.
Zadanie konkursowe polega na narysowaniu ilustracji do wybranej bajki wyróżnionej w konkursie literackim Ministerstwa Środowiska.
Bajki są dostępne w zakładce „Audiobook” (.wav oraz .pdf) oraz na kanale YouTube Ministerstwa Środowiska pod adresem:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLrWAtxHx4r7puT16ose5OLhikYmYHd0TN

Prace konkursowe muszą być formatu A4, jednostronne. Prace mogą być wykonywane dowolną
techniką z wybranych: kredki ołówkowe, pastelowe, świecowe, farby akwarelowe, farby
plakatowe. Prace konkursowe nie mogą zawierać żadnych trójwymiarowych ani odstających
elementów.
Praca powinna być opatrzona: imieniem i nazwiskiem opiekuna, imieniem i nazwiskiem autora,
wiekiem autora, tytułem bajki której dotyczy ilustracja oraz nazwą placówki (jeśli dotyczy).
Informacje powinny zostać umieszczone na odwrocie pracy konkursowej.
Wraz z pracą należy składać do sekretariatu konkursu formularz zgłoszeniowy, dostępny do
pobrania ze strony konkursu www.ekobaja.eu
w zakładce dokumenty do pobrania
Na prace czekamy do 17 listopada 2015r.
Do wygrania atrakcyjne nagrody rzeczowe – nagrody są grupowe i indywidualne!
Wyróżnione ilustracje zostaną również opublikowanie w zbiorze bajek pt. “EkoBaja” wydanej przez Ministerstwa Środowiska
Prace należy oddać wychowawcy klasy lub pani Piskorskiej.

Zapraszamy! M.Piskorska


Konkurs  NOWA PLANETA rozstrzygnięty

               26 października br.  odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów Konkursu Plastycznego „Nowa Planeta” zorganizowanego przez GOK HUTNIK w Gostyniu. Na konkurs wpłynęło 358 prac uczniów ze szkół powiatu gostyńskiego.
            Miło nam, iż uczniowie naszej szkoły znaleźli się w gronie laureatów i wyróżnionych.
 

W kategorii wiekowej : 10 - 12 lat nagrodzona została  praca Szymona Paszkowiaka z klasy VI !!!
W kategorii wiekowa: 6 - 9 lat wyróżnienia została praca Wiktora a Drewniaka z kl. Ib

                                                                                                                                                          Małgorzata   Piskorska


 

 

 BaśnioBranie

    czyli   Wojewódzki Konkurs Literacki   dla dzieci i młodzieży  w ramach projektu współfinansowanego przez Miasto Poznań

pt:”Baśni bajanie – ze słowiańskiej duszy”

 

regulamin

                                                                                                                                                                        Natasza  Dziubałka


 

FarBoBajanie

czyli  Konkurs Plastyczny  w ramach projektu współfinansowanego przez Miasto Poznań  pt:”Baśni bajanie – ze słowiańskiej duszy”

 

regulamin

                                                                                                                                                                                Natasza  Dziubałka 


 

Gminna Biblioteka Centrum Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji we współpracy

z Biblioteką Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku

zapraszają do udziału w konkursie z  okazji  Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz

 Światowego Dnia Postaci z Bajek,

regulamin

                                                                                                                                                                                Natasza  Dziubałka


Trzecioklasiści uczcili pamięć rozstrzelanych Polaków

 

         Z inicjatywy p. Krzysztofa Blandziego gimnazjaliści z Żytowiecka co roku pielęgnują pamięć o rozstrzelanych przez hitlerowców podczas dokonanych w dniu 21 października 1939 roku na rynkach w Gostyniu, Krobi i Poniecu ofiarach publicznych egzekucji. Życie za Ojczyznę oddało wówczas czterdziestu ośmiu obywateli polskich. W ubiegłym roku szkolnym żytowieccy uczniowie najpierw uczestniczyli w spotkaniu z p. Andrzejem Miałkowskim – autorem książki „Ofiary i zabójcy. Październik 1939”, by później udać się na poniecki rynek, na którym oddali hołd i zapalili znicz przy tablicy informującej o rozstrzelanych w tym miejscu wspomnianego wyżej dnia tuż przed godziną dwudziestą trzech Polakach.

