AKTUALNOŚCI   2014 - 2015

 

Akcja „Góra Grosza” w naszej szkole.

             228, 79 zł przekazał Samorząd Uczniowski na rzecz akcji „Góra Grosza”, prowadzonej przez Fundację Nasz Dom pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, dzięki zbiórce „grosików” w poszczególnych klasach.

          Wszystkim, którzy  wzięli udział w akcji – serdecznie dziękujemy.

zdjęcia


Trzecioklasiści chcą świadomie wybrać szkołę ponadgimnazjalną

 

            W czwartek 15 stycznia 2015 roku uczniowie klasy III a spotkali się w sali nr 13 z reprezentującym Starostwo Powiatowe w Gostyniu naczelnikiem Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych p. Markiem Smektałą. Organizatorem spotkania, mającego na celu dokonanie jak najlepszego i jak najbardziej przemyślanego wyboru szkoły ponadgimnazjalnej, był pełniący w naszej szkole funkcję koordynatora wyboru zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej p. Krzysztof Blandzi.

            Przybyły z Gostynia prelegent przedstawił trzecioklasistom bogatą ofertę funkcjonujących w powiecie gostyńskim szkół ponadgimnazjlanych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu.

            Pan naczelnik wyjaśnił uczniom, że w zasadniczych szkołach zawodowych funkcjonujących w powiecie gostyńskim absolwenci gimnazjów mogą zdobyć uprawnienia do każdego wybranego przez siebie zawodu. Z kolei cieszące się dość dużą popularnością technika przygotowują do pracy w konkretnym zawodzie, a jednocześnie nie zamykają drogi do studiowania, najczęściej na uczelniach politechnicznych. Natomiast liceum ogólnokształcące to szkoła głównie dla tych, którzy skłaniają się ku przedmiotom humanistycznym i kontynuowania nauki na studiach wyższych.

            Pan Marek Smektała starał się również przekonać podopiecznych p. Magdaleny Włodarczyk, by podczas dokonywania wyboru szkoły ponadgimnazjalnej łączyli swoje zainteresowania i talenty z rynkiem pracy, na którym nawet posiadanie wyższego wykształcenia nie daje stuprocentowej gwarancji znalezienia pracy. Młodzież nie powinna również sugerować się wyborem dokonywanym przez swoich rówieśników.

            Gdy niemal godzinne spotkanie dobiegło końca, w imieniu dyrekcji naszej szkoły, koordynatora wyboru szkoły ponadgimnazjalnej oraz uczniów klasy III a panu naczelnikowi Markowi Smektale za przyjazd do Żytowiecka oraz podzielenie się interesującymi informacjami i spostrzeżeniami podziękowali Dominika Juśkliewicz i Wojciech Karpiński.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


Bożonarodzeniowy kiermasz książek

 w Zespole Szkół szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku

na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

           W dniach 1 – 15 grudnia w Zespole Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku odbył się „Bożonarodzeniowy kiermasz książek” pod hasłem ‘książka doskonałym prezentem pod choinkę”.  Celem imprezy, zorganizowanej z myślą o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej  Pomocy była popularyzacja książki. W przygotowanie oraz prowadzenie kiermaszu zaangażowali  się uczniowie Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum wraz z opiekunką p. Nataszą Dziubałką.

         Bogata, zróżnicowana oferta kiermaszowa cieszyła się dużym zainteresowaniem i wbrew powszechnie panującej opinii , że dla współczesnego ucznia książka straciła  atrakcyjność , bardzo zadowoleni organizatorzy  w ręce kupujących przekazali  100 egzemplarzy . Dochód ze sprzedaży – złotówkę od każdej sprzedanej książki  Samorząd Uczniowski  Zespołu Szkół w Żytowiecku postanowił przekazać  na  tegoroczny Finał  Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

zdjęcia

Natasza Dziubałka

Mali Kolędnicy 2015r !!!

            Obrzędy doroczne przez całe wieki stanowiły nierozerwalny element kultury mieszkańców polskich wsi.  Sprzyjało to scalaniu nie tylko rodziny, ale też społeczności lokalnej.

            Większość mieszkańców Łęki Wielkiej, Małej, Żytowiecka, Teodozewa, Bączegolasu, Rokosowa, Bogdanek i Grodziska, szczególnie starszych, cieszą się gdy pod domem śpiewają Diabeł , Anioł, Śmierć, Król oraz kolędnik z Gwiazdą. Kolędnicy niosą szczęście i radość. Tradycja mówi, że kolędnicy odstraszają złe moce, a ich wizyta to dobry znak dla domu. Tą starą tradycję od wielu lat kultywują uczniowie edukacji wczesnoszkolnej ZSSP i G z Żytowiecka. 4,5 i 6 stycznia 2015r. uczniowie kl.IIb oraz kl.IIa wraz z mamami i pod opieką pani Doroty Przybylskiej kolędowali po wsiach. Mali Kolędnicy za swoje kolędowania otrzymywali słodycze o raz pieniądze, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie wycieczki.

 „Za kolędę dziękujemy, zdrowia szczęścia winszujemy na ten Nowy Rok!!!”

zdjęcia

                                                                                                Opracowała Dorota Przybylska


Wigilia klas edukacji wczesnoszkolnej

kl.IIa i Iib 2014r.

             19 grudnia 2014r. o godzinie 10.00 w klasach odbyły się spotkania wigilijne kl.IIa i Iib. Rodzice przygotowali świąteczny poczęstunek. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy i dzieliliśmy się opłatkiem składając sobie nawzajem życzenia. W auli rodzice obejrzeli Jasełka, gdzie myślą przewodnią była rodzina. Jasełka przygotowały dzieci pod kierunkiem wych. klasy IIa K. Duda-Małysiak i wych. klasy IIb D. . Przybylskiej. Po zakończonych występach Dyr. szkoły pan Mariusz Kędzierski złożył życzenia świąteczne i noworoczne wszystkim uczniom i rodzicom.

zdjęcia

Dorota Przybylska

 


Spotkanie z Mikołajem!!!

               Przewodnicząca Rady Rodziców pani Karpińska zorganizowała dla uczniów Kl.I-III edukacji wczesnoszkolnej spotkanie z Mikołajem i jego pomocniczką Elfem. 18 grudnia po zajęciach lekcyjnych na sali gimnastycznej uczniowie spotkali się z Mikołajem. Elfinka zorganizowała dzieciom różne konkursy sprawnościowe i konkurs wiedzy na temat Mikołaja i jego pomocników oraz konkurs plastyczny. Uczniowie podzieleni na grupy wykonywali z rożnych materiałów plakaty związane z tematem świątecznym i zimą, Na zakończenie Mikołaj otworzył wielkie worki z prezentami, każde dziecko dostało paczuszkę. Na koniec wszystkie klasy ustawiły się do wspólnego zdjęcia z Mikołajem i Elfinką.

Bardzo serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie tak miłego spotkania z najbardziej oczekiwanym gościem przez wszystkie dzieci oraz rodzicom za przygotowanie wspaniałych paczek.

Dorota Przybylska

 zdjęcia

 


Gwiazdor u najmłodszych

 

 

zdjęcia

Jak obyczaj karze stary,
według ojców naszych wiary,
pragniemy złożyć Wam życzenia
z dniem Bożego Narodzenia!
Niech ta Gwiazdka Betlejemska,
która wschodzi tuż po zmroku,
przyniesie Wam moc szczęścia
i pomyślność w nadchodzącym Nowym Roku! 

 

Uczniowie i pracownicy

Zespołu Szkół w Żytowiecku.

Boże Narodzenie w naszej szkole

              W piątek, 19 grudnia uczniowie gimnazjum i klas IV-VI szkoły podstawowej wraz z nauczycielami obejrzeli przedstawienie przygotowane z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie gimnazjum  i uczniowie połączonych chórów szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem  p. Zofii Przewoźnej. Po zakończonym przedstawieniu zostały wręczone również nagrody uczniom, którzy w ostatnim czasie wzięli udział w konkursach plastycznych i matematycznych.

zdjęcia

Konkurs matematyczny

 ”GRA MATEMATYCZNA” dla uczniów klas IV- VI szkoły podstawowej

I miejsce :   Zuzanna Wróblewska klasa VI

II miejsce :  Kacper Rzeźnik   klasa VI

III miejsce :  Alan Skorupka klasa V  i Rafał Stróżyński klasa VI


Występy w kościele

28 grudnia uczniowie wystąpili również dla szerszego grona odbiorców, w kościele parafialnym w Żytowiecku.

zdjęcia  1,     2,    3

M. Kwiatkowska

 


Szóstoklasistów spotkania z filmem i motoryzacją

          We wtorek 16 grudnia 2014 roku, po zakończeniu trzeciej godziny lekcyjnej, uczniowie klasy VI a wsiedli do kierowanego przez p. Romana Gronowskiego autokaru, by udać się na czterogodzinną wycieczkę dydaktyczną do Gostyńskiego Ośrodka Kultury „Hutnik” oraz do należącego p. Macieja Pedy Muzeum Starych Samochodów. Szóstoklasistami opiekowała się wychowawczyni p. Magdalena Blandzi oraz nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi.

