archiwum 2014/15r.- II półrocze               I   półrocze  2015/16

 

AKTUALNOŚCI   2015-2016   II półrocze 

 

 

Absolwentów klas trzecich pożegnanie ze szkołą

             Pierwszych trzydzieścioro ośmioro absolwentów naszego gimnazjum ukończyło je w piątek 21 czerwca 2002 roku. Scenariusz uroczystości sprzed czternastu lat opracowała p. Zofia Przewoźna, a całość poprowadziła Magdalena Kierstan z klasy II a. Odbywająca się na placu przed szkołą uroczystość rozpoczęła się o 11.02 i trwała do 12.05. Wychowawcami składającego się z dwóch klas pierwszego rocznika opuszającego mury żytowieckiego gimnazjum byli wówczas p. Mariusz Kędzierski (III a) i pan dyrektor Stanisław Ratajski (III b).

            Z kolei w piątek 22 czerwca 2007 roku gimnazjaliści po raz pierwszy pożegnali rok szkolny w sali gimnastycznej. Wychowawcami ówczesnych trzecioklasistów byli p. Krzysztof Blandzi (III a) i p. Magdalena Włodarczyk (III b).

            W upalne, piątkowe przedpołudnie 24 czerwca 2016 roku we wspomnianej wcześniej sali gimnastycznej odbyła się tegoroczna, piętnasta już w dotychczasowej historii naszego gimnazjum uroczystość zakończenia roku szkolnego oraz pożegnania absolwentów klas trzecich gimnazjum. Przygotowali ją wychowawcy dwadzieściorga sześciorga trzecioklasistów p. Krzysztof Blandzi i p. Zofia Przewoźna. W roli prowadzącego wystąpił goszczący w naszej szkole już po raz piąty poznański dziennikarz p. Grzegorz Hałasik, który przed niemal trzema laty w czwartkowe popołudnie 26 września 2013 roku poprowadził uroczystość otrzęsin i pasowania dzisiejszych absolwentów szkoły.

            Kończącym rok szkolnym gimnazjalistom towarzyszyli między innymi kierownik Gminnego Zespołu Obsługi Szkół p. Katarzyna Wróblewska, radny p. Marcin Stróżyński, żytowiecki radny i sołtys p. Stanisław Machowski, emerytowani nauczyciele, grono pedagogiczne i pracownicy obsługi, a przede wszystkim bardzo licznie przybyli rodzice kończących naukę w gimnazjum trzecioklasistów. Sami absolwenci uroczyście wkraczali do sali gimnastycznej po czerwonym dywanie, wyczytywani przez prowadzącego uroczystość dziennikarza.

            Warto w tym miejscu podkreślić, że tegoroczną dekorację, przygotowaną przede wszystkim przez p. Zofię Przewoźną, stanowiły wykonane na placu zabaw w środę 20 kwietnia bieżącego roku przez p. Marię Norman indywidualne zdjęcia każdego z uczniów klas trzecich, które po zakończeniu uroczystości trafiły do rąk opuszczających szkołę absolwentów.

            Po odśpiewaniu hymnu państwowego, okolicznościowe przemówienie wygłosił pan dyrektor Mariusz Kędzierski, który ponadto podziękował odchodzącej ze szkoły a pracującej w niej od wtorku 1 września 2009 roku nauczycielce języka angielskiego p. Annie Czajka-Kaczmarek oraz przestającej pełnić po dziewięciu latach funkcję wicedyrektora p. Barbarze Górskiej. Pan dyrektor nie zapomniał również o podziękowaniach dla p. Agaty Chudej – osoby przez wiele lat wzorowo sprawującej funkcję skarbnika Rady Rodziców. Opiekunce samorządu uczniowskiego w imieniu wszystkich uczniów podziękowały przewodnicząca Aneta Karlińska oraz Adrianna Chuda.

            W końcu nadszedł czas na wręczenie przez pana dyrektora oraz wychowawców klas świadectw. Najpierw te z wyróżnieniem otrzymali Rafał Stróżyński z klasy I i Żaneta Drożdżyńska z klasy II. Z kolei świadectwami ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem nagrodzone zostały dwie absolwentki z klasy III a: Roksana Grzelczak i Aneta Karlińska. Chwilę później pan dyrektor, w towarzystwie wychowawców klas, wręczył świadectwa ukończenia nauki w gimnazjum pozostałym trzecioklasistom. Dodatkowo podopieczni wychowawcy klasy III a otrzymali albumy, w których znalazło się pięćdziesiąt opisanych i ułożonych chronologicznie fotografii ukazujących życie klasy.

            Uroczystość zakończenia roku szkolnego i pożegnania absolwentów klas trzecich uświetnił również występ, przygotowanych przez p. Zofię Przewoźną, chórzystek oraz absolwentek. Dziewczęta zaśpiewały cztery piosenki: „Tacy młodzi”, „Dni, których nie znamy”, „W drogę” oraz „Zmiany”.

            Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego absolwenci oraz uczniowie klas pierwszych i drugich otrzymali wiele nagród. Między innymi Roksana Grzelczak z klasy III a otrzymała ufundowany przez Burmistrza Ponieca i Przewodniczącego Rady Miejskiej prześliczny album zatytułowany „Skarby Unesco”. Przyznanymi przez nauczycieli wychowania fizycznego nagrodami oraz tytułem „Sportowiec roku” uhonorowani zostali Monika Przewoźna z klasy III b oraz Wiktor Juskowiak z klasy drugiej.

            Ostatnia w kończącym się roku szkolnym akademia, stała się przede wszystkim okazją do wielu podziękowań. Najpierw absolwenci klas trzecich wręczyli różyczki i podziękowali najważniejszym w życiu osobom – swoim rodzicom. Następnie trzecioklasiści podziękowali, wręczając kwiaty oraz pisemne podziękowania panu dyrektorowi i pani wicedyrektor, wychowawcom i uczącym ich nauczycielom. Kwiaty otrzymali również pracownicy obsługi i pozostali nauczyciele.

            Absolwenci podziękowali również higienistce szkolnej p. Barbarze Dechnik oraz kierowcy p. Romanowi Gronowskiemu – osobom, bez których nie mogliby sobie wyobrazić jakiejkolwiek wycieczki szkolnej. Uwielbiana przez uczniów p. Dechnik otrzymała od absolwentów wraz z dedykacją album zatytułowany „Cuda świata. Skarby architektury”. Do rąk mistrza kierownicy trafił z kolei, również z dedykacją, album noszący tytuł „Polska – skarby Unesco”. Zgodnie z wieloletnią tradycją uczniowie klas trzecich otrzymali również podziękowania od drugoklasistów. Wygłosiła je Karolina Polaszek.

            Nim odśpiewany został hymn szkoły i uroczystość dobiegła końca, delegacja absolwentów w składzie: Adama Juskowiak, Wiktoria Nowak i Natalia Paurowicz zapaliła znicz i złożyła wiązankę kwiatów przy obelisku upamiętniającym Patrona Szkoły – generała Stefana Roweckiego „Grota”.

            Później była jeszcze sesja fotograficzna odbywająca się w sali gimnastycznej oraz wśród zieleni na placu zabaw oraz bardzo wzruszające spotkania uczniów klas trzecich i ich rodziców z wychowawcami.

            A na koniec ciekawostka statystyczna. Podopieczni p. Krzysztofa Blandziego i p. Zofii Przewoźnej zostali piętnastym rocznikiem kończącym naukę w naszym gimnazjum. Jak do tej pory absolwentami gimnazjum w Żytowiecku zostało 505 uczniów, w tym 280 dziewcząt i 225 chłopców.

 zdjęcia

Tekst i foto Krzysztof Blandzi oraz Łukasz Kubeczka (foto x 2)


 

Zakończenie roku szkolnego -szkoła podstawowa

              W dniu 24.06.2016r. o godz.9:00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016. Tradycyjnie klasa VI przygotowała uroczystość podsumowującą pracę uczniów w mijającym roku. Uroczystość otworzył  dyr. Mariusz Kędzierski który przywitał gości i uhonorował świadectwami  z wyróżnieniem uczniów szkoły podstawowej. Zakończenie roku jest również okazja do podsumowania całej działalności szkoły i wręczenia laureatom nagród m.in. za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych czy reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych. Nad przebiegiem uroczystości czuwała p. Grazyna Żurczak wychowawca klasy VI.

 

  G. Żurczak

zdjęcia                     

 


 

Nagrody rozdane

    20 czerwca  odbyły się  apele, na których  rozdane zostały  nagrody  niezwiązane  bezpośrednio z klasyfikacją. 

 

Szkolny konkurs matematyczny " PRACOWITY MATEMATYK"

       I miejsce       Kacper Pakosz kl. IV SP

      II miejsce       Roksana Grzelczak. III  gimnazjum

      III miejsce      Piotrek Romek kl. IV  SP

Szkolny konkurs  Wiedzy  o Roślinach Dziko Żyjących

        I miejsce       Kacper Łopiński kl. V

       II miejsce       Wojciech Wujczak kl. V

      III miejsce       Gracjan Kaczmarek  kl. V          zdjęcie

 

Szkolny konkurs "Wiedzy o Ochronie Przyrody

        I  miejsce      Natalia Skiba  kl. VI

       II  miejsce      Kamila Maćkowiak    kl. V

      III  miejsce      Emilia Stróżyńska   kl. V           zdjęcie    

 

 

 

  

Szkolne  konkursy  plastyczne organizowane w ramach akcji

Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gostyniu

Bądźmy zdrowi-wiemy więc działamy

      I miejsce       Kacper Rzeźnik kl. I gimnazjum

      II miejsce      Rafał Stróżyński kl. I gimnazjum

      III miejsce     Przewoźny Jan kl. I gimnazjum

 

Palić nie palić

 I miejsce       Kacper Michalski kl. V

      II miejsce      Krystian Błaszkowski  kl. V

      III miejsce     Kacper  Mróż  kl. V

      wyróżnienie   Jakub Michalski  kl. V

 

AIDS

      I miejsce       Kacper Rzeźnik    kl. I gimnazjum

      II miejsce      Oliwia Byra           kl. I gimnazjum

      III miejsce     Oliwia Małecka     kl. I gimnazjum

 

Stop  dopalaczom

     I miejsce        Kacper Rzeźnik    kl. I gimnazjum

    II miejsce       Juskowiak Aleksandra  kl. I gimnazjum

     III miejsce      Rafał Stróżyński        kl. I gimnazjum

    wyróżnienie     Oliwia Małecka           kl. I gimnazjum

 

zdjęcie

 

Gratulujemy zwycięzcom!


Niezapomniany komers trzecioklasistów

 

                Do tradycji ZSSPiG w Żytowiecku należą odbywające się od czternastu lat co roku, z przerwą w latach 2003-2004, komersy z udziałem uczniów klas trzecich gimnazjum, ich rodziców i zaproszonych przez nich pedagogów. Pierwszy z nich odbył się w piątek 21 czerwca 2002 roku w gostyńskiej restauracji „Podleśna”. Wraz z ówczesnymi trzecioklasistami i rodzicami gimnazjalistów, bawiło się na nim jedenaścioro nauczycieli, wśród których byli: pan dyrektor Stanisław Ratajski, p. Marian Adamski, p. Krzysztof Blandzi, p. Magdalena Blandzi, p. Iwona Brzeskot, p. Sylwia Haremza, p. Mariusz Kędzierski, p. Marta Kwiatkowska, p. Małgorzata Piskorska, p. Zofia Przewoźna i p. Magdalena Włodarczyk.

                Odbywająca się w piątkowy wieczór 17 czerwca 2016 roku zabawa trzecioklasistów była już trzynastym komersem w dotychczasowej historii naszego gimnazjum. Najwięcej z nich, bo aż sześć, odbyło się w restauracji „Kryształowa” w Poniecu (lata 2007-2008 i 2011-2014). Trzykrotnie kończący naukę w gimnazjum uczniowie bawili się w Krobi (lata 2005-2006 i 2015), dwukrotnie w Gostyniu (lata 2002 i 2010) a raz w 2009 roku w Łęce Małej.

                Największą liczbę nauczycieli bawiących się na żytowieckich komersach – dwanaścioro, odnotowano w latach 2006, 2009 i 2010. Warto w tym miejscu odnotować, że jedynym przedstawicielem grona pedagogicznego, który uczestniczył we wszystkich żytowieckich komersach był p. Mariusz Kędzierski – najpierw jako nauczyciel biologii i chemii, w latach 2002 i 2005 wychowawca, a od dziewięciu lat jako dyrektor szkoły.

                Na tegorocznym komersie, po raz pierwszy odbywającym się w sali w Teodozewie, do późnych godzin nocnych bawiło się dwadzieścioro dwoje trzecioklasistów (w tym wszyscy uczniowie uczęszczający do klasy III a), pięcioro przedstawicieli grona pedagogicznego oraz rodzice Kamili Brzeskot, Adrianny Chudej, Anety Karlińskiej, Wiktorii Nowak, Kacpra Olejniczaka, Dawida Staśkiewicza i Marceliny Stróżyńskiej. Grono pedagogiczne reprezentowali pamiętający pierwszy komers gimnazjalny pan dyrektor Mariusz Kędzierski, wychowawca klasy III a p. Krzysztof Blandzi i p. Magdalena Blandzi oraz p. Rosława Kędzierska – uczestniczka żytowieckich komersów od 2010 roku oraz p. Tomasz Bartz, który po raz pierwszy na żytowieckim komersie pojawił się w Krobi w piątek 23 czerwca 2006 roku.

                Podczas mającego miejsce w Teodozewie, wspaniale przygotowanego przez rodziców trzecioklasistów komersu, o fantastyczną, porywającą do tańca muzykę, zadbał p. Albert Śląski z Krobi. W przerwach pomiędzy kolejnymi utworami, poprzedzanymi często wzruszającymi dedykacjami, wychowawca klasy III a zapraszał uczestników zabawy do rozwiązywania okolicznościowych zagadek związanych z historią szkolnych komersów.

                Tuż po północy p. Krzysztof Blandzi ponownie podszedł do mikrofonu, by z radością poinformować uczestników zabawy, że właśnie swoje szesnaste urodziny obchodzi Aneta Karlińska – uczennica wzorowo pełniąca w klasie III a funkcję przewodniczącej klasy. Cała sala zaśpiewała wzruszonej jubilatce gromkie „Sto lat”, a w imieniu wszystkich uczniów klasy III a Kamila Brzeskot, Zuzanna Brzeskot i Roksana Grzelczak wręczyły swojej koleżance podpisany przez wszystkich uczniów oraz wychowawcę telegram z życzeniami a także zawierający dedykację egzemplarz książki współczesnego amerykańskiego pisarza Nicholasa Sparksa zatytułowanej „Ostatnia piosenka”. Bynajmniej nie była to jednak ostatnia piosenka jaka rozbrzmiewała podczas komersu. Już po chwili jubilatka tańczyła ze swoimi rodzicami a z głośnika popłynęła piosenka Urszuli Sipińskiej „Cudownych rodziców mam”.