         W deszczowe środowe przedpołudnie 21 października 2015 roku, dokładnie w siedemdziesiątą szóstą rocznicę dokonanej na gostyńskim rynku przez Komando SS-Sturmbannführera Franza Sommera egzekucji trzydziestu Polaków, uczniowie klas trzecich gimnazjum w Żytowiecku pojechali do Gostynia, by uczcić pamięć rozstrzelanych wówczas około godziny dziesiątej mieszkańców ziemi gostyńskiej. Wraz z organizatorem wyjazdu trzeciokla -

sistami opiekowała się również p. Lidia Wróblewska. Honorowym uczestnikiem wyjazdu była p. Witosława Zakrzewska.

         Po dotarciu przed pomnik upamiętniający ofiary egzekucji, uczniowie uczcili pamięć rozstrzelanych minutą ciszy. Po chwili delegacje klas w składzie Zuzanna Brzeskot, Patryk Gąsiorek i Aneta Karlińska (III a) oraz Aleksandra Piotrowska, Marcelina Stróżyńska i Mateusz Stróżyński (III b) zapaliły znicze.

         Gimnazjaliści z Żytowiecka wysłuchali również okolicznościowej prelekcji wygłoszonej przez dyrektora Muzeum w Gostyniu p. Roberta Czuba. Prelegent omówił przyczyny oraz przebieg odbywającej się w sobotę 21 października 1939 roku egzekucji.

         Nim trzecioklasiści powrócili do szkoły na zajęcia lekcyjne, w imieniu organizatora wyjazdu oraz uczniów, dyrektorowi gostyńskiego Muzeum za przekazanie interesujących informacji o zbrodni sprzed siedemdziesięciu sześciu lat podziękowała Roksana Grzelczak z klasy III a.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


„Eko-pamiątka z wakacji”

         …to konkurs  zorganizowany dla uczniów  klas IV i V szkół  podstawowych   z inicjatywy  Stowarzyszenia „Przedsiębiorczość  dla ekologii” i władz gmin  Poniec, Krobia i Miejska Górka.

        Uczestnicy mogli wybrać jedno z trzech zadań konkursowych: przygotowanie opowiadania, pracy plastycznej lub fotografii. Prace tematycznie miały  nawiązywać do ekologii i ochrony środowiska podczas wakacji.

           Do konkursu zgłosiło się 116 uczniów szkół podstawowych z Żytowiecka, Dłoni, Miejskiej Górki, Pudliszek, Krobi, Jutrosina i Szkaradowa.

 Uroczyste   zakończenie   i podsumowanie konkursu odbyło się  23  października br.  w  Kinie Szarotka w   Krobi.  Wśród laureatów  znalazła się uczennica   naszej szkoły, Estera Paszkowiak z  kl. IV,     która jak się okazało zajęła   I miejsce  w kategorii prac literackich. W nagrodę otrzymała  od prezesa  Stowarzyszenia  P.  Leszka  Wenderskiego  dyplom ,tablet   i pendrive.

Szkoła  otrzymała   mikroskop  elektroniczny i album przyrodniczy, a każdy z uczestników  konkursu otrzymał pendrive i dyplom.

          Uczestnicy konkursu naszej szkoły: Kacper Łopiński,  Kamila Maćkowiak,  Oliwier Małysiak, Kacper Michalski,  Radek Pievczulis, Marcelina Polaszek, Emilia  Stróżyńska, Patrycja  Wujczak –wszyscy z kl. V.

Gratulujemy i   życzymy   dalszych  sukcesów

    zdjęcia

 


Na kasztany

     Szkoła jak w poprzednich latach przystąpiła do akcji Kasztanobranie. Uczniowie przynosili kasztany do klas przez cały tydzień, a w poniedziałki mogli sprzedać w cenie 0,70 zł za 1 kg. Pieniądze otrzymali Wychowawcy klas i przeznaczą je na potrzeby klasy. Rekordową ilość zebrała klasa IIa. Kwotę ( niebagatelną) 269,50 będą mogli przeznaczyć na wycieczkę lub sprawią sobie inną przyjemność.

