AKTUALNOŚCI   2014 - 2015               I półrocze

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

 

                W słoneczne i ciepłe piątkowe przedpołudnie 26 czerwca 2015 roku w ZSSPiG w Żytowiecku uroczyście zakończono rok szkolny. O godzinie dziewiątej sala gimnastyczna wypełniła się uczniami szkoły podstawowej. Dwie godziny później na ustawionych w niej krzesłach usiedli gimnazjaliści.

                Tegoroczną uroczystość zakończenia roku szkolnego swą obecnością zaszczycili m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Ponieca p. Jerzy Kusz, dziekan dekanatu krobskiego, żytowiecki proboszcz ksiądz kanonik Andrzej Wiśniewski, radny gminy Poniec i sołtys Żytowiecka p. Stanisław Machowski, przewodnicząca Rady Rodziców p. Agnieszka Karpińska, emerytowani pedagodzy p. Maria Duda, p. Anna Kotowska, p. Tadeusz Olejniczak i p. Witosława Zakrzewska, rodzice uczniów oraz grono pedagogiczne i pracownicy obsługi.

                Organizatorem pierwszej części uroczystości dla uczniów szkoły podstawowej była wychowawczyni szóstoklasistów p. Magdalena Blandzi. Uroczystość zakończenia roku szkolnego w gimnazjum przygotowana została przez wychowawczynię trzecioklasistów p. Magdalenę Włodarczyk. Publiczność oklaskiwała również dziewczęta śpiewające w szkolnym chórze. Do występu przygotowała je p. Zofia Przewoźna.

                Uroczystość zakończenia roku szkolnego stała się doskonałą okazją do wręczenia najlepszym uczniom świadectw z wyróżnieniem, nagród oraz listów pochwalnych. Wśród czwartoklasistów wyróżnieni zostali Krystian Błaszkowski, Kacper Łopiński, Kamila Maćkowiak, Oliwier Małysiak oraz Patrycja Wujczak. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymało również czworo piątoklasistów: Joanna Dudkiewicz, Małgorzata Jankowska, Kacper Sierleja oraz Karolina Zimlińska. Świadectwa ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem otrzymali Adrianna Sierleja i Rafał Stróżyński. Z kolei klasę pierwszą gimnazjum z wyróżnieniem ukończyli Żaneta Drożdżyńska i Marcin Machowski. W roku szkolnym 2014/2015 żytowieckie gimnazjum ukończyła z wyróżnieniem Dominika Juśkiewicz.

                Uroczystość zakończenia roku szkolnego dla uczniów szkoły podstawowej poprowadzili szóstoklasiści Oliwia Byra i Oliwier Kmiecik. Uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich w roli prowadzących oklaskiwali Anetę Karlińską z II a i Mateusza Stróżyńskiego z II b.

                W programie artystycznym zaprezentowanym przez szóstoklasistów znalazły się m.in. liczne podziękowania, opinie o klasie i absolwentach, spostrzeżenia i wspomnienia dotyczące szkoły oraz piosenki zatytułowane „Już koniec kolego”, „Przed siebie w dal”, „Przepraszamy Was za wszystko”, „Lato” oraz „Na wakacje”.

                Uczniowie klasy trzeciej gimnazjum w części artystyczne wspominali trwający 585 dni swój gimnazjalny rejs po morzach zdobywanej wiedzy i umiejętności.  Podopieczni p. Włodarczyk zaprezentowali również publiczności barwne i ciekawe postacie, które na co dzień można spotkać w żytowieckiej szkole.

                Pierwsza część uroczystości dla uczniów szkoły podstawowej zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły oraz wręczeniem wszystkim czternastostronicowej jednodniówki „Carpe diem”, którą pod opieką p. Krzysztofa Blandziego zredagowało dwanaścioro uczniów klasy szóstej. Oprócz kilkunastu artykułów znalazło się w niej również dwadzieścia pięć podpisanych, kolorowych fotografii prezentujących tegorocznych absolwentów szkoły podstawowej w minionych trzech latach.

                Warto również odnotować, że po zakończeniu akademii w szkole podstawowej absolwenci klasy szóstej wraz z rodzicami zaprosili wychowawczynię p. Magdalenę Blandzi do sali nr 12 na przepyszny słodki poczęstunek.

                Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że ZSSPiG w Żytowiecku rok szkolny zakończyło sto pięćdziesięcioro troje uczniów szkoły podstawowej oraz siedemdziesięcioro jeden gimnazjalistów.

                Z kolei podopieczni p. Magdaleny Włodarczyk zostali czternastym rocznikiem kończącym naukę w naszym gimnazjum. Jak do tej pory absolwentami gimnazjum w Żytowiecku zostało 479 uczniów, w tym 266 dziewcząt i 213 chłopców.

zdjęcia  SP        zdjęcia  gimnazjum

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


 

Nagrody rozdane

     22 czerwca  odbyły się  apele, na których  rozdane zostały  nagrody  niezwiązane  bezpośrednio z klasyfikacją. 

 

 Szkolny konkurs w zapamiętywaniu  liczby pi

Eliminacje  Powiatowego  Ogólnopolskiego  Konkursu   plastycznego -strażackiego

Najlepsze prace w kategorii  klas IV-VI

      I miejsce      Szymon Paszkowiak

II miejsce      Patrycja Wujczak

III miejsce    Kacper Michalski

prace wymienionych uczniów  zostały przesłane  na eliminacje  wojewódzkie

Szkolny konkurs matematyczny

Inne

 


Teatr szkolny

W czwartek, 18 czerwca o godz. 1100 uczniowie klas II i III gimnazjum, którzy uczęszczali na zajęcia teatralno - recytatorskie urządzili spektakl teatralny dla swoich młodszych kolegów i koleżanek z klas I-IV szkoły podstawowej.

Wystawiono 3 krótkie bajki: „Kopciuszek”, „Śpiąca królewna” i „Królewna Śnieżka” w nieco zmienionych wersjach. Tytułowe role zagrała Natalia Ludwiczak z klasy II A.

Później uczniowie zaprezentowali sztukę teatralną pt. „Włóczęga i baśnie”. Tutaj w rolę tytułową wcielił się Michał Jesiak, również uczeń klasy II A.

Wszyscy aktorzy rewelacyjnie odtworzyli swoje role i samodzielnie stworzyli kostiumy dla granych przez siebie postaci. Zostali nagrodzeni brawami dzieci i nauczycieli oraz słowami uznania pana dyrektora.

                                                                                Nad całością czuwała  Zofia Przewoźna

zdjęcia

Biwak klasowy          kl. I Gimnazjum             

Boszkowo 2015           

            Skoro świt całą załogą znaleźliśmy się na stacji kolejowej w Poniecu, uginając się pod ciężarem bagaży. Pełni energii i zapasu optymizmu na całe trzy dni, wsiedliśmy o godzinie 8:57 do pociągu zmierzającego w kierunku Leszna.  Podróż ani trochę się nie dłużyła, a już po chwili przesiadaliśmy się do drugiej kolei. Siedemnastoosobowa grupa z panem Łukaszem Kubeczką i Krzysztofem Żurczakiem na czele, ruszyła w pieszą wędrówkę w poszukiwaniu.......

dalej  -zdjęcia

 


Dzień Rodziny

             15 czerwca  2015r.o godz. 15:00 uczniowie edukacji wczesnoszkolnej ZSSPiG w Żytowiecku wraz z rodzicami uczestniczyli w corocznej imprezie „Dzień Rodziny”. Gościem imprezy była pani wicedyrektor Barbara Górska. Spotkanie w tym roku odbyło się w parku w Rokosowie zaczęło się krótką częścią artystyczną. Uczniowie śpiewali piosenki oraz złożyli życzenia Mamom i Tatom. Następnie zjedli placek drożdżowy i kiełbaski z grilla. Potem wraz z chętnymi rodzicami brali udział w różnych konkursach sprawnościowych: przeciąganie liny, noszenie jajka, noszenie kubka z wodą, prowadzenie piłeczki kijami hokejowymi, rzuty karne do bramek, skakanie na skakance. W konkurencjach brały także nauczycielki klas I-III. Zabawa była przednia, a ile było śmiechu. Udział w konkurencjach był nagradzany cukierkami.  Atrakcjami Dnia Rodziny były „dmuchańce”, cieszyły się wielkim powodzeniem. O 17:30 zabraliśmy się do sprzątania, pożegnaliśmy się i wszyscy wrócili do domów.