                Wśród uczestników tegorocznego komersu znalazło się również kilkoro rodziców będących absolwentami żytowieckiej szkoły. Z myślą o nich p. Krzysztof Blandzi zabrał ze sobą do Teodozewa dwa egzemplarze nieco pożółkłych już kronik ukazujących naszą szkołę z połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia.

                Czas szybko płynie i już za kila dni w piątek 24 czerwca 2016 roku dwadzieścioro sześcioro uczniów klas trzecich stanie się absolwentami gimnazjum w Żytowiecku. I będzie wzruszające pożegnanie, i łzy towarzyszące rozstaniu, i rozmowy, i wspomnienia ... Ale tego – jak mówi Antoine de Saint-Exupery autor „Małego Księcia” – nie zrozumie nigdy żaden dorosły.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 

 


Książki naszych marzeń – podsumowanie  realizacji programu edukacyjnego

 

         W roku szkolnym 2015/2016, jak wiele szkół w całej Polsce, również   nasza szkoła realizowała założenia i wymagania  Rządowego programu pn. „Książki naszych marzeń”.

             Wdrożenie programu umożliwiło przede wszystkim  zakup nowych  książek do biblioteki  szkolnej  w celu promocji czytelnictwa wśród uczniów  oraz rozwijania ich zainteresowań czytelniczych. W ramach realizacji programu biblioteka organizowała,  opisane już wcześniej na stronie internetowej szkoły, różnego rodzaju imprezy czytelnicze: konkursy („Moja książeczka”), przedstawienia („Królewna się nudzi”), zajęcia biblioteczne z wykorzystaniem nowości, kiermasze („Bożonarodzeniowy kiermasz książki”) czy promocje książek podczas spotkań autorskich,( „Spotkanie z Panem Kuleczką” oraz „Spotkanie z Tygryskiem ze Stumilowego Lasu” z udziałem aktora p. Piotra Witonia,   spotkanie z autorem książek podróżniczych Piotrem Strzeżyszem pn. „Rowerem przez Panamę i Kolumbię”), współpracując przy tym z Gminną Biblioteką Centrum Kultury w Poniecu oraz Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu.

            Jednym z założeń programu była również realizacja czytelniczych projektów edukacyjnych. Najmłodsi czytelnicy – uczniowie klas I – III SP realizowali  swój projekt podróżując po dziecięcej literaturze świata, poszerzając jednocześnie wiedzę o kontynentach, by  zakończyć pracę  wykonaniem własnych zakładek do książek.

            Nieco starsi uczniowie kółka teatralnego metodą projektu pracowali nad  przygotowaniem spektaklu „Mały Książę i spotkanie z lisem” na podstawie najbardziej znanej książki Antoine de Saint Exuperego.

            Uczniowie klas IV – VI SP z pomocą wolontariuszy – uczniów gimnazjum – Rafała Stróżyńskeigo, Daniela Kołodzieja, Oliwiera Kmiecika stworzyli własny katalog ulubionych książek. Efekt ich pracy możecie zobaczyć poniżej.

             https://www.youtube.com/watch?v=q9w4qEmx0k4

 

tekst Natasza Dziubałka


Krasiejów

          Dnia 3 czerwca uczniowie klas IV-VI udali się do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie .

Po przybyciu na miejsce  znaleźliśmy się w  niezwykłym ,interaktywnym pawilonie muzealnym i przemierzyliśmy wspólnie podróż w czasie. Przekraczając próg Parku Nauki i Ewolucji Człowieka uczestniczyliśmy  w niezwykłym zdarzeniu. Staliśmy  się świadkami fascynujących przemian i dołączyliśmy  do wybranego grona podróżników w czasie – temponautów! Nasza  przygoda zaczęła  się 66 milionów lat temu, kiedy życie na Ziemi niemalże zostało zgładzone. Niemalże… bo przecież trwa nadal.

Następnie znaleźliśmy  się w Tunelu Czasu . Tam na pokładzie Kapsuły Czasu przemierzyliśmy   300-metrowy tunel i  udaliśmy  się w podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Na ścieżce edukacyjnej, która  prowadziła przez teren wyrobiska i miała  długość około

1500m, rozmieszczone były  rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. W pawilonie paleontologicznym ,największe w Europie skamieniałości triasowych płazów i gadów,  można oglądać przez przeszkloną podłogę. W parku rozrywki  korzystaliśmy z  karuzeli, statku pirackiego , dmuchanych zjeżdżalni, automatów do gier, symulatorów, trampolin i euro-bungy.

Pełni wspaniałych wrażeń i zmęczeni wróciliśmy do domu .

 zdjęcia

 Tekst Lidia Wróblewska


Dalabuszki

 

             W dniu 2 czerwca 2016r.  r. około godziny 15.15 wyjechaliśmy do schroniska dla zwierząt w Dalabuszkach  w celu przekazania zebranej wcześniej przez uczniów naszej szkoły karmy, zabawek , kocy, misek dla psów i kotów.

Gdy dotarliśmy na miejsce, posmutnieliśmy na widok tych biednych zwierząt. Wszystkie psy, gdy nas zobaczyły, zaczęły strasznie szczekać. Kiedy już przekazaliśmy karmę , Pani wolontariuszka opowiedziała nam kilka historii o psach z tego schroniska.  Duża część zwierząt , znalazła już dla siebie domy.

        Wszyscy chodziliśmy i oglądaliśmy. Niektóre psy, chciały się z nami bawić (jedne podawały łapy, inne skakały na siatkę wesoło, merdając ogonem), ale niestety nie pozwolono nam ich dotykać. Zrobiliśmy sobie  zdjęcia z psami.

W schronisku byliśmy  około  godziny , a potem udaliśmy się do Muzeum Starych Samochodów pana Pedy w Gostyniu.

 zdjęcia

 Tekst Lidia Wróblewska


Na turystycznym szlaku, czyli pierwszoklasiści

na Ziemi Kłodzkiej

 

                Przejażdżki kolejką turystyczną, konno oraz czołgiem wykonanym według projektu Leonarda da Vinci, samodzielne wytaczanie naczyń z gliny i mrożąca krew w żyłach zabawa w rodzinnym parku rozrywki, penetrowanie podziemnych chodników, urokliwych i tajemniczych twierdz w Kłodzku i Srebrnej Górze, wizyty w jedynym w Polsce Muzeum Papiernictwa i nazywanym Dolnośląską Jerozolimą sanktuarium maryjnym w Wambierzycach, dyskoteka oraz gry i zabawy sportowe, a także zakwaterowanie w murowanych domkach apartamentowych, to tylko niektóre z atrakcji, jakich doświadczyli uczniowie klasy pierwszej gimnazjum podczas trzydniowej wycieczki po Ziemi Kłodzkiej.

                Wspomniani pierwszoklasiści we środowy poranek 1 czerwca 2016 roku wsiedli do kierowanego przez p. Romana Gronowskiego autokaru marki Renault, by rozwijać swe zainteresowania krajoznawcze, zwiedzając przez trzy dni znajdującą się na pograniczu Sudetów Środkowych i Wschodnich oraz granicy z Czechami uroczą Ziemią Kłodzką.

                Organizatorami wycieczki, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie uczęszczający do klasy pierwszej gimnazjum, byli wychowawczyni p. Magdalena Blandzi i p. Krzysztof Blandzi. Opiekę nad młodymi turystami wzorowo i z zaangażowaniem sprawowały również mamy kilkorga pierwszoklasistów: p. Lucyna Hasińska, p. Justyna Kasperczak, p. Sylwia Kaźmierczak, p. Monika Płaczek, p. Elżbieta Sierleja i p. Lucyna Sikorska.

                Pierwszym punktem w programie trzydniowej wycieczki była wizyta w najstarszej w Polsce, działającej już w XIII wieku kopalni złota w Złotym Stoku, w której młodzież między innymi spacerowała Podziemną Trasą Turystyczną, zwiedzając Sztolnię Gertruda i Sztolnię Czarna Górna, spotkała się z życzliwym Gnomem, podziwiała jedyny dostępny w Polsce dla turystów podziemny wodospad oraz podróżowała podziemną kolejką.

                W Złotym Stoku znajduje się również jedynym w Europie Średniowieczny Park Techniki stanowiący wierną replikę średniowiecznej wioski górniczej. Podczas pobytu w nim podopieczni pani Blandzi zapoznali się z działalnością urządzeń wykorzystywanych w średniowieczu przez górników w ich codziennej pracy. Żytowieccy turyści przebyli również ścieżkę strachu z wirującym tunelem, a nawet zajrzeli do chaty kata. Wszyscy z przyjemnością uczestniczyli także w przejażdżce czołgiem, który powstał na podstawie projektu wykonanego przez Leonarda da Vinci.

                Ze Złotego Stoku uczestnicy wycieczki pojechali do Kłodzka, by w wybudowanej w XVIII wieku na miejscu grodu należącego w X wieku do księcia Sławnika – ojca świętego Wojciecha twierdzy, spacerować chodnikami minerskimi zwanymi Labiryntem. Dodatkową atrakcję stanowiło również przejście odcinkiem Labiryntu o wysokości dziewięćdziesięciu centymetrów.

                Z Kłodzka pierwszoklasiści udali się do Wambierzyc – niewielkiej miejscowości malowniczo położonej u podnóża Gór Stołowych, by na chwilę modlitwy wstąpić do nazywanego Dolnośląską Jerozolimą najważniejszego sanktuarium maryjnego w archidiecezji wrocławskiej. Szczególną uwagę młodzież zwróciła na monumentalne, kamienne schody prowadzące do świątyni poświęconej Matce Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej.

                Czwartek 2 czerwca upłynął uczestnikom wycieczki na poznawaniu atrakcji Dusznik Zdroju i Kudowy Zdroju. W tym dniu pierwszoklasiści najpierw odwiedzili mieszczące się w XVII-wiecznym młynie papierniczym jedyne do dziś działające w Polsce Muzeum Papiernictwa, w którym papier czerpie się już od czterystu lat. Młodzi żytowiecczanie na własne oczy zobaczyli jak odbywa się rękodzielnicza produkcja papieru. Uczniowie zwiedzili również wystawę poświęconą … Henrykowi Sienkiewiczowi.

                Następnie pierwszoklasiści pojechali do Kudowy, w której najpierw przez dwie godziny bawili się w rodzinnym parku rozrywki. Do swojej dyspozycji uczniowie otrzymali między innymi zjeżdżalnię, gokarty, trampoliny oraz kulę sferyczną. Warto w tym miejscu wymienić czworo poszukiwaczy adrenaliny, którzy z wdziękiem skorzystali z parku linowego. Należeli do nich: Szymon Brzeskot, Dawid Majewski, Kacper Rzeźnik i jedyna w tym gronie dziewczyna – Anita Nyc.

                Kolejny punkt w programie wycieczki stanowiła wizyta w prywatnym skansenie nazywanym Szlakiem Ginących Zawodów. Główną atrakcję podczas pobytu w nim stanowiło samodzielne wytaczanie na kole garncarskim otrzymanych później naczyń glinianych. Wszyscy spożywali także znakomity wiejski chleb prosto z pieca. W ptasim mini zoo oraz w zwierzyńcu uczniowie obejrzeli najprzeróżniejsze gatunki ptaków i zwierząt.

                Po zakończeniu wizyty na Szlaku Ginących Zawodów uczestnicy wycieczki udali się na „Rancho Montana”. Pobyt na nim podzielony został na dwie części. W pierwszej z nich młodzież dowiedziała się, jak dbać o konia, by zwierzę było szczęśliwe i zdrowe. W drugiej uczniowie oraz nauczyciele skorzystali z możliwości przejażdżek konnych.

                Piątek 3 czerwca rozpoczął się od spaceru po deptaku oraz parku uzdrowiskowym w Polanicy-Zdroju. Niemal wszyscy nabyli okazjonalne pamiątki, niektórzy w pijalni wód skosztowali wody mineralnej. Dodatkową atrakcję stanowił kilkudziesięciominutowy przejazd po uzdrowisku kolejką turystyczną.

                W drodze do domu pierwszoklasiści poznali urokliwą, tajemniczą i największą Europie górską twierdzę w Srebrnej Górze. Żytowiecczanie zwiedzili w niej między innymi fascynujące i chłodne podziemia. W roli oprowadzającego wystąpiła ubrana w XVIII-wieczny mundur pruski pani przewodnik, która w ciekawy sposób przybliżyła młodzieży historię armii pruskiej oraz obowiązujący w niej rygor i dyscyplinę z czasów słynącego z zamiłowania do sztuki króla Fryderyka II Wielkiego.

                Podczas trzydniowej wycieczki po Ziemi Kłodzkiej pierwszoklasiści zakwaterowani zostali w pięciu apartamentowych domkach w ośrodku turystyczno-usługowym „Karolinka” w Polanicy-Zdroju. Tutaj też, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, uczestnicy wycieczki odpoczywali, bawili się na dyskotece, rozwijali swe umiejętności sportowe oraz spożywali w jadalni przepyszne posiłki.

                Zakończona o godzinie 21.20 wycieczka, za zorganizowanie której jej organizatorom w imieniu pierwszoklasistów podziękowała Oliwia Byra, była już dwudziestym wyjazdem, na który obecna klasa pierwsza wybrała się od czasu, gdy we wrześniu 2012 roku stała się jednym zespołem klasowym, a wychowawczynią ówczesnych czwartoklasistów została p. Magdalena Blandzi. Podopieczni nauczycielki języka niemieckiego razem byli między innymi w Warszawie,

Poznaniu, Licheniu, Gołuchowie i Kaliszu, Toruniu oraz dwukrotnie w Gnieźnie.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Pierwszo i trzecioklasistów majówka w Karcu

 

                Uczniowie klasy III a gimnazjalistami zostali w poniedziałek 2 września 2013 roku. Popołudnie tego dnia ówcześni pierwszoklasiści wraz z koleżankami i kolegami z równoległej klasy spędzili, integrując się, w gospodarstwie agroturystycznym „Zagroda u szwagra” w Sowinach. Była to ich pierwsza z dwudziestu wycieczek, na które wybrali się w ciągu niemal trzyletniego okresu nauki w gimnazjum. Zawsze towarzyszył im wychowawca – p. Krzysztof Blandzi.