         Pierwszym punktem w programie pobytu w Gostyniu był udział w składającym się z dwóch części projekcie zatytułowanym „Kinowe spotkania młodych”. W pierwszej z nich uczniowie z Żytowiecka, Borku Wielkopolskiego oraz gostyńskich szkół wysłuchali i obejrzeli prelekcję ukazującą sposoby tworzenia efektów specjalnych w filmach. Dowiedzieli, jak autorzy filmów pracują na najnowszych urządzeniach związanych z produkcją filmu oraz jak ożywiają postacie animowane w najróżniejszych technikach. W drugiej części uczestnicy „Kinowych spotkań młodych” obejrzeli zrealizowany w 2004 roku film zatytułowany „Seria niefortunnych zdarzeń”. Opowiadał on o historii trzech osieroconych dzieci: Wioletki, Klausa i Słoneczka, które po śmierci rodziców dostają się pod opiekę hrabiego Olafa, planującego ukraść otrzymaną przez rodzeństwo fortunę.

         Gdy film dobiegł końca i uczniowie z pozostałych szkół opuścili salę widowiskową GOK „Hutnik”, podopieczni pani Blandzi wzięli udział w spotkaniu z prowadzącym zajęcia aktorem p. Tomaszem Nyczem. Rozmawiano między innymi o plusach i minusach zawodu aktora i o różnicach pomiędzy realizacją przedstawień teatralnych i filmów fabularnych.

         W końcu żytowieccy szóstoklasiści pożegnali sympatycznego aktora i udali się do powstałego już w 1970 roku Muzeum Starych Samochodów, by spotkać się z jego właścicielem p. Maciejem Pedą i na własne oczy zobaczyć zbiór kilkunastu odrestaurowanych, czasami nawet stuletnich pojazdów. Okazało się, że niektóre z oglądanych samochodów „wystąpiły” w wielu filmach, innymi z kolei podróżują do ślubu nowożeńcy.

         Gostyńskie spotkanie uczniów klasy VI a z filmem, wzbogacającymi go efektami specjalnymi oraz pasjonatem motoryzacji zakończyło się około godziny piętnastej, gdy szóstoklasiści zostali rozwiezieni do miejscowości swego zamieszkania.

zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


 

Radość bycia razem, czyli wieczerza wigilijna klasy II a

                Fantastyczni goście, wzmacniające klasowe więzi dzielenie się opłatkiem, bożonarodzeniowe życzenia, oczekujące na wszystkich pod choinką prezenty, rozmowy i konkursy, to tylko niektóre elementy wieczerzy wigilijnej, do której w poniedziałek 15 grudnia 2014 roku, gdy na niebie zabłysła pierwsza gwiazdka, w sali nr 14 zasiedli uczniowie klasy II a.

                Gimnazjalistom towarzyszył wychowawca klasy p. Krzysztof Blandzi oraz świąteczni goście w osobach p. Moniki Brodziak, p. Barbary Dechnik oraz p. Elżbiety Michalskiej.

                Wigilia drugoklasistów rozpoczęła się od powitania wszystkich przez wychowawcę klasy, który przy dźwiękach kolęd i migających światełkach na choince, złożył młodzieży oraz gościom życzenia zdrowych i radosnych świąt Bożego Narodzenia w gronie najbliższych oraz szczęśliwego Nowego Roku.

                Po chwili wszyscy wysłuchali Ewangelii według świętego Łukasza w interpretacji Anety Karlińskiej i łamiąc się opłatkiem, złożyli sobie życzenia.

                W końcu uczestnicy Wigilii ponownie usiedli przy pięknie nakrytym stole, by przystąpić do spożywania przyniesionych potraw, wśród których dominowały ciastka, pierniki i mandarynki.

                Później nadszedł już czas na rozdanie oczekujących pod choinką paczek z prezentami, które wcześniej pozostawił tam zamieszkujący mroźną Laponię brodaty staruszek w czerwonym stroju. Gwiazdora udanie zastąpiła p. Barbara Dechnik. Tym razem drugoklasiści otrzymali fantastyczne zestawy kosmetyków, zaproszone panie gwiazdy betlejemskie, a wychowawca klasy między innymi portretowe zdjęcie klasy w prześlicznej ramce.

                Gdy wymienione wyżej podarki zostały przez wszystkich obejrzane, p. Krzysztof Blandzi zaprosił chętne osoby do udziału w konkursie polegającym na rozpoznawaniu, czy przytoczona przez zaproszone panie opowieść jest prawdziwa, czy też w części zmyślona. I tak kolejno p. Elżbieta Michalska opowiedziała o swoich wrażeniach i przeżyciach związanych z wprowadzonymi w 1981 roku stanem wojennym. Pani Monika Brodziak wspominała niezwykłe okoliczności obrony pracy magisterskiej. Z kolei p. Barbara Dechnik w swej opowieści cofnęła się aż do roku 1966 i wyprawy, podczas wakacji w górach, w szpilkach na Śnieżkę. Ponadto interesująca opowieścią o wakacjach spędzanych przed kilkoma laty w Chorwacji podzieliła się również Zofia Harendarz.

                Tak jak w ubiegłym roku, wieczerzę wigilijną klasy II a zakończyła sesja fotograficzna, podczas której drugoklasiści wcielili się w rolę świętego Mikołaja.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi  

 


Konkurs plastyczny

CHWAŁA BOHATEROM-POWSTANIE WIELKOPOLSKIE 1918/1919 OCZAMI NAJMŁODSZYCH

            27 grudnia obchodzimy rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jako mieszkańcy tych ziem powinniśmy pamiętać o bohaterach, którzy walczyli o to, abyśmy żyli na polskiej ziemi. Dlatego też, po raz trzeci zachęcam uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Wiara Lecha" pt. "Chwała Bohaterom - Powstanie Wielkopolskie 1918-1919 widziane oczami najmłodszych".
            Zadaniem dzieci ze szkoły podstawowej jest wykonanie do 10 stycznia 2015 r. pracy plastycznej w dowolnej technice( w formacie A4) na jeden z wybranych tematów:

1. Powstanie wielkopolskie w moim regionie
2. Charakterystyczny element Powstania

 

Uczniowie klas I-III składają prace plastyczne u wychowawców.

Liczę na zaangażowanie nauczycieli i rodziców w mobilizacji dzieci do uczestnictwa w konkursie szerzącym zainteresowanie najmłodszych historią naszego regionu.

M.Piskorska

 


MIKOŁAJKI

6 grudnia- na ten dzień czeka każdy,

                                                                     bez względu na wiek!!!

                      Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i bajek w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.

                Dzieci wierzą w św. Mikołaja. Marzą o spotkaniu z nim, dlatego też niejednokrotnie postanawiają dopomóc szczęściu i składają zapotrzebowanie u władcy Laponii.  Niektóre marzenia się spełniają i w związku z tym  5 grudnia do drzwi klasy Iazapukał Mikołaj. Ten dzień dostarczył nam wiele atrakcji. Dla każdego dziecka znalazł się drobny upominek i słodkie pierniczki, bo przecież w naszej klasie są tylko grzeczne dzieci!!! 

              Było dużo radości i uśmiechów. Przejęte i uradowane buźki najmłodszych uczniów naszej szkoły  potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują. Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!    Wszyscy byli bardzo szczęśliwi, obiecali, że będą pilnie się uczyć, a Mikołaj pożegnał się słowami:  Do zobaczenia za rok!

              Czy nas odwiedzi? Zobaczymy! 

M. Piskorska

zdjęcia

 


Drodzy Uczniowie!

          Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia! Chcemy, aby w tym roku szkolne drzewko świąteczne wyglądało wyjątkowo, dlatego zachęcamy Was do wykonania ciekawych i estetycznych ozdób choinkowych.

Ubieramy naszą szkolną choinkę w ozdoby koloru srebrno-białego, wykonane własnoręcznie.