             Bardzo serdecznie chciałam podziękować koleżankom edukacji wczesnoszkolnej za współpracę i zaangażowanie w przygotowaniu imprezy oraz dyrekcji zamku w Rokosowie za udostępnienie parkowego terenu rekreacyjnego, a także rodzicom za przygotowanie poczęstunku, a szczególnie pani Iwonie Kurasiak, która stanęła na wysokości zadania i załatwiła wszystko co było potrzebne na grilla. Jeszcze raz dziękuję.

              Kochani rodzice, chciałabym nadmienić, iż dzięki pomysłowości i zaangażowaniu Rady Rodziców dzieci mogły korzystać z atrakcji (dmuchańce), których koszt wynosił 800 zł czyli 10 zł przypadało na dziecko. Przypominam, że Rada Rodziców w roku szkolnym 2014/2015 sponsorowała albo dofinansowała: konkursy szkolne i międzyszkolne, wycieczki klasowe, spotkanie ze Św. Mikołajem, Dzień Patrona, Dzień Dziecka. Dziękujemy!

Dorota Przybylska

zdjęcia

 


Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

„Mistrz Ortografii”

                 11 czerwca 2014r. uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich Gminy Poniec przyjechali, do Żytowiecka, aby wziąć udział w VIII Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym „Mistrz Ortografii”.

                  Pani wicedyrektor Barbara Górska powitała przybyłych gości i życzyła powodzenia wszystkim uczestnikom. Następnie został wybrany skład komisji konkursowej oraz ustalono zasady oceniania. Uczniowie rozeszli się do klas gdzie przystąpiły do pisania dyktanda.   Napisane prace zostały wręczone komisji konkursowej w składzie: Dorota Kaiser (SP Poniec), Karina Hądzlik-Wożna (SP Poniec), Ewa Łuczak (ZSSPiG Żytowiecko), Aleksandra Skorupska (SP Sarbinowo), Dorota Przybylska (SP Żytowiecko). Uczestnicy konkursu oczekiwali na wyniki na placu zabaw jedząc placek drożdżowy oraz smażąc kiełbaski.  Po przybyciu komisji z wynikami, pani  wicedyrektor Barbara Górska rozdała oczekującym uczniom dyplomy oraz cenne nagrody książkowe oraz drobne prezenciki. Reszta uczestników konkursu dostała dyplomy za udział i symboliczne upominki w postaci ołówków, notesików, smyczek i długopisów, które były zapakowane w torebki z logo Urzędu Miasta i Gminy w Poniecu.

    Zwycięzcami Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego zostali w klasach pierwszych:

 

1.      Karolina Urbaniak (SP Poniec)

2.      Mikołaj Zboralski (SP Poniec)

3.      Ola Bartlewska (SP Żytowiecko)

 

             Zwycięzcami Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego zostali w klasach drugich:

1.      Oliwia Załęska (SP Poniec),

2.      Kamila Kozera (SP Poniec)

3.      Patrycja Bystrzycka (SP Sarbinowo), Szymon Kubacki (SP Poniec), Zuzanna Kistowska (SP Poniec)

 

Zwycięzcami Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego zostali w klasach trzecich:

 

1.      Wiktoria Jankowska (SP Poniec)

2.      Zuzanna Ciesielska (SP Żytowiecko)

3.      Oliwia Kubiak (SP Poniec), Jakub Król (SP Poniec),

          W finale   konkursu ortograficznego uczestniczyło 26 uczniów z klas I, II i III.

        Dyrekcja i organizator Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego bardzo serdecznie dziękują pani Małgorzacie Małek, pani Ewie Łuczak, pani Karolinie Duda-Małysiak oraz nauczycielkom SP z Ponieca i SP Sarbinowa za przygotowanie uczniów;  obsłudze szkoły za pomoc i zaangażowanie: sponsorom: hurtowni „MADBA” z Ponieca, panu Musiałowskiemu,  Urzędowi Miasta i Gminy w Poniecu  oraz Radzie Rodziców ZSSPiG z Żytowiecka.

Dorota Przybylska

 

 zdjęcia


Najmłodsi świętują Dzień Patrona!

          !3 maja 2015r ZSSPiG w Żytowiecku  obchodził Święto Patrona gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”. Uczniowie od rana wykonywali prace plastyczne, klasy pierwsze  wyklejały flagę Polski, a klasy drugie i trzecia godło Polski. O godzinie 10:00 odbył się uroczysty apel przy płycie pamiątkowej na boisku szkolnym. Następnie uczniowie obejrzeli krótki  film o życiu i walce gen. dyw. Stefana Roweckiego „Grota”, a potem u grupach układali z puzzli jego portret. Później brali udział w spotkaniu z pracownikami biblioteki  w Gostyniu. Zaproszone panie w bardzo przystępny sposób przybliżyły uczniom książeczki opowiadające o latach drugiej wojny światowej, które mogliby przeczytać i zrozumieć. Po śniadanku uczniowie obejrzeli występ grupy tanecznej z Leszna, tańczyli najmłodsi. Występ bardzo się podobał. Popołudnie uczniowie kl.IIb i IIa  spędzili w centrum zabaw WMB w Lesznie, bawiłli się wspaniale. Wróciliśmy do domów późnym popołudniem bardzo zmęczeni, ale zadowoleni.

 zdjęcia

Dorota Przybylska


Dzień Dziecka na wycieczce!

         1 czerwca 2015r uczniowi klas pierwszych i drugich pojechali na wycieczkę do Cichowa i Kościana. Wyjechaliśmy spod szkoły o godz. 9:00. W Cichowie zwiedziliśmy skansen Soplicowo, a następnie poszliśmy nad jezioro. Na łące przed wyjazdem do Kościana dzieci zjadły śniadanie, śniadanie na trawie. W Kościanie, w Nenufar Club dzieci brały udział w spotkaniu z piratami, pływali statkiem pirackim i szukali skarbu, zwiedzając wszystkie atrakcje parku. Po powrocie bawiły się na placu zabaw, a panie wychowawczynie wraz z mamami przy pomocy panów kierowców grillowały kiełbaski. Wszystkie dzieci z apetytem zjadły kiełbaski i lody. Do domów  dzieci wróciły bardzo zmęczone, ale zadowolone,

Dorota Przybylska

 zdjęcia


Dzień Dziecka          

              W dniu 1 czerwca obchodziliśmy w szkole Dzień Dziecka. Jak co roku odbyła się wycieczka rowerowa, której meta miała miejsce w wigwamie na łące przy Pudliszkach. W wycieczce rowerowej uczestniczyli uczniowie klas V i VI szkoły podstawowej oraz uczniowie klasy I i II gimnazjum. Uczniowie klasy III i IV dotarli na miejsce autobusem. Dzięki dofinansowaniu z Rady Rodziców w kwocie 1500,00 złotych, na miejscu można było postrzelać z karabinu paintballowego do tarczy, doświadczyć przejażdżki autem terenowym typu Honker oraz postrzelać piłką do dmuchanej bramki do celu. Pozostałych zaplanowanych atrakcji nie udało się zrealizować z powodu awarii sprzętu, dlatego też firma organizująca w/w rozrywkę zdecydowała, że zrekompensuje się udostępniając kilka ciekawych pomysłów na festynie rodzinnym w Rokosowie dla najmłodszych.