                Już za kilka tygodni wspomniani trzecioklasiści staną się absolwentami gimnazjum w Żytowiecku i zapewne z łezką w oku, szczególnie wówczas, gdy przeglądać będą otrzymany od wychowawcy album z fotografiami dokumentującymi historię klasy, wspominać będą swe klasowe podróże. A byli między innymi w założonym na siedmiu wzgórzach i położonym nad trzema jeziorami Gnieźnie, w urzekającym urodą i niepowtarzalnym klimatem z licznie zachowanymi zabytkami minionych wieków oraz pachnącym piernikami w Toruniu, w leżącej u podnóża Piekielnej Góry Polanicy-Zdroju, w największej polskiej świątyni – Bazylice Matki Bożej Licheńskiej, a także na poznańskim Ostrowie Tumskim – miejscu narodzin naszej Ojczyzny. 

                W środowe popołudnie 25 maja 2016 roku trzydzieścioro ośmioro uczniów uczęszczających do klas I i III a autokarem kierowanym przez p. Romana Gronowskiego wybrało się na ostatnią, wspólną wycieczkę, tym razem na polanę znajdującą się przy leśniczówce w Karcu. W tym gronie znaleźli się wszyscy uczniowie uczęszczający do klasy III a. Pomysłodawczyniami trzygodzinnego wyjazdu na łono natury były uczennice klasy pierwszej: Weronika Brzeskot i Adrianna Sierleja. Pierwszo – i trzecioklasistami opiekowali się wychowawcy p. Magdalena Blandzi i p. Krzysztof Blandzi oraz p. Anna Piasecka i higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Honorowymi uczestnikami wycieczki byli: p. Witosława Zakrzewska i p. Marian Adamski.

                Gdy uczestnicy majówki dotarli do Karca, zostali powitani przez leśniczego – p. Macieja Kubasa. Sympatyczny gospodarz w formie pogadanki zapoznał żytowieckich gimnazjalistów z historią leśnictwa na ziemiach polskich. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się między innymi, że już w piątym tysiącleciu przed naszą erą rozpoczęło się na świecie karczowanie i wypalanie lasów na potrzeby upraw rolniczych i budowy osad. Pan leśniczy opowiedział również przybyłym miłośnikom przyrody o osobliwościach rosnących na terytorium naszego kraju najstarszych dębów i cisów. Młodzież dowiedziała się również, że w Polsce przeważają lasy iglaste, w których dominującym gatunkiem jest sosna.

                Kolejna część majówki upłynęła pod znakiem sportu. Kilkakrotnie uczestnicy wycieczki rywalizowali w przeciąganiu liny. Co ciekawe, częściej górą byli pierwszoklasiści. Wiejący wiatr nie przeszkodził miłośnikom badmintona, od roku 1992 dyscypliny olimpijskiej, w rozegraniu kilku interesujących i stojących na niezłym poziomie pojedynków. W grze, w której liczy się czas reakcji, technika oraz kondycja fizyczna, dominowały dziewczęta: Angelika Kaźmierczak, Emila Kaźmierczak, Oliwia Małecka, Zuzanna Sikorska i Zuzanna Wróblewska. Swoich sympatyków znalazła również piłka siatkowa. Zagrali w nią, zachwycając publiczność fantastycznymi zagrywkami, między innymi pani Blandzi, p. Piasecka, p. Gronowski, p. Kubas oraz uczniowie: Oliwia Byra, Mateusz Frąckowiak, Adam Gruszka, Michał Jesiak, Oliwier Kmiecik i Zuzanna Wróblewska. Uczestnicy majówki nie zapomnieli również o grze w nieśmiertelną piłkę nożną. Warto w tym miejscu odnotować, że utalentowany bramkarz Szymon Brzeskot obronił rzut karny wykonywany przez p. Krzysztofa Blandziego.

                W programie majówki pierwszo- i trzecioklasistów znalazły się również przejażdżki bryczką po lesie. Ciągnęły ją należące do państwa Jańczaków konie Dragon i Kubuś. Powozili p. Margareta Maćkowiak i p. Andrzej Kempa.

                Majówka w Karcu to także pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz wyścigi i cudowna zabawa na piasku w ukrytym wśród drzew dawnym miejscu jego wydobycia.

                Niezwykle udaną majówkę w Karcu zakończyła seria wzruszających podziękowań. Przewodnicząca klasy III a Aneta Karlińska podziękowała wychowawcy p. Krzysztofowi Blandziemu za zorganizowanie dla swych wychowanków dwudziestu wycieczek dydaktycznych, krajoznawczych i zawodoznawczych. Trzecioklasiści podziękowali również wszystkim uczestniczącym w wyjeździe opiekunom, gościom oraz panu kierowcy, zapraszając jednocześnie p. Romana Gronowskiego na uroczystość zakończenia roku szkolnego. Z kolei inicjatorki wyjazdu Weronika Brzeskot i Adrianna Sierleja w imieniu wychowawczyni p. Magdaleny Blandzi oraz pozostałych pierwszoklasistów wręczyły każdemu z trzecioklasistów tabliczkę czekolady, dziękując jednocześnie za niezapomniane wycieczki i wspólnie przeżyte chwile w murach żytowieckiego gimnazjum. O wszystkich uczestników majówki zadbał również p. Marian Adamski, w którego imieniu pysznymi batonikami miłośników aktywnego wypoczynku poczęstowała p. Magdalena Blandzi. 

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


 

Historia na wyciągnięcie ręki, czyli gimnazjaliści

na „Nocy Muzeów” w Gostyniu

 

                W ciągu niemal trzyletniego okresu nauki w gimnazjum uczniowie klasy III a często opuszczali mury naszej szkoły, by rozwijać zarówno swoje postawy patriotyczne na przykład poprzez coroczne oddawanie szacunku i czci ofiarom egzekucji dokonanej w październiku 1939 roku w Gostyniu, Krobi i Poniecu przez Komando SS-Sturmbannführera Franza Sommera jak i poznawać historię swojej „małej ojczyzny”. Kilkakrotnie podopieczni p. Krzysztofa Blandziego uczestniczyli w zajęciach odbywających się w gostyńskim Muzeum, a dotyczących między innymi powstania wielkopolskiego i stanu wojennego. Podczas wycieczki po szlaku piastowskim żytowieccy gimnazjaliści poznali początki naszej państwowości. Z kolei wizyta na Ziemi Kłodzkiej pozwoliła młodzieży na spenetrowanie urokliwych i tajemniczych twierdz w Kłodzku i Srebrnej Górze.

                W sobotni wieczór 14 maja 2016 roku dwanaścioro uczniów klasy III a wraz z trojgiem przyjaciół z klasy I gimnazjum wybrało się do Gostynia, by przez prawie cztery godziny uczestniczyć w „Nocy Muzeów” – imprezie kulturalnej zapoczątkowanej w 1997 roku w Berlinie, a polegającej na bezpłatnym udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury w wybranym dniu, w godzinach nocnych.

                Organizatorem wyjazdu na gostyńską „Noc Muzeów” zatytułowaną „Gostyńska noc w PRL-u” był p. Krzysztof Blandzi. Uczestniczącymi w wycieczce miłośnikami historii najnowszej (Polska Rzeczpospolita Ludowa istniała w latach 1952-1989) opiekowały się również p. Elżbieta Michalska i p. Lidia Wróblewska. Honorowym uczestnikiem wycieczki była p. Witosława Zakrzewska.

                Gdy gimnazjaliści dotarli do Gostynia obejrzeli przejeżdżającą kawalkadę pojazdów z czasów PRL-u. Wśród nich były między innymi produkowane od 1957 roku syreny, fiaty 126p., polonezy, trabanty i wartburgi oraz motorowery i rowery. Trzecio- i pierwszoklasiści wstąpili również do zrekonstruowanego biura Komendy Milicji Obywatelskiej, w którym kilka dziewcząt trafiło nawet do aresztu. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała również mały sklepik wielobranżowy wyposażony w oryginalną wagę i sprzedawane w nim artykuły spożywcze.

                Niemal godzinę żytowieccy uczestnicy „Nocy Muzeów” spędzili w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Aula szkolna zamieniła się w amfiteatr opolski, w którym od 1963 roku odbywa się festiwal polskiej piosenki. Ubrani w stroje z epoki PRL-u licealiści zaśpiewali kilkanaście przebojów między innymi z repertuaru Maryli Rodowicz, Grażyny Łobaszewskiej, Skaldów, Bajmu oraz zespołu Dwa plus jeden. Również w auli gostyńskiego ogólniaka uczniowie z Żytowiecka obejrzeli kilkadziesiąt płyt winylowych z przebojami sprzed trzydziestu i czterdziestu lat oraz przedmioty związane z muzyką.

                Z Zespołu Szkół Ogólnokształcących uczestnicy wycieczki udali się do znajdującej się po drugiej stronie ulicy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Tym razem młodzież wysłuchała występu zespołu „MUS TRIO” oraz obejrzała wystawę „Dobranocki w PRL-u”. Chętni mogli zagrać w gry stolikowe, a p. Zakrzewska z zainteresowaniem przeglądała kroniki ukazujące działalność biblioteki z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia.

                Kolejnym punktem na trasie gostyńskiej „Nocy Muzeów” była wizyta w znajdującym się przy ulicy Kościelnej Muzeum. W sali wystaw czasowych żytowiecczanie znaleźli się w zrekonstruowanym, małym mieszkaniu. Ujrzeli w nim charakterystyczne dla epoki PRL-u wyposażenie pokoju, kuchni i łazienki. Szczególną uwagę gimnazjalistów zwróciły wprowadzone w 1976 roku kartki na cukier oraz obowiązujące pięć lat później kartki na przetwory mięsne.

                W programie „Nocy Muzeów” znalazła się również wizyta w gmachu Gimnazjum nr 1. Tym razem piętnaścioro żytowieckich uczniów najpierw obejrzało wystawę plakatów i haseł ilustrujących propagandę tamtych czasów, a następnie wzięło udział w quizie sprawdzającym wiedzę o czasach PRL-u. Z szesnastoma zadaniami najlepiej poradził sobie Patryk Gąsiorek, który w nagrodę otrzymał od organizatorów album zatytułowany „Historia PRL”.

                Ostatnim punktem na trasie gostyńskiej „Nocy Muzeów” była wizyta w budynku Zespołu Szkół Zawodowych przy ulicy Poznańskiej. Uczestnicy wycieczki udali się do sali nr 14, w której przy ciastku i herbacie miło spędzili czas w kawiarence w stylu PRL-u. W sąsiedniej sali nr 13 chętni mogli wykonać sobie niepowtarzalną fotografię na wybranym przez siebie tle nawiązującym do minionej epoki.

                Gdy sobotnia wycieczka dobiegła końca, w imieniu jej organizatora i uczestników, panu kierowcy i opiekunom podziękowały Weronika Brzeskot, Aneta Karlińska i Adrianna Sierleja.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


 


W hołdzie wielkiemu patriocie,

czyli Dzień Patrona na sportowo i wesoło

 

                Kolekcjoner motyli i filatelista, od wczesnego dzieciństwa zafascynowany wojskowością i historią, człowiek niezwykle obowiązkowy i pracowity, uwielbiający przebywać na świeżym powietrzu doskonały gawędziarz. Jako nastolatek kształtujący swój charakter i odwagę uczestnik nocnych wypraw na cmentarz i kąpieli w lodowatej rzece, a także miłośnik całodniowych, hartujących wypraw oraz czytywanych aż do później nocy książek historycznych i biografii sławnych ludzi. W okresie międzywojennym, w latach 1930-1935, dowódca 55. Poznańskiego Pułku Piechoty w Lesznie. Podczas II wojny światowej najpierw Komendant Główny Związku Walki Zbrojnej, a następnie dowódca Armii Krajowej – generał Stefan „Grot” Rowecki, patron naszej szkoły.

                Szkoła w Żytowiecku otrzymała Jego imię niemal dziewiętnaście lat temu w piątek 17 października 1997 roku. Od tego też dnia społeczność żytowieckiej placówki co roku czci pamięć generała „Grota” podczas obchodów Dnia Patrona. Zawsze mają one bardziej uroczysty charakter.

                Od roku 2013 żytowieckie obchody tej uroczystości, których koordynatorem został wówczas p. Krzysztof Blandzi (w roku 2015 również p. Małgorzata Małek, p. Małgorzata Piskorska, p. Magdalena Włodarczyk), a w ich przeprowadzenie zaangażowali się także wszyscy pozostali nauczyciele, przybrały formę trwających kilka godzin konkursów, prelekcji, spotkań autorskich, zajęć artystycznych oraz gier i zabaw dla najmłodszych.

                Tegoroczne obchody najważniejszego szkolnego święta odbyły się w piątek 13 maja. Koordynatorami pięciogodzinnej uroczystości, w której przygotowanie i przeprowadzenie zaangażowali się również pozostali nauczyciele a szczególnie p. Tomasz Bartz, p. Karolina Duda-Małysiak i p. Natasza Dziubałka, byli p. Łukasz Kubeczka, p. Małgorzata Piskorska i p. Lidia Wróblewska.

                Najpierw żytowieccy uczniowie uczestniczyli w dwóch niespełna godzinnych spotkaniach z p. Krzysztofem Tumko – przesympatycznym ultramaratończykiem, rekordzistą Ginnessa. Nasz gość w kwietniu ubiegłego roku w ciągu siedmiu dni przebiegł na bieżni mechanicznej ponad 823 kilometry.

                Gdy prelekcja sporowca udowadniającego swoją postawą, że nie ma rzeczy niemożliwych dobiegła końca, odbył się trwający siedemnaście minut a przygotowany przez p. Nataszę Dziubałka apel poświęcony generałowi Roweckiemu. Na scenie swoje talenty recytatorskie zaprezentowali: Hubert Balcer, Żaneta Drożdżyńska, Oliwier Kmiecik, Eliza Pieczulis i Karolina Polaszek. Obsługę techniczną tej części uroczystości zapewnił Dawid Majewski z klasy I gimnazjum.

                Podczas obchodów Dnia Patrona rozstrzygnięto również rodzinny konkurs plastyczny zatytułowany „Nasz patron”. Wpłynęło na niego czternaście prac wykonanych przez ucznia i co najmniej jednego dorosłego przedstawiciela rodziny. Laureatem konkursu zostały Maja Karpińska z klasy II a i mama Agnieszka. Na drugim miejscu uplasowały się Lena Żurek z klasy I i tata Krzysztof. Trzecie miejsce przypadło Amelii Bartlewskiej z klasy I i jej kuzynce Wiktorii.