OZDOBY NALEŻY WYKONAĆ DO PIĄTKU – 5 grudnia 2014 r.
         Uczniowie przynoszą ozdoby do wychowawców klas , z kartką zawierającą imię i nazwisko autora oraz jego klasę.
Jeśli nie macie, drodzy Uczniowie , własnego pomysłu – inspiracją mogą być porady i przykłady zamieszczone w Internecie.
Moment, w którym dekorujemy świąteczną choinkę należy do najradośniejszych chwil spędzanych na przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Zadbajmy więc o to , by świąteczne drzewko zachwycało, przykuwało wzrok i zaskakiwało. W końcu przez kilka dni stanie się centralnym punktem naszej szkoły!!!!!!!!!
                                                                                                              Życzę ciekawych pomysłów! M. Piskorska
 


Próbny sprawdzian szóstoklasistów

             Niemal każdy z uczniów uczęszczających do klasy VI a pojawił się w szkole w środę 26 listopada 2014 roku odświętnie ubrany, by w auli szkolnej przystąpić do rozwiązywania pierwszego w tym roku szkolnym próbnego sprawdzianu w klasie szóstej.

            Nim szóstoklasiści przystąpili do pisania przygotowanego przez wydawnictwo Nowa Era próbnego sprawdzianu, powitani zostali przez pana dyrektora Mariusza Kędzierskiego, który również omówił formę oraz zasady obowiązujące podczas pisania wspomnianego sprawdzianu.

            Sam próbny sprawdzian składał się z dwóch części. W pierwszej z nich podopieczni pani Blandzi otrzymali osiemdziesiąt minut na rozwiązanie zadań z języka polskiego i matematyki. Część polonistyczna składała się z dziesięciu zadań zamkniętych oraz dwóch zadań otwartych, wśród których znalazła się dłuższa wypowiedź pisemna. W części matematycznej uczniowie również rozwiązywali dziesięć zadań zamkniętych oraz trzy zadania otwarte. Za każdą z tych części piszący próbny sprawdzian mógł otrzymać po dwadzieścia punktów. Nad sprawnym przebiegiem tej części sprawdzianu czuwali p. Jakub Adamek, p. Sylwia Haremza oraz p. Magdalena Włodarczyk.

            Po godzinnej przerwie uczniowie klasy VI a ponownie udali się do auli szkolnej, by tym razem przystąpić do trwającej czterdzieści pięć minut drugiej części próbnego sprawdzianu, tym razem z języka angielskiego. Test językowy składał się z jedenastu zadań sprawdzających rozumienie ze słuchu odtwarzanych z płyty CD krótkich tekstów, rozumienia tekstów pisanych oraz znajomości funkcji i środków językowych. Nad sprawnym przebiegiem tej części próbnego sprawdzianu, z której można było uzyskać czterdzieści punktów, czuwali p. Krzysztof Blandzi i p. Krzysztof Żurczak.

            Wyniki pierwszego próbnego sprawdzianu napisanego przez naszych szóstoklasistów będą znane pod koniec grudnia. 8 stycznia 2015 roku podopieczni pani Blandzi przystąpią do rozwiązywania kolejnego próbnego sprawdzianu.

zdjęcia 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


Andrzejki 2014r.

            Dzień świętego Andrzeja - zwyczaje i tradycje w Polsce i w innych krajach uczniowie omawiali na zajęciach edukacji polonistycznej. 25 listopada stało się tradycji zadość. Uczniowie klas I-III bawili się na szkolnych andrzejkach. Było wróżenie z magicznych kart, odgadywanie przyszłych zawodów, układanie butów w nadziei na szybkie znalezienie sympatii i zamążpójście, wbijanie w papierowe serduszka szpilki w poszukiwaniu imienia swojego chłopaka lub dziewczyny.

Dorota Przybylska

zdjęcia

 


Andrzejki klasy VI

     24 listopada, w auli szkolnej na dyskotece andrzejkowej bawili się uczniowie  klasy VI szkoły podstawowej. O profesjonalną oprawę muzyczną zadbali rodzice jednej z uczennic Oliwii Byry – państwo Daria i Zbigniew Byra. Opiekę nad uczniami sprawowały: wychowawczyni p. Magdalena Blandzi, pedagog szkolna p. Aneta Kędzierska i p. Marta Kwiatkowska. Podczas zabawy uczniowie wzięli również udział w różnych konkursach.

zdjęcia

 M. Kwiatkowska.

                             


Szkolne Zaduszki

              Listopad to szczególny czas, który poświęcony jest pamięci tych, którzy już odeszli. Miesiąc ten rozpoczynający się uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym skłania do refleksji nad sensem ludzkiego życia i przemijania. 21 listopada, w auli szkolnej, w atmosferze zadumy i powagi , uczniowie gimnazjum i uczniowie VI klasy szkoły podstawowej mogli obejrzeć i usłyszeć montaż słowno- muzyczny pod tytułem: „To przemijanie ma sens”   /Jan Paweł II „Tryptyk Rzymski”/. Spotkanie rozpoczęło się pokazem prezentacji multimedialnej, a następnie uczniowie gimnazjum zaprezentowali teksty poetyckie o przemijaniu ludzkiego życia.

                                                                                               Całość przygotowały: p. Zofia Przewoźna i p. Marta Kwiatkowska

zdjęcia


 

IDĄ ŚWIĘTA

              W ludowych zwyczajach okres poprzedzający Boże Narodzenie wiązał się z wykonywaniem ozdób choinkowych i stroików świątecznych w domach, czym niejednokrotnie zajmowały się całe rodziny. Ozdoby wykonywane z kolorowego papieru i bibułki, słomy, ziaren zbóż, orzechów, szyszek czy pestek owoców świadczyły o ogromnej pomysłowości twórców, a przede wszystkim łączyły pokolenia w przekazywaniu tradycji bożonarodzeniowych.

               Chcąc podtrzymać dawne tradycje serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do   udziału w konkursie, który ma na celu rozwijanie kreatywności, twórczego myślenia, wyobraźni plastycznej, a także kultywowanie pięknych polskich tradycji świątecznych. Na wykonane własnoręcznie  CHOINKI, ANIOŁY I  STROIKI ŚWIĄTECZNE  czekamy do 5 XII 2014r.   

 Kryteria oceny:

- estetyka wykonania

- oryginalność i pomysłowość

- wkład pracy

           Każdy stroik powinien zawierać informację z imieniem i nazwiskiem autora oraz klasą, do której uczęszcza. Prace należy dostarczać do 5 grudnia 2014 r. do wychowawców klas lub do p. Małgorzaty Piskorskiej , która jest koordynatorem konkursu. Rozstrzygnięcie konkursu, połączone ze  sprzedażą stroików odbędzie się 19 grudnia w miłej, świątecznej atmosferze . Na zwycięzców czekają nagrody i dyplomy.

                  Życzymy ciekawych pomysłów. Powodzenia!

                                                                                                                                                                                       M. Piskorska

 


Śniadanie daje moc!

             Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień, dlatego też uczniowie klas I- III SP w  Żytowiecku wzięli udział w programie edukacyjnym: Śniadanie Daje Moc, którego ideą jest: zwiększanie świadomości na temat  zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka.

              Dnia 7 listopada 2014 r. wychowawcy przy współpracy rodziców zorganizowali zdrowe śniadanie w klasach. Była to świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i dla nauczycieli, dzięki której najmłodsi nauczyli się jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie.   Wspólne przygotowywanie posiłku dostarczyło wszystkim dużo radości, a kanapki przygotowane samodzielnie smakowały wyjątkowo. Na pieczywie nie zabrakło pożywnych wędlin, ale też pełnych witamin warzyw. Oprócz smacznego posiłku uczniowie mieli szansę docenić jak przyjemne może być wspólne spożywanie posiłku. 

            Zwiększaniu świadomości uczniów na temat prawidłowych nawyków żywieniowych służy też   akcja  „Owoce w szkole” dzięki której  kilka razy w tygodniu uczniowie  dostają świeże warzywa i owoce.

            Wierzymy, że podejmowane działania przyczynią się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.

 zdjęcia

                                          M. Piskorska

 


                                   

 

PIERWSZAKI CZŁONKAMI KLUBU BEZPIECZNEGO PUCHATKA

 

             „Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale z pewnością opłacalna, bo nawyki te zostają na całe życie. Powinniśmy pamiętać, że za bezpieczeństwo dzieci odpowiedzialni jesteśmy my dorośli i to na nas ciąży ten szczególny obowiązek uświadomienia najmłodszym, jakie zagrożenia czyhają na nich już na najbliższym skrzyżowaniu”.
         Pierwszy rok w szkole to wielkie wydarzenie, które otwiera przed dziećmi nowy, nieznany świat. Uczniowie poznają nie tylko literki i cyfry, ale także uczą się, jak sobie radzić w rozmaitych sytuacjach. Z pewnością muszą być bardziej samodzielni, dlatego ten okres jest dobrą okazją, by porozmawiać z nimi o bezpieczeństwie.