Klasa IIa

385 kg

Klasa IIb

280 kg

Klasa Ia

249 kg

Klasa Ib

226 kg

Klasa IV

161,5 kg

Klasa V

138 kg

Klasa IIIa

128 kg

Klasa IIIb

110 kg

Klasa VI

48 kg

Klasa I G

38 kg

 

Bożena Grzelczak


Obchody Dnia Edukacji Narodowej 

         Choć w ponad stu państwach na całym świecie co roku nauczyciele obchodzą swoje święto 5 października, to w naszym kraju pedagodzy i pracownicy niepedagogiczni świętują dziewięć dni później. Dzieje się tak dlatego, gdyż dwieście czterdzieści dwa lata temu, dokładnie 14 października 1773 roku obradujący wówczas sejm rozbiorowy, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i za zgodą władz rosyjskich, powołał Komisję Edukacji Narodowej – instytucję, którą można by uznać za pierwsze w ówczesnej Europie Ministerstwo Oświaty. Na pamiątkę tego wydarzenia w Polsce tego dnia obchodzi się Dzień Edukacji Narodowej.

         Nic więc dziwnego, że w środowy poranek 14 października 2015 roku najpierw uczniowie klasy szóstej oraz gimnazjaliści a następnie dzieci uczęszczające do klas I-V szkoły podstawowej przybyli do szkoły w strojach galowych, bez zeszytów i podręczników, by uczcić święto nazywane popularnie Dniem Nauczyciela.

         Po raz pierwszy od czterech lat obchody Dnia Edukacji Narodowej w ZSSPiG w Żytowiecku odbyły się wspólnie dla całej społeczności szkolnej w sali gimnastycznej. Swoją obecnością zaszczycili je między innymi dziekan dekanatu krobskiego, żytowiecki proboszcz, ksiądz kanonik Andrzej Wiśniewski oraz emerytowani pedagodzy uczący przed laty w naszej szkole: pani dyrektor Anna Kotowska, p. Witosława Zakrzewska, p. Tadeusz Olejniczak.

         Gdy odśpiewany został hymn państwowy, przybyłych gości, przedstawicieli rodziców, grono pedagogiczne, pracowników niepedagogicznych oraz uczniów powitał pan dyrektor Mariusz Kędzierski, który również odczytał życzenia nadesłane przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty p. Elżbietę Walkowiak oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Ponieca p. Jerzego Kusza i Burmistrza Ponieca p. Jacka Widyńskiego. Sam pan dyrektor również złożył życzenia uczniom, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom szkoły.

         Coroczny Dzień Edukacji Narodowej stał się również okazją do wręczenia wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycielom Nagród Dyrektora Szkoły. Otrzymali je pani wicedyrektor Barbara Górska, p. Krzysztof Blandzi, p. Magdalena Blandzi, p. Hanna Grześkowiak, p. Aneta Kędzierska, p. Łukasz Kubeczka, p. Małgorzata Piskorska oraz p. Magdalena Włodarczyk. Pan dyrektor wyróżnił także pracowników obsługi: p. Stanisławę Budzyń, p. Aleksandrę Kędziora, p. Ewę Perz, p. Aldonę Skotowską oraz p. Szymona Błaszkowskiego.

         Przybyli do sali gimnastycznej goście, pedagodzy i uczniowie, z uwagą obejrzeli i wysłuchali zabawnego programu słowno-muzycznego, który tak jak przed rokiem w całości przygotowany został przez nauczycielkę muzyki a zarazem opiekuna grupy artystycznej teatralno-recytatorskiej p. Zofię Przewoźną.

         Uczestnikom szkolnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej zaprezentowały się występujący po raz pierwszy w nowym, dwudziestoosobowym składzie, chór szkoły podstawowej oraz chór gimnazjalny z solistką Żanetą Drożdżyńską z klasy drugiej. Chórzystki z podstawówki zaśpiewały piosenkę pt. „Detektyw”. Gimnazjalistki zaprezentowały publiczności świetnie znany wszystkim utwór zatytułowany „Remedium”. Obydwa chóru wspólnie zaśpiewały piosenkę noszącą tytuł „Czternastego października”.

         Ku pamięci następnych pokoleń uczniów, warto odnotować nazwiska wszystkich reprezentantów grupy artystycznej teatralno-recytatorskiej występujących na scenie. I tak wiersze z okazji Dnia Edukacji Narodowej recytowali Mateusz Ciszak, Tobiasz Frąckowiak, Patryk Gąsiorek, Dawid Staśkiewicz, Marcelina Stróżyńska i Mateusz Stróżyński. Z kolei w inscenizacji lekcji wychowawczej na scenie swoje talenty aktorskie ujawnili Hubert Balcer, Karol Brzeskot, Michał Jesiak, Wiktor Juskowiak, Patrycja Kołcz, Dawid Nowak, Klaudia Przewoźna i Marcelina Stróżyńska. W roli narratora wystąpiła Eliza Pieczulis.