                Coroczny Dzień Patrona nie mógłby się odbyć bez interesujących zajęć przeznaczonych dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Pod okiem wychowawczyń dziewczęta wykonywały mapę Polski z nakrętek. Chłopcy z kolei, w sali gimnastycznej, doskonalili swoje umiejętności piłkarskie. Wszyscy natomiast zaproszeni zostali przez p. Michalinę Tumko do udziału w odbywających się pod chmurką grach i zabawach rekreacyjno-tanecznych.

                Po raz pierwszy w historii obchodów Dnia Patrona uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjaliści ujawnili w auli szkolnej posiadane umiejętności kabaretowo-aktorskie, prezentując przezabawne scenki odgrywane pod wspólnym hasłem „Nasza szkoła na wesoło”. Publiczności najbardziej do gustu przypadły programy kabaretowe przygotowane przez uczniów klas I i II gimnazjum.

                Tegoroczne obchody Dnia Patrona nie odbywały się tylko w salach lekcyjnych. Na oddanym do użytku w czwartek 1 września 2011 roku boisku wielofunkcyjnym, żytowieccy uczniowie mogli poprawić swoją kondycję, biorąc udział w Biegu Patrona. Dziewczęta i chłopcy wspólnie przebiegli dystans czterystu metrów. Zwyciężył Karol Paterczyk. Na podium stanęli również Katarzyna Paurowicz i Dominik Hasiński. Uczennice z klas czwartej i piątej pokonały dystans sześciuset metrów. Wśród dziewcząt triumfowała Emila Stróżyńska. Tuż za nią do mety dobiegły Zuzanna Dudziak i Patrycja Wujczak. Wśród chłopców, którzy przebiegli dystans tysiąca metrów, najszybszy okazał się Kacper Łopiński. Na kolejnych stopniach podium stanęli Oliwier Małysiak i Adam Hasiński. Również na dystansie tysiąca metrów pobiegły dziewczęta z gimnazjum. Tym razem triumfowała Klaudia Przewoźna. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Majewska, a trzecie Karolina Polaszek. Dystans tysiąca czterystu metrów pokonali gimnazjaliści. Najszybciej do mety przybiegł Wiktor Juskowiak. Na podium stanęli również Tobiasz Frąckowiak i Patryk Gąsiorek.

                Ostatnie siedemnaście minut obchodów Dnia Patrona w roku szkolnym 2015/2016 należało do uczniów klasy III a szkoły podstawowej. Podopieczni p. Karoliny Duda-Małysiak posługując się gwarą poznańską kapitalnie zinterpretowali baśń o „Czerwonym Kapturku” oraz kilka wierszy, wśród których znalazły się tak popularne utwory jak „Paweł i Gaweł” Aleksandra Fredry i „Pan Hilary” Juliana Tuwima.

                Konferansjerem kolejnych, jakże udanych obchodów Dnia Patrona, była tym razem Aneta Karlińska z klasy III a gimnazjum.

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursie plastycznym pt.
Wiatraki wczoraj i dziś


Konkurs polega na wykonaniu przez uczniów szkół podstawowych

ekologicznej, przestrzennej makiety wiatraka o wysokości do 130 cm.


        
Celem konkursu jest pokazanie, jak ważna jest w naszym środowisku ekologia oraz energia odnawialna oraz jak można wykorzystać materiały wtórne, jak np. zużyte tekturowe opakowania, plastikowe butelki czy makulatura na co dzień.
Wykonaj ekologiczną makietę wiatraka i wygraj nagrodę rzeczową!!!!!!!
Ostateczny termin dostarczenia makiety wiatraka do szkoły to 7 czerwca 2016 roku.

Warunki techniczne
1. Technika wykonania makiety wiatraka – wykorzystanie surowców wtórnych, jak np. plastikowe butelki, tekturowe opakowania, makulatura, itp.
2. Konstrukcja makiety wiatraka ma mieć maksymalnie do 130 cm wysokości.
3. Konstrukcja makiety ma być wykonana przez uczniów (dopuszcza się pomoc rodziców/nauczycieli), nie może być to jednak konstrukcja kupiona.
4. Konstrukcja powinna być wykonana tak, aby Uczestnik Konkursu mógł przewieźć ją do szkoły( do wychowawcy klasy lub do pani M.Piskorskiej) do dnia 7 czerwca 2016 r.

Zasady przyjmowania zgłoszeń uczestników Konkursu

1. W konkursie mogą brać udział wszystkie dzieci z placówek zaproszonych do udziału przez Organizatora
2. Dzieci powinny dostarczyć podpisane makiety wiatraków odpowiednio: do szkoły a następnie zostaną dostarczone do Gminnego Centrum Kultury w Poniecu
3. Dostarczenie makiety jest równoznaczne ze zgłoszeniem do udziału w niniejszym konkursie.
4. Podpis makiety powinien zawierać: imię i nazwisko Uczestnika, wiek, klasę i szkołę do której uczęszcza wraz z nazwą miejscowości.
5. Zgłoszenie do konkursu jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu i pozwoleniem na publikację i wykorzystanie zdjęć makiet za pomocą środków masowego przekazu lub środków elektronicznych. Uczestnicy Konkursu nie są uprawnieni do otrzymania z tego tytułu wynagrodzenia
Ogłoszenie wyników wraz z uroczystą Galą wręczania nagród będzie miało miejsce podczas pikniku z okazji Dnia Wiatru, który odbędzie się na stadionie w Poniecu w dniu 17 czerwca 2016 r.

Dla każdego z uczestników Organizator przygotował pamiątkowy dyplom oraz drobną nagrodę pocieszenia.
Wszystkim uczestnikom życzymy ciekawych, oryginalnych pomysłów i czekamy na Wasze prace!
M.Piskorska

 


LAUREACI RODZINNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO
zorganizowanego w ramach obchodów
DNIA PATRONA SZKOŁY w Zespole Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
im. gen. dyw. Stefana Roweckiego "Grota" w Żytowiecku
Celem konkursu było przedstawienie oczyma dzieci postaci patrona szkoły
gen. dyw. Stefana Roweckiego "Grota"
Na konkurs wpłynęło ogółem 14 prac plastycznych.
Oceniając prace jury brało pod uwagę: ciekawy pomysł, kompozycję, wkład pracy i ręczne, samodzielne wykonanie.
Z przyjemnością informuję, że :
1.MAJA KARPIŃSKA Z MAMĄ AGNIESZKĄ
Klasa IIA
II.LENA ŻUREK Z TATĄ KRZYSZTOFEM
Klasa IA
III.AMELKA BARTLEWSKA Z KUZYNKĄ WIKTORIĄ NOWAK
Klasa IA
zostali laureatem konkursu plastycznego.

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 13 maja 2016r. w Dniu Patrona Szkoły.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za piękne prace i udział w konkursie.
Gratuluj ! M.Piskorska
 


Maj – Miesiącem Książki

Tydzień Bibliotek 9 – 13 maja  2016

 

regulamin


 

Gminne obchody Święta Konstytucji 3 maja

z udziałem żytowieckich uczniów

                 Nasza Ojczyzna jest chyba jedynym krajem w Europie, w którym już w XV wieku wprowadzono święto państwowe. Otóż król Władysław Jagiełło po pokonaniu Krzyżaków w bitwie pod Grunwaldem 15 lipca 1410 roku nakazał, by każdego roku obchodzić ten dzień jako święto.

                We współczesnej Polsce do dwóch najważniejszych świąt państwowych należą obchodzone 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości oraz dużo starsze Święto Konstytucji 3 maja. Właśnie w piątek 3 maja 1791 roku obradujący w Warszawie Sejm Czteroletni uchwalił konstytucję będącą symbolem dążeń ku lepszemu. Była to pierwsza w Europie, a druga w świecie po wprowadzonej cztery lata wcześniej 17 września 1787 roku konstytucji federalnej w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

                W słoneczne wtorkowe przedpołudnie 3 maja 2016 roku dwadzieścioro ośmioro uczniów reprezentujących ZSSPiG w Żytowiecku wyruszyło kierowanym przez p. Arkadiusza Willaka autobusem szkolnym do Ponieca, by wziąć udział w bardzo uroczystych obchodach Narodowego Święta Trzeciego Maja. O godzinie 10.08 uczestnicy uroczystości spotkali się na placu przy Gminnym Centrum Kultury, by w towarzystwie Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej przemaszerować do wybudowanego w latach 1862-1864 przez władze pruskie poewangelickiego kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla, w którym o godzinie 10.18 dziekan dekanatu krobskiego ksiądz proboszcz Krzysztof Szymendera rozpoczął sprawowanie uroczystej mszy świętej za Ojczyznę.

                Podczas wspomnianej, trwającej pięćdziesiąt siedem minut Eucharystii, uczniowie naszej szkoły przedstawili montaż słowno-muzyczny. Tradycyjnie przygotowały go opiekunka chórów szkolnych p. Zofia Przewoźna oraz nauczycielka historii p. Magdalena Włodarczyk.

                W trwającym czternaście minut programie artystycznym, zgromadzonym w świątyni wiernym, zaprezentowało się siedmioro gimnazjalistów: Hubert Balcer, Patryk Gąsiorek, Michał Jesiak, Patrycja Kołcz, Dawid Nowak, Eliza Pieczulis i Marcelina Stróżyńska. Część muzyczną uroczystości uświetnił występ siedemnastoosobowego chóru szkolnego z gimnazjum w składzie: Weronika Brzeskot, Zuzanna Brzeskot, Oliwia Byra, Adrianna Chuda, Żaneta Drożdżyńska, Roksana Grzelczak, Zofia Harendarz, Aleksandra Hasińska, Wiktoria Kasperczak, Angelika Kaźmierczak, Emilia Kaźmierczak, Julia Małecka, Karolina Polaszek, Karolina Schönfelder, Adrianna Sierleja, Zuzanna Skiba i Zuzanna Wróblewska. Gimnazjalistkom towarzyszyły cztery chórzystki ze szkoły podstawowej: Klaudia Drożdżyńska, Małgorzata Jankowska, Kornelia Markowska i Natalia Skiba.

                Najpierw szkolne chórzystki zaśpiewały powstałą pod koniec XIX wieku i niezwykle popularną podczas plebiscytu na Śląsku w 1921 roku pieśń zatytułowaną „Jak długo w sercach naszych”. Później przybyli na mszę świętą wierni wysłuchali mazurka „Witaj, majowa jutrzenko” – jednej z najbardziej znanych polski pieśni historycznych. Na koniec podopieczne p. Przewoźnej zaśpiewały uznawaną za hymn Konstytucji 3 maja pieśń „Polsko, kraju niepokorny”. Z kolei kiedy uczniowie biorący udział w programie artystycznym wchodzili przed ołtarz, rozbrzmiewał skomponowany przez Krzesimira Dębskiego – lidera zespołu jazzowego String Connection „Polonez Husarii”.

                Gdy o godzinie 11.15 zakończyła się msza święta, przedstawiciele władz gminnych, organizacji pozarządowych, szkół i przedszkoli oraz mieszkańcy gminy Poniec przemaszerowali ulicami miasta, by złożyć kwiaty i znicze w miejscach pamięci narodowej. Ubrana w nowe stroje biskupińskie delegacja uczniów ZSSPiG w Żytowiecku w składzie Oliwia Byra, Emilia Kaźmierczak i Oliwier Kmiecik (wszyscy z klasy pierwszej gimnazjum) o godzinie 11.50 złożyła znicz przy ścianie gmachu Publicznego Gimnazjum.

                Nim żytowieccy artyści zostali odwiezieni do swych domów, usłyszeli wiele pochwał i podziękowań za wspaniały występ, między innymi od Burmistrza Ponieca p. Jacka Widyńskiego oraz pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego. Poczęstowani zostali również pysznym ciastem drożdżowym oraz czekoladą.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Sportowo-kulinarno-taneczna wizyta u przyjaciół w Lubiniu

 

                Szkoły w Żytowiecku i Lubiniu dzieli około trzydziestu kilometrów, a łączy od niemal dokładnie osiemnastu lat, zapoczątkowana przez nauczycieli języka polskiego p. Krzysztofa Blandziego i p. Martę Bzymek, pedagogiczna wymiana doświadczeń nauczycieli pracujących w obu szkołach oraz tak lubiane przez uczniów wspólne wycieczki, konkursy, dyskoteki i zawody sportowe.

                Uczęszczający do żytowieckiego gimnazjum uczniowie klasy pierwszej, po raz pierwszy spotkali się ze swoimi rówieśnikami z Lubinia właśnie w „tęczowej szkole” we wtorkowe popołudnie 12 lutego 2013 roku, gdy jako czwartoklasiści wzięli udział w składających się z dwóch części sportowo-tanecznych ostatkach, rewelacyjnie przygotowanych i przeprowadzonych przez lubińskiego wuefistę p. Romualda Łowickiego. Trzy miesiące później, we wtorek 21 maja 2013 roku, podopieczni p. Magdaleny Blandzi gościli dwadzieścioro ośmioro czwarto- i piątoklasistów z Lubinia. Mali sportowcy rywalizowali wówczas na boisku wielofunkcyjnym w kilku konkurencjach sportowych, które przygotował dla nich p. Krzysztof Żurczak.

                W obecnym roku szkolnym pierwsze spotkanie uczniów klasy pierwszej gimnazjum z rówieśnikami z Lubinia nastąpiło w poniedziałkowe popołudnie 23 listopada 2015 roku w sali gimnastycznej lubińskiej szkoły podczas niezapomnianego wieczoru wróżb i międzyszkolnej zabawy andrzejkowej.

                Nie tak dawno, bo we wtorek 15 marca 2016 roku, do Żytowiecka przyjechało z Lubinia szesnaścioro uczniów, aby w duchu fair play rywalizować ze wspomnianymi wcześniej uczniami klasy pierwszej w przygotowanych przez p. Łukasza Kubeczkę międzyszkolnych sportowych zawodach przyjaźni. Gdy sportowe zmagania dobiegły końca, uczniowie z Żytowiecka i Lubinia kontynuowali spotkanie w auli szkolnej, jedząc przygotowane przez rodziców smakowite wypieki.

                W czwartkowe popołudnie 28 kwietnia 2016 roku dwadzieścioro pięcioro uczniów klasy pierwszej wsiadło do kierowanego przez p. Romana Gronowskiego autosanu, by udać się do zaprzyjaźnionej szkoły w Lubiniu i przez trzy godziny uczestniczyć we wspólnym grillowaniu, grach i zabawach sportowych oraz dyskotece pod chmurką. Pierwszoklasistom towarzyszyli: wychowawczyni p. Magdalena Blandzi, p. Krzysztof Blandzi, p. Marta Kwiatkowska oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik.