         Wraz z początkiem września w  naszej szkole ruszyła akcja "Klubu Bezpiecznego Puchatka". Jest to program edukacyjny, przygotowany przez Biuro Prewencji i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, nauczycieli oraz firmę Maspex, który pomoże pierwszakom poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące w domu, w drodze do szkoły oraz w szkole.

         W ramach "Klubu Bezpiecznego Puchatka" w szkole odbywają się zajęcia utrwalające wiedzę pierwszoklasistów o zasadach ruchu drogowego, o tym jak unikać zagrożeń i jak bezpiecznie spędzać czas w domu.

    Do akcji włączeni zostali też rodzice, dla których  "Klub Bezpiecznego Puchatka" przygotował praktyczne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa Pierwszoklasisty.

       Jako uzupełnienie lekcji  otrzymali ulotki z praktycznymi wskazówkami i tematami, które mogą poruszać podczas rozmowy z dziećmi na temat różnych zagrożeń

      Edukacja dzieci w zakresie bezpieczeństwa jest zadaniem długofalowym i wymagającym dużego zaangażowania ze strony nauczycieli oraz rodziców. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji uda nam się wspólnie wykonać kolejny, duży krok w kierunku zapewnienia naszym dzieciom bezpieczeństwa.

M. Piskorska

 W klasie Ia dzieci  poznały już Puchatka, dzięki któremu będą  umiały rozpoznawać zagrożenia, bezpiecznie uczyć się, bawić!

 

 

zdjęcia

 


Na andrzejkach u przyjaciół w Lubiniu

 

                Już od ponad szesnastu lat trwa, zapoczątkowana przez nauczycieli języka polskiego, p. Martę Bzymek z Lubinia i p. Krzysztofa Blandziego z Żytowiecka, współpraca pomiędzy pedagogami i uczniami ze szkół znajdujących się w wymienionych wyżej miejscowościach. Dzieci oraz młodzież z obu placówek wspólnie poznają atrakcje turystyczne Polski, występują podczas uroczystości szkolnych, w duchu fair-play rywalizują podczas międzyszkolnych sportowych zawodów przyjaźni, a także bawią się podczas corocznych dyskotek andrzejkowych, tak jak to miało miejsce w czwartkowe popołudnie 20 listopada 2014 roku.

                Tego właśnie dnia trzydzieścioro uczniów z klas II a, II b i III a gimnazjum wsiadło do kierowanego przez p. Romana Gronowskiego autosanu, by udać się do „tęczowej szkoły” i wziąć udział w fantastycznie przygotowanym przez przyjaciół z Lubinia wieczorze wróżb i międzyszkolnej zabawie andrzejkowej.

                Organizatorem wyjazdu do zaprzyjaźnionej szkoły był p. Krzysztof Blandzi. Drugo- i trzecioklasistami opiekowały się także p. Magdalena Blandzi, p. Marta Kwiatkowska, p. Zofia Przewoźna oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik.

                Uczestników międzyszkolnych andrzejek powitali dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubiniu p. Beata Zborowska oraz dyrektor Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku p. Mariusz Kędzierski.

                Pierwszym punktem programu wizyty w Lubiniu był udział młodzieży w przygotowanych przez gospodarzy zabawach andrzejkowych, które poprowadzili podopieczni p. Marty Bzymek – Jessica Wojtkowiak i Mateusz Klupś. Uczniowie z Żytowiecka i Lubinia najpierw więc wróżyli przy pomocy kostek do gry, a następnie przekłuwali serduszka zawierające imiona osób płci przeciwnej. Później reprezentanci obu szkół wzięli udział w zabawie zatytułowanej „weselne krzesła”, której laureatką została Oliwia Binkowska z Lubinia. Drugie miejsce zajął Krystian Klupś z Żytowiecka. Z kolei zwycięzcą zabawy polegającej na przebijaniu przywiązanego do nogi przeciwnika balonu został Karol Sikora z Lubinia. Tym razem drugie miejsce przypadło Zuzannie Brzeskot z Żytowiecka.

                Gdy andrzejkowe wróżby, konkursy i zabawy dobiegły końca, wszyscy opuścili przytulne schronisko młodzieżowe i udali się do sali gimnastycznej, by przez kolejne dwie godziny bawić się podczas międzyszkolnej zabawy andrzejkowej.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


„Anioły są wśród nas”

Celem konkursu jest twórcze i aktywne przygotowanie się do Świąt Bożego Narodzenia, 

kultywowanie tradycji świątecznych, doskonalenie umiejętności plastycznych
i sprawności manualnej, rozwijanie wyobraźni, aktywności twórczej wrażliwości
estetycznej, artystyczna rywalizacja, wzmacnianie poczucia własnej wartości
i motywowanie do dalszego rozwoju uzdolnień.

Warunkiem uczestnictwa jest wykonanie pracy przedstawiającej anioła w formie
przestrzennej - 3D.
Regulamin konkursu:
1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I – III SP .
2. Technika plastyczna wykonania przestrzennej formy anioła dowolna.
3. Termin nadesłania prac: 5 grudnia 2014 r.
4.Każdą pracę należy czytelnie opisać: imię i nazwisko autora, klasa, adres.
5. Kryteria oceny prac: wartość artystyczna, pomysłowość, różnorodność technik
wykonania, wkład pracy, staranność.
7. Prace nie będą zwracane autorom.
9. Nagrody i dyplomy zostaną rozdane w dniu 19 XII 2014r.
Serdecznie zapraszamy uczniów szkoły podstawowej do udziału w konkursie!
 

M. Piskorska
 


 Przyrodniczo-teatralna edukacja szóstoklasistów

                Uczniowie klasy VI a co roku, aby rozwijać swoje zdolności komunikacyjne i zaznajamiać się z różnymi postawami ludzkimi, wybierają się do teatru, by oglądać interesujące spektakle. Przed dwoma laty w gnieźnieńskim Teatrze imienia Aleksandra Fredry podopieczni pani Blandzi obejrzeli inscenizację baśni Andersena pt. „Nowe szaty króla”. W ubiegłym roku na deskach tego samego teatru ówcześni piątoklasiści oklaskiwali rudowłosą a zarazem najsilniejszą na świecie dziewczynkę, opowiadającą niestworzone historie – bohaterkę przedstawienia zatytułowanego „Pippi Langstrump”.

                We wtorkowy poranek 4 listopada 2014 roku uczniowie uczęszczający do klasy VI a wsiedli do kierowanego przez p. Romana Gronowskiego autokaru, by udać się na wycieczkę dydaktyczną do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie i Teatru imienia Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Organizatorami całodniowego wyjazdu byli wychowawczyni szóstoklasistów p. Magdalena Blandzi oraz nauczyciel języka polskiego p. Krzysztof Blandzi. Nad zdrowiem oraz bezpieczeństwem miłośników przyrody i teatru czuwały również higienistka szkolna p. Barbara Dechnik oraz przedstawicielka rodziców p. Lucyna Sikorska. Swoją obecnością uczestników wycieczki zaszczyciła również emerytowana nauczycielka żytowieckiej szkoły p. Witosława Zakrzewska.

                By podczas niemal dwugodzinnej podróży do określanego mianem perły południowej Wielkopolski Gołuchowa i uważanego za najstarsze polskie miasto Kalisza szóstoklasiści nie nudzili się, organizatorzy wyjazdu zaprosili ich do uczestniczenia w wielu konkursach. Chętni mogli również zaśpiewać piosenkę.

                Pierwszym punktem w programie trwającej prawie dwanaście godzin wycieczki była odbywająca się w największym w Wielkopolsce parku krajobrazowym Gołuchowie lekcja przyrody zatytułowana „Szukamy dendrologicznych skarbów”. Zajęcia w terenie poprowadziła reprezentująca Ośrodek Kultury Leśnej p. Joanna Wróbel-Mróz. Zadaniem podzielonych na kilkuosobowe zespoły szóstoklasistów było odnalezienie w parku konkretnego drzewa, między innymi dębu wieloowocowego, cisu pospolitego, lipy szerokolistnej, miłorzębu dwuklapowego oraz lipy strzępolistnej. Gdy dzięki otrzymanej mapce drzewo zostało odnalezione, zadaniem zespołu było opisanie go i naszkicowanie. Na koniec każdy z zespołów zaprezentował efekty swojej pracy.