         Tegoroczna uroczystość Dnia Edukacji Narodowej zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi 


 

Trzecioklasiści chcą świadomie wybrać szkołę ponadgimnazjalną

          Uczniowie klas trzecich gimnazjum w ciągu całego roku szkolnego uczestniczyć będą w spotkaniach, zajęciach warsztatowych  i wycieczkach zawodoznawczych, by jak najlepiej przygotować się do przemyślanego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, w której chcieliby kontynuować naukę po ukończeniu gimnazjum. We wrześniu bieżącego roku podopieczni p. Blandziego i p. Pzrewoźnej wzięli udział w zajęciach poprowadzonych przez p. Urszulę Burzyńską – doradcę zawodowego reprezentującego Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Gostyniu.

         W piątek 9 października 2015 roku trzecioklasiści spotkali się w sali nr 14 z panem Markiem Smektałą – naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu. Organizatorem spotkania, w którym uczestniczyła również p. Zofia Przewoźna, był koordynator wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi.

         Prelegent przedstawił gimnazjalistom bogatą ofertę funkcjonujących w powiecie gostyńskim szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu.

         Pan naczelnik wyjaśnił uczniom, że w zasadniczych szkołach zawodowych funkcjonujących w powiecie gostyńskim absolwenci gimnazjów mogą zdobyć uprawnienia do każdego wybranego przez siebie zawodu. Z kolei cieszące się dość dużą popularnością technika przygotowują do pracy w konkretnym zawodzie, a jednocześnie nie zamykają drogi do studiowania, najczęściej na uczelniach politechnicznych. Natomiast liceum ogólnokształcące to szkoła głównie dla tych, którzy skłaniają się ku przedmiotom humanistycznym i kontynuowaniu nauki na studiach wyższych.

         Pan Marek Smektała starał się również przekonać trzecioklasistów, by podczas dokonywania wyboru szkoły ponadgimnazjalnej łączyli swoje zainteresowania i talenty z rynkiem pracy, na którym nawet posiadanie wyższego wykształcenia nie daje stuprocentowej gwarancji znalezienia pracy. Młodzież nie powinna sugerować się wyborem dokonywanym przez swoich rówieśników.

         Gdy spotkanie dobiegło końca, w imieniu dyrekcji naszej szkoły, koordynatora wyboru zawodu szkoły ponadgimnazjalnej oraz uczniów klas trzecich panu naczelnikowi Markowi Smektale za przyjazd do Żytowiecka oraz podzielenie się interesującymi spostrzeżeniami podziękowała Roksana Grzelczak.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Na tropie skarbu, czyli pierwszoklasiści na seansie filmowym

             Uczniowie klasy pierwszej gimnazjum już od trzech lat co roku wspólnie wybierają się do kina, by oglądać interesujące i wartościowe filmy. I tak 7 listopada 2012 roku ówcześni czwartoklasiści w gostyńskim kinie „Pod Kopułą” obejrzeli francuski film przygodowy zatytułowany „Asterix i Obelix. W służbie Jej Królewskiej Mości”. 26 marca 2014 roku podopieczni pani Blandzi w tym samym miejscu z wypiekami na twarzy oglądali wyreżyserowany przez Grzegorza Sadurskiego i Orlando Corradiego pierwszy film dla dzieci o Janie Pawle II pod tytułem „Karol, który został świętym”. W ubiegłym roku szkolnym 16 grudnia 2014 roku ówcześni szóstoklasiści wzięli udział w odbywającym się w Gostyniu projekcie zatytułowanym „Kinowe spotkania młodych” i obejrzeli film noszący tytuł „Seria niefortunnych zdarzeń”.

            We wtorkowe popołudnie 6 października 2015 roku dwadzieścioro siedmioro uczniów klasy pierwszej gimnazjum po raz kolejny wybrało się wspólnie do gostyńskiego kina „Pod Kopułą”, by obejrzeć powstały na motywach powieści Edmunda Niziurskiego film przygodowy zatytułowany „Klub włóczykijów i tajemnica dziadka Hieronima”. Organizatorami trzygodzinnego wyjazdu do kina byli wychowawczyni pierwszoklasistów p. Magdalena Blandzi oraz nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi. Nad zdrowiem uczestników wycieczki czuwała ponadto pielęgniarka szkolna p. Barbara Dechnik. Honorowym uczestnikiem wyjazdu była p. Witosława Zakrzewska.