                Gdy około godziny 17.00 uczniowie z Żytowiecka pojawili się w Lubiniu, zostali powitani przez uczniów klas piątych i szóstych szkoły podstawowej oraz drugich i trzecich gimnazjum a także organizatorów trzeciego już w tym roku szkolnym międzyszkolnego spotkania: niezawodną Martę Bzymek, nauczyciela wychowania fizycznego a zarazem trenującego trójbój siłowy mistrza świata i piętnastokrotnego mistrza Polski w tzw. martwym ciągu p. Sławomira Ceglarka oraz p. Elżbietę Ratajczak i p. Małgorzatę Skrzypczak.

                W pierwszej części wizyty w Lubiniu goście i gospodarze wymieszali się między sobą i zagrali w palanta – grę zespołową sięgającą swymi korzeniami do czasów epoki średniowiecza, a w Polsce znaną już w czasach Zygmunta III Wazy. Kiedy gra w palanta dobiegła końca, wymieszane drużyny składające się zarówno z dziewcząt jak i chłopców, zagrały w piłkę nożną. Chętni z obu szkół mogli również zagrać w dwa ognie. Druga część pobytu w Lubiniu upłynęła na wspólnym grillowaniu, a trzecia na spontanicznie zorganizowanej przez młodzież dyskotece na placu przed szkołą. Trzygodzinna wizyta w Lubiniu stała się również doskonałą okazją do zawarcia wielu nowych przyjaźni pomiędzy uczęszczającymi do obu szkół uczniami.

                Po raz kolejny młodzież z  Żytowiecka i Lubinia spotka się ze sobą zapewne już w nowym roku szkolnym.

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 

 


              

Szkolny konkurs w zapamiętywaniu liczby pi

            To już  czwarta edycja  konkursu  organizowanego dla  wszystkich uczniów zespołu szkół. Zadaniem  uczestników jest  zapamiętanie jak najwięcej cyfr rozwinięcia   liczby pi. Kilka  lat temu, wtedy  uczeń gimnazjum -Sebastian Spychaj zapamiętał 503  cyfry  i ustanowił  rekord szkoły. Do tej pory nikomu  nie udało się  pobić tego rekordu.

W tym roku szkolnym do konkursu stanęło 3 uczniów:

Kacper Pakosz- uczeń klasy IV

Oliwier Małysiak –uczeń klasy V

Joanna Dudkiewicz- uczennica kl. VI

Konkurs wygrał  Kacper Pakosz, który bezbłędnie wyrecytował  180 cyfr i  obiecał, że w przyszłym roku będzie więcej.  Jest  zatem szansa na ustanowienie nowego rekordu szkoły.

Gratulujemy!

     Uczestnicy konkursu otrzymali   dyplomy , a Kacper  nagrodę wicedyrektora.   

         Zapraszamy za rok  do pobicia rekordu szkoły.

 

 

 

Okulary dla Afryki
 

           W okresie Wielkiego Postu uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji charytatywnej organizowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Poznania, pod hasłem "Czary mary okulary". Uczniowie zbierali używane okulary, które mogą jeszcze posłużyć mieszkańcom krajów misyjnych w Afryce. W sumie udało się zebrać 160 par okularów. Zbiórka miała również charakter konkursu, w którym I miejsce zajęła klasa IB szkoły podstawowej - 39 par okularów, II miejsce zajęła klasa IV z wynikiem 28 okularów, a III miejsce zajęła klasa IIA szkoły podstawowej, która uzbierała 25 sztuk okularów. Uczniowie tych klas otrzymali drobne upominki w postaci naklejek, długopisów i słodyczy. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców. Okulary, które zostały przekazane fundacji przygotowały, tzn. umyły i pakowały uczennice klasy IV: Wiktoria Antkowiak, Zuzanna Ciesielska, Amelia Jędryczka i Karolina Nyc.

 

zdjęcia     czaryMary

                                                                                                   opracowała Marta Kwiatkowska


Egzamin gimnazjalny dawniej i dziś

                 Jednym z warunków ukończenia nauki w gimnazjum jest przystąpienie przez uczniów klas trzecich do pisemnego egzaminu obejmującego wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych na trzecim i wcześniejszych etapach edukacyjnych.

                Po raz pierwszy w historii naszego gimnazjum trzydzieścioro ośmioro uczniów ówczesnych klas trzecich przystąpiło w auli szkolnej do egzaminu kompetencyjnego z zakresu przedmiotów humanistycznych o godzinie 9.00 we wtorek 14 maja 2002 roku. Przewodniczącym zespołu nadzorującego tę część egzaminu był nauczyciel biologii i chemii p. Mariusz Kędzierski. Następnego dnia ci sami uczniowie rozwiązywali test kompetencyjny z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Tym razem przewodniczącym zespołu nadzorującego był nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi, a procedurom związanym z przebiegiem egzaminu uważnie przyglądał się przybyły do Żytowiecka obserwator p. Wawrzyniec Kowalski. Nasza szkoła nosiła wówczas nazwę Publiczne Gimnazjum, a jej dyrektorem był p. Stanisław Ratajski.

Gdy w czwartek 12 października 2006 roku w ZSSPiG w Żytowiecku odbyła się długo oczekiwana uroczystość poświęcenia i oddania do użytku sali gimnastycznej, stało się jasne, że to właśnie pod jej dachem odbywać się będą kolejne egzaminy kompetencyjne. Tak też się stało po raz pierwszy we wtorek 24 kwietnia 2007 roku i następnego dnia, gdy z egzaminami kompetencyjnymi zmierzyło się trzydzieścioro czworo uczniów z dwóch klas trzecich. Tym razem przewodniczącym zespołu nadzorującego egzamin w części humanistycznej była bibliotekarka p. Natasza Dziubałka. Nad sprawnym przebiegiem egzaminu w części matematyczno-przyrodniczej czuwała polonistka p. Lidia Wróblewska.

                Dwa lata później w czwartek 24 kwietnia 2009 roku uczniowie ówczesnych klas trzecich po raz pierwszy przystąpili do egzaminu z języka niemieckiego i od tej pory egzaminy kompetencyjne we wszystkich polskich gimnazjach trwają trzy dni.

                W tym roku szkolnym coroczne egzaminy kompetencyjne odbyły się już po raz piętnasty i trwały od poniedziałku 18 kwietnia do środy 20 kwietnia 2016 roku. W całym kraju w prawie siedmiu tysiącach gimnazjów przystąpiło do nich ponad 360 tysięcy trzecioklasistów, w tym około trzydziestu pięciu tysięcy w Wielkopolsce. W Żytowiecku do egzaminów z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i języka obcego nowożytnego przystąpiło dwadzieścioro sześcioro podopiecznych p. Krzysztofa Blandziego (III a) i p. Zofii Przewoźnej (III b).

                W poniedziałek 18 kwietnia 2016 roku arkusze egzaminacyjne zostały przywiezione do szkoły o godzinie 6.32. Dostarczył je kurier – pan Jakub, a w swoim gabinecie odebrał pan dyrektor Mariusz Kędzierski. Z kronikarskiego nawyku odnotujmy, że spośród przybyłych na egzamin uczniów klas trzecich jako pierwsza już o 7.30 do szkoły weszła Marcelina Stróżyńska. W chwilę później uczynili to Natalia Ludwiczak i Kacper Olejniczak. Przed godziną ósmą w szkole byli już obecni wszyscy uczniowie klas trzecich.

                Przewodniczącym szkolnego zespołu egzaminacyjnego był pan dyrektor Mariusz Kędzierski. W składzie zespołu nadzorującego przebieg egzaminu w części humanistycznej znaleźli się: przewodnicząca p. Natasza Dziubałka oraz p. Aneta Kędzierska, p. Łukasz Kubeczka i p. Katarzyna Czarnecka ze Szkoły Podstawowej w Sarbinowie. Wspomniani wyżej przedstawiciele zespołu nadzorującego wraz z reprezentantkami klas trzecich Anetą Karlińską (III a) i Marceliną Stróżyńską (III b) o godzinie 8.45 odebrali z rąk pana dyrektora arkusze egzaminacyjne i po chwili wszyscy zdający egzamin byli już w sali gimnastycznej.

                Wyniki egzaminów kompetencyjnych uczniowie klas trzecich najprawdopodobniej poznają w piątek 17 czerwca 2016 roku. Tydzień później w dniu zakończenia roku szkolnego każdy trzecioklasista wraz ze świadectwem ukończenia nauki w gimnazjum otrzyma również zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Tysiąc pięćdziesiąt lat temu powstała chrześcijańska Polska

                 Przed kilkoma dniami oczy całego świata skierowane były na Wielkopolskę, w której między innymi z udziałem głowy państwa, przedstawicieli rządu, parlamentarzystów oraz duchowieństwa odbywały się ogólnopolskie obchody 1050-lecia chrztu Polski – wydarzenia, które zapoczątkowało historię naszego kraju. Kontrowersje związane z chrztem Polski od dawna spędzają sen z powiek archeologom i historykom dyskutującym na temat dokładnej daty oraz miejsca przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Najprawdopodobniej pierwszy historyczny władca Polski stał się chrześcijaninem w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku w Poznaniu, Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim lub w niemieckiej Ratyzbonie.

                Temu jakże ważnemu wydarzeniu, które ukształtowało poczucie naszej tożsamości narodowej oraz więź ze wspólnotą europejską, poświęcony został w ZSSPiG w Żytowiecku uroczysty apel, który przy współpracy p. Nataszy Dziubałka i p. Iwony Ratajczak przygotowała nauczyciela religii p. Marta Kwiatkowska.

                W piątek 15 kwietnia 2016 roku podczas piątej godziny lekcyjnej, między innymi w towarzystwie pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego, w apelu uczestniczyli uczniowie klasy III b szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści. Godzinę później uczestnikami apelu wraz z panią wicedyrektor Barbarą Górską byli uczniowie klasy III a oraz starszych klas szkoły podstawowej.

                Na szkolnej scenie wystąpiło dwanaścioro uczniów: czwartoklasistki Zuzanna Ciesielska i Patrycja Kluczyk oraz gimnazjaliści: Hubert Balcer, Weronika Brzeskot, Oliwia Byra, Żaneta Drożdżyńska, Oliwier Kmiecik, Eliza Pieczulis, Karolina Polaszek, Karolina Schőnfelder, Adrianna Sierleja i Rafał Stróżyński. Publiczność z zainteresowaniem wysłuchała wierszy poświęconych wydarzeniu, które 1050 lat temu otworzyły przed państwem Polan bramy chrześcijańskiej Europy oraz świętemu Janowi Pawłowi II, który nauczając nas, wielokrotnie powtarzał, byśmy zawsze pamiętali o naszych chrześcijańskich korzeniach.

                Uczniowie klas III-VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum obejrzeli również przygotowaną przez p. Martę Kwiatkowską, a składającą się z dwudziestu pięciu slajdów prezentację multimedialną, zatytułowaną „1050-lecie chrztu Polski”. Na poszczególnych slajdach zaprezentowani zostali między innymi córką czeskiego księcia Bolesława I Srogiego Dobrawa, twórca państwowości polskiej Mieszko I, jeden z głównych patronów Polski święty Wojciech oraz sprawujący w latach 1978-2005 posługę papieską święty Jan Paweł II. Uważni obserwatorzy wspomnianej prezentacji dostrzegli również od wieków integrujący nasz naród Cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz znajdujące się na Ostrowie Lednickim do dziś zachowane kamienne palacjum.

                Gdy uroczysty apel dobiegł końca, pan dyrektor i pani wicedyrektor wraz z p. Martą Kwiatkowską wręczyli nagrody laureatom dwóch konkursów: plastycznego dla uczniów klas IV-VI zatytułowanego „1050 rocznica chrztu Polski” oraz na wykonanie prezentacji multimedialnej dla uczniów klas gimnazjalnych. Laureatką pierwszego z nich, w którym wzięło udział trzynaście uczestniczek, została Natalia Skiba z klasy szóstej. Na drugim miejscu uplasowała się Sandra Gunia z klasy czwartej. Trzecie miejsce zajęła szóstoklasistka Karolina Zimlińska. Laureatem drugiego ze wspomnianych konkursów został Rafał Stróżyński z klasy pierwszej gimnazjum. Drugie miejsce zajęła Monika Przewoźna z klasy III b. Na trzecim miejscu uplasowała się Adrianna Chuda z klasy III a.

                Wymienieni laureaci obu konkursów nagrodzeni zostali ufundowanymi przez radę rodziców atrakcyjnymi nagrodami. Wśród nich znalazły się kropielnice, świece, książki, breloczki oraz filmy na płytach CD.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


RODZINNY KONKURS PLASTYCZNY
W RAMACH OBCHODÓW DNIA PATRONA

Kochane dzieci, rodzice, dziadkowie, babcie, ciocie, wujkowie....

Serdecznie zapraszamy Was do uczestnictwa w Rodzinnym Konkursie Plastycznym.
Temat konkursu - „Nasz patron”
Chcemy, by wspólne, rodzinne, tworzenie prac plastycznych sprzyjało umacnianiu więzi między pokoleniami i stwarzało warunki do wspólnego spędzania czasu... Dlatego do udziału w konkursie zapraszamy zespoły złożone z co najmniej dwóch członków rodziny, w tym z co najmniej jednego dziecka i jednego dorosłego (rodziców, dziadków, cioć, kuzynów, opiekunów, innych członków rodzin).

Maksymalna liczba członków zespołu nie jest ograniczona.
Serdecznie zapraszamy całe rodziny!!!

regulamin konkursu

 

KOORDYNATOR KONKURSU: M. Piskorska
 


Powitanie wiosny

            23 marca uczniowie  klas I – III SP uroczyście powitali wiosnę.

Tego dnia wszystkie dzieci zebrały się w auli, aby w wiosennej scenografii pożegnać zimę i przywitać wiosnę.                  

Celem spotkania było integrowanie społeczności uczniowskiej we wspólnym przeżywaniu i zabawie, angażowanie dzieci do aktywnego udziału w uroczystościach szkolnych,  zapoznawanie z tradycją związaną z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, rozpoznawanie i nazywanie zwiastunów wiosny, kształtowanie wrażliwości na piękno otoczenia przyrodniczego oraz wyrabianie poczucia odpowiedzialności za środowisko.  W auli zrobiło się radośnie i kolorowo, ponieważ  klasa I b  zaprosiła nas na        przedstawienie pt. ”Witaj wiosno”.