Łukasz Kubeczka


Przygoda w Srebrnej Górze

         W poniedziałek- 1 czerwca 16 uczniów klasy III gimnazjum udało się na trzydniową wycieczkę do Srebrnej Góry, wioski położonej na styku Gór Sowich i Kotliny Kłodzkiej. Podczas pobytu w tej malowniczej miejscowości uczniowie mieli możliwość zwiedzić sztolnie kopalni srebra, największą warownie górską w Europie Fort Donjon, centrum Srebrnej Góry. Jednym z ciekawszych punktów wycieczki były ekstremalne zabawy: tyrolka, most tybetański i zorbing, w których uczniowie chętnie wzięli udział. Trzeciego dnia trzecioklasiści zwiedzili Krzywą wieżę oraz Laboratorium Frankensteina w Ząbkowicach Śląskich. Nie lada atrakcją okazał  się ostatni punkt programu, mianowicie wizyta w Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy. Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowali p. Magda Włodarczyk i p. Krzysztof Żurczak. Krótką relację filmową z wyjazdu, przygotowaną przez Weronikę Maćkowiak można obejrzeć poniżej Zapraszamy!

zdjęcia- https://youtu.be/MsCqHX7vdyk
 

Przygotowała: M. Włodarczyk


„Superscenka” czyli niemiecki na wesoło

                 W poniedziałek 8 czerwca 2015 roku podczas trzeciej godziny lekcyjnej w auli ZSSPiG w Żytowiecku odbył się konkurs językowy zatytułowany „Superscenka”. Organizatorkami odbywającej się po raz pierwszy zabawy, w której wzięli udział uczniowie klas czwartej i piątek, były nauczycielki języka niemieckiego p. Magdalena Blandzi i p. Hanna Grześkowiak. W jury konkursu zasiedli: pan dyrektor Mariusz Kędzierski, pani wicedyrektor Barbara Górska oraz nauczycielka języka angielskiego p. Paulina Cichowska. W roli konferansjerek wystąpiły Weronika Brzeskot i Adrianna Sierleja (obie z klasy szóstej).

                Podczas czterdziestominutowej zabawy językowej cztery zespoły czwartoklasistów oraz pięć zespołów piątoklasistów wykazywało się znajomością języka niemieckiego oraz umiejętnościami aktorskimi, odgrywając scenki rodzajowe.

                Wśród czwartoklasistów triumfowały Kamila Maćkowiak, Marcelina Polaszek, Klaudia Ratajska, Emilia Stróżyńska i Patrycja Wujczak, które zaprezentowały scenkę poświęconą wakacjom oraz hobby. Drugie miejsce przypadło Gracjanowi Kaczmarkowi, Dawidowi Mikołajczakowi, Mikołajowi Nowakowi i Pawłowi Nowakowi, których scenka dotyczyła urlopu spędzonego nad morzem i przerwy międzylekcyjnej w szkole. Na trzecim miejscu uplasował się zespół w składzie: Krystian Błaszkowski, Daniel Kaźmierczak, Oliwier Małysiak, Kacper Michalski i Kacper Mróz. Scenka przedstawiona przez czwartoklasistów dotyczyła meczu piłki nożnej oraz spotkania w parku.

                Wśród piątoklasistów bezkonkurencyjny okazał się zespół w składzie: Joanna Dudkiewicz, Jagoda Jędryczka, Laura Katarzyńska, Roksana Matuszewska i Kacper Sierleja. Wspomniani uczniowie zaprezentowali scenkę zatytułowaną „U lekarza”. Drugie miejsce zajęli Kacper Konatowski, Szymon Paszkowiak, Mikołaj Schönfelder i Karol Wawrzynowicz, którzy odegrali scenkę pod tytułem „Na przerwie w szkole”. Trzecie miejsce przypadło Julii Michałek, Sandrze Szczepaniak, Aleksandrze Włodarczyk i Karolinie Zimlińskiej. Scenka zaprezentowana przez dziewczęta nosiła tytuł „W sklepie odzieżowym”.

                Wspomniane wyżej zespoły otrzymały nagrody ufundowane przez Radę Rodziców oraz znajdujący się w Rokosowie Ośrodek Integracji Europejskiej. Wśród nagród znalazły się między innymi notesy, pisaki, długopisy, ołówki oraz firmowe smycze. Ponadto za najbardziej oryginalne przebranie oraz zaprezentowanie podczas występu wielu rekwizytów dodatkową nagrodę z rąk pana dyrektora odebrał Szymon Paszkowiak z klasy piątej. Warto zauważyć, że nagrody pocieszenia otrzymali również reprezentanci wszystkich pozostałych zespołów biorących udział w konkursie.

zdjęcia

 Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


Drugoklasistów wycieczka po Ziemi Kłodzkiej

 

                W czwartkowy poranek 21 maja 2015 roku uczniowie klas drugich wyruszyli na dziewiątą w historii swojego dotychczasowego niemal dwuletniego pobytu w gimnazjum wspólną wycieczkę, której organizatorem był wychowawca klasy II a p. Krzysztof Blandzi. Tym razem dwadzieścioro troje drugoklasistów postanowiło rozwijać swe zainteresowania krajoznawcze, zwiedzając przez trzy dni znajdującą się na pograniczu Sudetów Środkowych i Wschodnich Ziemię Kłodzką. Opiekę nad żytowieckimi turystami sprawowały również p. Marta Kwiatkowska i p. Grażyna Żurczak oraz przedstawicielki rodziców p. Małgorzata Harendarz i p. Joanna Jesiak. Honorowym uczestnikiem wycieczki był emerytowany nauczyciel fizyki p. Marian Adamski. Za kierownicą autokaru marki Renault zasiadł uwielbiany przez uczniów naszej szkoły p. Roman Gronowski.

                Pierwszym punktem w programie trzydniowej wycieczki była wizyta w najstarszej w Polsce kopalni złota w Złotym Stoku, w której młodzież m.in. spacerowała Podziemną Trasą Turystyczną, zwiedziła Sztolnię Gertruda, podziwiała jedyny w naszym kraju podziemny wodospad oraz podróżowała podziemną kolejką. Ze Złotego Stoku drugoklasiści pojechali do Kłodzka, by przez dwie i pół godziny penetrować twierdzę będącą jednym z największych i najlepiej zachowanych obiektów militarnych w osiemnastowiecznej Europie oraz spacerować chodnikami minerskimi zwanymi Labiryntem. Niektórzy z uczniów dwukrotnie pokonali odcinek chodnika o wysokości dziewięćdziesięciu centymetrów. Z Kłodzka podopieczni p. Blandziego i p. Przewoźnej udali się do nazywanej Dolnośląską Jerozolimą Bazyliki Nawiedzenia NMP w Wambierzycach – najważniejszego sanktuarium maryjnego w archidiecezji wrocławskiej. Po krótkiej modlitwie i zwiedzeniu świątyni, drugoklasiści podziwiali również dziewiętnastowieczną ruchomą szopkę. Składała się ona z ośmiuset figurek, w tym trzystu ruchomych, przedstawiających życie Chrystusa od narodzenia aż do męki i śmierci.

                Ciepły piątek 22 maja upłynął uczestnikom wycieczki na poznawaniu atrakcji Dusznik Zdroju i Kudowy Zdroju. W tym dniu najpierw uczestnicy wycieczki odwiedzili mieszczący się w siedemnastowiecznym młynie papierniczym w Dusznikach Zdroju Muzeum Papiernictwa, w którym obejrzeli wystawę poświęconą historii papiernictwa oraz zobaczyli, jak odbywa się rękodzielnicza produkcja papieru. Następnie drugoklasiści pojechali do Kudowy, w której najpierw przez ponad dwie godziny bawili się w rodzinnym parku rozrywki. Do swojej dyspozycji uczniowie otrzymali m.in. zjeżdżalnię, gokarty, trampoliny oraz kulę sferyczną. Najodważniejsi poszukiwacze adrenaliny skorzystali również z parku linowego. Kolejny punkt w programie wycieczki stanowiła modlitwa i chwila zadumy podczas wizyty w Kaplicy Czaszek – jednym z trzech takich obiektów w Europie. W jej wnętrzu spoczywają szczątki ofiar osiemnastowiecznych wojen oraz chorób zakaźnych. Kilka minut później drugoklasiści byli już w prywatnym skansenie nazywanym Szlakiem Ginących Zawodów. Główną atrakcję podczas pobytu w nim stanowiło samodzielne wykonywanie otrzymanych później naczyń glinianych na kole garncarskim. Wszyscy spożywali również znakomity chleb prosto z pieca. W ptasim mini zoo uczniowie obejrzeli najprzeróżniejsze gatunki ptaków. Po zakończeniu wizyty na Szlaku Ginących Zawodów uczestnicy wycieczki udali się do Pstrążnej, by zatrzymać się w kolejnym skansenie – Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Oczom młodzieży ukazały się dawne sudeckie budynki mieszkalne oraz gospodarcze, a także zgromadzone w nich oryginalne sprzęty.