                Z Gołuchowa uczniowie klasy VI a udali się do przepięknie usytuowanego wokół parku i odbijającego się w wodzie Prosny Teatru imienia Wojciecha Bogusławskiego, w którym obejrzeli inscenizację przedstawienia zatytułowanego „Piotruś Pan”. Akcja sztuki rozgrywa się w krainie dziecięcej szczęśliwości Nibylandii, w której nie obowiązują prawa respektowane przez dorosłych. Tytułowy bohater jest chłopcem, który nigdy nie dorasta i to on właśnie wraz z wróżką Dzwoneczkiem jest przewodnikiem po niezwykle tajemniczej krainie.

                Po zakończeniu przedstawienie uczniowie klasy VI a udali się najpierw na krótki spacer po kaliskiej starówce, by swój pobyt w grodzie nad Prosną zakończyć w restauracji Mc Donald’s.

                Warto odnotować, że obecna klasa VI a, w najnowszej, dwudziestopierwszowiecznej historii naszej szkoły, jest jedyną klasą, która trzykrotnie, w dwóch różnych teatrach co roku oglądała przedstawienia teatralne.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


Zaprojektuj plakat na Święto Niepodległości

             11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe – Święto Niepodległości, które zostało ustanowione w ostatnich latach II RP i jest ściśle związane z odzyskaniem przez Polskę, po 123 latach, niepodległości. Niepodległość jest wartością najwyższą. Walczyły o nią  i dla niej ginęły pokolenia Polaków. Udział w konkursie pomoże nam przypomnieć sobie te bohaterskie czasy i oddać hołd tym, którzy złożyli na ołtarzu niepodległości Polski największe ofiary i położyli największe zasługi.

           Zapraszamy  uczniów  do udziału w  konkursie plastycznym na plakat z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Celem konkursu jest pobudzenie i pogłębienie poczucia patriotyzmu, a także poszerzenie wiedzy historycznej uczniów. Ponadto jego uczestnicy mają okazję rozwinąć swoją kreatywność i wrażliwość oraz poszerzyć wiedzę z zakresu różnych technik plastycznych.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej oraz uczniów klas gimnazjalnych. Jego uczestnicy powinni wykonać dowolną techniką jeden plakat o formacie A3 (29,7 cm x 42 cm) lub A2 (42 cm x 59,4 cm). Tak przygotowaną pracę konkursową należy podpisać i dostarczyć pani  M. Piskorskiej lub wychowawcy klasy  do piątku 7 listopada 2014r.

                      Zapraszam do udziału w konkursie!

M. Piskorska


 

PAMIĘTAMY O NAJBLIŻSZYCH I NIE TYLKO…

 

            Z naszą Panią Małgorzatą Piskorską wybraliśmy się w miejsce wyjątkowe, na przykościelny cmentarzu w Żytowiecku ,gdzie  znajduje się pomnik poświęcony ofiarom I wojny światowej oraz żołnierzom poległym w walkach o niepodległość Polski.

            Zapaliliśmy  znicze, które są symbolem i dowodem naszej pamięci i szacunku!

zdjęcia

                        Pierwszaki


  

Drzewo Szczęścia  IA

 

Pierwszoklasiści wraz z dyrektorem  szkoły Panem Mariuszem Kędzierskim oraz wychowawczynią M.Piskorską,  posadzili drzewko szczęścia na pamiątkę   pasowania na ucznia!

Mamy nadzieję, że dobrze pielęgnowane, będzie rosło razem z nimi, a w przyszłości będzie przypominało im czas spędzony w szkole.

zdjęcia

 

M.Piskorska


ŚLUBOWANIE

            20 października 2014 r. uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie. To piękne wydarzenie uświetnione zostało przedstawieniem, z udziałem uczniów klas starszych, a przede wszystkim samych bohaterów uroczystości. Aula naszej szkoły wypełniła się po brzegi zaproszonymi gośćmi. Tego dnia w całej szkole panowała niezwykła, podniosła atmosfera, bo oto uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi uczniami Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku, a na dowód tego otrzymali pierwsze bardzo ważne dokumenty – legitymacje szkolne.

zdjęcia

M.Piskorska


 

TO MY-PIERWSZAKI

               Jesteśmy niezmiernie dumni, że  jako sześciolatki chodzimy  do pierwszej klasy. W pięknej, kolorowej i przestronnej sali uczymy się przestrzegania zasad poprawnego zachowania, dobrych manier, tajników naszego ojczystego języka oraz "królowej" wszystkich przedmiotów-matematyki. Z wielką ochotą uczestniczymy w zajęciach z języka niemieckiego i religii. Dzięki Panu Krzysztofowi Żurczakowi w myśl powiedzenia "w zdrowym ciele, zdrowy duch"- ćwiczymy tężyznę i sprawność fizyczną. Dzięki Pani Nataszy, która przynosi nam  ciekawe książki przenosimy się  w świat bajki i fantazji. Nasza wychowawczyni M. Piskorska "szlifuje zdolności artystyczne. Często korzystamy z porad naszej ukochanej higienistki Pani Barbary Dechnik, która bezwzględnie nas kocha i zawsze służy nam  pomocą. Mimo tak napiętego harmonogramu starcza nam czasu na zabawę w klasie, na świeżym powietrzu oraz  spacery po okolicy.

zdjęcia

                                               Wychowawczyni wraz z załogą


 

 

 

Rodzinny konkurs na jesienną dynię

                Zapraszam wszystkich  uczniów  i rodiców do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszą jesienną dynię. Należy ozdobić dynię wg własnego pomysłu i przynieść do szkoły  w dniach od 22 do 30 października 2014. Liczę  na Państwa zaangażowanie i kreatywność podczas wspólnej zabawy z dzieckiem. Ekspozycja  konkursowych dyń będzie piękną  dekoracją szkoły. 

M. Piskorska

 


 

BARWY JESIENI

 

             W celu uwrażliwiania dzieci na piękno otaczającej przyrody oraz  rozwijania aktywności twórczej został przeprowadzony szkolny konkurs plastyczny  pt. „BARWY JESIENI”.

           Zadaniem uczestników konkursu było plastyczne przedstawienie barw jesieni w dowolnym środowisku przyrodniczym. Mogliśmy zatem podziwiać jesień w parku, w sadzie i w lesie. Technika plastyczna była dowolna, więc prace dzieci były naprawdę różnorodne i świadczyły o bogatej wyobraźni ich Twórców.

Wszystkie wytwory twórczości uczniów możemy  podziwiać na szkolnej wystawie.

      Konkurs jest wieloletnią tradycją w naszej szkole, a organizacją i kontynuacją jej zajmuje się p. M Piskorska

  

zdjęcia


A W LESIE JUŻ JESIEŃ

        Przekonali się o tym uczniowie  klasy Ia, Ib i III, którzy wraz z wychowawczyniami panią M.Piskorską, E.ŁuczakiMałek dnia 1 października 2014r.-w ramach zajęć dydaktycznych udali się   na wycieczkę do lasu.

Las powitał  nas lekkim chłodem, zapachem igliwia i grzybów. Liście dębów, klonów, buków i brzozy w kolorze złota, czerwieni i brązu szeleściły  nam pod nogami. Pod drzewami leżało dużo szyszek, żołędzi i kasztanów. Nazbieraliśmy ich pełne koszyki do szkolnego kącika przyrody.Zbierając grzyby, obserwowaliśmy liście tańczące na wietrze. Promienie słoneczne, które przenikały przez korony drzew, dodatkowo ożywiały ich piękną barwę. Z liści tych po powrocie zrobiliśmy ślicznebukiety, które przypominają  nam o kolorach jesieni.

Ucieszyły nas nie tylko ostatnie promienie słońca, ale również spotkanie z leśnikiem panem Maciejem Kaźmierczakiem z Nadleśnictwa Karczma Borowa. Pan Maciejw ciekawy sposób opowiedział nam o swojej pracy ,o lesie, o leśnych zwierzętach.Od niego dowiedzieliśmy się, że utrzymanie lasu w” dobrym zdrowiu” wymaga ciężkiej pracy leśników. Podczas wspólnego zbierania grzybówtrafiliśmy  nawet na  tropy zwierząt! Dowiedzieliśmy się,co to znaczy, że niektóre rośliny i zwierzęta są pod ochroną oraz  jak nie wolno zachowywać się w lesie i dlaczego. Zadawaliśmy mnóstwo pytań dotyczących lasu i jego mieszkańców. Byliśmy pod wrażeniem! Po tym spotkaniu chłopcy z IA  postanowili  zostać małymi leśnikami i tak jak pan Maciej  stać na straży  tego  wielkiego skarbu, jakim jest  dla wszystkich las.