Dzieci były przebrane w piękne stroje przygotowane przez ich rodziców. Były m.in. żabki, motylki, jaskółki, biedronki, kwiaty wiosenne oraz pszczółki. Na koniec uczniowie wysłuchali bajki relaksacyjnej i wykonali tęczę.
   Następnie wszystkie dzieci wybrały się na spacer zabierając ze sobą marzannę.

Marzanna została spalona i w ten oto  sposób pożegnaliśmy zimę a powitaliśmy wiosnę. Następnie dzieci szukały słodkich upominków zostawionych przez Zajączka.

Tekst i foto: Izabela Harendarz|_Małecka

 zdjęcia 


 

Trzecioklasiści na pielgrzymkowym szlaku

                 Wycieczka szkolna to niewątpliwie jedna z najbardziej atrakcyjnych i efektywnych form pracy wychowawczej. Podczas wspólnych wyjazdów nauczycieli i uczniów, ci pierwsi mają doskonałą okazję do obserwacji zachowań, predyspozycji oraz cech charakteru swoich wychowanków.

                W okresie dotychczasowej, dwuipółletniej nauki w gimnazjum, uczniowie klas trzecich wspólnie wzięli udział w piętnastu wycieczkach, które zorganizował dla nich nauczyciel języka polskiego i historii p. Krzysztof Blandzi. I tak obecni trzecioklasiści m.in. razem poznawali początki naszej państwowości na szlaku piastowskim, wspólnie podziwiali piękno Ziemi Kłodzkiej, razem zwiedzali położone na siedmiu wzgórzach prastare Gniezno i wspólne odwiedzali szkoły ponadgimnazjalne, aby jak najlepiej przygotować się do właściwego wyboru dalszej drogi życiowej.

                W słoneczną i ciepłą niedzielę 3 kwietnia 2016 roku dwadzieścioro pięcioro uczniów klas trzecich wybrało się na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Organizatorem trwającego trzynaście godzin wyjazdu był wspomniany już wcześniej wychowawca klasy III a p. Krzysztof Blandzi. Młodymi pielgrzymami opiekowały się również p. Magdalena Blandzi, p. Marta Kwiatkowska, p. Elżbieta Michalska oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Honorowymi uczestnikami byli p. Szymon Błaszkowski, p. Stanisława Budzyń, p. Hanna Konieczna, p. Magdalena Włodarczyk oraz pierwszoklasistka Żaneta Włodarczyk i piątoklasista Krystian Błaszkowski.

                Podczas trzygodzinnej podróży chętni mogli rozwijać zdolności logicznego myślenia, biorąc udział w kilku konkursach i wygrywając nagrody, którymi okazały się słodycze.

                Po przyjeździe na miejsce, oczom żytowieckich pielgrzymów ukazała się największa w Polsce, a ósma pod względem wielkości w Europie świątynia – Bazylika Matki Bożej Licheńskiej, która może pomieścić ponad dziesięć tysięcy wiernych, a prowadzą do niej 33 stopnie symbolizujące lata życia Chrystusa na ziemi. Trzecioklasiści zajęli w niej miejsca w kilku pierwszych rzędach. Wkrótce też zostali powitani przez sprawującego Eucharystię kapłana – ojca Wiktora Gumiennego. Podczas rozpoczętej w samo południe mszy świętej, posługę ministrancką przy ołtarzu pełnili Patryk Gąsiorek, Kamil Kołcz i Dawid Staśkiewicz. Z kolei w procesji wielkanocnej, której celem było przejście przez Bramę Miłosierdzia z okazji ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia, poczty sztandarowe nieśli Adam Juskowiak i Kacper Olejniczak.

                Gdy Eucharystia dobiegła końca, nieco już głodni uczestnicy pielgrzymki udali się do malowniczo położonego wśród zieleni domu pielgrzyma „Arka”, by zjeść obiad, na który składały się pyszne ziemniaczki, filet z kurczaka, surówka oraz sok.

                Druga część wizyty w nazywanym Częstochową Północy Licheniu, upłynęła trzecioklasistom na zwiedzaniu sanktuarium, do którego przybywa rocznie około półtora miliona pielgrzymów. Młodzi żytowiecczanie byli m.in. na Golgocie – labiryncie korytarzy, grot i kapliczek. Uczniowie klas trzecich przez chwilę pomodlili się również w kaplicy Świętego Krzyża. Uczestnicy wycieczki mogli również nabrać wody z posiadającego lecznicze właściwości źródełka, a także nabyć okolicznościowe pamiątki. Każdy z trzecioklasistów otrzymał również od organizatora wyjazdu modlitewnik zawierający ponadto historię imienia swego patrona.

                W drodze powrotnej do Żytowiecka trzecioklasiści zatrzymali się najpierw w lesie grąblińskim – miejscu objawień Matki Boskiej w 1850 roku, a następnie w znajdującej się w Koninie restauracji McDonald’s.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi        


Pan Kleks z wizytą u czwartoklasistów

 

                Przed kilkoma tygodniami uczniowie klasy czwartej podczas lekcji języka polskiego omawiali „Akademię Pana Kleksa” – niezwykłą książkę napisaną przez Jana Brzechwę w Warszawie w czasie II wojny światowej. Podopieczni p. Magdaleny Włodarczyk poznali wówczas pana profesora Ambrożego Kleksa – fantastycznego nauczyciela, który w bajkowej scenerii uczył swych wychowanków przyjaźni, tolerancji, wzajemnego szacunku oraz radzenia sobie w życiu. Sympatyczni czytelnicy z klasy czwartej na kartach omawianej książki ujrzeli taką szkołę, w której z pewnością każdy chciałby się uczyć: pozbawioną ocen i rywalizacji, nadmiaru przedmiotów i niepotrzebnych wiadomości.

                Nic też dziwnego, że marzeniem czwartoklasistów stała się chęć spotkania z panem Kleksem, który, o czym warto pamiętać, w naszej szkole gościł już przed trzema laty w środę 20 lutego 2013 roku, by do świata bajek i baśni zaprosić ówczesnych czwartoklasistów – aktualnie uczniów klasy pierwszej gimnazjum.

                O tym, że marzenia się spełniają, dwadzieścioro jeden uczniów klasy czwartej przekonało się w piątkowy wieczór 1 kwietnia 2016 roku, gdy o godzinie 19.03 do sali numer 6 dostojnym krokiem wkroczył bohater książki Jana Brzechwy, wierny uczeń doktora Paj-Chi-Wo, założyciel i profesor jedynej w swoim rodzaju Akademii – p. Ambroży Kleks.

                Podczas niemal siedemdziesięciominutowej wizyty, w której uczestniczyła również wychowawczyni czwartoklasistów p. Magdalena Włodarczyk wraz z córeczką, żytowieccy uczniowie między innymi leczyli chore sprzęty (w roli pielęgniarki świetnie spisała się Estera Paszkowiak), odgrywali przeróżne role (talentem aktorskim błysnęli Zuzanna Ciesielska, Patrycja Kluczyk i Piotr Romek) oraz układali z guzików klucze do najprzeróżniejszych bajek.

                Pan Kleks przeprowadził również kilka eksperymentów naukowych oraz testów kształtujących i rozwijających pamięć. Uczestnicy zajęć wzięli ponadto udział w konkursie wiedzy o przybyłym do Żytowiecka absolwencie uniwersytetu w Salamance. Zwyciężyły ex aequo Wiktoria Antkowiak i Patrycja Kluczyk. Nagrodami nie tylko w tym, ale również w pozostałych konkursach, były oczywiście piegi, malowane na policzkach dzieci przez pana Kleksa.

                Czwartoklasiści z olbrzymią radością przystąpili także do lekcji kleksografii. Na rozdanych przez pana Kleksa arkuszach papieru, zrobili kilka kleksów, składając następnie arkusz na pół, by kleksy porozmazywały się, przybierając najprzeróżniejsze figury zwierząt i postaci.

                Nim zorganizowana przez nauczyciela języka polskiego p. Krzysztofa Blandziego wizyta pana Kleksa dobiegła końca, sympatyczny gość zaprosił czwartoklasistów do pamiątkowej fotografii. Profesor Kleks poczęstował także wszystkich cukierkami oraz wręczył każdemu z dzieci plany lekcji i zachęcające do czytania książek kolorowe zakładki. Natomiast w imieniu świetnie bawiących się tego wieczoru czwartoklasistów, panu Kleksowi za przybycie do naszej szkoły i fantastyczną zabawę podziękowali Wiktoria Antkowiak i Piotr Romek.

                W rolę pana Kleksa wcielił się twórca Agencji Artystyczno-Reklamowej „Pierrot” – poznański aktor p. Piotr Witoń.

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi   

 


Radosnych - rodzinnych

Świąt Wielkiej Nocy

uczniowie i pracownicy

Zespołu Szkół w Żytowiecku.

 


Laureaci IV edycji Wielkanocnego Konkursu z Jajem

organizowanym przez Gostyński Ośrodek Kultury "HUTNIK"

Na konkurs wpłynęło 228 pisanek oraz 257 kartek.
Oceniając prace jury brało pod uwagę m.in.: ciekawy pomysł, kompozycję, wkład pracy i ręczne, samodzielne wykonanie.
Oceny dokonano w 3 kategoriach:
- klasy I - III SP
- klasy IV-VI SP
- gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli.
Przyznano ogółem: 28 wyróżnień oraz 11 nagród równorzędnych.

Nagrody i wyróżnienia otrzymali następujący uczniowie naszej szkoły:
- Julia Szafraniak, kl.Ia, SP Żytowiecko
- Kacper Michalski, kl.V, SP Żytowiecko
- Wiktoria Antkowiak, kl.IV, SP Żytowiecko
- Karolina Zimlińska, kl.VI, SP Żytowiecko

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za piękne prace i udział w konkursie.
 


Żegnaj zimo, witaj wiosno

 

                Wiosna to pora roku, która niezwykle optymistycznie nastraja człowieka do otaczającej go rzeczywistości oraz stanowi natchnienie do działania. To właśnie wtedy przyroda budzi się do życia i o wiele częściej wychodzimy z domu, by obcować z naturą i zachwycać się jej urokami.

                W poniedziałek 21 marca 2016 roku uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjaliści uczęszczający do ZSSPiG w Żytowiecku w efektownym stylu pożegnali zimę i powitali wiosnę. Organizatorami fantastycznej zabawy byli opiekunowie samorządów uczniowskich: p. Lidia Wróblewska w szkole podstawowej oraz p. Anna Czajka-Kaczmarek i p. Łukasz Kubeczka w gimnazjum.

                Zgromadzeni w auli szkolnej uczniowie starszych klas szkoły podstawowej na wesoło rywalizowali w wielu niezwykle zabawnych konkurencjach. Prowadząca zabawę Natalia Skiba z klasy szóstej między innymi zaprosiła swoich rówieśników do rozwiązywania wiosennych zagadek, lepienia z plasteliny ptaszków w gnieździe, jak najdłuższego utrzymywania niewielkiego ptasiego piórka w powietrzu, zajęczych skoków po wiosenną sałatę i rozpoznawania cech przedstawionego zwierzęcia. Ponadto uczniowie klas czwartej, piątej i szóstej wzięli udział w quizie o wiośnie, prezentując również swoje talenty recytatorskie, plastyczne, wokalne i kulinarne. Podopieczni pań Włodarczyk, Wróblewskiej i Żurczak pochwalili się także wykonanymi przez siebie plakatami o tematyce wiosennej, fryzurami, przebraniami oraz uosabiającymi odchodzącą zimę marzannami. Po skrupulatnym podliczeniu przez jury punktów, okazało się, że największą ich liczbę, zgromadziła klasa szósta. Na koncie najstarszej klasy szkoły podstawowej znalazło się trzydzieści siedem punktów. Dwa oczka mniej zdobyła klasa piąta. Trzecie miejsce przypadło czwartoklasistom, którzy zgromadzili dwadzieścia dziewięć punktów. Jak ujawniła opiekunka samorządu uczniowskiego p. Lidia Wróblewska, nagrodą dla szóstoklasistów będzie godzinny pobyt na kręgielni bowlingowej w hali widowiskowo-sportowej w Poniecu.

                Gdy uczniowie starszych klas szkoły podstawowej udali się do sali lekcyjnych na śniadanie, do auli szkolnej wkroczyli gimnazjaliści, którzy wcześniej w swych klasach wykonywali marzanny. Jury tym razem najbardziej przypadła do gustu ta, którą wykonali pierwszoklasiści. W końcu prowadzące zabawę Aneta Karlińska i Adrianna Chuda (obie z klasy III a) zaprosiły na scenę uczestników telewizyjnego widowiska łączącego elementy teleturnieju i show rozrywkowego, zatytułowanego „Kocham Cię, Polsko!”. I tak klasę pierwszą reprezentowali Oliwia Byra, Jan Przewoźny i Rafał Stróżyński. W reprezentacji klasy drugiej znaleźli się Hubert Balcer, Mateusz Juskowiak i Wiktor Juskowiak. Klasa III a zdecydowała się na drużynę  w składzie: Patryk Gąsiorek, Roksana Grzelczak i Zofia Harendarz. Z kolei klasa III b zaprezentowała się publiczności w osobach Patrycji Kołcz, Natalii Paurowicz i Marceliny Stróżyńskiej. Do rundy finałowej zakwalifikowali się przedstawiciele klas I i III a. W samym finale trzecioklasiści okazali się lepsi od pierwszoklasistów.

                Podczas tegorocznych obchodów powitania pierwszego dnia wiosny rozstrzygnięto również konkurs na najładniejsze przebranie. Zwycięzcą został Kacper Rzeźnik z klasy I, który zaprezentował się publiczności w roli dystyngowanej damy. Drugie miejsce przypadło Żanecie Drożdżyńskiej z klasy II. Podopieczna pana Kubeczki oczarowała publiczność rolą nieposługującego się głosem, lecz mową ciała z umalowaną na biało twarzą mima. Trzecie miejsce przypadło Wiktorii Nowak. Reprezentantka klasy III b przywitała wiosnę w roli obcującej z czarną magią czarownicy.

                Ostatnim punktem w gimnazjalnym programie powitania pierwszego dnia wiosny był spacer na plac zabaw i spalenie symbolizujących zimę oraz śmierć marzann.

                Warto zauważyć, że w barwnych przebraniach wiosnę powitali również żytowieccy pedagodzy. W roli wołchwowa – słowiańskiego wróżbity, częściowo również maga i szamana, zaprezentował się publiczności szkolnej pan dyrektor Mariusz Kędzierski. W roli motylka wystąpiła pani wicedyrektor Barbara Górska. Tymi samymi owadami były w tym dniu także p. Lidia Wróblewska i p. Grażyna Żurczak. Zapewne z San Francisko przybył do naszej szkoły ucharakteryzowany na hippisa p. Łukasz Kubeczka. Za wróżko-motylka przedstawiała się wszystkim p. Anna Czajka-Kaczmarek. W stroju góralki pierwszy dzień wiosny spędziła w szkole p. Zofia Przewoźna. Nauczyciele wychowania fizycznego p. Krzysztof Żurczak i p. Tomasz Bartz zaprezentowali się w strojach zakonnika i zakonnicy.