            Bohaterami trwającego niemal sto minut filmu byli poszukiwacze rodzinnego skarbu. Przed latry pradziadek jednego z bohaterów pochwalił się, że dzięki wspomnianemu skarbowi stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. Nie wiadomo jednak, gdzie go ukrył. Wuj Dionizy i jego młodzi kompani z pewnością nie znaleźli tego, czego poszukiwali. Odnaleźli jednak prawdziwy skarb. Zaznali bowiem wielu przygód, zaprzyjaźnili się ze sobą, stali się mądrzejsi. Przede wszystkim jednak przekonali się, że w życiu najważniejszym skarbem jest miłość.   

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


 Konkurs plastyczny ZAPOBIEGAJMY POŻAROM

         Zachęcam wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym pt. „Zapobiegajmy Pożarom”. Tematyka pracy obejmuje udział jednostek straży pożarnych w szkoleniu, zawodach, działalności prewencyjnej i kulturalnej, akcjach ratowniczo-gaśniczych, zwalczaniu klęsk żywiołowych, ekologicznych oraz historię pożarnictwa .
       Technika: malarstwo, rysunek, grafika, tkactwo, rzeźba, metaloplastyki, itp.
        Każda praca na odwrocie powinna być opatrzona metryczką :

IMIĘ I NAZWISKO, WIEK KLASA
DOKŁADNY ADRES ZAMIESZKANIA
WOJEWÓDZTWO POWIAT GMINA
NAZWA I ADRES PLACÓWKI NAUKI LUB PRACY (SZKOŁA)
TYTUŁ PRACY
ROK POWSTANIA TECHNIKA PRACY


Termin: do 20 października 2014r.
Prace oddajemy Pani Piskorskiej.


Konkurs plastyczny NOWA PLANETA

 Popatrzcie w gwiazdy i narysujcie pracę plastyczną o tytule: NOWA PLANETA      

 Interesują nas artystyczne wizje kosmicznego świata i jego mieszkańców -planet, mgławic, układów planetarnych, dziwnych istot, kosmicznych miast, owadów i pojazdów.


        Technika prac dowolna (rysunek, malarstwo, collage, formy przestrzenne)
        Maksymalny format prac płaskich: 70x50 cm. Prace oddajemy Pani Piskorskiej.
        Każda praca na odwrocie powinna być opatrzona metryczką :

IMIĘ I NAZWISKO WIEK KLASA
DOKŁADNY ADRES ZAMIESZKANIA
WOJEWÓDZTWO POWIAT GMINA
NAZWA I ADRES SZKOŁY
TYTUŁ PRACY
                            Prace na konkurs można  składać  do 8 października


Konkurs ekologiczny dla uczniów

                 Stowarzyszenie „Przedsiębiorczość dla ekologii” zaprasza do udziału w konkursie ekologicznym. Inicjatywa adresowana jest do szkół podstawowych z gmin Poniec, Krobia, Miejska Górka .
„Eko-pamiątka z wakacji” to konkurs skierowany do uczniów klas IV i V szkół podstawowych. W ramach zadań konkursowych uczestnicy maja do wyboru:

-napisać opowiadanie
- wykonać pracę plastyczną
-fotografię

           Wszystkie zgłoszone prace powinny nawiązywać swoją tematyką do ekologii i ochrony środowiska podczas wakacji.
   Najlepszych wyłoni jury konkursowe. Wyróżnieni uczniowie otrzymają nagrody w postaci tabletów, aparatów fotograficznych, gadżetów ekologicznych i albumów przyrodniczych. Prace można oddać Pani Piskorskiej.
           Termin wykonania prac mija 28 września br.
 


Trzecioklasistów spotkanie z doradcą zawodowym

                 We wtorek 15 września 2015 roku pełniący w naszej szkole funkcję koordynatora wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi zaprosił uczniów klas trzecich gimnazjum do udziału w spotkaniu z p. Urszulą Burzyńską – doradcą zawodowym reprezentującym gostyńską Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Przybyłemu gościowi towarzyszyła również praktykantka p. Magdalena Pabich. Opiekę nad uczniami klasy III b sprawowała wychowawczyni p. Zofia Przewoźna.