 

                Po powrocie ze spaceru czekało na nas  ogromne ognisko, nad którym upiekliśmy kiełbaski i chlebek. Czas płynął nam  tak szybko, że zanim się obejrzeliśmy trzeba było wracać!

          Przekonaliśmy się, że jesienny las jest piękny i kolorowy, a oprócz tego obdarowuje nas swoimi darami w postaci grzybów, leszczynowych orzechów, szyszek, żołędzi oraz czerwonych owoców jarzębiny.Pełni wrażeń i uśmiechu wróciliśmy do szkoły.

Wycieczka do lasu to idealny sposób na spędzenie czasu w relaksującym otoczeniu przyrody. Pozwoliła uczniom  nie tylko na bezpośredni kontakt z naturą, ale pokazała też, że  las o tej porze roku jest piękny; ma w sobie dużo barw, zapachu, odgłosów zwierząt. Mogliśmy się przekonać ,że przyroda zaprasza na spacery i chce by podziwiać jej malarski talent!

                                M. Piskorska

zdjęcia


Gimnazjaliści uczcili pamięć rozstrzelanych Polaków

 

                Z inicjatywy nauczyciela historii p. Krzysztofa Blandziego uczniowie klas II a i III a gimnazjum w Żytowiecku w dwóch odsłonach uczcili pamięć rozstrzelanych przez Komando SS Sturmbannführera Franza Sommera w dniu 21 października 1939 w Gostyniu, Krobi i Poniecu czterdziestu ośmiu Polaków.

                Najpierw w piątek 17 października bieżącego roku drugo- i trzecioklasiści spotkali się w sali nr 14 z przybyłym z Pudliszek, w towarzystwie córki Marii, p. Andrzejem Miałkowskim – chemikiem z zawodu a pasjonatem historii, między innymi autorem wydanej przez sześcioma laty książki „Ofiary i zabójcy. Październik 1939”. W spotkaniu wzięły również udział nauczycielka historii a zarazem wychowawczyni klasy III a p. Magdalena Włodarczyk oraz emerytowana nauczycielka naszej szkoły p. Witosława Zakrzewska.

                Prelegent w interesujący, przystępny sposób opowiedział młodzieży o przyczynach i przebiegu egzekucji dokonanej przez hitlerowców przed siedemdziesięciu pięciu laty kolejno na rynkach w Gostyniu (30 rozstrzelanych), Krobi (15 rozstrzelanych) i Poniecu (3 rozstrzelanych). Mówca przeanalizował również powojenne, prawdopodobne losy sprawców – zbrodniarzy: Franza Sommera, Ericha Strelaua oraz Jacoba Finka.

                Z kolei cztery dni później we wtorek 21 października 2014 roku, dokładnie w siedemdziesiątą piątą rocznicę egzekucji, drugo- i trzecioklasiści, w towarzystwie nauczycieli historii p. Krzysztofa Blandziego i p. Magdaleny Włodarczyk udali się na poniecki rynek, by oddać hołd i zapalić znicz przy tablicy informującej o rozstrzelanych w tym miejscu wspomnianego dnia tuż przed godziną dwudziestą trzech Polakach. Byli nimi Władysław Grześkowiak i Franciszek Skrzypczak z Ponieca oraz Antoni Jokś z Drzewiec.

                Na żytowieckich uczniów w towarzystwie młodzieży z klasy III b Publicznego Gimnazjum w Poniecu oczekiwał już nauczyciel historii p. Grzegorz Wojciechowski. Mówca przedstawił gimnazjalistom z obu szkół okoliczności oraz przebieg odbywającej się przy światłach reflektorów samochodowych egzekucji sprzed siedemdziesięciu pięciu lat.

                Spotkanie przy tablicy pamiątkowej zakończyło się chwilą ciszy oraz zapaleniem zniczy przez delegacje obu szkół. Delegację uczniów naszego gimnazjum stanowili Wojciech Karpiński z klasy III a oraz Roksana Grzelczak i Aneta Karlińska (obie z klasy II a).

 

zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Obchody Dnia Edukacji Narodowej

 

                Choć w ponad stu państwach w całym świecie co roku nauczyciele obchodzą swoje święto 5 października, to w naszym kraju pedagodzy i pracownicy niepedagogiczni świętują dziewięć dni później. Dzieje się tak dlatego, ponieważ dwieście czterdzieści jeden lat temu, dokładnie 14 października 1773 roku Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, by przeprowadzić reformę szkolnictwa, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, powołał Komisję Edukacji Narodowej, instytucję, którą można by uznać za pierwsze w ówczesnej Europie ministerstwo oświaty. Na pamiątkę tego wydarzenia w Polsce od 1982 roku obchodzi się Dzień Edukacji Narodowej.

                Nic więc dziwnego, że we wtorkowy poranek najpierw uczniowie ze szkoły podstawowej a następnie gimnazjaliści przybyli do szkoły w strojach galowych, bez zeszytów i podręczników, by uczcić święto nazywane popularnie Dniem Nauczyciela.

                Podobnie jak przed dwoma laty i przed rokiem tegoroczne obchody Dnia Edukacji Narodowej odbyły się w auli szkolnej. Swoją obecnością zaszczycili je między innymi przewodniczący Rady Miejskiej Ponieca p. Jerzy Kusz, przewodnicząca Rady Rodziców p. Agnieszka Karpińska oraz emerytowani pedagodzy, uczący przed laty w naszej szkole: pani dyrektor Anna Kotowska, p. Maria Duda, p. Witosława Zakrzewska oraz p. Tadeusz Olejniczak.

                Życzenia pedagogom, pracownikom niepedagogicznym oraz wszystkim uczniom złożyli w imieniu Burmistrza Ponieca oraz własnym pan przewodniczący Jerzy Kusz oraz pan dyrektor Mariusz Kędzierski.

                Dzień Edukacji Narodowej stał się również okazją do wręczenia wyróżniającym się w pracy dydaktyczno-wychowawczej nauczycielom Nagród Dyrektora Szkoły. Otrzymali je: pani wicedyrektor Barbara Górska, p. Tomasz Bartz, p. Krzysztof Blandzi, p. Magdalena Blandzi, p. Karolina Duda-Małysiak, p. Natasza Dziubałka, p. Ewa Łuczak, p. Zofia Przewoźna oraz p. Magdalena Włodarczyk. Pan dyrektor wyróżnił także pracowników obsługi: p. Stanisławę Budzyń, p. Aleksandrę Kędziora, p. Ewę Perz, p. Aldonę Skotowską oraz p. Szymona Błaszkowskiego.

                Przybyli do auli szkolnej goście, pedagodzy i uczniowie, z uwagą obejrzeli i wysłuchali zabawnego programu słowno-muzycznego, który tym razem w całości przygotowany został przez nauczycielkę muzyki a zarazem opiekuna grupy artystycznej teatralno-recytatorskiej p. Zofię Przewoźną.

                Szkolni artyści zaprezentowali publiczności „Humor z zeszytów” – zaskakujące, śmieszące a czasami nawet przerażające cytaty uczniowskich wypowiedzi. Ponadto chórek dziewcząt z grupy artystycznej muzycznej brawurowo zaśpiewał trzy piosenki: „Szkolny rock and roll”, „Malowany latawiec” oraz „My, cyganie”. Warto zauważyć, że dziewczęta wystąpiły w samodzielnie zaprojektowanych przez siebie strojach. Z kolei chórek dziewcząt ze szkoły podstawowej wykonał dwie piosenki, kolejno „Rock and roll’a tańcz” oraz „Niech gra”.

                Ku pamięci następnych pokoleń uczniów, warto odnotować nazwiska wszystkich młodych artystów z grupy artystycznej teatralno-recytatorskiej występujących na scenie. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej publiczności zaprezentowali się: Patryk Gąsiorek, Adam Gruszka, Magdalena Jankowska, Michał Jesiak, Mikołaj Jóźwiak, Kamil Kołcz, Patrycja Kołcz, Natalia Ludwiczak, Weronika Maćkowiak, Lucyna Majewska, Nikola Małysiak, Natalia Paurowicz, Monika Przewoźna, Dawid Staśkiewicz, Marcelina Stróżyńska oraz Mateusz Stróżyński.