                Około godziny 12.30 kolejne, bardzo udane obchody powitania pierwszego dnia wiosny, przeszły do historii żytowieckiej szkoły.

 zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi  

 


 

Trzecioklasiści na promocji tomiku wierszy p. Stanisława Kruka

                 Pisanie, ale również czytanie lub słuchanie wierszy, rozwija wyobraźnię człowieka oraz uwrażliwia go. We współczesnym, jakże często bezwzględnym i pozbawionym autorytetów oraz wartości świecie, poezja pozwala nam naprawdę usłyszeć śpiew ptaków lub poczuć zapach trawy.

                Wśród stu czworga nauczycieli pracujących w budynku szkoły w Żytowiecku w okresie od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku do dnia dzisiejszego, był również niestrudzony animator kultury, organizator wielu sesji popularno-naukowych, wystaw, plenerów i koncertów p. Stanisław Kruk, w latach 1976-1991 przede wszystkim nauczyciel historii, a przez dwanaście lat jej dyrektor.

                Pan Stanisław Kruk to także autor pięciu tomików wierszy. Pierwszy z nich, zatytułowany „Cisza (Die Stille)” ukazał się w roku 2006. Trzy lata później, mieszkający obecnie w Święciechowie poeta, opublikował kolejny tomik noszący tytuł „Jak ubrać”. W roku 2010 do rąk czytelników trafił tomik wierszy pt. „Okruchy pamięci”. Przed trzema laty były żytowiecki nauczyciel i późniejszy przedsiębiorca wydał tomik zatytułowany „Przestrzeń”.

                W piątkowy wieczór 18 marca 2016 roku w Galerii Lochy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie odbyła się promocja tomiku wierszy, który  p. Stanisław Kruk zatytułował „Życie jak szyba”. Uczestniczyło w niej między innymi siedmioro uczniów klas trzecich naszego gimnazjum: Kamila Brzeskot, Zuzanna Brzeskot, Roksana Grzelczak, Michał Jesiak, Aneta Karlińska, Patrycja Kołcz i Wiktoria Nowak oraz nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi.

                Nim żytowieccy gimnazjaliści zajęli w trzecim i czwartym rzędzie miejsca w Galerii Lochy, zapoznani zostali przez p. Agnieszkę Wojciak z ofertą i działalnością działu informacyjno-bibliograficznego MBP w Lesznie.

                Niestety, trwająca około osiemdziesięciu minut promocja tomiku poezji „Życie jak szyba” odbyła się bez udziału najważniejszej i najbardziej oczekiwanej osoby – jej autora. Pan Stanisław Kruk zachorował i nie mógł uczestniczyć w wieczorze autorskim poświęconym promocji swego piątego już tomiku wierszy. Na szczęście nieobecnego autora udanie zastąpili jego przyjaciele: leszczyński poeta p. Ryszard Biberstajn, dziennikarka „Panoramy Leszczyńskiej” p. Elżbieta Kuśnierek oraz przybyły z Wrocławia filozof, teolog i tłumacz p. Jacek Aleksander Prokopski, którzy czytali wiersze p. Stanisław Kruka, przeplatając je anegdotami i opowiastkami dotyczącymi życia ich autora. Licznie przybyli do Galerii Lochy miłośnicy poezji dowiedzieli się również jak ważną rolę w życiu byłego dyrektora i dwukrotnego laureata Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Łucji Danielewskiej zajmowała i zajmuje szkoła w Żytowiecku.

                Promocji tomiku poezji byłego pedagoga i dyrektora naszej szkoły towarzyszyły również wystawa malarska, koncert muzyki poważnej oraz występ wokalny. I tak w Galerii Lochy zaprezentowano kilkanaście obrazów, których autorzy tworząc je, czerpali inspirację z poezji p. Stanisława Kruka. Pianista p. Tomasz Biberstajn wykonał kilka utworów Fryderyka Chopina, Piotra Czajkowskiego, Siergieja Rachmaninowa oraz południowokoreańskiego pianisty i kompozytora Yiruma. Z kolei p. Anna Wejman i p. Bron Saeger w duecie brawurowo zaśpiewali „Balladę o Panu, co to sobie był”, utwór skomponowany do tekstu wiersza znajdującego się w tomiku „Życie jak szyba”.

                Gdy oficjalna część promocji najnowszego tomiku wierszy p. Stanisława Kruka dobiegła końca, zaproszeni goście, przy lampce wina, podzielili się swoimi odczuciami i wrażeniami artystycznymi. Żytowieccy gimnazjaliści uczynili to samo, ale … przy kawie i lodach, kilkaset metrów dalej, w restauracji McDonald’s.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof  Blandzi

 


 

Międzyszkolne sportowe zawody przyjaźni

                 Osiemnaście lat temu, wiosną 1998 roku uczniowie uczęszczający do ówczesnej klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Żytowiecku wybrali się na wycieczkę rowerową do malowniczo położonego Lubinia i znajdującej się w tej miejscowości szkoły. I w ten właśnie sposób, zupełnie przypadkowo, rozpoczęła się trwająca do dziś współpraca pomiędzy społecznościami szkół w Żytowiecku i Lubiniu.

                Istotną rolę we wspomnianej międzyszkolnej współpracy pełni również sport. Pracujący w obu szkołach nauczyciele doskonale wiedzą, że dzięki aktywności fizycznej młodzi ludzie wzmacniają swą samoocenę, uczą się szacunku dla innych, tolerancji, działania w zespole oraz pokonywania z podniesionym czołem życiowych trudności.

                We wtorkowe popołudnie 15 marca 2016 roku do Żytowiecka na odbywające się niemal co roku międzyszkolne sportowe zawody przyjaźni przyjechało z Lubinia szesnaścioro uczniów z klas szóstej szkoły podstawowej oraz drugiej i trzeciej gimnazjum. Opiekowali się nimi goszczący po raz pierwszy w naszej szkole nauczyciele: ucząca języków niemieckiego i angielskiego p. Małgorzata Skrzypczak oraz anglista p. Paweł Wołowicz. W roli gospodarzy wystąpiło dwadzieścioro jeden uczniów z klasy pierwszej naszego gimnazjum. Towarzyszyli im organizatorka kolejnego już w tym roku szkolnym spotkania młodzieży z obu szkół a zarazem wychowawczyni pierwszoklasistów p. Magdalena Blandzi oraz p. Krzysztof Blandzi i higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Gości z Lubinia w imieniu własnym, opiekunów i młodzieży powitała przewodnicząca klasy Zuzanna Wróblewska.

                Dwugodzinna wizyta przyjaciół z „tęczowej szkoły” w Żytowiecku podzielona została na dwie części. Tę pierwszą, w niezwykle sprawny sposób, przygotował i poprowadził nauczyciel wychowania fizycznego p. Łukasz Kubeczka, który zaprosił młodzież z obu szkół do jak najszybszego pokonania toru przeszkód. Składały się na niego następujące konkurencje: przejście przez szarfę, przeciąganie wzdłuż ławeczki leżąc przodem, przeskok przez skrzynię, rzut do kosza, transport piłeczek, slalom tyłem z toczeniem piłki oraz odbicie lotki w dal. Zwycięzcami tegorocznych międzyszkolnych sportowych zawodów przyjaźni zostało czworo uczniów. Wśród dziewcząt triumfowały Aleksandra Kraśniewska z Lubinia i Aleksandra Hasińska z Żytowiecka. W kategorii chłopców bezkonkurencyjni okazali się Tobiasz Brukiewicz z Lubinia i reprezentant gospodarzy Bartosz Brodziak. Organizatorka zawodów p. Magdalena Blandzi w nagrodę wręczyła wymienionym uczniom wprost nieocenioną w czasie wzmożonej aktywności fizycznej dla zdrowia czekoladę.

                Gdy międzyszkolne sportowe zawody przyjaźni dobiegły końca, ich uczestnicy przebrali się i udali się do auli szkolnej. Czekały już tam na nich smaczne wypieki, których autorkami były mamy gimnazjalistów: obecne w auli szkolnej p. Ewa Brzeskot, p. Magdalena Kluczyk, p. Elżbieta Sierleja i p. Lucyna Sikorska oraz p. Sylwia Kaźmierczak, p. Monika Płaczek i p. Danuta Stróżyńska. Ponadto p. Ewa Brzeskot poczęstowała każdego z młodych sportowców oraz opiekunów przygotowaną przez siebie słodką niespodzianką. Z kolei w imieniu żytowieckich uczniów i nauczycieli p. Małgorzacie Skrzypczak i p. Pawłowi Wołowiczowi za zorganizowanie przyjazdu uczniów z Lubinia do Żytowiecka podziękowali Julia Małecka i Rafał Stróżyński.

                Wizyta przyjaciół z Lubinia stała się kolejną okazją do zacieśnienia więzów przyjaźni pomiędzy uczniami oraz wymiany doświadczeń pedagogicznych pomiędzy pracującymi w obu szkołach nauczycielami.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi   


 

„Mały Książę na szkolnej scenie”

 

                Dzieci bawiące się w teatr, uczą się wyrażać emocje, kształtują i wzbogacają swoją osobowość oraz poznają różne techniki komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Mogą również w sensie pozytywnym zaistnieć w środowisku szkolnym. Nastoletni aktorzy, prezentując swoim rówieśnikom przygotowane przez siebie przedstawienie, w pewnym stopniu wychowują ich oraz wpływają na ich wrażliwość artystyczną.

                Szkolne przedstawienia, w których uczniowie wcielają się w role aktorów, odbywają się w żytowieckiej szkole już od siedemdziesięciu lat. I tak już w 1946 roku dzieci zaprezentowały publiczności spektakl zatytułowany „Gąski sierotki Marysi”. Rok później widzowie obejrzeli przedstawienie o intrygującym tytule „Zaloty na kwaterze”. Z kolei w 1949 roku uczniowie z Żytowiecka zaprezentowali spektakl pt. „Kominiarz”. Dwadzieścia lat temu 29 kwietnia 1996 roku działające wówczas w naszej szkole Koło Miłośników Języka Polskiego z okazji przyjazdu do Żytowiecka popularnej pisarki p. Małgorzaty Musierowicz wystawiło przygotowaną przez p. Krzysztofa Blandziego jednoaktówkę zatytułowaną „Obiad u Borejków”.

                Od kilku lat uczęszczający do ZSSPiG w Żytowiecku miłośnicy teatru mogą oglądać zróżnicowane tematycznie przedstawienia przygotowywane przez dzieci i młodzież tworzące grupę teatralną, nad którą opiekę merytoryczną pełni bibliotekarka szkolna p. Natasza Dziubałka. Warto w tym miejscu wspomnieć choćby o mającym swą premierę w piątek 20 grudnia 2013 roku pięćdziesięciominutowym i pięcioaktowym przedstawieniu zatytułowanym „Jasełka na wesoło”, w którym oprócz uczniów i ich rodziców swoje talenty aktorskie zaprezentowali również nauczyciele i pracownicy szkoły : w roli Heroda pan dyrektor Mariusz Kędzierski oraz p. Ewa Łuczak, p. Łukasz Kubeczka i konserwator p. Szymon Błaszkowski.

                Utworzona w roku 2012 grupa teatralna ma w swoim repertuarze między innymi takie przedstawienia jak: „Oskar i pani Róża”, „Adam i Ewa czyli o relacjach damsko-męskich poprzez stulecia” oraz „Przygoda Mikołajka”. Podopieczni p. Nataszy Dziubałka realizują również liczne projekty, między innymi ten, który zatytułowany został „Mieszkamy wśród pól i łąk – nasza mała ojczyzna okiem kamery”.  

                Pomysłodawczynią wystawienia na szkolnej scenie „Małego Księcia” była, już w listopadzie ubiegłego roku, Karolina Polaszek z klasy II gimnazjum. Uczniowie wspólnie opracowali scenariusz i podczas odbywających się najczęściej w każdą środę prób, metodą projektu przygotowali przedstawienie zatytułowane „Mały Książę i spotkanie z lisem”.

                W piątek 4 marca 2016 roku ciągle nie posiadająca jeszcze nazwy grupa teatralna zaprosiła podczas lekcji wychowawczych do auli szkolnej najpierw młodzież z klas gimnazjalnych, a następnie uczniów szkoły podstawowej do obejrzenia premiery wspomnianego wyżej spektaklu.

                Opowiadającym o dojrzewaniu do przyjaźni i miłości przedstawieniu, wystąpili: Oliwier Kmiecik (Mały Książę), Eliza Pieczulis (Róża), Rafał Stróżyński (Lis), piątoklasistki: Kamila Maćkowiak, Marcelina Polaszek, Klaudia Ratajska, Emilia Stróżyńska i Patrycja Wujczak (Róże z ogrodu pełnego róż) oraz w roli komentatorów wydarzeń Karolina Polaszek i Hubert Balcer. Nad sprawnym pod względem technicznym przebiegiem spektaklu czuwali Daniel Kołodziej i Dawid Majewski.

                Gdy przedstawienie dobiegło końca, rozległy się gromkie brawa. Młodzi aktorzy z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet wręczyli zgromadzonym na widowni paniom czerwone różyczki. Pani wicedyrektor Barbara Górska pogratulowała szkolnym aktorom wspaniałego występu, podkreślając również olbrzymią rolę p. Natasza Dziubałka w przygotowanie kolejnego już przedstawienia teatralnego.

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi 

 


Trzecioklasiści na drzwiach otwartych w ZSZ w Gostyniu

 

                Aby dokonać jak najbardziej przemyślanego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i wykonywanego w przyszłości zawodu, uczniowie klas trzecich gimnazjum w ciągu całego roku szkolnego uczestniczą w zajęciach warsztatowych, spotkaniach i wycieczkach zawodoznawczych. Podopieczni p. Blandziego i p. Przewoźnej wzięli już udział w spotkaniach z doradcą zawodowym i naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Gostyniu oraz z przedstawicielami Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu. W listopadzie żytowieccy gimnazjaliści gościli w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu a miesiąc później w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi.

                Co roku uczniowie klas trzecich gimnazjum biorą również udział w odbywających się w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu drzwiach otwartych zatytułowanych „Nadszedł czas zawodowców”. Tak było w środę 27 lutego 2013 roku, w poniedziałek 17 marca 2014 roku, w piątek 6 marca 2015 roku oraz przed kilkoma dniami w poniedziałek 29 lutego 2016 roku.