                Słoneczna sobota 23 maja rozpoczęła się od spaceru po deptaku oraz parku uzdrowiskowym w Polanicy Zdroju. Wszyscy nabyli okazjonalne pamiątki, niektórzy w pijalni wód skosztowali wody mineralnej. W drodze do domu drugoklasiści poznali urokliwą i tajemniczą twierdzę w Srebrnej Górze. Żytowieccy uczniowie zwiedzili w niej m.in. fascynujące i chłodne podziemia. W roli oprowadzającego wystąpił ubrany w osiemnastowieczny mundur pruski przewodnik, który w niezwykle ciekawy sposób przybliżył młodzieży historię pruskiej armii oraz obowiązujące w niej rygor i dyscyplinę.

                Podczas trzydniowej wycieczki po Ziemi Kłodzkiej drugoklasiści zostali zakwaterowani w czterech apartamentowych domkach w ośrodku turystyczno-usługowym „Karolinka” w Polanicy Zdroju. Tutaj też, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu uczestnicy wycieczki odpoczywali, rozwijali swoje umiejętności sportowe oraz spożywali w jadalni przepyszne posiłki.

 zdjecia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Dzień Patrona w Żytowiecku

          Niemal osiemnaście lat temu, w piątek 17 października 1997 roku, szkoła w Żytowiecku otrzymała imię komendanta głównego Armii Krajowej, żołnierza i patrioty generała Stefana Roweckiego „Grota”. Od tamtej pory co roku społeczność żytowieckiej placówki czci pamięć generała „Grota” podczas obchodów Dnia Patrona.

         Tegoroczne obchody najważniejszego szkolnego święta odbyły się w środę 13 maja. Koordynatorami pięciogodzinnej uroczystości, w której przeprowadzenie zaangażowali się również pozostali nauczyciele, byli p. Krzysztof Blandzi, p. Małgorzata Małek, p. Małgorzata Piskorska oraz p. Magdalena Włodarczyk. W roli prowadzącego, tak jak w ubiegłym roku, wystąpił dziennikarz Radia „Merkury” p. Grzegorz Hałasik.

         Coroczne święto szkoły spowodowało, że przybyło do niej wielu znakomitych gości. Wśród nich byli między innymi radny gminy Poniec i sołtys Żytowiecka p. Stanisław Machowski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Chwałkowie p. Ryszard Janaszak, czteroosobowa delegacja z zaprzyjaźnionej szkoły w Lubiniu oraz emerytowani nauczyciele naszej szkoły.

         W programie tegorocznych obchodów Dnia Patrona znalazły się okolicznościowe konkursy, spotkania, prelekcje oraz zajęcia, w których wzięli udział uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, ich koleżanki i koledzy z klas czwartej, piątej i szóstej oraz uczniowie klas gimnazjalnych.

         Podczas zajęć artystycznych najmłodsi uczniowie naszej szkoły między innymi najróżniejszymi sposobami wykonywali nasze symbole narodowe. Dzieci obejrzały również prezentację multimedialną ukazującą sylwetkę Patrona Szkoły. Z literaturą dla dzieci dotyczącą okresu II wojny światowej zapoznały wspomnianych uczniów p. Ewa Czub i p. Izabela Mehr z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Uczniowie klas I-III oklaskiwali również fantastycznych tancerzy reprezentujących szkołę tańca „Margo” z Leszna.

         Dzień Patrona nie mógłby się odbyć bez konkursu wiedzy o generale „Grocie” i Armii Krajowej. Wśród uczniów klas IV-VI triumfował Jan Przewoźny z klasy szóstej, który wyprzedził piątoklasistę Kacpra Sierleję oraz czwartoklasistę Daniela Kaźmierczaka. Wśród gimnazjalistów ex aequo triumfowały Aneta Karlińska z klasy II a oraz Nikola Małysiak z klasy III a. Gimnazjaliści wzięli również udział w konkursie na zapamiętywanie informacji o Stefanie Roweckim. Zwyciężyła w nim Kinga Matysiak z klasy III a.

         Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści wzięli udział w kilku interesujących spotkaniach autorskich i prelekcjach. Do czytania książek zachęcała żytowieckich uczniów przybyła z Warszawy pisarka p. Gaja Kołodziej. Reprezentujący poznańską „Gazetę Wyborczą” p. Radosław Nawrot zaprosił uczniów szkoły podstawowej do świata, w którym żyły dinozaury oraz przekonywał gimnazjalistów, by podróżowali i poznawali świat. Z kolei dziennikarz TVP Poznań p. Rafał Biernacki opowiadał dzieciom i młodzieży o swej olbrzymiej fascynacji Rumunią, którą odwiedził już kilkadziesiąt razy. O tym, jak interesująca może być historia naszej małej ojczyzny, mówił podczas swych prelekcji kolekcjoner i pasjonat historii ze Śremu p. Krzysztof Budzyń. Uczniowie klas gimnazjalnych z zapartym tchem wysłuchali również prelekcji poświęconej Stefanowi Roweckiemu jako dowódcy 55. Poznańskiego Pułku Piechoty w Lesznie. Wygłosił ją znawca biografii generała „Grota” pan major Krzysztof Handke z Leszna. Przybyły po raz kolejny do naszej szkoły p. Grzegorz Hałasik z Radia „Merkury” podczas swej prelekcji wyjaśnił uczniom, na czym polega praca dziennikarza radiowego.

         Najważniejsza w roku szkolnym uroczystość nie mogłaby się odbyć bez uroczystego apelu. Podczas niego między innymi na maszt wciągnięta została biało-czerwona flaga a delegacje uczniów z Żytowiecka i Lubinia złożyły pod tablicą pamiątkową wiązanki kwiatów. Uczniowie, nauczyciele oraz przybyli goście wysłuchali również zaśpiewanych przez szkolne chórzystki pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino” oraz śpiewanej na wszystkich frontach II wojny światowej piosenki „Serce w plecaku”. Wiersze patriotyczne poświecone Armii Krajowej recytowały również Oliwia Byra i Julia Małecka z klasy szóstej oraz Małgorzata Jankowska z klasy piątej.

 Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

zdjęcia


Wycieczka klasy V do Dalabuszek

 

             W dniu 07.05.2015 r. klasa V SP w Żytowiecku wyjechała na wycieczkę do schroniska do zwierząt. W bramie przywitał nas bardzo miły pan z pieskiem na rękach, który oprowadził nas i przywitał ze wszystkimi podopiecznymi schroniska. Pieski różnych ras mają tam bardzo dobre warunki bytowania choć widać, że każde z tych zwierząt chciałoby mieć swojego pana. Na koniec mogliśmy pobawić się z najbardziej łagodnymi zwierzętami. Uważam, że wycieczka była bardzo pouczająca. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Grażyna Żurczak i p. Monika Brodziak

   G. Żurczak

zdjęcia        1       2      3


Opatrunek na ratunek

       Uczniowie szkoły podstawowej włączyli się do akcji "Opatrunek na ratunek" organizowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio w Poznaniu. Akcja polegała na zbieraniu materiałów opatrunkowych dla misyjnych szpitali w Afryce. Uczniowie zebrali gazy /90szt./, bandaże /139szt./, igły /86szt./, strzykawki /119szt./, plastry /31szt./, rękawiczki jednorazowe /3 op./, wodę utlenioną /2szt./. W liczenie i pakowanie zaangażowali się uczniowie klasy IV: Jakub Dymkiewicz, Adam Hasiński, Jakub Michalski, Dawid Mikołajczak, Kacper Mróz, Mikołaj Nowak, Radosław Pieczulis, Adrian Rosik. Wszystkim, którzy okazali serce potrzebującym, dziękuję!

                                                                                                               opr. Marta Kwiatkowska

zdjęcia


Spotkanie z policjantem          

           8 maja 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół w Żytowiecku podczas lekcji wychowawczych uczestniczyli w zajęciach, prowadzonych przez policjanta, który omówił z nimi zjawisko cyberprzemocy. Celem tego spotkania było uwrażliwienie młodych ludzi na specyfikę problemu, związaną przede wszystkim z możliwymi poważnymi konsekwencjami tego typu działań, zarówno dla ofiar, jak i sprawców.  Wszyscy, korzystający z Sieci, powinni znać              i  kierować się zasadami bezpiecznego oraz kulturalnego wykorzystania Internetu.              Swoje słowa p. Dawid popierał bardzo zabawnymi filmami.