                Tegoroczna uroczystość Dnia Edukacji Narodowej zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły.

 

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


Konkurs „ Gra matematyczna ”

 

 


Nowy nauczyciel języka angielskiego

 

                W poniedziałek 6 października 2014 roku o godzinie 10.50 pracę w naszej szkole rozpoczął nowy nauczyciel języka angielskiego p. Jakub Adamek. Zastępujący p. Annę Czajka-Kaczmarek anglista, skierował się wówczas do sali nr 13, by swą pedagogiczną przygodę w ZSSPiG w Żytowiecku rozpocząć od lekcji z klasą trzecią gimnazjum. W tym też momencie mieszkający w Krobi pedagog przeszedł do historii naszej szkoły jako sto drugi nauczyciel uczący w niej od czasu zakończenia II wojny światowej w 1945 roku.

                Pan Jakub Adamek po ukończeniu w rodzinnej miejscowości szkoły podstawowej oraz gimnazjum, kontynuował naukę w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu. Następnie ukończył Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Lesznie. Magistrem filologii angielskiej został po ukończeniu studiów wyższych na Uniwersytecie Opolskim. Obecnie nasz nowy anglista na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu kontynuuje studia podyplomowe, po ukończeniu których zostanie tłumaczem specjalistycznym języka angielskiego.

                Pracę pedagogiczną p. Adamek rozpoczął przed trzema laty w Szkole Podstawowej nr 3 w Rawiczu, by następnie pracować jeszcze w Zespole Szkół w Piaskach oraz w Zespole Szkół w Starej Krobi.

                Pan Jakub Adamek pochodzi z rodziny o tradycjach pedagogicznych. Mama naszego nowego anglisty jest emerytowaną nauczycielką języka polskiego. Żytowiecki anglista ma jeszcze dwoje starszego rodzeństwa: siostrę Elżbietę oraz pracującego w Radiu Elka brata Jarosława.

                Nowy nauczyciel języka angielskiego lubi biegać oraz jeździć na rowerze. Chętnie słucha muzyki, interesuje się informatyką oraz sztuką współczesną. Gdy był dzieckiem, chciał kolejno zostać murarzem, astronautą oraz architektem. Ulubioną porą roku p. Adamka jest lato, kolorem niebieski, cyfrą ósemka. U innych osób anglista ceni najbardziej otwarty umysł, oryginalność oraz szacunek wobec innych ludzi.

                Pan Jakub Adamek przyjmuje życzenia urodzinowe 1 sierpnia a imieninowe 6 sierpnia.

                Jako ciekawostkę warto odnotować, że od 1945 roku po dzień dzisiejszy, w budynku szkoły w Żytowiecku naucza lub nauczało czterdziestu panów i sześćdziesiąt dwie panie.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


„Pyry” górą!!!!!!

Święto Pieczonego Ziemniaka

 

            Uczniowie klasy IIa i IIb edukacji wczesnoszkolnej, 24 września 2014r. jak corocznie obchodzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Na pobliskim placu zabaw pan Szymon rozpalił ognisko i pilnował aby ognia i żaru starczyło dla wszystkich. Najpierw dzieci uczestniczyły w grach i zabawach, gdzie głównym rekwizytem były ziemniaki. Pan Szymon piekły ziemniaki. Potem wszyscy przystąpili do jedzenia, do pieczonych ziemniaków panie D. Przybylska i K. Małysiak-Duda przygotowały pyszny twarożek. Wspaniale, że pogoda dopisała, było słoneczno-jesiennie.

 

                                                                                          zdjęcia           

                                                                                Dorota Przybylska


Zdrowo, ale też smacznie!

            Cały tydzień w kl.IIb był poświęcony warzywom i owocom i ich znaczeniu  żywieniowym, który ma bardzo duży wpływ  w prawidłowym  rozwoju dzieci. Uwieńczeniem, było wykonanie przez uczniów „kanapek smaczliwek”. Wszystko się udało brzuszki były pełne.

Miłą wiadomością dla wszystkich uczniów może być fakt, iż szkoła przystąpiła do programu „Owoce w szkole”.

 

 zdjęcia

Dorota Przybylska

 


Wycieczka do lasu

            22 września 2014r. uczniowie klasy IIb i IIa wybrali się na wycieczkę dydaktyczną do lasu. Do wiaderek i koszyków dzieci wkładały różne okazy przyrody jesiennej. Pogoda była cudowna, prawdziwa „polska złota jesień”. Po powrocie do szkoły, uczniowie podzieleni na grupy tworzyli „mini” las.

Dorota Przybylska

zdjęcia


Wycieczka do Leszna

         16 września , uczniowie klas pierwszych i drugich szkoły podstawowej pod opieką pań          D. Przybylskiej, M. Małek, K. Dudy-Małysiak i M. Piskorskiej,  wybrali się do Leszna. Celem wycieczki było centrum zabaw. Wszystkie dzieci przez 2,5 godziny wspaniale się bawiły. Podczas przerwy dzieciaczki otrzymały frytki i soczek owocowy, aby dalej mogły się bawić. Na zakończenie każda klasa otrzymała na pamiątkę grupowe zdjęcie .

Dorota Przybylska

 

zdjęcia           


By wojenna rzeczywistość nie powróciła już nigdy

 

                We wrześniu bieżącego roku minęła siedemdziesiąta piąta rocznica wybuchu najstraszliwszej w dziejach świata wojny, która pochłonęła ponad 53 miliony ofiar (w tym około 6 milionów Polaków) i przeszła do historii jako II wojna światowa.

                Z okazji wspomnianej rocznicy w piątek 26 września 2014 roku w sali nr 14 z uczniami klas drugich gimnazjum spotkał się p. Tadeusz Wujek – autor tomiku wierszy „Wśród pól i łąk” oraz wspomnień zatytułowanych „Byłem robotnikiem III Rzeszy”. Organizatorem spotkania, którego tematyka dotyczyła pobytu i pracy p. Wujka jako dwunasto- i trzynastolatka w latach 1944-1945 w fabryce konserw w niemieckim Coburgu, był p. Krzysztof Blandzi. Honorowym uczestnikiem spotkania z pochodzącym ze Starej Krobi autorem wierszy, opowiadań i sentencji była emerytowana nauczycielka naszej szkoły p. Witosława Zakrzewska. Opiekę nad uczniami klasy II b sprawowała pani pedagog Aneta Kędzierska.

Dzięki wyobraźni, słuchający wspomnień p. Tadeusza Wujka gimnazjaliści najpierw przenieśli się do Szkoły Powszechnej w Domachowie, do której 1 września 1939 roku jako pierwszoklasista wybrał się nasz gość, by następnie wraz z siedmioletnim wówczas Tadkiem i jego rodziną udać się na kilkudniową tułaczkę w kierunku Warszawy. Później słuchacze dowiedzieli się, jak wyglądało podczas wojny życie codzienne mieszkańców Starej Krobi oraz nauka dla dzieci polskich w szkole w Żychlewie.

Gość przybyły z Gostynia opowiedział także młodzieży o przebiegu wywłaszczenia, jakie dotknęło jego rodzinę o godzinie czwartej nad ranem 16 maja 1944 roku. Pan Wujek wspominał również swój niemal roczny pobyt w obozie i pracę w fabryce konserw w Coburgu oraz coraz częstsze pod koniec wojny naloty samolotów alianckich, zwłaszcza amerykańskich, bombardujących strategiczne budynki miasta.

Pan Tadeusz Wujek zaprezentował również młodzieży kilka napisanych przez siebie wierszy, między innymi wzruszający utwór zatytułowany „Wysiedlenie”.

W imieniu wszystkich uczestników spotkania p. Tadeuszowi Wujkowi za niezwykle interesującą opowieść podziękowały Roksana Grzelczak i Aneta Karlińska.

zdjęcia

 Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 


Drugoklasistów wycieczka do źródeł polskości

 

                W środowy poranek 24 września 2014 roku uczniowie klas drugich gimnazjum wybrali się na wycieczkę dydaktyczną szlakiem początków państwa polskiego. Organizatorem trwającego jedenaście godzin wyjazdu był p. Krzysztof Blandzi. Uczniami pragnącymi poznać początki naszej państwowości opiekowały się również p. Zofia Przewoźna, p. Magdalena Włodarczyk oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Honorowym uczestnikiem wycieczki była p. Witosława Zakrzewska.