                Tego dnia dwadzieścioro pięcioro trzecioklasistów w towarzystwie p. Krzysztofa Blandziego pełniącego w naszej szkole funkcję koordynatora wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej oraz pani pedagog Anety Kędzierskiej udało się na trzecią w tym roku szkolnym wycieczkę zawodoznawczą. Za kierownicą czerwonego autosanu tak jak zawsze zasiadł p. Roman Gronowski, który tego dnia obchodził imieniny. W imieniu wszystkich uczestników wyjazdu życzenia sympatycznemu solenizantowi złożyła przewodnicząca klasy III a Aneta Karlińska.

                Gdy uczniowie klas trzecich dotarli do mieszczącego się przy ul. Poznańskiej Zespołu Szkół Zawodowych, udali się do auli szkolnej, by wraz z rówieśnikami z Bodzewa, Pępowa i Szelejewa wysłuchać prelekcji, którą przygotował i wygłosił jeden z wicedyrektorów p. Jacek Kasperski. Prelegent przede wszystkim starał się uzmysłowić gimnazjalistom, że gostyński Zespół Szkół Zawodowych to szkoła na miarę wyzwań dzisiejszego rynku pracy. Ponadto mówca w interesujący sposób scharakteryzował nauczane przez szkołę kierunki kształcenia. Gimnazjaliści z zainteresowaniem obejrzeli również kilkuminutowy film, w którym uczniowie oraz absolwenci szkoły wyjaśniali, dlaczego zdecydowali się na kształcenie w tej właśnie placówce.

                Gdy prelekcja wygłoszona przez pana wicedyrektora dobiegła końca, uczniowie zamierzający kontynuować naukę w zasadniczej szkole zawodowej wzięli udział w spotkaniu z doradca zawodowym p. Anitą Woźniak oraz pedagogiem szkolnym p. Katarzyną Kozłowską.

                W drugiej części wizyty w Zespole Szkół Zawodowych trzecioklasiści obejrzeli poszczególne pracownie, porozmawiali z oczekującymi na nich nauczycielami oraz uczniami, a przede wszystkim podzieleni na kilkuosobowe zespoły uczestniczyli w intrygujących zajęciach, prezentacjach, ćwiczeniach laboratoryjnych, grach edukacyjnych, pokazach oraz eksperymentach.

                Nim po dwugodzinnym pobycie w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu gimnazjaliści powrócili do Żytowiecka, zostali poczęstowani przez pana kierowcę pysznymi cukierkami.

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


 

Konkurs "Palić nie palić - oto jest pytanie?"

              Tegoroczne zadanie polegać będzie na stworzeniu memu o tematyce antynikotynowej, który wykorzystany będzie w działaniach informacyjno - edukacyjnych.       Konkurs jak co roku skierowany jest do uczniów klas V szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.         

             Organizatorem konkursu jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu w partnerstwie z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej -Oddział Terenowy w Poznaniu, Wielkopolskim Kuratorium Oświaty i Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu.

           Zadaniem konkursowym jest przygotowanie memu, który dotyczyć ma pozytywnych aspektów niepalenia tytoniu lub negatywnych skutków palenia papierosów.

Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnej 16 edycji konkursu.


 

Miłośników pięknego czytania z klasy czwartej

wycieczka do Gostynia 

                Człowiek czytający książki rozbudza wyobraźnię i poszerza swą wiedzę. Czytając, możemy sobie wyobrazić miejsce, w którym rozgrywa się akcja książki oraz uczestniczących w niej bohaterów. Doskonale wiedzą o tym uczniowie klasy czwartej, którzy we środowe popołudnie 24 lutego 2016 roku wybrali się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, by najpierw wziąć udział w konkursach pięknego czytania najładniejszych baśni oraz znajomości treści „Słowika” – jednej z najbardziej popularnych baśni Hansa Christiana Andersena, a następnie rozwijać wyobraźnię przestrzenną i umiejętność logicznego działania grając w gry planszowe.

                Organizatorem dwugodzinnego wyjazdu do gostyńskiej książnicy był nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi. Miłośnikami książek z klasy czwartej opiekowały się również p. Marta Kwiatkowska oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Za kierownicą czerwonego autosanu tradycyjnie zasiadł p. Roman Gronowski.

                Piętnastominutowa podróż do Gostynia minęła czwartoklasistom na udziale w konkursie zatytułowanym „Tak czy nie?”. Laureatami zabawy kolejno zostali: Jakub Macedoński, Patrycja Kluczyk, Piotr Romek i Tomasz Machowski. Wymienieni wyżej uczniowie otrzymali w nagrodę gadżety Lecha Poznań.

                Gdy podopieczni p. Magdaleny Włodarczyk dotarli do mieszczącej się przy ulicy Wrocławskiej 257 biblioteki, powitani zostali przez kierownika oddziału dla dzieci i młodzieży p. Ewę Czub i bibliotekarkę p. Izabelę Mehr. Najpierw czwartoklasiści zapoznani zostali ze zbiorami znajdującymi się we wspomnianym oddziale. Dzieci zajrzały również do czytelni dla dorosłych oraz wypożyczalni zbiorów bibliotecznych.

                W końcu nadszedł czas na przeprowadzenie konkursu pięknego czytania najładniejszych baśni Hansa Christiania Andersena, braci Grimm Charelesa Perrault. Do rywalizacji przystąpiło ośmioro czwartoklasistów. Zwyciężczynią konkursu została Zuzanna Ciesielska, która zdaniem jury najładniej przeczytała fragment opowiadającej o jedenastu braciach baśni Hansa Christiana Andersena zatytułowanej „Dzikie łabędzie”. Jury postanowiło wyróżnić pozostałych uczestników konkursu, wśród których znaleźli się: Wiktoria Antkowiak „Kopciuszek”, Klaudia Drożdżyńska „Wróżki”, Zuzanna Dudziak „Śnieżka”, Amelia Jędryczka „Nowe szaty cesarza”, Natalia Nowak „Czerwony Kapturek”, Kacper Pakosz „Kot w Butach” i Piotr Romek „Tomcio Paluszek”. Wszyscy uczestnicy powyższego konkursu otrzymali w nagrodę książki z serii „Odkrywanie świata”. Ponadto do rąk Zuzanny Ciesielskiej trafiła również gra planszowa.

                Po zakończeniu konkursu pięknego czytania czworo czwartoklasistów: Sandra Gunia, Anna Michałek, Karolina Nyc i Kacper Pakosz przystąpiło do konkursu sprawdzającego znajomość treści „Słowika” baśni, która przekonuje czytelników, że coś, co na pierwszy rzut oka wydaje nam się piękne, niekoniecznie musi być lepsze od czegoś mniej ładnego. Laureatem tego konkursu został Kacper Pakosz, który bezbłędnie odpowiedział na każde z pytań konkursowych. Również wszyscy uczestnicy tego konkursu nagrodzeni zostali książkami z serii „Odkrywanie świata” a zwycięzca dodatkowo grą planszową.

            Gdy obydwa konkursu dobiegły końca, nadszedł czas na intelektualną zabawę i rozwijanie szarych komórek poprzez udział w przeżywających prawdziwy renesans nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie grach planszowych. Do rąk czwartoklasistów trafiły więc puzzle oraz gry planszowe.

             Nim uczestnicy wycieczki opuścili gościnne mury gostyńskiej biblioteki, gromkimi brawami podziękowali za gościnę kierownikowi oddziału dla dzieci i młodzieży p. Ewie Czub oraz bibliotekarce p. Izabeli Mehr. Warto również odnotować, że każdy z czwartoklasistów otrzymał od wymienionych wyżej pań kolorowe teczki zawierające informacje o siedemnastu zaletach książek dla dzieci.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi  

 


 

Lekcja historii w gostyńskim Muzeum

 

                Nauka historii nie powinna ograniczać się tylko do nudnego zapamiętywania nazwisk i dat oraz wertowania podręczników podczas tradycyjnych lekcji. Doskonale wiedzą o tym gimnazjaliści z klasy III a, którzy raz po raz uczestniczą w spotkaniach z pamiętającymi czasy II wojny światowej świadkami historii i jej propagatorami lub też opuszczają mury żytowieckiej szkoły, by wziąć udział w zajęciach odbywających się np. w gostyńskim Muzeum.

                W poniedziałkowe przedpołudnie 22 lutego 2016 roku trzynaścioro trzecioklasistów wybrało się właśnie do Muzeum w Gostyniu i w sali wystaw czasowych obejrzało wystawę zatytułowaną Wielkopolska w cieniu WRON-y”. Jej tematyka dotyczyła stanu wojennego, który w Polsce wprowadzony został 13 grudnia 1981 roku a odwołany po 586 dniach 22 lipca 1983 roku. Organizatorem wyjazdu do Gostynia był wychowawca klasy III i zarazem nauczyciel historii p. Krzysztof Blandzi. Uczestnikami wycieczki opiekowała się również p. Anna Piasecka.

                Gdy trzecioklasiści przybyli do mieszczącego się przy ul. Kościelnej 5 Muzeum, powitani zostali przez pana dyrektora Roberta Czuba. Godzinna wizyta podopiecznych p. Blandziego w placówce muzealnej podzielona została na trzy części.

                W pierwszej części trzecioklasiści spotkali się z p. Krzysztofem Głowaczem – szefem powstałej przed pięcioma laty Grupy Rekonstrukcji Historycznej KGMO 44/90 w Gostyniu. Prelegent w przystępny sposób przedstawił młodzieży historię istniejącej w latach 1944-1990 Milicji Obywatelskiej.

                Druga część wizyty poświęcona została na oglądanie dokumentów i zdjęć ukazujących demonstracje uliczne, miejsca internowania i osoby internowane. Uwagę młodzieży zwrócił również tekst listu napisanego przez kilkunastoletnią Małgosię do internowanego ojca. Uczestnicy wycieczki zapoznali się również z biogramami osób, które w okresie stanu wojennego oddały życie za Ojczyznę. Wśród nich znaleźli się między innymi Wojciech Cieślewicz, Jerzy Karwacki, Zenon Zając, Piotr Majchrzak i ks. Stanisław Kowalczyk.

                W trzeciej części niecodziennej lekcji historii gimnazjaliści z Żytowiecka obejrzeli dwa kilkuminutowe filmy ukazujące okoliczności wprowadzenia stanu wojennego oraz działalność liczącej trzydzieści dwie osoby gostyńskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej KGMO 44/90.

                Nim trzecioklasiści powrócili do szkoły na zajęcia lekcyjne, wpisali się do księgi pamiątkowej, a Roksana Grzelczak i Aneta Karlińska podziękowały panu dyrektorowi Robertowi Czubowi i panu Krzysztofowi Glowaczowi za niezwykle ciekawą prelekcję poświęconą najnowszej historii naszej Ojczyzny.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


WALENTYNKI              

           W piątek 12 lutego w szkole obchodziliśmy Walentynki. Samorząd uczniowski gimnazjum zorganizował w szkole szereg atrakcji. Jedną z nich, jak co roku, była poczta walentynkowa. Na lekcjach wychowawczych uczniowie pisali wiersz miłosny, który następnie przedstawiali na szkolnym apelu. Zwycięzcą okazała się klasa III B i wiersz recytowany przez Katarzynę Paurowicz. Największą atrakcją okazała się kawiarenka walentynkowa, w której można było usiąść przy stolikach i skosztować pysznych placków, kawy, herbaty i napojów. Wszyscy klienci byli obsługiwani przez kelnerów, w rolę których wcielili się chłopcy z gimnazjum. Opiekunowie Samorządu wraz z uczniami pragną podziękować za pomoc przy organizacji p.Ewie Perz, p. Szymonowi Błaszkowskiemu, wszystkim rodzicom za przygotowanie przepysznych ciast oraz firmie „Piekarnia-ciastkarnia Grzegorz Jesiak” z Krobi a także firmie projektowej „m3Kaczmarek” z Krobi za ufundowanie ciast do kawiarenki walentynkowej.

zdjęcia


Wyróżniona w konkursie literackim

            

           W grudniu minionego roku uczennica klasy drugiej Gimnazjum w Żytowiecku, Karolina Polaszek,  zdobyła wyróżnienie na wojewódzkim konkursie literackim "Baśni bajanie ze słowiańskiej duszy", którego podsumowanie odbyło się 15.01.2016 w poznańskiej Galerii Rozruch. Organizatorem konkursu była Fundacja Lokalnego Wsparcia Kultury Aitwar. Prace miały zawierać tematykę mitologii słowiańskiej i zostały umieszczone w elektronicznej książce na stronie Fundacji.

zdjęcie     praca Karoliny

Karolina Polaszek


WIELKANOCNY KONKURS Z JAJEM

Konkurs plastyczny na kartkę świąteczną i pisankę wielkanocną 2016
Przedmiotem konkursu jest wykonanie kartki świątecznej i pisanki prezentującego polskie obrzędy, zwyczaje i tradycje związane z okresem Świąt Wielkanocnych.
Celem konkursu jest:
- kultywowanie wielkanocnej tradycji;
- kultywowanie obrzędów ludowych związanych ze świętami wielkanocnymi;
- rozwijanie zainteresowań artystycznych dzieci;
- zainteresowanie dzieci rękodziełem ludowym;
- promowanie młodych talentów plastycznych.
Warunki udziału w Konkursie:
1. Prace powinny odzwierciedlać temat i cele konkursu.
2. Technika wykonania pracy dowolna (oprócz materiałów sypkich).
Jajko może być plastikowe, styropianowe, papierowe, wydmuszki( wyklucza się jajka gotowane)
4 W konkursie nie będą oceniane prace wykonane w technice komputerowej i wykonane przez naklejenie pocztówek, plasteliny i materiałów sypkich.
5. Prace muszą być wykonane indywidualnie.
6. Wszystkie prace na odwrocie powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem. Należy podać rok urodzenia, klasę i nazwę szkoły, telefon lub e-mail.
7.Każdy uczestnik może wykonać dowolną ilość prac.
8.Kartka o wymiarach A5( połowa kartki A4)
           Kartki wykonane na konkurs przechodzą na własność szkoły.
          Pisanki można odebrać po zakończeniu wystawy pokonkursowej.
Kryterium oceny prac:
- samodzielność wykonania;
- nawiązanie do tradycji wielkanocnych, wierzeń religijnych i ludowych;
- staranność wykonania;
- wrażenie artystyczne.


Prace należy dostarczyć do dnia 04.03.2016r.
Kartki i pisanki przyjmuje p. M. Piskorska
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie!

Małgorzata Piskorska