             Pozostaje mieć nadzieję, że w taki sposób przedstawiona nauka na długo, a może już na zawsze, pozostanie w głowach i działaniu żytowieckich uczniów.

zdjęcia

A. Kędzierska


Matematyczne  zmagania

Konkursy  matematyczne

 

Rozwiązywanie zadań  tekstowych

dla

kl. II-III  SP

kl. IV- VI

kl.  gimnazjum

 

Recytacja  rozwinięcia  liczby pi

dla

wszystkich uczniów 

 szkoły podstawowej  i gimnazjum

szczegóły

od 18 do22.05.15r.       Uczniowie  przez tydzień  rozwiązują zadania  tekstowe w domu i odpowiedzi   przekazują wychowawcy.

od 25 do 29.0515r.        Najlepsi  przez kolejny tydzień rozwiązują zadania   w szkole.

 

Zapraszamy 


Wizyta dostojnego gościa

                 W piątkowe przedpołudnie 17 kwietnia 2015 roku z okazji wizytacji kanonicznej żytowieckiej parafii naszą szkołę odwiedził Wikariusz Generalny Archidiecezji Poznańskiej ksiądz biskup Grzegorz Balcerek. Dostojnemu gościowi towarzyszył dziekan dekanatu krobskiego i proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa w Żytowiecku ksiądz kanonik Andrzej Wiśniewski.

                Podczas rozpoczętej o 10.34 sześćdziesięciopięciominutowej wizyty w ZSSPiG w Żytowiecku ksiądz biskup spotkał się z dyrekcją szkoły, gronem pedagogicznym oraz uczniami szkoły podstawowej i gimnazjalistami.

                W imieniu społeczności uczniowskiej, księdza biskupa Grzegorza Balcerka powitało czworo uczniów ze szkoły podstawowej: Żaneta Bzdęga z klasy I a, Kacper Juskowiak z klasy II a, Anna Klonowska z klasy II b i Wiktoria Pakosz z klasy II b. Dzieci wręczyły również księdzu biskupowi bukiet pięknych róż.

                Podczas krótkiego przemówienia ksiądz biskup zwrócił uwagę na olbrzymią rolę w wychowywaniu dzieci i młodzieży przez dobrych pasterzy, którymi są przede wszystkim rodzice, ale również katecheci, wychowawcy i nauczyciele. Ksiądz biskup, za pośrednictwem pana dyrektora, podarował naszej szkole liczący sto sześćdziesiąt osiem stron przepięknie wydany album zatytułowany „Katedra królów. Bazylika Archidiecezjalna w Poznaniu”. Za nim uczniowie udali się do klas na lekcje, wspólnie odmówili modlitwę, a ksiądz biskup udzielił wszystkim błogosławieństwa.

                W drugiej części wizyty dostojny gość spotkał się w pokoju nauczycielskim z dyrekcją szkoły oraz przedstawicielami grona pedagogicznego. Tym razem, delektując się pysznymi pączkami oraz babką, rozmawiano przede wszystkim o zbliżającym się jubileuszu tysiącpięćdziesięciolecia chrztu Polski i państwa polskiego oraz powołaniu do kapłaństwa i pracy pedagogicznej.

                Warto odnotować, że zakończona o 11.39 wizyta księdza biskupa Grzegorza Balcerka w naszej szkole, była w najnowszej, dwudziestopierwszowiecznej historii szkoły w Żytowiecku, trzecią wizytą biskupią. W poniedziałek 14 marca 2005 roku w holu szkoły oraz w auli gościliśmy księdza biskupa Zdzisława Fortuniaka. Przybyłego gościa powitała absolwentka naszego gimnazjum z roku 2013, wówczas ucząca się w klasie pierwszej szkoły podstawowej Dagmara Kaźmierczak. Z kolei Adrianna Kaczmarek z ówczesnej klasy V b przedstawiła zarys historii żytowieckiej szkoły. Przed pięcioma laty, we wtorkowe przedpołudnie 1 czerwca 2010 roku, gościliśmy Metropolitę Poznańskiego – księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Tym razem zaszczytu powitania dostojnego gościa dostąpili Joanna Biernaczyk (absolwentka naszego gimnazjum z 2014 roku), Zuzanna Brzeskot (obecnie uczennica klasy II a gimnazjum) i Mikołaj Jóźwiak (obecnie uczeń klasy III a gimnazjum). Będący obecnie Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski Metropolita Poznański podczas pobytu w naszej szkole między innymi złożył dzieciom i młodzieży życzenia z okazji Dnia Dziecka oraz wysłuchał pieśni religijnej zaśpiewanej przez gimnazjalistów. Spotkanie z gronem pedagogicznym nastąpiło w sali nr 14.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


 

W świątecznym nastroju

 

              Pierwszego kwietnia 2015r. uczniowie kl. IIb zaprosili klasy pierwsze na krótki spektakl o przyjściu Wiosny, przygotowany pod kierunkiem wychowawcy Doroty Przybylskiej. Uczniowie sami zrobili potrzebne rekwizyty: sylwety ptaków,  pierwsze wiosenne kwiaty. Podczas przedstawienia pierwszaki zgadywały zagadki o tematyce wiosennej. Spektakl zakończyła ludowa piosenka związana ze Świętami Wielkanocnymi, uczniowie kl. IIb złożyli życzenia pierwszakom i wychowawcom. Na ostatniej godzinie dzieciaczki po całej klasie szukały swoich zajączków, a były to czekolady. Na zakończenie zajęć,  wychowawczyni  Dorota Przybylska wręczyła uczniom kl. II dyplomy za miniony miesiąc marzec., szkoda, że nie wszyscy na nie zasłużyli.

Dorota Przybylska

zdjęcia


Było kolorowo i wesoło

               24 marca w szkole obchodzono „Pierwszy dzień Wiosny”. Klasa IIb na pierwszej godzinie była na bardzo pouczającym i wesołym spektaklu pt. „Strach ma wielkie oczy”. Wszyscy wspaniale się bawili i aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu. Po śniadaniu wszyscy uczniowie klas I-III w wspaniałych, ekologicznie-wiosennych przebraniach wyruszyli z Marzannami na spacer po wsi. Spacer zakończył się na placu zabaw, gdzie dzieci spaliły kukły i okrzykami powitały Wiosnę. Pogoda była prawdziwie wiosenna.

Dorota Przybylska

zdjęcia


 

 Wiosna w gimnazjum          

                24 marca 2015 roku w żytowieckiej  szkole gościła Fundacja „Grupa T”, która przedstawiła uczniom sztukę pt.: „Strach ma wielkie oczy” o tematyce profilaktycznej. Spektakl poruszał problemy związane  głównie z agresją , przemocą oraz prześladowaniem – zjawiskami coraz bardziej powszechnymi wśród dzieci i młodzieży.

Przemoc  fizyczna i psychiczna jest bardzo groźna – powoduje efekt domina, przez co współwinni są także ci, którzy nie zgadzają się na nią, jednak nie reagują. Oprawcy czują się dzięki temu bezkarni  a osoby prześladowane nie wiedzą jak zmierzyć się z problemem.

Aktorzy pokazali sposoby radzenia sobie w skomplikowanym położeniu  i  udowodnili, że kluczem do rozwiązywania trudnych spraw jest przerwanie milczenia i zwrócenie się o pomoc.

          Widowisko dało dzieciom i młodzieży dużą porcję walorów  edukacyjnych,  przy okazji będąc  dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami.  Dzięki zabawnie opowiedzianej historii – przedstawienie skupiło  uwagę uczniów do samego końca.

Charyzmatyczny  duet  toruńskich aktorów sprawił,  że w taki  sposób poprowadzona lekcja na pewno na długo pozostanie w pamięci.

Ponadto tego dnia w szkole świętowaliśmy nadejście WIOSNY .  Było kolorowo, zabawnie, wesoło… inaczej…Aż chciało się być w szkole!!!

 zdjęcia

 Aneta  Kędzierska


W Gostyniu

 

              Pani Ewa Łuczak zorganizowała wycieczkę do Gostynia. Celem było muzeum, zamkowa góra, rynek i muzeum starych samochodów pana Pedy. 19 marca 2015r. uczniowie klas II i III wraz z wychowawcami udali się szkolnym autobusem do Gostynia. W muzeum gostyńskim dzieci dowiedziały się wiele o historii tego regionu, oglądały wyposażenie wnętrz wiejskich domostw, obejrzały także wystawę malarstwa współczesnego. Chłopcom i nie tylko bardzo podobały się stare samochody.

zdjęcia

Dorota Przybylska

 


Sprawdzian szóstoklasisty napisany

 

                W zimną, deszczową i wietrzną środę 1 kwietnia 2015 roku prawie trzysta pięćdziesiąt tysięcy uczniów klas szóstych w całej Polsce przystąpiło do obowiązkowego sprawdzianu kompetencyjnego. Wśród nich znalazło się również dwadzieścioro siedmioro szóstoklasistów zdobywających wiedzę i umiejętności w ZSSPiG w Żytowiecku.