                Podróż po szlaku piastowskim podopieczni p. Blandziego i p. Przewoźnej rozpoczęli od wizyty na poznańskim Ostrowie Tumskim. Najpierw drugoklasiści minęli katedrę pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, w podziemiach której spoczywają Mieszko I i Bolesław Chrobry. Następnie ujrzeli pomnik Jana Pawła II i mostem Biskupa Jordana przeszli do otwartej w maju tego roku Bramy Poznania – pierwszego w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa. Tutaj podzieleni na dwie grupy poznawali historię Ostrowa Tumskiego – miejsca, z którego chrześcijaństwo zaczęło promieniować na ziemie polskie. Sale ekspozycyjne, które kolejno odwiedzali drugoklasiści, nazwane zostały: Sala Gród, Sala Woda, Sala Złoto i Sala Witraż.

                Z Poznania uczestnicy wycieczki pojechali do Pobiedzisk, by na kilkanaście minut zatrzymać się w otwartym w 1998 roku Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego. Tam też drugoklasiści podziwiali trzydzieści pięć wybudowanych w skali 1:20 miniatur grodów, kościołów, wiatraków oraz ruin zamków. Niektóre z nich wykonane zostały z materiałów identycznych jak w oryginalnych obiektach. Wśród miniatur zauważyć można było między innymi zagrodę w Biskupinie, katedry w Poznaniu i Gnieźnie, a nawet Operę Poznańską oraz Iglicę Międzynarodowych Targów Poznańskich.

                Kolejnym punktem w programie wycieczki była wizyta w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i na Ostrowie Lednickim – wyspie, na którą drugoklasiści popłynęli kursującym od połowy kwietnia do końca października promem. To właśnie tutaj we wczesnym średniowieczu powstał pierwszy gród plemienia Piastów, a Józef Ignacy Kraszewski umieścił akcję „Starej baśni”. Na Ostrowie Lednickim uczestnicy wycieczki zobaczyli między innymi zbudowane już w IX wieku fortyfikacje i wały oraz pozostałości pałacu książęcego wraz z kaplicą. Drugoklasiści dowiedzieli się ponadto, że na wyspie w roku 1000 w drodze do Gniezna gościł sam cesarz Otton III. Kres świetności Ostrowa Lednickiego przyniósł w roku 1038 najazd księcia czeskiego Brzetysława, gdy gród i prowadzące do niego mosty zostały spalone. W drugiej części wizyty w Muzeum Pierwszych Piastów uczestnicy wycieczki wzięli udział w lekcji zatytułowanej „Moda w średniowieczu”. Prowadząca zajęcia p. Mariola Olejniczak zaprezentowała młodzieży najprzeróżniejsze stroje noszone zarówno przez rycerzy jak i kobiety żyjące w epoce średniowiecza.

                W drodze powrotnej do Żytowiecka drugoklasiści wstąpili do znajdującej się w Gnieźnie restauracji McDonald’s.

zdjęcia

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

 

 


Drugoklasiści pożegnali lato w „Chacie na skraju”

 

                W słoneczne czwartkowe popołudnie 18 września 2014 roku uczniowie klas drugich gimnazjum wybrali się do Nowego Belęcina, by w położonym wśród starych drzew na skraju tej miejscowości gospodarstwie agroturystycznym „Chata na skraju” pożegnać odchodzące kilka dni później astronomiczne lato. Organizatorem wyjazdu do Nowego Belęcina był wychowawca klasy II a p. Krzysztof Blandzi. Drugoklasistami opiekowały się także p. Zofia Przewoźna, p. Marta Kwiatkowska oraz higienistka szkolna p. Barbara Dechnik. Honorowym uczestnikiem wycieczki była emerytowana nauczycielka żytowieckiej szkoły p. Witosława Zakrzewska.

                Gdy podopieczni p. Blandziego i p. Przewoźnej dotarli na miejsce, powitani zostali przez gościnnego gospodarza „Chaty na skraju” p. Wiesława Szulca.

                Podczas dwuipółgodzinnego pobytu w Nowym Belęcinie na drugoklasistów czekało wiele atrakcji. Wśród nich były między innymi przejażdżki wśród pól i lasów dwukonną bryczką, pieczenie kiełbasek przy ognisku, siatkówka, piłka nożna, badminton oraz ciesząca się sporym powodzeniem huśtawka.

                Chętni mogli również wziąć udział w przygotowanych przez p. Martę Kwiatkowską łamigłówkach słownych (zwyciężyła Natalia Ludwiczak z klasy II a) oraz kalamburach. W tej ostatniej zabawie klasę II a reprezentowały: Kamila Brzeskot, Adrianna Chuda, Roksana Grzelczak i Natalia Ludwiczak. Drużynę klasy II b utworzyli: Patrycja Kołcz, Natalia Paurowicz, Klaudia Przewoźna i Mateusz Stróżyński. Wszyscy uczestnicy kalamburów po zakończeniu zabawy obdarowani zostali drobnymi upominkami.

                Warto dodać, że uczniowie klasy II b ufundowali dla wszystkich uczestników wycieczki smaczne jabłuszka, pyszne ciasteczka oraz zimne napoje.

 zdjęcia

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi


Z Żytowiecka przez Warszawę do muzeum w Grabonogu

 

                W czwartkowe popołudnie 11 września 2014 roku uczniowie klasy VI a najpierw spotkali się w sali nr 12, by powspominać mającą miejsce w maju bieżącego roku trzydniową wycieczkę do Warszawy, a następnie w związku z rokiem błogosławionego Edmunda Bojanowskiego udać się na wycieczkę do Grabonoga. Organizatorem spotkania oraz wyjazdu klasowego była wychowawczyni szóstoklasistów p. Magdalena Blandzi. Dzieciom towarzyszyli również p. Krzysztof Blandzi, p. Barbara Dechnik oraz p. Marta Kwiatkowska.

                Niemal godzinne spotkanie klasowe rozpoczęło się od obejrzenia i omówienia prezentacji multimedialnej zatytułowanej „Warszawa da się lubić”. Szóstoklasiści raz jeszcze, tym razem oczyma wyobraźni, powrócili do naszej stolicy, by znów znaleźć się na Zamku Królewskim, w urokliwych Łazienkach, w Wilanowie i w wielu innych miejscach ukazujących bogatą historię Warszawy.

                Gdy prezentacja dobiegła końca, pięcioro uczniów wzięło udział w konkursie wiedzy o Warszawie. Do rywalizacji przystąpili: Weronika Brzeskot, Oliwia Byra, Patryk Kluczyk, Oliwier Kmiecik i Daniel Kołodziej. Zwycięzcami konkursu zostali ex aequo Weronika i Patryk. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali w nagrodę kubki przedstawiające osobliwości stolicy Polski.

                Później nadszedł czas na dzielenie się wspomnieniami z pobytu w Warszawie oraz losowanie pozostałych kubków oraz okolicznościowych breloczków. I tak kolorowe kubki kolejno trafiły do rąk Jana Przewoźnego, Aleksandry Hasińskiej, Zuzanny Sikorskiej i Szymona Brzeskota. Z kolei właścicielami breloczków zostali: Angelika Kaźmierczak, Julia Małecka, Marek Mikołajczak, Oliwia Małecka, Aleksandra Juskowiak, Zuzanna Wróblewska, Emilia Kaźmierczak i Bartosz Brodziak.

                Po zakończeniu spotkania klasowego wszyscy wsiedli do kierowanego przez p. Romana Gronowskiego autosanu, by pojechać do Muzeum im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu. W drzwiach placówki oczekiwała już na szóstoklasistów p. Teresa Sroka.

                Podczas godzinnego pobytu w Grabonogu podopieczni pani Blandzi zobaczyli kilka muzealnych sal. W niektórych z nich znajdowały się stroje ludowe oraz instrumenty muzyczne z Biskupizny, w innych zbiory etnograficzne, wśród których dominowały sprzęty gospodarstwa domowego. Zadawający mnóstwo szóstoklasiści otrzymali w nagrodę kolorowe foldery.          Nim uczestnicy wycieczki powrócili do swych domów, poczuli się wyróżnieni, ponieważ p. Teresa Sroka zaproponowała, by na koniec wizyty w Muzeum im. Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu wpisali się do księgi pamiątkowej.

 

Tekst i foto: Krzysztof Blandzi

zdjęcia


           

 

Dyrekcja  Zespołu Szkół

Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Żytowiecku

życzy

wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły

zadowolenia ze spełniania  obowiązków

związanych z  rozpoczynającym się

nowym rokiem  szkolnym 2014 /20135