                Podczas odbywających się w sali nr 14 i trwających siedemdziesiąt minut zajęć, trzecioklasiści dowiedzieli się, czym należy się kierować przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Prelegentka zwróciła szczególną uwagę na posiadane przez młodych ludzi zdolności, zainteresowania, cechy osobowości, predyspozycje fizyczne i zdrowotne, wiedzę o wybranym zawodzie oraz posiadane informacje o szkole, w której młody człowiek zamierza kontynuować naukę.

                W drugiej części zajęć gimnazjaliści zmierzyli się z tzw. kartą wyboru zawodu – ankietą zawierającą sześćdziesiąt pytań. Pozwoliła ona na ujawnienie posiadanych przez trzecioklasistów uzdolnień: językowych, interpersonalnych, technicznych, praktyczno-porządkowych, artystycznych oraz poznawczych.

                Pani Urszula Burzyńska poinformowała ponadto uczestników zajęć o możliwości udziału w odbywających się w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gostyniu bezpłatnych zajęciach, podczas których młodzież ma szanse lepiej poznać siebie, by móc zaplanować własną karierę zawodową.

          Po zakończeniu zajęć, w imieniu ich organizatora oraz uczestników, pani Urszuli Burzyńskiej podziękowała Roksana Grzelczak z klasy III a.

 zdjęcia   

  Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


Sobota w grodzie Kopernika

             W sobotni poranek 12 września 2015 roku trzydzieścioro ośmioro uczniów klas pierwszej i trzecich gimnazjum w Żytowiecku wybrało się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę dydaktyczno-krajoznawczą do założonego w XIII wieku przez Krzyżaków, słynącego z miejsca narodzin Mikołaja Kopernika i fantastycznych pierników Torunia.

Organizatorami osiemnastogodzinnego wyjazdu do wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miasta reklamującego się słowami „gotyk na dotyk” byli p. Magdalena Blandzi i p. Krzysztof Blandzi. Uczestnikami wycieczki opiekowały się również p. Barbara Dechnik, p. Marta Kwiatkowska, p. Elżbieta Michalska oraz przedstawicielka rodziców p. Barbara Skiba.

 Kilkugodzinna podróż do Torunia upłynęła gimnazjalistom, opiekunom i uczestniczącym w wycieczce zaproszonym gościom na udziale w przygotowanych przez organizatorów wyjazdu konkursach oraz obchodach urodzin jednej z uczestniczek wyjazdu.

Urzekający urodą i niepowtarzalnym klimatem, z licznie zachowanymi zabytkami minionych wieków gród Kopernika, wywarł na młodych żytowiecczanach olbrzymie wrażenie. Podczas spaceru po toruńskim Starym Mieście uczestnicy wycieczki między innymi obejrzeli postawiony w 1853 roku pomnik Mikołaja Kopernika, dom, w którym słynny astronom 1473 przyszedł na świat, Krzywą Wieżę, której odchylenie od pionu wynosi 146 cm oraz utworzoną w 2003 roku Piernikową Aleję Gwiazd, na której można znaleźć podpisy znanych osób związanych z Toruniem.

W Domu Legend Toruńskich żytowieccy gimnazjaliści wraz z opiekunami aktywnie wcielali się w role, przebierali i wykonywali niecodzienne zadania pozwalające poczuć magię legend.  

W jedynym w Europie Żywym Muzeum Piernika uczestnicy wycieczki przenieśli się do średniowiecznej piekarni, by pod okiem doświadczonych mistrzów nauczyć się wyrabiać dawnymi sposobami pierniki, które następnie każdy otrzymał na pamiątkę.

W toruńskim planetarium żytowiecczanie obejrzeli seans zatytułowany „Lato pod gwiazdami”.

Uczestnicy wycieczki udali się również w czterdziestominutowy rejs statkiem „Wanda” po Wiśle.

Podczas pobytu w Toruniu nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek i niepowtarzalnych, uwielbianych nawet przez Fryderyka Chopina pierników oraz wizyty w Pizza Hut.

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

zdjęcia


Dyrekcja  Zespołu Szkół

Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku

życzy

wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły

zadowolenia ze spełniania  obowiązków

związanych z  rozpoczynającym się

nowym rokiem  szkolnym 2015 /2016