                Po raz pierwszy polscy szóstoklasiści przystąpili do napisania sprawdzianu kompetencyjnego w środę 10 kwietnia 2002 roku. Po trzynastu latach zmieniła się jego formuła. Od tego roku składa się on z dwóch części: trwającej osiemdziesiąt minut pierwszej z nich z języka polskiego i matematyki oraz drugiej – czterdziestopięciominutowej z języka obcego nowożytnego, w przypadku naszej szkoły języka niemieckiego.

                Nad sprawnym przebiegiem odbywającego się w auli szkolnej oraz w salach numer 13 i 14 sprawdzianu, czuwały trzy zespoły nadzorujące. Ich przewodniczącymi byli: p. Natasza Dziubałka, p. Aneta Kędzierska i p. Łukasz Kubeczka.

                Najliczniejsza, dwudziestopięcioosobowa grupa szóstoklasistów, pisała sprawdzian w auli szkolnej. Po zapoznaniu się z zasadami obowiązującymi podczas sprawdzianu i zasadami oddawania arkuszy egzaminacyjnych po zakończeniu pracy, wychowankowie p. Magdaleny Blandzi o godzinie 9.13 przystąpili do pisania sprawdzianu z języka polskiego i matematyki. Część testu z języka polskiego składała się z jedenastu zadań zamkniętych oraz dwóch zadań otwartych, w tym opowiadania. Na część matematyczną przypadło czternaście zadań.

                O godzinie 11.45 żytowieccy szóstoklasiści przystąpili do rozwiązywania drugiej części sprawdzianu – składającego się z jedenastu zadań testu z języka niemieckiego. Tym razem ocenie podlegały rozumienie ze słuchu krótkich tekstów odtwarzanych z płyty CD, rozumienie tekstów pisanych oraz znajomość funkcji i środków językowych.

                Najprawdopodobniej wyniki sprawdzianu kompetencyjnego szóstoklasistów dotrą do szkół w piątek 29 maja bieżącego roku.

 

 zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Zdrowych i pogodnych

pełnych wiary, nadziei i miłości

ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

życzy w imieniu nauczycieli , pracowników  i uczniów

Dyrektor Mariusz Kędzierski

 


Szóstoklasiści na pielgrzymkowym szlaku

                 W niedzielny, bardzo chłodny, ale na szczęście słoneczny poranek 22 marca 2015 roku uczniowie klasy VI a wybrali się na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Organizatorami trwającego trzynaście godzin wyjazdu byli wychowawczyni szóstoklasistów p. Magdalena Blandzi oraz p. Krzysztof Blandzi. Młodymi pielgrzymami opiekowały się również p. Marta Kwiatkowska, p. Elżbieta Michalska, p. Grażyna Żurczak oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Honorowymi uczestnikami wycieczki byli pracownicy obsługi p. Szymon Błaszkowski, p. Stanisława Budzyń i p. Ewa Perz, emerytowani pedagodzy p. Marian Adamski i p. Witosława Zakrzewska oraz mama jednej z uczennic – p. Barbara Wróblewska.

                Podczas trzygodzinnej podróży chętni mogli rozwijać zdolności logicznego myślenia, biorąc udział w wielu konkursach i wygrywając nagrody, którymi okazały się słodycze.

                Po przyjeździe na miejsce, oczom uczestników pielgrzymki ukazała się największa w Polsce świątynia – Bazylika Matki Bożej Licheńskiej. Po wejściu do jej wnętrza, szóstoklasiści zajęli miejsca w pierwszych rzędach. Wkrótce też zostali powitania przez jednego z kapłanów, który poinformował zgromadzonych wiernych, iż uczniowie z Żytowiecka przyjechali do Lichenia, by przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej podziękować za otrzymane łaski w okresie sześcioletniej nauki w szkole podstawowej oraz poprosić o pomyślne napisanie sprawdziany kompetencyjnego.

                Podczas rozpoczętej w samo południe mszy świętej, posługę ministrancką przy ołtarzu pełnili Bartosz Brodziak, Szymon Brzeskot, Patryk Kluczyk i Marek Mikołajczak.

                Po trwającej godzinę Eucharystii, każdy z podopiecznych pani Blandzi otrzymał również indywidualne błogosławieństwo. Następnie nieco już głodni uczestnicy pielgrzymki udali się do domu pielgrzyma „Arka”, by zjeść obiad, na który składały się pyszne ziemniaczki, filet z kurczaka, surówka oraz sok.

                Druga część pobytu w nazywanym Częstochową Północy Licheniu upłynęła szóstoklasistom na zwiedzaniu sanktuarium, do którego rocznie przybywa około półtora miliona pielgrzymów. Najpierw uczestnicy wyjazdu wjechali windą na mieszczący się na Wieży Maryjnej taras widokowy, z którego podziwiali panoramę Lichenia i Ziemi Konińskiej. Później byli między innymi na Golgocie – labiryncie korytarzy, grot i kapliczek. Uczniowie klasy VI a przez chwilę pomodlili się również w kaplicy Świętego Krzyża. Uczestnicy wycieczki mogli również nabrać wody z posiadającego lecznicze właściwości źródełka, a także nabyć okolicznościowe pamiątki.

                W drodze powrotnej do Żytowiecka szóstoklasiści zatrzymali się najpierw w lesie grąblińskim – miejscu objawień Matki Boskiej w 1850 roku, a następnie w znajdującej się w Koninie restauracji McDonald’s. Powrót do domu w autokarze kierowanym przez p. Romana Gronowskiego upłynął pod znakiem sportu. Interesujący się piłką nożną młodzi pielgrzymi wysłuchali bowiem relacji radiowej ze zwycięskiego meczu Lecha z Legią.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Święto Kobiet w naszej szkole.

              Samorząd Uczniowski w naszej szkole uczcił Święto Kobiet, wręczając kwiatki każdej z pań podczas uroczystości przygotowanej przez grupę teatralną przy bibliotece, która pod opieką p. Nataszy Dziubałki, przygotowała na tę okazję występ kabaretowy pn. „Adam i Ewy czyli relacje damsko-męskie przez stulecia”.

              Występ wywołał salwy śmiechu wśród społeczności szkolnej zgromadzonej w auli, jak też wśród publiczności zgromadzonych na uroczystościach z okazji Święta Kobiet w świetlicach – w Żytowiecku i Bogdankach,  gdzie grupa teatralna powtórzyła swój występ, rozbawiając  widzów do łez,   i gdzie spotkała się z ciepłym i serdecznym przyjęciem.

W przedstawieniu kabaretowym wystąpili:

Narratorzy:                                        Małgosia Jankowska

Daniel Kołodziej

Ewa                                                   Eliza Pieczulis

Adam                                                 Oliwier Kmiecik

Wąż/Bóg z offu                                   Szymon Brzeskot

Królewna                                            Karolina Polaszek

Rycerz                                                Rafał Stróżyński

Kobieta  współczesna                          Oliwia Byra

Mężczyzna współczesny                      Hubert Balcer   

 


Trzecioklasiści na drzwiach otwartych w ZSZ w Gostyniu

          Uczniowie klasy III a w ciągu całego roku szkolnego biorą udział w zajęciach warsztatowych, spotkaniach i wycieczkach zawodoznawczych, które mają im pomóc w jak najlepszym wyborze zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej. W piątek 6 marca 2015 roku podopieczni p. Magdaleny Włodarczyk w komplecie wybrali się do Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, by wziąć udział w drzwiach otwartych zatytułowanych „Nadszedł czas zawodowców”. Organizatorem wyjazdu do placówki, w której wiedzę i umiejętności w dziesięciu technikach i zasadniczej szkole zawodowej zdobywa niemal ośmiuset uczniów, był koordynator wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi.

         Ponieważ wspomniana wycieczka zawodoznawcza odbywała się na dwa dni przed Dniem Kobiet, już w autokarze Krystian Klupś i Paweł Piotrowski w imieniu męskiej części klasy III a złożyli p. Włodarczyk życzenia i wręczyli czerwoną różyczkę.

         Gdy trzecioklasiści dotarli do znajdującego się przy ulicy Poznańskiej ZSZ, udali się do auli szkolnej, by wraz z rówieśnikami z Gimnazjum nr 1 w Gostyniu oraz z Krobi wysłuchać prelekcji, którą przygotował i wygłosił jeden z wicedyrektorów p. Jacek Kasperski. Prelegent przede wszystkim starał się uzmysłowić gimnazjalistom, że gostyński Zespół Szkół Zawodowych to szkoła na miarę wyzwań dzisiejszego rynku pracy. Ponadto mówca w interesujący sposób scharakteryzował nauczane przez szkołę kierunki kształcenia. Gimnazjaliści z zainteresowaniem obejrzeli również kilkuminutowy film, w którym uczniowie oraz absolwenci gostyńskiej zawodówki wyjaśniali, dlaczego zdecydowali się na kształcenie w tejże szkole. Po zakończeniu prelekcji w imieniu żytowieckich gimnazjalistów panu wicedyrektorowi Jackowi Kasperskiemu podziękowali, wręczając kwiaty, Krystian Klupś, Kinga Matysiak i Paweł Piotrowski.

         W drugiej części wizyty w Zespole Szkół Zawodowych trzecioklasiści obejrzeli poszczególne pracownie, porozmawiali z oczekującymi na nich nauczycielami oraz uczniami, a przede wszystkim podzieleni na kilkuosobowe zespoły uczestniczyli w intrygujących zajęciach, prezentacjach, ćwiczeniach laboratoryjnych, grach edukacyjnych, pokazach oraz eksperymentach.

         I tak między innymi trzecioklasiści zainteresowani kontynuowaniem nauki w technikum ekonomicznym zastanawiali się, jak podejmować decyzje dotyczące wpływów i wydatków w domowym budżecie. Przyszli logistycy wykonywali zadanie dotyczące zlecenia przewozu niebezpiecznego ładunku. Z kolei przyszli informatycy dowiedzieli się, jak zaprojektować sieć komputerową i jak bezprzewodowo kontrolować robota. Natomiast uczniowie, którzy zamierzają kontynuować naukę w technikum obsługi turystycznej opracowali plan karkołomnej podróży z Warszawy przez Berlin do Pragi w ciągu jednego dnia.

         Dwugodzinna wizyta w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu spowodowała, że podopieczni p. Magdaleny Włodarczyk na własne oczy zobaczyli naprawdę wspaniale wyposażone pracownie przedmiotowe oraz dowiedzieli się, na czym będzie polegać nauka w trzyletniej zasadniczej szkole zawodowej oraz czteroletnich technikach.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


Zapraszamy wszystkich uczniów klasy V do udziału w konkursie plastycznym na projekt graficzny pod hasłem

PALIĆ, NIE PALIĆ- OTO JEST PYTANIE?”


Projekt graficzny - to proces tworzenia przemyślanych kompozycji, złożonych z liter oraz ilustracji (zdjęć, rysunków), które wykorzystując wybrany nośnik informacji, tworzą konkretny przekaz wizualny.

Organizatorem konkursu jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu.

Partnerzy: Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej - Odział Terenowy
w Poznaniu, Wielkopolskie Kuratorium Oświaty

i Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas V ze szkół podstawowych

 

województwa wielkopolskiego.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie projektu graficznego o tematyce antytytoniowej, który zostanie wykorzystany na materiale promocyjnym (nadruk na koszulce, kubku i in.).

Cel konkursu:
1. Poszerzenie wiedzy uczniów na temat negatywnych skutków palenia tytoniu.
2. Promowanie niepalenia.
3. Kształtowanie postaw asertywnych wobec osób palących papierosy.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas V ze szkół podstawowych województwa wielkopolskiego.
Do konkursu mogą być zgłaszane wyłącznie samodzielne projekty
nienaruszające praw autorskich osób trzecich, nigdzie poprzednio niepublikowane.
Autorem pracy może być tylko jedna osoba.
Konkurs składa się z 3 etapów: szkolnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Zadania dla uczestników konkursu:
• zadaniem konkursowym jest przygotowanie projektu graficznego o tematyce antytytoniowej, który powinien przewidywać możliwość wszechstronnego wykorzystania w celach promocyjnych,
• projekt nadruku powinien być zgodny z tematyką antytytoniową, powinien dotyczyć negatywnych skutków palenia papierosów i pozytywnych aspektów niepalenia tytoniu,
• technika plastyczna - rysunek w wersji czarno – białej lub kolorowej, bez użycia grafiki komputerowej,
• format jednostronny - arkusz A4.

Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie konkursu to p.M. Piskorska i p. B. Dechnik
Termin składania prac: 19marca 2015r.
 


Konkurs Plastyczny na kartkę i stroik wielkanocny 2015

          Przedmiotem konkursu jest wykonanie kartki świątecznej i stroika prezentującego polskie obrzędy, zwyczaje i tradycje związane z okresem Świąt Wielkanocnych.Celem konkursu jest:

- kultywowanie wielkanocnej tradycji;
- kultywowanie obrzędów ludowych związanych ze świętami wielkanocnymi;
- rozwijanie zainteresowań artystycznych dzieci;
- zainteresowanie dzieci rękodziełem ludowym;
- promowanie młodych talentów plastycznych.

    Warunki udziału w Konkursie:

1. Prace powinny odzwierciedlać temat i cele konkursu.
2. Technika wykonania pracy dowolna (oprócz materiałów sypkich).
4 W konkursie nie będą oceniane prace wykonane w technice komputerowej i wykonane przez naklejenie pocztówek, plasteliny i materiałów sypkich.
5. Prace muszą być wykonane indywidualnie.
6. Wszystkie prace na odwrocie powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem. Należy podać rok urodzenia, klasę i nazwę szkoły.
7.Każdy uczestnik może wykonać dowolną ilość prac.
8.Kartka składana o wymiarach 15x11cm (wielkość kopertowa), wykonane dowolną płaską techniką.

    Kartki wykonane na konkurs przechodzą na własność szkoły.

    Stroiki można odebrać po zakończeniu wystawy pokonkursowej.

 

    Kryterium oceny prac:

- samodzielność wykonania;

- nawiązanie do tradycji wielkanocnych, wierzeń religijnych i ludowych;

- staranność wykonania;

- wrażenie artystyczne.

   Prace należy dostarczyć do dnia 13.03.2015r.                         Kartki i stroiki przyjmuje p. M.Piskorska
   Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie!
 


Zagraliśmy dla WOŚP-u

i zebraliśmy 901,49zł.

 

zdjęcie

 


Karnawałowo, walentynkowo!

 

             12 lutego 2015r.  o godz. 13:00 w szkole odbył się bal karnawałowy klas I- III edukacji wczesnoszkolnej, który został zorganizowany przez nauczycielki Dorotę Przybylską, Ewę Łuczak, Małgorzatę Piskorską, Małgorzatę Małek i Karolinę Dudę-Małysiak. Dzieci wspaniale się bawiły, brały udział w różnych konkursach sprawnościowych oraz tanecznych, konkursy były nagradzane nagrodami, które sponsorowała Rada Rodziców. Każde dziecko otrzymało tradycyjnego pączka z okazji „tłustego czwartku”, oraz walentynkowy koszyczek ze słodyczami..

Życzymy wszystkim dzieciom wspaniałego oraz bezpiecznego wypoczynku podczas ferii.                           

Dorota Przybylska

zdjęcia

 


Sto lat, sto lat, niech żyją nam!

Dzień Babci i Dziadka.

 

                      Uczniowie klas drugich edukacji wczesnoszkolnej zaprosili swoich Dziadków na coroczną uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, która odbyła się 27 stycznia 2015r. o godz. 14: 00  ZSSPiG w Żytowiecku. Najpierw Pani dyrektor Barbara Górska powitała zaproszonych gości i złożyła serdeczne życzenia. Dziadkowie obejrzeli Jasełka przygotowane przez uczniów klasy IIa i IIb pod kierunkiem  pani Doroty Przybylskiej i pani Karoliny Dudu-Małysiak. Potem Dziadkowie wysłuchali części artystyczne poświęconej tylko Babciom i Dziadkom, Uczniów w formie wierszyków składali życzenia swoim najukochańszym Dziadkom i śpiewali piosenki.  Wnukowie zaprosili swoich Dziadków do klas na kawkę i pyszne ciasta, które przygotowały mamy.

    

zdjęcia

 

                                                                                                         Dorota Przybylska

 


Karnawałowa dyskoteka klasy VI

                9 lutego uczniowie klasy VI bawili się na szkolnej dyskotece karnawałowej.

O profesjonalną oprawę muzyczną zadbał p. Byra, który jest tatą jednej z uczennic tej klasy Oliwii Byry. Rodzice uczniów przygotowali słodki poczęstunek, a opiekę nad bawiącymi się uczniami sprawowały p. Magalena Blandzi - wychowawczyni klasy i p. Marta Kwiatkowska. Uczniowie świetnie się bawili, zajadając w między czasie słodkości.

 zdjęcia


Muzealna lekcja historii

 

                Społeczność ZSSPiG w Żytowiecku co roku pamięta o oddaniu hołdu i czci uczestnikom mającego miejsce na przełomie lat 1918/1919 Powstania Wielkopolskiego. W ubiegłym roku szkolnym dzięki staraniom pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego i nauczycielki historii p. Magdaleny Włodarczyk w murach naszej szkoły gościliśmy przybyłego w powstańczym mundurze prezesa Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” z Poznania p. Tomasza Lange. Wówczas to m.in. w towarzystwie władz gminnych i przedstawicieli Bractwa Kurkowego młodzież uczestniczyła w prelekcji historycznej, złożyła wiązankę kwiatów pod tablicą pamiątkową oraz zapaliła znicze na grobach spoczywających na żytowieckim cmentarzu powstańców.

                W czwartek 5 lutego 2015 roku z inicjatywy p. Krzysztofa Blandziego uczniowie klas drugich gimnazjum w ramach szkolnych obchodów dziewięćdziesiątej szóstej rocznicy Powstania Wielkopolskiego udali się do znajdującego się przy ulicy Kościelnej w Gostyniu Muzeum, by wysłuchać okolicznościowej prelekcji i zwiedzić wystawę poświęconą Wincentemu Wierzejewskiemu. W wyjeździe do Gostynia drugoklasistom towarzyszyli również pan dyrektor Mariusz Kędzierski, emerytowana nauczycielka naszej szkoły p. Witosława Zakrzewska oraz p. Magdalena Włodarczyk.

                Gdy wszyscy zajęli miejsca w sali audiowizualnej, powitani zostali przez dyrektora Muzeum p. Roberta Czuba, który przedstawił gimnazjalistom przybyłego z Poznania współorganizatora wystawy p. Wawrzyńca Wierzejewskiego. Wnuk brata bohatera wystawy w interesujący sposób omówił okoliczności wybuchu zwycięskiego powstania. Prelegent przedstawił również sylwetki jego dowódców: majora Stanisława Taczaka i generała Józefa Dowbór-Muśnickiego.

                Następnie wszyscy skierowali się do sali wystaw czasowych, by obejrzeć wystawę zatytułowaną „Wincenty Wierzejewski. Skaut, konspirator, powstaniec, żołnierz i artysta”. Oczom młodzieży ukazały się m.in. fotografie przedstawiające losy rodziny Wierzejewskich, wykonane przez uzdolnionego artystycznie bohatera wystawy pocztówki skautowe i odznaki, cykl obrazów namalowanych na Westerplatte oraz otrzymane przez Wawrzyńca Wierzejewskiego za działalność niepodległościową na rzecz Ojczyzny najwyższe odznaczenia państwowe: Order Wojenny Virtutti Militari V klasy, Krzyż Walecznych oraz Harcerską Odznakę Wdzięczności.

                Zwiedzający dowiedzieli się również, że podczas Powstania Wielkopolskiego Wincenty Wierzejewski był pomysłodawcą i organizatorem tzw. zamachu na ratusz i współtwórcą powstańczego biura werbunkowego. To właśnie pod dowództwem Wincentego Wierzejewskiego skauci podczas brawurowej akcji zdobyli Fort Grolmana w Poznaniu.

                Gdy półtoragodzinna muzealna lekcja historii Powstania Wielkopolskiego dobiegła końca, w imieniu wszystkich jej uczestników panu dyrektorowi Robertowi Czubowi podziękowały Roksana Grzelczak i Aneta Karlińska. Z kolei podziękowania na ręce p. Wawrzyńca Wierzejewskiego skierowały Aleksandra Piotrowska i Marcelina Stróżyńska.

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi    

 

 


Trzecioklasistów spotkanie z doradcą zawodowym

i wizyta w ZSOiZ w Krobi

                 W środę 4 lutego 2015 roku pełniący w naszej szkole funkcję koordynatora wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi zaprosił uczniów klasy III a najpierw na spotkanie z doradcą zawodowym, a po zakończeniu zajęć lekcyjnych do udziału w wycieczce zawodoznawczej do ZSOiZ w Krobi.

                Tego dnia do Żytowiecka przyjechała p. Urszula Burzyńska – doradca zawodowy reprezentujący gostyńską Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Podczas trwających osiemdziesiąt minut zajęć, trzecioklasiści dowiedzieli się, czym należy się kierować przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej. Prelegentka zwróciła szczególną uwagę na posiadane przez młodych ludzi zdolności, zainteresowania, cechy osobowości, predyspozycje fizyczne i zdrowotne oraz posiadaną wiedzę o wybranej szkole. Gimnazjaliści zmierzyli się również z tzw. kartą wyboru zawodu – ankietą zawierającą około sześćdziesięciu pytań. Pozwoliła ona na ujawnienie posiadanych przez trzecioklasistów uzdolnień: językowych, interpersonalnych, technicznych, praktyczno-porządkowych, artystycznych oraz poznawczych.

                Po zakończonych lekcjach uczniowie klasy III a wsiedli do autosanu kierowanego przez p. Romana Gronowskiego, by udać się do powstałego w 1997 roku Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. Mottem szkoły, w której uczy się około sześciuset uczniów, są słowa Adama Mickiewicza „Mądrość musisz sam z siebie własną dobyć pracą”. Tym razem gimnazjalistom towarzyszyli p. Krzysztof Blandzi, wychowawczyni p. Magdalena Włodarczyk, higienistka szkolna p. Barbara Dechnik oraz p. Karolina Duda-Małysiak.

                W holu szkoły trzecioklasistów powitał uczący matematyki wicedyrektor p. Krzysztof Perdon. Przedstawicielowi dyrekcji towarzyszył Filip Jankowiak – czwartoklasista uczęszczający do technikum budownictwa. W pięknie udekorowanej z okazji niedawnej studniówki auli szkolnej pan wicedyrektor zapoznał żytowieckich gimnazjalistów z ofertą dydaktyczną szkoły i zaprosił ich do udziału w przygotowanych przez krobskich nauczycieli i uczniów zajęciach warsztatowych, pokazach i eksperymentach. W nowoczesnym i fantastycznie wyposażonym szkolnym laboratorium podopieczni p. Włodarczyk zobaczyli kilka ciekawych doświadczeń przygotowanych przez młodzież oraz nauczycielkę chemii p. Iwonę Piechocką. Z kolei do udziału w interesujących zajęciach przyrodniczo-geograficznych, wraz ze swoimi uczniami, trzecioklasistów zaprosiły nauczycielka biologii p. Maria Jóźwiak, nauczycielka geografii p. Magdalena Nowak oraz nauczycielka przedmiotów zawodowych p. Emilia Śniegocka. Natomiast o korzyściach wynikających ze znajomości zasad ekonomii żytowieccy gimnazjaliści dowiedzieli się od nieco starszych koleżanek i kolegów oraz z pouczającej prezentacji multimedialnej przygotowanej przez nauczycielki przedmiotów ekonomicznych p. Barbarę Sprutta i p. Marzenę Stelmaszyńską.

                Nim uczniowie klasy III a opuścili gościnne mury ZSOiZ w Krobi i podziękowali panu dyrektorowi Krzysztofowi Perdonowi za zaproszenie oraz możliwość udziału w tak ciekawie przygotowanych zajęciach, udali się do pracowni technologii żywienia, w której nauczyciel tego przedmiotu p. Mariusz Rozmiarek poczęstował ich wykonaną przez siebie, m.in. z dodatkiem sera, szynki i pomidorów pastą włoską.

 zdjęcia                           

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi